Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 04.07.2021 07:25

witam
Czy ktoś miał komplikacje ze Strażą Graniczną podczas opuszczenia Serbii po przekroczeniu 12h?
dzięki za odp
qumil
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) qumil » 04.07.2021 13:00

pisząc "bez ograniczeń", masz na myśli: bez testów, szczepień, certyfikatów?


Tak, wjechać można bez ograniczeń do Rumunii i Macedonii Północnej.
Rumunia prowadzi własną kategoryzację państw z ryzykiem zachorowań, Polska dla Rumunii jest w zielonej strefie (stan od 01.07, mniej więcej co tydzień lista jest aktualizowana). Źródło: https://www.gov.pl/web/rumunia/sytuacja-epidemiczna-w-rumunii-warunki-wjazdu-i-kwarantanny2
Na stronie re-open EU jest z kolei informacja, iż tranzyt powinien być wykonany w ciągu 24 h.

Macedonia Północna również nie wymaga żadnych zaświadczeń ani testów. Źródło: https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/informacja-dla-podrozujacych-do-macedonii-polnocnej

Słowacja od 9 lipca będzie zaostrzać zasady wjazdu, prawdopodobnie zamknie mniejsze przejścia i przywróci kontrolę graniczną - trudno dziś powiedzieć czy kontrola będzie wyrywkowa czy pełna.
qumil
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) qumil » 05.07.2021 21:02

Słowacja od dziś zamknęła małe przejścia graniczne i przywróciła kontrolę graniczną.
Serbia - na MOPach przy autostradzie stoi policja. Z jednej relacji wynika, że nie pozwala się zatrzymać ("Serbia only for transit"), z kolei inna osoba napisała, iż pozwolono się zatrzymać i nawet kilka godzin odpocząć.
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 06.07.2021 07:44

Wlasnie wróciliśmy z długiego urlopu. Połowa czasu w Albanii,potem spontaniczna decyzja o wjeździe do Grecji. Gdyby nie to ze Grecy w Himare w Albanii mowili ze jeżdżą regularnie do Grecji to nawet nie wiedzielibyśmy o tym,że przejścia graniczne kiedsy AL a Grecją są otwarte. Na stronie msz było napisane czarno na białym ze czynne są tylko 2 przejścia z Bułgaria i jedno z Macedonia .
Ogolnie jeden wielki bałagan, przejście w Qafe Bote bylo czynne ale do 15:00, my byliśmy tam po 16. Nigdzie nie było żadnej informacji o godzinach otwarcia.
Oboje z mężem jesteśmy już dawno po drugiej dawce Moderny,ale zostaliśmy poddani testowi na covid ,tak samo jak wszyscy którzy przed nami wjezdzali do Grecji. W ten sposób zeszło ponad 3 godz na przejściu, które normalnie pokonywaliśmy w 10 min. Był to przedostatni tydzień czerwca zz tego co pamiętam to czwartek,więc nie weekend.
Przejazd do Albanii przez Serbię- trzeba uważać na kontrole prędkości, chowają się pod wiaduktami. Przejścia graniczne w miarę luźne,ale to było w połowie czerwca.
Sama Grecja niesamowicie pusta,na Peloponezie byliśmy sensacja,bo turystów jak na lekarstwo, dopiero pod koniec pobytu się zaczęło pojawiać więcej obcokrajowców. Trafiliśmy na niemiłosierne upały,w dzień było po 40st,morze nie chłodziło, a niebo miało żółtawy odcień. Nie było praktycznie normalnych zachodów słońca,bo nad morzem była mgiełka i zasłaniała słońce:(
Cały wyjazd uważam że bardzo udany,choć tęskniło mi się już za polskim chłodem...
Powrót przez Bułgarię i Rumunię (dla funu) ,granicą grecko bułgarska luz,za to most Widyn- Calafat to prawie godzina w plecy ( jak nigdy!). Nikt nas nie pytał o szczepienia,tylko o kierunek w którym się udajemy.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.07.2021 14:43

Natrafiles na piaski znad Sachary. Ale zależy gdzie jesteś - u nas zachody były ale zdjęc nie mam.
Poniżej trochę relaksu w tych zwariowanych czasach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 31.07.2021 09:07

Witajcie!
We wtorek ruszamy samolotem na Zakynthos, więc wczoraj wypełniłem na travel Greece formularze PLF. Tylko zdziwiłem się, że na maila przyszło potwierdzenie i już pojawił się jakiś kod QR. :?
Czy coś się zmieniło? Czy dalej przyjdzie dzień przed jakiś drugi kod QR? :?:
Pozdrawiam!
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 31.07.2021 09:37

Zmieniło. Teraz kody przychodzą niemal od ręki i zniesiono konieczność ich uzyskiwania na min 24h przed wylotem.
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 31.07.2021 10:55

MCR napisał(a):Zmieniło. Teraz kody przychodzą niemal od ręki i zniesiono konieczność ich uzyskiwania na min 24h przed wylotem.

Super!
To przynajmniej jeden ból głowy przed wyjazdem mniej!
A wiecie może czy jest jakaś zasada z numerami kodu, wg której losowo biorą na testy?
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.07.2021 12:35

Bardzo mało osób biorą na testy, ale jeśli już to ci co mają przy kodzie QR literkę T i wjeżdżają na testach. Tak wynika po doniesieniach z różnych grup fb. Ale to wnioski....
Bartek1977
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 944
Dołączył(a): 04.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek1977 » 31.07.2021 13:00

piekara114 napisał(a):Bardzo mało osób biorą na testy, ale jeśli już to ci co mają przy kodzie QR literkę T i wjeżdżają na testach. Tak wynika po doniesieniach z różnych grup fb. Ale to wnioski....

To już wiem co oznacza ten "ptaszek" koło kodu - to literka V :D :D :D
A jak Ci się udał urlop? :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.07.2021 15:15

Dziękuję. Rewelacyjny spokojny, leniwy odpoczynek.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 01.08.2021 12:14

Dojechałem autem do Grecji. Krótki meldunek dla wybierających się w tym kierunku. Wyjechałem w piątek. Przejście graniczne Chyżne do Słowacji i Sachy do Węgier bez kontroli. Nocleg w Szegdynie. Rano wyjazd i granicą w HUN/SRB. Korek na kilka kilometrów. Głównie rodowici Niemcy o ciemnej karnacji skóry w swoich mercedesach na niemieckich blachach. Pięć godzin w okropnym upale. Tylko kontrola paszportów. Przez Serbię i Macedonie już płynnie. W MCD tylko pokazanie zielo ej karty dodatkowo. Przejście w GR czynne całą dobę. Celnik poprosił certyfikat szczepienia i druki PLF. Teraz już czas na leniuchowanie. Tradycyjnie improwizujemy i objezdzamy Grecję. W chwili obecnej jesteśmy na campingu Stolos obok Olimpu. Pozdrawiamy. Grecja bez tłumów czeka na gości i zaprasza
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.08.2021 15:35

husband napisał(a): ... Grecja bez tłumów czeka na gości i zaprasza

Ja przed chwilą wróciłam ... niestety :cry:
Z tym bez tłumow, to bym polemizowała :wink:
Byłam 10 dni na Naxos, która to wyspa jest podobno (tak wyczytałam w internetach :oczko_usmiech: ) mniej popularna niż np Paros.
Na Paros byłam w tym samym terminie dwa lata temu (a więc przed pandemią) i z moich obserwacji wynika, że były tam jednak mniejsze tłumy niż teraz na Naxos :roll:
Byłam też teraz 4 dni na Santorini, no ale tu to się spodziewałam tego co zobaczyłam :wink: , choć po cichu miałam nadzieję, że w czasach pandemii będzie bardziej znośnie :oczko_usmiech:
A to, że Grecja czeka na gości i zaprasza, to absolutnie potwierdzam :D :papa:
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 01.08.2021 15:49

Naxos i Santorini bez tłumów w sierpniu? To wyspy z lotniskami więc można było się tego spodziewać. Tam sie płynie lata poza sezonem Grecja to nie tylko kurorty Jutro planuje płynąć na Andros i zobaczę jak z tym obłożeniem. Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.08.2021 16:06

husband napisał(a):Naxos i Santorini bez tłumów w sierpniu? To wyspy z lotniskami więc można było się tego spodziewać. Tam sie płynie lata poza sezonem Grecja to nie tylko kurorty Jutro planuje płynąć na Andros i zobaczę jak z tym obłożeniem. Pozdrawiam

Na Paros też jest lotnisko i tak jak napisałam, dwa lata temu było mniej ludzi niż teraz na Naxos.
Nie każdy może i chce jechać poza sezonem :?
No i byłam w lipcu, bo wiem, że w Grecji większe tłumy w sierpniu.
Mam porównanie z przed pandemi i teraz i twierdzę, że wcale tak luźno nie jest.
A że na Santorini teraz będą tłumy to się absolutnie spodziewałam, bo byłam tam w październiu ...
Aczkolwiem po godzinie 8 rano w Oii można teraz pospacerować w samotności :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 326
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone