Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 31.01.2017 08:52

AdamZ napisał(a):Gdzie jak gdzie ale na forum miłośników Chorwacji trudno nie oczekiwać wymagania poprawności w używaniu tego zwrotu.
Swego czasu w radiowej Trójce w programie "Co w mowie piszczy", pani doktor Kłosińska bardzo rzeczowo wyjaśniła że zwrotu "na" używamy z tego co zapamiętałem w odniesieniu do regionów: na Śląsk, na Mazowsze, na Pomorze, na Prowansję, na Toskanię, natomiast "do" stosujemy w odniesieniu do państw: do Polski, do Włoch, do Hiszpanii, do Chorwacji, do Grecji, do Czech.


Z tymi regionami i krajami nie do końca tak: owszem powiemy na Pomorze, ale do Toskanii, na Śląsk, ale do Prowansji. Jeździmy też na Litwę, Białoruś, Ukrainę czy Węgry - choć to nie regiony.
Profesor Bralczyk tak to tłumaczył: "Gdybyśmy dzisiaj ustalali, z jakim przyimkiem odwiedzić Węgry, pewnie byśmy jechali do Węgier. To na Węgry jest stare, tradycyjne, pokazuje, że Węgry były raczej dla nas obszarem niż państwem, do którego się jechało".
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2017 09:00

clen1 napisał(a):Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.

Z tym, pozwolę sobie nie zgodzić się. :wink:
Język jest wartością, która wymaga troski i powinniśmy wspólnie dążyć do usuwania z niego elementów, które są niepoprawne lub szkodliwe. Nie twierdzę, że każdy musi być purystą (sam nim nie jestem i popełniam błędy), ale stronię (i innych namawiam) od abnegacji językowej. :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.01.2017 10:05

clen1 napisał(a):Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.

Masz prawo popełniać błędy, a my mamy prawo je poprawiać.
Wątek rozwija się tylko i wyłącznie dlatego, że tak wiele osób nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać pierwszego wpisu Janusza,
ale na siłę próbuje narzucić swoją, błędną, wersję.
Tylko po co?
Jeśli wlazłeś miedzy wrony ...
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 31.01.2017 10:51

weldon, walp...kochane chłopaki :hearts:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 31.01.2017 11:36

Janusz Bajcer napisał(a):...
"piotrulex" jak zwykle niepoprawny i "maci wode" :wink: (zamiast "nie mąci się woda, bo nie ma piachu) :wink: ) choć radzi dobrze i nie mąci :lol:
"kuczi74" podobnie jak "piotrulex" altu nie stosuje :wink: i coś o Makarskiej truje :lol:
(we wrześniu już tam można jechać -mniej ludzi :lol: )


Ten pierwszy wpis Janusz zamieścił 24-05-2007 01:15

Mnie tam widzę wspomina :)

Kilka lat temu u mnie też technicznie nieco się odmieniło i w końcu bez wielkiego kłopotu mogę "mącić" zamiast "macic"

Niezmiernie się z tego cieszę gdyż zdecydowanie wolę zrobić komuś "łaskę" a i DO Chorwacji lepiej się wtedy jeździ :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.01.2017 11:41

piotrulex napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):...
"piotrulex" jak zwykle niepoprawny i "maci wode" :wink: (zamiast "nie mąci się woda, bo nie ma piachu) :wink: ) choć radzi dobrze i nie mąci :lol:
"kuczi74" podobnie jak "piotrulex" altu nie stosuje :wink: i coś o Makarskiej truje :lol:
(we wrześniu już tam można jechać -mniej ludzi :lol: )


Ten pierwszy wpis Janusz zamieścił 24-05-2007 01:15

Mnie tam widzę wspomina :)

Kilka lat temu u mnie też technicznie nieco się odmieniło i w końcu bez wielkiego kłopotu mogę "mącić" zamiast "macic"

Bardzo mnie cieszy :lol: ... że chociaż jeden "nawrócony" :wink:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 31.01.2017 12:20

Janusz Bajcer napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):...
"piotrulex" jak zwykle niepoprawny i "maci wode" :wink: (zamiast "nie mąci się woda, bo nie ma piachu) :wink: ) choć radzi dobrze i nie mąci :lol:
"kuczi74" podobnie jak "piotrulex" altu nie stosuje :wink: i coś o Makarskiej truje :lol:
(we wrześniu już tam można jechać -mniej ludzi :lol: )


Ten pierwszy wpis Janusz zamieścił 24-05-2007 01:15

Mnie tam widzę wspomina :)

Kilka lat temu u mnie też technicznie nieco się odmieniło i w końcu bez wielkiego kłopotu mogę "mącić" zamiast "macic"

Bardzo mnie cieszy :lol: ... że chociaż jeden "nawrócony" :wink:


No niech Ci będzie :)

Choć my z tych co i tak zawsze DO Chorwacji jeździli :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.01.2017 12:41

piotrulex napisał(a):Choć my z tych co i tak zawsze DO Chorwacji jeździli :)

To wiem :idea: chodzi o "ogonki" :wink: :lol:
clen1
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 28.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 25.08.2017 21:42

Mh, ok, na Chorwację
andy1959
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 08.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy1959 » 27.08.2017 07:24

Czy ktoś jechał na Polskę , Niemcy , Francję?
cropag
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 31.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 27.08.2017 07:45

andy1959 napisał(a):Czy ktoś jechał na Polskę , Niemcy , Francję?


A w 1939 Niemcy jechali na Polskę...
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 27.08.2017 13:06

cropag napisał(a):
A w 1939 Niemcy jechali na Polskę...


Nie jechali tylko napadli...a to już jest różnica...
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 27.08.2017 13:50

Faktycznie, trudno jest zwracać innym uwagę, szczególnie, że to dorośli ludzie..
coobah
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 420
Dołączył(a): 03.03.2013
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) coobah » 11.08.2019 16:21

fly napisał(a):...o ile się nie mylę wyprzedzanie z prawej strony na Chorwacji nie jest dozwolone Članak 70 do 75.


A jak jest z wyprzedzaniem z prawej strony w Chorwacji? ;)
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 11.08.2019 16:26

...nie wysilaj się...od tego typu uwag jest ewentualnie P.W.
czy "na" czy "w" jest niedozwolone, z pewnymi wyjątkami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone