Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2021 19:16

robertms napisał(a):Tak, potwierdzam, ale jeśli chodzi o "te" wyjątki. Autorytarnie uznałem, że pielęgniarka może być wpuszczona wyłącznie do Słowacji, bo przecież nie na manowce... ;)

Myślę, że tutaj decydują głownie względy historyczne. Jak chodzi o regiony, które "od zawsze" były niezależnymi państwami, to intuicyjnie jedziemy do: Niemiec, Rosji, Szwecji, Austrii, Anglii czy Francji.
Natomiast jadąc do regionów, które były lub są częściami jakichś państw, to mówimy, że jedziemy: na Pomorze, na Śląsk, na Mazury, na Węgry, na Ukrainę, na Litwę, na Słowację.
A ponieważ Słowacja dopiero od niedawna jest niepodległym państwem, więc my na południu Polski "od zawsze" jeździmy "na Słowację", a nigdy "do Słowacji" ;)
Od razu wyjaśniam, że nie potrafię wyjaśnić dlaczego jeździmy "do Chorwacji", a nie "na Chorwację", ale ta druga forma po prostu przez gardło by mi nie przeszła.
Belfegor
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 04.11.2007
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Belfegor » 30.04.2021 19:36

Janusz Bajcer napisał(a):
robertms napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)

Język polski ma wiele pułapek dla Polaków. :wink:
Właśnie w nią wpadłeś. :oczko_usmiech:

To może ja się "przyczepię";) Nie mówimy i piszemy "... na tą karteczkę". ale raczej "... na tę karteczkę". Podobno zaimki wskazujące powinny mieć podobne zakończenie jak rzeczowniki, na które wskazują, np. tę kobietę/karteczkę, tą kobietą/karteczką. Obym się mylił. bo Janusz mnie zablokuje :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.04.2021 19:50

robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 30.04.2021 19:57

Chris_M napisał(a):
robertms napisał(a):Tak, potwierdzam, ale jeśli chodzi o "te" wyjątki. Autorytarnie uznałem, że pielęgniarka może być wpuszczona wyłącznie do Słowacji, bo przecież nie na manowce... ;)

Myślę, że tutaj decydują głownie względy historyczne. Jak chodzi o regiony, które "od zawsze" były niezależnymi państwami, to intuicyjnie jedziemy do: Niemiec, Rosji, Szwecji, Austrii, Anglii czy Francji.
Natomiast jadąc do regionów, które były lub są częściami jakichś państw, to mówimy, że jedziemy: na Pomorze, na Śląsk, na Mazury, na Węgry, na Ukrainę, na Litwę, na Słowację.
A ponieważ Słowacja dopiero od niedawna jest niepodległym państwem, więc my na południu Polski "od zawsze" jeździmy "na Słowację", a nigdy "do Słowacji" ;)
Od razu wyjaśniam, że nie potrafię wyjaśnić dlaczego jeździmy "do Chorwacji", a nie "na Chorwację", ale ta druga forma po prostu przez gardło by mi nie przeszła.


Ciekawe zdanie/stanowisko, nie znałem. Chyba podobnie mamy z województwami -> w lubuskiem, nie lubuskim...
Tym bardziej twierdzę, że mamy fajnie skomplikowany język. Ale to dobrze, cza się uczyć all time... ;)
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 30.04.2021 20:00

stachan napisał(a):
robertms napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)


Kolega Janusz użył poprawnego przyimka... :?

Niektóre nazwy państw łączą się z przyimkiem NA, a nie z przyimkami DO i W, które systemowo przysługują nazwom państw. Takiego sposobu łączenia nie należy odbierać jako dyskredytowania owych państw: są to po prostu tradycyjne połączenia – taki zwyczaj się upowszechnił i utrwalił w języku, i taki jest uznawany za poprawny. Mówimy zatem i piszemy poprawnie: na Węgry i na Węgrzech, na Ukrainę i na Ukrainie, na Białoruś i na Białorusi, a także – obocznie, choć lepiej z przyimkiem ‘na’ – na Litwę i na Litwie (dopuszczalne: do Litwy i w Litwie), na Łotwę i na Łotwie (dopuszczalne: do Łotwy i w Łotwie). Tylko SŁOWACJA ma w pełni oboczną łączliwość: jedziemy na wakacje na Słowację lub do Słowacji i chodzimy po górach na Słowacji lub w Słowacji.
Źródło: [NSPP; WSPP; SO PWN; PJ PWN]


Hmm... Czyli obaj mamy rację (w przypadku Słowacji), więc wycofuje swoje "hortensje"... :)
Belfegor
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 04.11.2007
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Belfegor » 30.04.2021 22:55

robertms napisał(a):Ciekawe zdanie/stanowisko, nie znałem. Chyba podobnie mamy z województwami -> w lubuskiem, nie lubuskim...
Tym bardziej twierdzę, że mamy fajnie skomplikowany język. Ale to dobrze, cza się uczyć all time... ;)

W Lubuskiem, tzn. w regionie
W lubuskim, tzn. w województwie
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 01.05.2021 02:50

Chris_M napisał(a):Od razu wyjaśniam, że nie potrafię wyjaśnić dlaczego jeździmy "do Chorwacji", a nie "na Chorwację", ale ta druga forma po prostu przez gardło by mi nie przeszła.

Już chyba wiem, dlaczego jeździmy "do Chorwacji", a nie "na Chorwację", chociaż historia Chorwacji jako samodzielnego państwa nie jest zbyt długa.
Jugosławia jako państwo istniała na tyle długo, że nikomu nawet nie przyszło do głowy, żeby jeździć inaczej, niż "do Jugosławii". A gdy powstała niepodległa Chorwacja, to naturalnym było, że każdy kto przez lata nad Adriatyk jeździł "do Jugosławii", po rozpadzie tego państwa na urlopy dalej jeździł, ale już "do Chorwacji".
I to samo dotyczy chyba wszystkich państw powstałych z rozpadu Jugosławii.
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 01.05.2021 07:40

Chyba w wielu przypadkach jest to naleciałość lokalna. Wielu moich znajomych z terenów wiejskich mówi, że jedzie NA Wrocław, NA Niemcy itd. Nawet jak jadą na zakupy to mówią, że jadą Na miasto ( sam często takiej formy używam). Podobnie jak mówią, że jadą do Michałów, Do Andrzejów, gdzie na myśli mają Michała, Andrzeja z żonami. :D
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 01.05.2021 08:24

Przejrzałem trzydzieści stron tematu i gdzieś dzwoni ale nie wiadomo gdzie :D

A przecież przyczyna jest prosta dlaczego na Węgry i do Chorwacji.

Dla niecierpliwych, gdzieś od 2.30.
Oczywiście dotyczy to dzielnic Krakowa, ale przez analogię...
Pamiętajmy, że literacka polszczyzna głównie oparta jest na dialekcie krakowskim.
Nie mylić dialektu z gwarą bo to (choć nie do końca to samo) to taki sam błąd jak mylenie krakowiaka z krakowianinem :D

Dlaczego Słowacja ma dwie formy ? Moim zdaniem dlatego, że ta nazwa pojawiła się z historycznego punktu widzenia późno.
Wcześniej używano określenia Górne Węgry.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.06.2021 22:06

Efka19840 napisał(a):Witam.
Na Chorwację jedziemy 9 raz.

Witam.
Do Chorwacji jedziecie 9 raz. :wink: :idea:
Efka19840
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 13.06.2021
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Efka19840 » 14.06.2021 02:51

Bravik dziękuję za odpowiedź.
Janusz Bajcer tak to już 9 raz. Była Priżba, crikvenica, 2 razy Baśka Voda, Tucepi, Baśka na KRK i teraz 3 raz Promajna
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 14.06.2021 15:57

Dobrze, że Efka19840 zrozumiała, o co chodzi. :lol: :mrgreen:
hatatitla
Odkrywca
Posty: 117
Dołączył(a): 18.07.2012
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) hatatitla » 14.06.2021 19:11

A ja jadę NA Chorwację 9 raz.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 15.06.2021 09:44

hatatitla napisał(a):A ja jadę NA Chorwację 9 raz.

Na Kołobrzeg też zapewne jeździsz.

Jeśli wybieramy się na urlop lub w podróż służbową, to warto wiedzieć coś o geografii miejsca docelowego. Co do zasady, przyimek „na” łączymy z państwami-wyspami. Poprawnie powiemy zatem: jadę na Cypr, wybieram się na Kubę, myślę o wyprawie na Islandię. Czy Chorwacja jest wyspą? Nie! A zatem jedyną właściwą formą będzie „do Chorwacji”. Warto pamiętać jednak o wyjątku od tej zasady. Przyimek „na” zastosujemy w przypadku krajów nieodległych, z którymi w przeszłości łączyły Polskę historyczne związki. Do grupy tej należą: Białoruś, Litwa, Łotwa Słowacja, Ukraina i Węgry.

Wygooglasz sobie powyższe wyjaśnienie bez problemu.
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 15.06.2021 11:06

krutom napisał(a):
hatatitla napisał(a):A ja jadę NA Chorwację 9 raz.

Na Kołobrzeg też zapewne jeździsz.

Jeśli wybieramy się na urlop lub w podróż służbową, to warto wiedzieć coś o geografii miejsca docelowego. Co do zasady, przyimek „na” łączymy z państwami-wyspami. Poprawnie powiemy zatem: jadę na Cypr, wybieram się na Kubę, myślę o wyprawie na Islandię. Czy Chorwacja jest wyspą? Nie! A zatem jedyną właściwą formą będzie „do Chorwacji”. Warto pamiętać jednak o wyjątku od tej zasady. Przyimek „na” zastosujemy w przypadku krajów nieodległych, z którymi w przeszłości łączyły Polskę historyczne związki. Do grupy tej należą: Białoruś, Litwa, Łotwa Słowacja, Ukraina i Węgry.

Wygooglasz sobie powyższe wyjaśnienie bez problemu.

Czyli ty jeździsz na Wielką Brytanię ? :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone