Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dowód osobisty - porsze o info

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 13.04.2005 20:17

Bosze co za świat :( Ja nie mówię nikomu że ma olać paszport sam jeżdżę razem z nim. Też uważam że przepisy przepisami a życie życiem tyle ze ally pisząc o tym że potrzebny jest paszport powołała się na prawo, którego nie ma i dlatego zaprotestowałem.
Tylko i aż tyle. Problem z urzędasami zwłaszcza austriackimi moze być zawsze tego nie przewidzi nikt i tu bym się nie sugerowal pojedyńczymi przypadkami (to do Łukasza), zawsze mozesz trafić na zły dzień jedego z drugim i będą się czepiać. Ze starym dowodem jest ten problem ze zawsze mogą stwierdzić że "zniszczony". Chorwatów bym się nie obawiał-żaden z nich nie mial jeszcze nigdy w ręku mojego paszportu.
PZDR :)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 13.04.2005 21:49

Mówisz rozporzadzenie.
Co najwyżej może to być umowa międzynarodowa, w której wskazany jest odpowiedni dokument. I pewnie taka i jest z tym, ze chciałabym zobaczyć to jak argumentujesz to Panu na granicy 8). Z doświadczenia zawodowego wiem, że osoby specjalizujące się w prawie mają duży problem z odróżnieniem najprostrzych przepisów.
o ile w tej kwesti mogłę Ci przyznać rację i uznać, że taka umowa jest i obowiązuje bo skoro gdzies to znalazłeś to ok, to powiem tylko tyle .... mnie zawsze kontrolowano na granicy chorwackiej a także inne samochody stojące w długaśnym korku ( rok 2004 - 3h stania do wizyty u Panó Celników). Tak więc informacje o tym, że jedziesz i Twój dowód to świętośc jest poprostu informacją dość nieobiektywną. Wile osób ma problemy z jeżdżeniem po krajach Unii a wakacje z problemami nie są tym co ludzie lubią najlepiej.
Ja bym raczej postawiła na zdrowy rozsądek. I skoro ktoś ma paszport to niech go weźmie ze sobą.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 14.04.2005 07:24

:D Cóz za przewrotność kobieca 8O - najpierw Ally powołujesz sie na prawo, a gdy tu argumentów brak to sprowadzasz wszystko do praktyki na granicach :wink:
Więc najpierw o prawie:

"Szanowny Panie,

Przez Rzad Republiki Chorwacji zostalo uchwalone Zarzadzenie o systemie wizowym (Narodne novine 57/04), ktore wchodzi w zycie w dniu 1 czerwca 2004r. i na jego podstawie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej moga wjezdzac na teren Republiki Chorwacji i przebywac na nim do 90 dni zarowno z waznym paszportem, jak i z wažnym dowodem osobistym.

Z powazniem,

Wydzial Konsularny"

To informacja z ambasady a tu link do strony ministerstwa spraw zagranicznych HR:

http://www.mvp.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151

Polecam zwłaszcza mały druczek przy gwiazdce.

A co do meritum tez uważam ze lepiej mieć paszport - choć bardziej dla "czecho-austriaków". Sam go zabieram nawet gdy jadę do Berlina. Nie zmienia to faktu że przepisy pozwalają jeździć do HR z dowodem więc nie widzę powodu by podawać na forum nieprawdziwe informacje że rzekomo NIE MOŻNA :lol:
PZDR :)
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 14.04.2005 07:50

mam taką sugestie, która sprawdziła się z powodzeniem w zeszłym roku. Zamiast jechać przez Austrie proponuje piękne Węgry, wpradzie ja nie jechałem tam autostradami ale przejazd jest szybki, bezstresowy (kilka max kilkanaście miejscowości po drodze) no i tani, nie płaci się za winietki. Jak by ktoś chciał, to mogę coś więcej napisać (ile, jak długo itp.)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 14.04.2005 08:43

[quote="Maciej"]:D Cóz za przewrotność kobieca 8O - najpierw Ally powołujesz sie na prawo, a gdy tu argumentów brak to sprowadzasz wszystko do praktyki na granicach :wink:
quote]

Przepisy o których mówisz są mało znane.
Poza tym, pisze o praktyce stoswania prawa a to duża różnica.
Poza tym, nie sądze by przewrotnością było to, że stwierdzam, iż skoro znalazłeś a jak widać wyżej i dostałeś potwierdzenie z Konsulatu to taki przepis musi być.

Niemniej wydaje mi sie to dośc podejrzane z prostej przyczyny... do HR nie jadą wyłącznie turyści a tego typu działania stwarzają wiele niebezpieczeństw o których turyści czy też zwykli użytkownicy przejść granicznych nie wiedzą czy też nie myślą o nich. Nadto, zabezpieczenia w ruchu granicznym jakie stosowane są w unii zapewne zdziwiły by wielu....
Chyba nikt nie mysli, ze poprostu jedziemy sobie w świat a wszystkie służby w tym Policja ufa, że jesteśmy bez skazy a w bagażniku mamy konserwy i śpiór.
To tak ode mnie. Tak więc euforia i optymizm wakacyjny to jedno, istniejący przepis to drugie a rzeczywistość to i trzecie.
Pozostane przy swoim, wycofując sie jedynie ze stwierdzenia, ze NIE MOŻNA NA DOWODZIE. Niemniej nie polecam.
Tak więc nie do końca jestem przekonana. Ale skoro jest przepis to ok.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 14.04.2005 08:45

M.Smith napisał(a):mam taką sugestie, która sprawdziła się z powodzeniem w zeszłym roku. Zamiast jechać przez Austrie proponuje piękne Węgry, wpradzie ja nie jechałem tam autostradami ale przejazd jest szybki, bezstresowy (kilka max kilkanaście miejscowości po drodze) no i tani, nie płaci się za winietki. Jak by ktoś chciał, to mogę coś więcej napisać (ile, jak długo itp.)


tez o tym myślę....ale po głowie chodzi mi jeden argument, tamta droga jest mi znana i nie myślę gdzie jadę tylko jadę. Choć Węgry kuszą.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 14.04.2005 08:57

Dziękuję i chyba się zdecyduję na dowód. Samej Chorwacji się nie obawiam bo w końcu oni mają za zadanie zachęcać turystów do wjechania i zostawienia trochę Euro w ich kraju i na granicach to się czuje ( wszyscy są mili odprawa jest błyskawiczna a do tego witają i wręczają broszurki). do Czech jeździłem nie raz na stary dowód i nigdy problemów nie miałem. Co innego Austriacy i wiem , że na ich sympatie lub pobłażliwość liczyć nie można.
MariuszLo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 18.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) MariuszLo » 16.04.2005 12:09

W zeszłym roku jechaliśmy we trójkę, dwie osoby z paszportem i jedna ze starym dowodem. Nie było żadnych problemów, a jechaliśmy przez Czechy, Austrię i Słowenię.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 16.04.2005 14:13

Łukasz nie wiem gdzie się do Chorwacji wybierasz, a może będziecie mieli ochotę wpaść na dzień do BiH i co wtedy? 100zł nie pieniadz , a czas oczekiwania na paszport wydłuża się (w Krakowie wniosek żony zaniosłem 14 kwietnia a odbiór jest paszportu 9 maja), miesiac temu było 14 dni.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107704
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.04.2005 16:04

Najlepiej spradzić informacje z tego źródła:
http://www.sg.gov.pl/poradnik/index.asp?id=17
lub też np. z tego:
http://www.voyager.pl/voyinfpr.nsf/infp ... 9Chorwacja
faziolot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 606
Dołączył(a): 18.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) faziolot » 18.04.2005 15:00

Jeśli macie taką możliwość - bierzcie paszporty. Oczywiście dowód osobisty uprawnia do przekroczenia granicy wewnętrznej UE, ale - potwierdzając już to co napisali moi poprzednicy - nadgorliwi Austriacy bądź inni np. Czesi - potrafią napsuć krwi!!!! Tym bardziej, że póki co Cro nie jest w Unii.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 03.06.2005 11:46

według informacji Ambasady Polskiej w Zagrzebiu!
Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni. Powyższe uprawnienie nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę, naukę w chorwackich szkołach i uczelniach, a także udających się na pobyt stały – powinny się one ubiegać o specjalne zezwolenie władz chorwackich, będące podstawą do wydania wiz w przedstawicielstwie dyplomatycznym Chorwacji. Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności paszportu, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu. Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje rozporządzenie rządu RCh w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwala obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie przestrzec, iż jest to uregulowanie wewnętrzne państwa trzeciego i przy przekraczaniu granicy chorwackiej na podstawie dowodu osobistego dochodzi zarówno do łamania postanowień prawa polskiego, jak i poważnych problemów na terenie Chorwacji (np. brak możliwości: powrotu do Polski drogą lotniczą, zameldowania się, korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, korzystania z usług banków, czy “Western Union”) Dlatego też nadal w ruchu osobowym między Polską i Chorwacją przy przekraczaniu granicy chorwackiej należy obowiązkowo posiadać paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie karne lub wykroczeniowe, właściwe organy mogą tymczasowo zatrzymać jego paszport, wydając w zamian pisemne zaświadczenie. Przepisy chorwackie przewidują możliwość odmowy wjazdu, a także wydania zakazu pobytu tym cudzoziemcom, którzy nie mają wymaganych środków na utrzymanie. Ilość dewiz, które należy okazać przy ewentualnej kontroli przy wjeździe, nie jest jednak dokładnie określona.
IgnisDriver
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 287
Dołączył(a): 07.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) IgnisDriver » 03.06.2005 13:19

wg. tego co piszesz paszport nie jest potrzebny bo jest Chrowackie rozporządzenie, które mówi o "wolnym" wjeździe członków UE na dowodzie osobistym i jednocześnie piszesz, że paszport jest konieczny bo w PL są takie a nie inne przepisy...

1. Czy w związku z tym, potrzebujemy kamizelek odblaskowych w Austrii? Przepisy austriackie mówią, że tak - Polskie, że nie... :)

2. Czy potrzebujemy kompletu zapasowych żarówek w Hr i 2 trójkątów - w PL są niepotrzebne...

Pytania moje nie są złośliwe - po prostu pytam bo wg mnie, powinniśmy się stosować do przepisów kraju, w którym się znajdujemy w danej chwili. Jeśli Chorwaci chcą nas wpuszczać na D.O. na podstawie swoich przepisów to wg mnie robią to, żeby nam ułatwić przyjazd i przy okazji zarobić na nas kasiorkę a nie po to, żeby się potem okazało, że potrzebowaliśmy jednak poszport i mamy na miejscu nieprzyjemności.
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 03.06.2005 13:27

IgnisDriver - może i jest w tym coś co piszesz, niemniej jednak na stronie msz jest info o konieczności posiadania paszportu, Sam już nie wiem o co chodzi, czy mozna czy nie. http://www.msz.gov.pl/start.php?page=11 ... ion=result
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 03.06.2005 13:36

IgnisDriver napisał(a):wg. tego co piszesz paszport nie jest potrzebny bo jest Chrowackie rozporządzenie, które mówi o "wolnym" wjeździe członków UE na dowodzie osobistym i jednocześnie piszesz, że paszport jest konieczny bo w PL są takie a nie inne przepisy...

1. Czy w związku z tym, potrzebujemy kamizelek odblaskowych w Austrii? Przepisy austriackie mówią, że tak - Polskie, że nie... :)

2. Czy potrzebujemy kompletu zapasowych żarówek w Hr i 2 trójkątów - w PL są niepotrzebne...

Pytania moje nie są złośliwe - po prostu pytam bo wg mnie, powinniśmy się stosować do przepisów kraju, w którym się znajdujemy w danej chwili. Jeśli Chorwaci chcą nas wpuszczać na D.O. na podstawie swoich przepisów to wg mnie robią to, żeby nam ułatwić przyjazd i przy okazji zarobić na nas kasiorkę a nie po to, żeby się potem okazało, że potrzebowaliśmy jednak poszport i mamy na miejscu nieprzyjemności.

Ambasada Polska pisze ,że do Chorwacji wjedziemy na dowód osobisty.
Jednak wiąże się to z komplikacjami ,które też Ambasada opisuje.
I tyle.Więc ryzyko jest ,że jak coś będzie nie tak to dupa blada.
Zresztą juz to ,ze nie mozna się zameldować bez paszportu oznacza ,ze Chorwaci strzelili sobie samobója jesli chodzi o legalne zakwaterowanie
przy Polakach z dowodami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Dowód osobisty - porsze o info - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone