Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 28.07.2016 10:20

Obrazek
fabio007
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 28.07.2016 11:52

betty842 napisał(a):fabio007
Jeśli twoim zdaniem mój link był nie na temat a proponowanie podróży samochodem kiedy pytanie dotyczy czasu przejazdu autokarem jest na temat, to sorry ale nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą.Poza tym czytanie ze zrozumieniem się kłania.Wiele razy pisałam,że wiem,że forma DO Chorwacji jest poprawna ale denerwuje mnie sam fakt czepiania się osób,które piszą/mówią NA Chorwację sądząc,że ta forma też jest poprawna.Jak już ktoś zauważył w "moim" wątku zostałam poprawiona przez p.Janusza a nadal pisałam NA Chorwację.A dlaczego? Bo myślałam,że użyta przeze mnie forma jest również poprawna (skoro tak wiele osób jej używa). Dopiero później trafiłam na ten wątek i dowiedziałam się,że poprawną formą jest DO Chorwacji. I gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś wiedział,że ja doskonale o tym wiem i nikogo nie przekonuję, że forma NA Chorwację jest poprawna. Tylko denerwuje mnie sam fakt,że jest tyle zamieszania o formę,którą bardzo ale to bardzo wiele osób uważa za poprawną.Można kogoś poprawić owszem,choć moim zdaniem niewiele to da.Ale już głupie jest naśmiewanie się z kogoś kto napisał NA Chorwację (np przez pisanie "Co,robi najazd na Chorwację?" albo "Ja jadę na Polskę").Gdyby jeszcze wcale nie istniała forma NA+państwo a tu ktoś wyskoczy z hasłem, że jedzie na Chorwację to bym wasze rozbawienie/oburzenie zrozumiała. Dobra ja kończę bo nie chce mi się pisać kolejny raz o co mi chodzi bo widzę,że i tak nie zrozumiecie....

Myślałem, że ciąg dalszy już nie nastąpi, ale jednak :)

Zostałem wywołany do tablicy, więc odpowiem:

Nikt tu nikogo nie zmusza do dyskusji z nikim :) To raz.
Zarzucasz mi brak czytania ze zrozumieniem ... Zresztą nie tylko mnie :) No cóż, masz prawo do własnej oceny tak, jak każda inna osoba tutaj, ale kilka fragmentów Twojej wypowiedzi świadczy raczej o tym, że to nie ja i kilka osób jeszcze mamy problem z czytaniem ze zrozumieniem. To dwa.

I rzeczywiście dalsza dyskusja chyba nie ma sensu :) Jak już wcześniej napisałem strasznie upierasz się przy kwestiach, które wiele osób tutaj próbuje Ci spokojnie wyjaśnić, a Ty ich atakujesz. Zresztą Twoja wypowiedź po moim adresem też o tym świadczy.

I to chyba na tyle z mojej strony.
krzysiek bb
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 28.07.2016 12:49

Używanie dwóch form "do" i "na" jest dla mnie bardzo pomocne, bo pozwala mi odróżnić osobę, dla której Chorwacja to coś więcej niż każde inne miejsce do odpoczynku od tej dla której ważne by : ciepło, ładnie i pochwalić się można zagranicznym urlopem.
fabio007
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 28.07.2016 13:06

krzysiek bb napisał(a):Używanie dwóch form "do" i "na" jest dla mnie bardzo pomocne, bo pozwala mi odróżnić osobę, dla której Chorwacja to coś więcej niż każde inne miejsce do odpoczynku od tej dla której ważne by : ciepło, ładnie i pochwalić się można zagranicznym urlopem.

Dobre :D
Janusz Bajcer
Moderator
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2016 22:58

clen1 napisał(a): Na Chorwację jeżdżę vanem
'
Do Chorwacji jeździsz vanem :idea: :papa:
słoma79
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 09.08.2016 23:18

Januszowi bardziej chodziło o miejsce docelowe niż o typ auta :oczko_usmiech:

Jeździmy DO Chorwacji :D
słoma79
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 09.08.2016 23:24

Chodzi o to, że napisałeś, że jeździsz NA Chorwację, a jedziesz DO Chorwacji 8)
clen1
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 09.08.2016 23:30

Mea culpa
DO Chorwacji :oops:
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2016 23:31

clen1 napisał(a):Mea culpa
DO Chorwacji :oops:

No :wink: wreszcie zakumał :oczko_usmiech:
clen1
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 09.08.2016 23:36

Zakumałem, :D
clen1
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 03.12.2016 22:32

Hej
Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.
AdamZ
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 03.12.2016 23:52

Gdzie jak gdzie ale na forum miłośników Chorwacji trudno nie oczekiwać wymagania poprawności w używaniu tego zwrotu.
Swego czasu w radiowej Trójce w programie "Co w mowie piszczy", pani doktor Kłosińska bardzo rzeczowo wyjaśniła że zwrotu "na" używamy z tego co zapamiętałem w odniesieniu do regionów: na Śląsk, na Mazowsze, na Pomorze, na Prowansję, na Toskanię, natomiast "do" stosujemy w odniesieniu do państw: do Polski, do Włoch, do Hiszpanii, do Chorwacji, do Grecji, do Czech. Swój problem z zapamiętaniem tego, jak się okazało wynoszę jeszcze z czasów kiedy Chorwacja była regionem Jugosławii, czyli przez większość mojego życia. Poprawnie używałem wtedy zwrotu "na Chorwację" i do tego się przyzwyczaiłem. Lekko wstrząsnęła mną dopiero rozmowa z młodą sprzedawczynią w sklepie której zachwalałem Chorwację a która to dziewczyna ciągle z naciskiem mówiła "do Chorwacji" (taki dzieciak będzie mnie poprawiał :) Podrążyłem temat i musiałem przyznać jej rację. Świat się zmienia i wymowa się zmienia. Można to olać i wyjść na niereformowalnego staruszka któremu się wybacza (staremu pie**ole :)) albo na niechluja który używa języka jak mu pasuje (szkoda takiego pięknego języka).
Yas
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yas » 04.12.2016 01:25

czy ktos wogole zauwazyl jaki jest tytul TEGO watku? :wink:
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.12.2016 01:30

Yas napisał(a):czy ktos wogole zauwazyl jaki jest tytul TEGO watku? :wink:

Kilka postów wcześniejszych zostało przeniesionych do wątku właściwego.
Marsallah
Cromaniak
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 31.01.2017 09:40

clen1 napisał(a):Hej
Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.

Dokąd, a nie gdzie.

Np.:
- Dokąd jedziesz?
- Do Chorwacji.
vs.
- Gdzie jedziesz?
- Pod pachami :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019