Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.01.2010 11:49

Wojtek, znów mam "100 pytań do..." :)

Czemu służą w schronie biwakowym te drewniane regały? Do przechowania plecaków? Chyba nie do spania?

Wygódka super. Dużo takich wynalazków jest w Dolomitach?

Czy te korytarze i mroczne klatki wewnątrz skał pochodzą z czasów wojny, czy też niektóre drążone były na potrzeby współczesnej turystyki?

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.01.2010 12:28

Interseal napisał(a):Czemu służą w schronie biwakowym te drewniane regały? Do przechowania plecaków? Chyba nie do spania?

8O
A jednak - to są prycze. :lol: Po trzy w pionie bo to na poziomie podłogi też się liczy. :roll:

Interseal napisał(a):Wygódka super. Dużo takich wynalazków jest w Dolomitach?

To właściwie jedyna taka wygódka, jaką napotkałem, a przynajmniej - o jakiej pamiętam.
Może przez ten zug od dołu... :twisted:

Interseal napisał(a):Czy te korytarze i mroczne klatki wewnątrz skał pochodzą z czasów wojny, czy też niektóre drążone były na potrzeby współczesnej turystyki?

Pozostałości po austriackiej linii obrony z pierwszej wojny.

Pozostałe 97 pytań? ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.01.2010 12:36

Franz napisał(a):A jednak - to są prycze. :lol: Po trzy w pionie bo to na poziomie podłogi też się liczy. :roll:


W pozycji embrionalnej i tak wisiałyby mi nogi. No chyba, że na ziemi bym się rozłożył.

Franz napisał(a):Pozostałe 97 pytań? ;)


Od początku i we wszystkich pięciu Twoich tematach... chyba już mniej zostało...? :wink:

Dzięki Wojtek.
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.01.2010 12:45

Interseal napisał(a):W pozycji embrionalnej i tak wisiałyby mi nogi. No chyba, że na ziemi bym się rozłożył.

Fakt, dla Ciebie najwygodniejsze te łoża w parterze. :lol:

Interseal napisał(a):Od początku i we wszystkich pięciu Twoich tematach... chyba już mniej zostało...? :wink:

Masz otwarty kredyt nielimitowany. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.01.2010 23:40

Już się trochę spociłem przed Brygadą Trydencką :)
A to dopiero za rok ...
Ale opis trasy przeczytany od deski do deski. Teraz weryfikacja :wink:
Pozdrawiam
P.S.
I mnie kibel rozbawił do łez :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.01.2010 11:29

plavac napisał(a):Już się trochę spociłem przed Brygadą Trydencką :)
A to dopiero za rok ...

Miła ale nic rewelacyjnego. Ja, niestety, we mgle ją robiłem. Za to druga część dnia - widoki niezłe. :)

plavac napisał(a):I mnie kibel rozbawił do łez :D

A korzystałeś? ;) Bo wiesz, te papierki - to trzeba łapać. Albo trzymać otwór zatkany. :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 21.01.2010 12:19

...a zdjęcia i opisy dolin też będą ? czy tylko szczyty !!!! ;)

...mówią i piszą - że tam też pięknie :)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.01.2010 12:34

mariusz-w napisał(a):...a zdjęcia i opisy dolin też będą ? czy tylko szczyty !!!! ;)

...mówią i piszą - że tam też pięknie :)

Pewnie, że pięknie!
Ale... dla mnie piękniej w górach. :) Dlatego z mojej strony 99% tutaj, to będa góry. Z rzadka tylko (jak np. w następnym odcinku) kilka fotek z przejazdu.
Może ktoś inny się dorzuci z dolinami...

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 21.01.2010 19:32

mariusz-w napisał(a):...a zdjęcia i opisy dolin też będą ? ...
...mówią i piszą - że tam też pięknie :)


Przepięknie :)

Takie cuda są w masywie Brenty.

Obrazek

A poza tym wędrując dolinami można zawsze znaleźć bardzo wygodną i niezbyt stromą ścieżkę, która wyprowadzi ciut powyżej dna doliny i otworzy "widoki na świat".
pozdrawiam

P.S. Z kibelka nie miałem szczęścia skorzystać :( :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.01.2010 11:44

Po dojściu do samochodu, spoglądam jeszcze w górę - na La Mesolę. Ta kluczowa ścianka nie była trywialna...

Zjeżdżam z Passo Fedaia do Canazei, gdzie w prawo serpentynami ostro w górę. Zostawiam odchodzącą na wschód szosę na Passo Pordoi - pomiędzy grzbietem Padon i grupą Sella - i jadę dalej prosto na Sellajoch (Passo di Sella). Tuż za wylotem potężnej doliny Lasties, zatrzymuje mnie facet z plecakiem. Okazuje się, że to Niemiec, który ma wóz na przełęczy a teraz opuścił Sellę tą doliną i musi się dostać z powrotem do auta. Podwożę go na parking. Kiedy się żegnamy, nawet nie przypuszczam, że podczas któregoś z kolejnych wyjazdów znajdę się dokładnie w takiej samej sytuacji i też w tym miejscu będę łapał stopa.

Grupa Sassolungo (Langkofel) z Sellajoch.

Obrazek

Marmolada i Gran Vernel z tego samego miejsca.

Obrazek

Sasso Pordoi w grupie Sella.

Obrazek

Sella: na pierwszym planie Sellatürme (Torri di Sella) ze słynną turnią La Locomotiva. Na lewo od niej przebiega ferrata delle Mesules (Pößnecker Klettersteig) - wspaniała droga.

Obrazek

Z przełęczy zjeżdżam w kierunku Wolkenstein in Gröden (Selva di Val Gardena), ale w Plan de Gralba odbijam w prawo i zaczynam się wspinać na Grödner Joch (Passo Gardena) pomiędzy Sellą na południu a grupą Puez na północy.

Sassolungo z Passo Gardena.

Obrazek

Po prawej Sassolungo, po lewej turnie Selli.

Obrazek

Szlak 666, przecinający Sellę, wchodzący w skład jednej z długodystansowych tras (ta ma numer 2) Dolomiten Höhenweg (Alta Via delle Dolomiti).

Obrazek

Północne mury obronne Selli.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.01.2010 11:54

Dojeżdżam na duży parking po wschodniej stronie przełęczy. Skorzystam dziś z widocznego na fotce hotelu.

Obrazek

Bezpośrednio nad hotelem.

Obrazek

Południowe obrzeża grupy Puez.

Obrazek

Po lewej Sassongher w Puez, a ponad Val Badia (Abteital) grupa Fanes.

Obrazek

Dalej w prawo grupa Fanis i Tofany.

Obrazek

Zapada wieczór - zarumienione La Varella i Conturines-Spitze w grupie Fanes.

Obrazek

Cirspitzen na tle ciemniejącego nieba.

Obrazek

Pora spać. Jutro - Sella.

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.01.2010 12:03

Hotel niczego sobie. :) Lokalizacja podobnie...

Mam pytanie odnośnie drugiego zdjęcia, dokładnie jego lewej strony. Co to są liny kolejki? Przewody energetyczne?
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.01.2010 12:06

Widzę,że "hotel" mało obłożony - a ja miałem kłopoty z rezerwacją na wrzesień 2010 ...za wcześnie szukałem lub za póżno Twoje namiary na ten obiekt. ;) :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.01.2010 16:10

Interseal napisał(a):Mam pytanie odnośnie drugiego zdjęcia, dokładnie jego lewej strony. Co to są liny kolejki? Przewody energetyczne?

Powyżej jest schronisko. Przypuszczam, że to są liny kolejki towarowej do niego, ale głowy nie dam. Jakoś nie przyjrzałem się, co stoi na ich końcu.

mariusz-w napisał(a):Widzę,że "hotel" mało obłożony - a ja miałem kłopoty z rezerwacją na wrzesień 2010

Fakt, że tylko jedna osoba korzystała tamtej nocy z tego hotelu. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.01.2010 20:07

Masyw Selli jest niesamowity, wydaje się być monolitem, a ma tyle różnorodnych "twarzy". Ale po ostatnim pobycie pod Sasso Lungo i Sasso Piato - jestem trafiony na ich punkcie. To nic że tylko jedna ferrata na Sassopiato. Ale jest coś w tym łańcuszku gór, co działa jak magnes. Są piękne :)

A tak przedzierałem się 3 tyg temu przez passo Sella od strony Selvy.
Było pięknie - i groźnie ...
I nie było widoków :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


pozdrawiam 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone