Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 31.01.2010 23:42

Val de Mesdi jest wspaniała. Zadaje kłam monolitowi Selli. Przez co ta staje się jeszcze piękniejsza :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 01.02.2010 10:16

Dla mnie laika, który Dolomity zna z obrazków, ostatnie zdjęcie jest esencją tych gór. Widok z góry na położoną w dole zieloną dolinę porysowaną drogami i wyrastające gołe wysokie pasma gór ze szpicami, długimi ścianami jest fantastyczny.

A drewnianym mostkiem z zabezpieczającą liną bardzo chętnie bym się przeszła leczyć lęk wysokości. Jest się czego trzymać :) Tylko jak tam bez ferraty się dostać. :? 8O
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2010 14:22

mariusz-w napisał(a): Moje inne pomysły spróbuję kiedyś Tobie poddać pod ocenę !!! ....oczywiście , jak pozwolisz...;) :)

Oczywiście. O ile tylko będę mógł pomóc... :)

plavac napisał(a):Val de Mesdi jest wspaniała. Zadaje kłam monolitowi Selli. Przez co ta staje się jeszcze piękniejsza

Val Lasties też jest nie do pogardzenia. Ale Val de Mesdi wchodzi głębiej i jest ostro wcięta. ;)

Lidia K napisał(a):A drewnianym mostkiem z zabezpieczającą liną bardzo chętnie bym się przeszła leczyć lęk wysokości. Jest się czego trzymać Tylko jak tam bez ferraty się dostać

Nie ręczę za szczegóły, ale wydaje mi się, że dałoby się do niego dotrzeć od góry - od strony schroniska. Tam już chyba żadnych trudności na końcówce ferraty nie było.

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 01.02.2010 14:38

To jest pomysł, może kiedyś przejdę się tym mostkiem spacerkiem. :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2010 23:28

Lidia K napisał(a):To jest pomysł, może kiedyś przejdę się tym mostkiem spacerkiem. :D

Bo wiesz, w górach różne mostki można spotkać. Bywają i takie:

Obrazek

Ale to nie Dolomity.

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 01.02.2010 23:46

Wojtek ! Nie strasz Lidii :!: :wink: :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.02.2010 10:58

plavac napisał(a):Wojtek ! Nie strasz Lidii :!: :wink: :)


Zazwyczaj jestem bardzo płochliwa i tak już zostanie...................... nawet nie musicie się starać.

TEN MOSTEK NIE MA U MNIE ŻADNYCH SZANS :D :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.02.2010 15:25

Niestety u mnie taki mostek też tylko do poglądania... choć w parkach linowych dzieciaki śmigają na czymś podobnym aż miło... :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2010 16:47

Przyznaję, że na tym mostku dusza skakała mi z ramienia na ramię, bo na żadnym nie usiedziała spokojnie. Przejście po linie, kiedy nie ma niczego w miarę trwałego do złapania, a tylko zwisające z góry sznury... Fantazja budowniczych takich ferrat potrafi zadziwić. ;)
Kawałek dalej stanąłem w jednym miejscu i tkwiłem tam jakieś 20 minut, nie mając pojęcia, jak się przedostać. A należało po prostu przeskoczyć nad kanionem. I to wszystko ma stopień trudności zaledwie "C".
W drugiej części tej ferraty szło się już całkiem fajnie - "D", ale zwykła wspinaczka w dobrej skale.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2010 19:42

W dole, na pierwszym stopniu płaskowyżu za jeziorem widać schronisko Pisciadu.
A widać ścieżkę w prawo od niego, w kierunku odstrzelonej, nieco odchylonej turni? Pewnie, że widać. Ale... mostka między nimi to już pewnie nie widać?

Obrazek

To może tu go będzie juz widać. :)
A te ciemne kropeczki poniżej, na turni - to następni na ferracie.

Obrazek

Schodzę na płaskowyż Selli.

Obrazek

Niebo się zaciągnęło, ale wciąż nie pada. Spróbuję zatem wejść na najwyższy szczyt - Piz Boe.
Najpierw - lekko schodząc ze szlaku - dojdę do krawędzi, widocznej w lewej części fotki.

Obrazek

I zajrzę w dół.

Obrazek

Kawałek dalej otwiera się widok w kierunku wylotu Val de Mesdi.

Obrazek

Przeciwległe ściany doliny.

Obrazek

Korci mnie zejście do niej. Wprawdzie miałbym dłuższą drogę powrotną, ale ta dolina jest taka kusząca. Nic to, najpierw przecież trzeba wejść na Piz Boe, a potem zobaczymy.
Po drodzę zahaczę o widoczne na fotce schronisko, by się dowiedzieć, że o tej porze roku jest już zamknięte.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2010 19:50

Teraz po prawej mam okazję spojrzeć w Val Lasties - dolinę Selli skierowaną na zachód. Ponad nią dobrze widoczny Rosengarten.

Obrazek

Turyści na płaskowyżu.

Obrazek

Jestem na przewężeniu. Po lewej Val de Mesdi.

Obrazek

Po prawej Val Lasties.

Obrazek

Teraz trochę podejścia i jestem na szczycie Piz Boe.

Obrazek

Sassolungo i kruk alpejski.

Obrazek

Spotykam parę Włochów, którzy weszli tu inną ferratą. Rozmawiamy chwilę. Wypytuję o trudności ich trasy. Może i ja się kiedyś na nią wybiorę.
Potem jeszcze napawam się widokami ze szczytu.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.02.2010 20:30

Czy na szczycie Piz Boe oprócz krzyża stoi jakiś pomnik? Tak mi się wydaje, że widzę coś podobnego do pomnika z czerwoną różą.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2010 22:01

Lidia K napisał(a):Czy na szczycie Piz Boe oprócz krzyża stoi jakiś pomnik? Tak mi się wydaje, że widzę coś podobnego do pomnika z czerwoną różą.

Posążek. Tu go trochę powiększyłem.

Obrazek
Masz sokoli wzrok. :)

Oprócz tego stoi również niewielkie, drewniane schronisko - a bardziej bufet - o którym nie wspomniałem. Wtedy był już zamknięty.

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.02.2010 22:11

Franz napisał(a):Po drodzę zahaczę o widoczne na fotce schronisko, by się dowiedzieć, że o tej porze roku jest już zamknięte.

......
Oprócz tego stoi również niewielkie, drewniane schronisko - a bardziej bufet - o którym nie wspomniałem. Wtedy był już zamknięty.


Jednak wspominasz o nim wcześniej.

Sokoli wzrok - powiadasz, ja nazwałabym to ciekawością i wścibstwem. No ale delikatna i uznaniowa forma ładniej brzmi :) :) :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.02.2010 22:35

Tak to sobie wszystko oglądam ze zrozumieniem (mam nadzieję) i słów typu "gały wyłażą i szczena opada" nie sposób co chwilę powtarzać.
Co jest adekwatniejsze :?: - podziwiam, zazdroszczę przeżyć wzrokowoprzestrzennych (w sensie pozytywnym oczywiście) i gratuluję takich wycieczek, jakie opisujesz :lol:
Proszę o więcej i pozdrawiam :lol:
S.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone