Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.10.2020 14:12

maslinka napisał(a):...
A prof. Miodek mówił, że Polacy używają przyimka "na" w odniesieniu do krajów, do których mają blisko, czyli do ziem, z którymi kiedyś handlowano, a więc często tam jeżdżono. Tak jak obecnie mówi się - na Śląsk czy na Pomorze, kiedyś się mówiło - na Węgry i na Ukrainę :)

Ta druga teoria wydaje mi się bardziej sensowna :)

...no i super wielkie dzięki, będę jeździł NA ...bo z nimi handluje. :wink:
pozdro
fly
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 10.10.2020 14:41

.........ja jeździłem , jeżdżę i będę jeździł "na" :lol:
Marta G-K
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 15.11.2020
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marta G-K » 15.11.2020 21:39

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
RobCRO napisał(a):a ja bym obstawiał, że w cyrylicy X to CH...a że my wschodnie klimaty, więc pewnie stąd...


Robercie, Twoja teoria o tym, że język polski i jego pisownia ulegała wpływom cyrylicy to baaaardzo śmiałe stwierdzenie. Jak sam wiesz, kiedy pojawiło się w Polsce chrześcijaństwo przyjęte z Zachodu, razem z nim przywędrował do nas alfabet łaciński i jego tradycje.
I skąd stwierdzenie, że "...my wschodnie klimaty..."??? Język polski to, według wszelkich możliwych klasyfikacji, słowiańszczyzna zachodnia!!!

P.S. Ale mimo wszystko kwestia ortografii zapisu nazwy "Chorwacja" w naszym języku to chyba zadanie dla filologa polonisty (w toku moich studiów zabrakło zajęć z gramatyki historycznej języka polskiego; a szkoda)...Istnieje przecież możliwość, że oboje się mylimy :D

Pozdrawiam


Słownik PWN uregulował już, że nazwa ustaliła się w polszczyznę w XIX wieku i pochodzi od łacińskiego słowa Croatia (a lacinskie c wymieniało się w j.slowianskich na ch), stąd też taki zapis, a nie przez h.

Z kolei o tym "na Chorwację" mówił prof. Miodek - to dotyczy traktowania tego dzisiejszego kraju, kiedyś prowincji, jako regionu bliskiego, zaprzyjaźnionego, także historycznie w ramach monarchii habsburskiej. Stąd analogicznie mówiono "na Węgry, na Słowację"
Mariusz7777
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 26.01.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz7777 » 26.01.2021 23:04

Strach coś tu napisać, biorac pod uawgę że nie jestem mistrzem ortografi
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 27.01.2021 02:45

Mariusz7777 napisał(a):Strach coś tu napisać, biorac pod uawgę że nie jestem mistrzem ortografi


:papa: Zacząłeś od dobrego wątku, biorąc pod uwagę, że to Twój pierwszy wpis na tym forum :wink:
Przynajmniej wiesz, co Cię czeka :) :papa:

BTW, zawsze omijałam ten wątek, ale skoro już tu trafiłam, to powiem tylko, że... "na Chorwację" - nikt tego ze mnie nie wydusi :D
Swoją drogą, ciekawe, dlaczego mówimy tak często...droga...na Ostrołękę, na Kraków, trasa na Gdańsk, na Bytów? A przecież każda droga prowadzi dokądś, a nie nakądś...Eh, trudny ten nasz język.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 28.01.2021 10:23

Mariusz7777 napisał(a):Strach coś tu napisać, biorac pod uawgę że nie jestem mistrzem ortografi


Zdanie kończymy kropką! :evil: :twisted:


:wink: :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.01.2021 11:20

Mariusz7777 napisał(a):Strach coś tu napisać, biorac pod uawgę że nie jestem mistrzem ortografi

Ortografia w dopełniaczu - ortografii. :D

Strach zostaw za sobą i pisz, pisz... :wink:
WojtekKRK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 11.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 28.01.2021 11:58

Ja za ... Yyy znaczy jestem za NA ;)
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3432
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 28.01.2021 12:02

WojtekKRK napisał(a):Ja za ... Yyy znaczy jestem za NA ;)


czyli idąc dalej . wyjazd na narty NA Austrię, czy Do Austrii?
Są wyjątki np. jadę Na Słowację/Na Węgry - ale o tym chyba już wiesz.
Ostatnio edytowano 31.01.2021 15:58 przez damianisko5, łącznie edytowano 2 razy
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 28.01.2021 19:41

Inde » 28.01.2021 09:23

Mariusz7777 napisał(a):
Strach coś tu napisać, biorac pod uawgę że nie jestem mistrzem ortografi

Zdanie kończymy kropką! :evil: :twisted:


:wink:


walp
Ortografia w dopełniaczu - ortografii.

I...przecinek przed że :oczko_usmiech: :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.01.2021 19:45

A co to jest "uawgę" :smo:
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 30.04.2021 15:26

Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 30.04.2021 15:42

robertms napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)


Kolega Janusz użył poprawnego przyimka... :?

Niektóre nazwy państw łączą się z przyimkiem NA, a nie z przyimkami DO i W, które systemowo przysługują nazwom państw. Takiego sposobu łączenia nie należy odbierać jako dyskredytowania owych państw: są to po prostu tradycyjne połączenia – taki zwyczaj się upowszechnił i utrwalił w języku, i taki jest uznawany za poprawny. Mówimy zatem i piszemy poprawnie: na Węgry i na Węgrzech, na Ukrainę i na Ukrainie, na Białoruś i na Białorusi, a także – obocznie, choć lepiej z przyimkiem ‘na’ – na Litwę i na Litwie (dopuszczalne: do Litwy i w Litwie), na Łotwę i na Łotwie (dopuszczalne: do Łotwy i w Łotwie). Tylko SŁOWACJA ma w pełni oboczną łączliwość: jedziemy na wakacje na Słowację lub do Słowacji i chodzimy po górach na Słowacji lub w Słowacji.
Źródło: [NSPP; WSPP; SO PWN; PJ PWN]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.04.2021 15:55

robertms napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)

Język polski ma wiele pułapek dla Polaków. :wink:
Właśnie w nią wpadłeś. :oczko_usmiech:
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Pandemia koronawirusa a wakacje 2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 30.04.2021 18:43

Janusz Bajcer napisał(a):
robertms napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
marekkowalak napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jeszcze karteczka z potwierdzeniem z punktu szczepień.


A, o tym to w ogóle nie wspominam, bo tam nie ma żadnych pieczątek ani podpisów, do tego tylko po polsku, więc to żaden dokument. :D

Pielęgniarka która szczepiła mnie w Krynicy, na tą karteczkę została wpuszczona na Słowację.


Sorry Janusz, ale słusznie poprawiasz niektórych np. "jadących na Chorwację", że nie wypada Ci "mieć coś" do Słowacji... :)

Język polski ma wiele pułapek dla Polaków. :wink:
Właśnie w nią wpadłeś. :oczko_usmiech:


Tak, potwierdzam, ale jeśli chodzi o "te" wyjątki. Autorytarnie uznałem, że pielęgniarka może być wpuszczona wyłącznie do Słowacji, bo przecież nie na manowce... ;)

Nie bez przyczyny, język PL jest chyba najtrudniejszym na świecie i trza go trenować all day/all night... :)

Zdrówka!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone