Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mahum
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 20.11.2017
Re: Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahum » 20.06.2020 22:22

pääkäyttäjä napisał(a):
mahum napisał(a):Ci, którzy twierdzą, że "Polska też jest piękna" z reguły byli najdalej w sąsiednim powiecie, ewentualnie w Krakowie na wycieczce szkolnej lub parę razy nad Bałtykiem właśnie.


Made my day - człowieniu, nie mierz innych swoją miarą...

eastwood3.gif


Co chciałeś przez to powiedzieć paziu?
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Koronawirus/COVID19/SARS-CoV-2/pandemia - a wakacje 2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.06.2020 22:25

mahum napisał(a):Co chciałeś przez to powiedzieć paziu?

Ostrzeżenie Ci wystarczy?
grab56
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 12.03.2017
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 20.06.2020 23:43

Krzychooo napisał(a):Jeśli ktoś jest nieogarnięty w kwestii organizacji wyjazdu nad Bałtyk, nie potrafi znaleźć spokojnego miejsca z niemal pustą plażą (a takie serio istnieją) i utożsamia z koszmarnym Władysławowem 400-kilometrowe wybrzeże, to faktycznie nie ma czego szukać nad Bałtykiem...
Chorwację uwielbiam, ale są aspekty, w których Bałtyk moim zdaniem bije Jadran - dłuuugie spacery brzegiem, bieganie po plaży o świcie, coraz więcej świetnych ścieżek rowerowych, możliwość uprawiania sportów na piasku, mniejsze ryzyko kontuzji po upadku (mam 1,5-roczną córkę)... Temperatura wody? Cóż, nie dla każdego kąpiel jest priorytetem.
Rzecz jasna - Jadran ma więcej zalet, ale plucie na Bałtyk i zarzucanie każdemu, kto tam jeździ, że jest Januszem i frajerem (a tak wynika z części postów) jest słabe...

Masz rację, Bałtyk ma swoje zalety. Jeśli jednak ktoś jedzie nad morze na dłużej niż tydzień, zamierza korzystać z wody i słońca i oczekuje dobrej pogody to polskie morze sromotnie przegrywa z Adriatykiem. A już kompletnie nie rozumiem Ślązaków jeżdżących w lipcu i sierpniu nad Bałtyk. Droga prawie taka sama, pieniądze też podobne, a różnica kolosalna.
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1776
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 21.06.2020 08:36

Krzychooo napisał(a):
Chorwację uwielbiam, ale są aspekty, w których Bałtyk moim zdaniem bije Jadran - dłuuugie spacery brzegiem, bieganie po plaży o świcie, coraz więcej świetnych ścieżek rowerowych, możliwość uprawiania sportów na piasku, mniejsze ryzyko kontuzji po upadku (mam 1,5-roczną córkę)... Temperatura wody? Cóż, nie dla każdego kąpiel jest priorytetem.
.

Tydzień temu zrobiłem ponad godzinny spacer brzegiem morza, wczoraj powtórzyłem, fajnie ale nic specjalnego. Piasek wszystkich dorosłych wkurza z którymi tu byłem, mnie może mniej ;). Do wody wszedłem na chwilę po kolana, kąpać się nie idzie. Co do ścieżek rowerowych pełna zgoda. Muszę się przejechać kiedyś pociągiem na Hel, a stamtąd rowerem do Wladka. Wczoraj aż zazdroscilem tym rowerzystom jadąc autem do Helu. Ja mam łatwiej, bo mam tu 2h jazdy. Jednak zdania nie zmienię, wolę Mazury zdecydowanie. O Chorwacji nie wspominam.
Byliśmy tu Od piątku (2 doby), w styczniu częściowo opłacony krótki wypad na ferie, który wtedy nie doszedł do skutku. Nie wyobrażam sobie tu przyjechać na tydzień...
Użytkownik usunięty
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.06.2020 10:55

Nie wiem jak u Was ale u mnie w Bolesławcu akurat czwartą dobę z rzędu leje jak z cebra, 24 godziny niemalże na dobę. I ja taki urlop kiedyś spędziłem w Polsce, ostatni swój urlop w Polsce co przelało czarę goryczy. Tutaj, będąc na miejscu u siebie można się pochlastać przy takiej pogodzie a co dopiero w czasie urlopu. Ja wiem, że lata w ostatnim czasie się zdarzają upalne ale dajcie spokój, to loteria. Na osłodę paskudnego dnia polecam nowy filmik Makłowicza z Peljeścia :
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 21.06.2020 11:00

Zazdrość to brzydkie uczucie... ale tak , ZAZDROSZCZĘ Robertowi Makłowiczowi :oczko_usmiech:
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 21.06.2020 11:06

Pan Makłowicz zasłużył sobie na dom w Dalmacji swoimi kapitalnymi programami. Jest najlepszym blogerem kulinarnym o ile tak można go nazwać w Polsce.
Użytkownik usunięty
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.06.2020 11:13

To prawda, doceniają go także tam jak widać i też mu zazdroszczę. Makłowicz będąc tam robi zakupy w Orebiciu choć ostatnimi czasy jak widać wszystko ma w prezencie :mrgreen:
No dobra, trzeba czekać na ten sierpień bo przez te jego filmy jeszcze większa nostalgia.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 22.06.2020 11:13

Znalazłem jego chatę na mapach Google'a.

Kiedyś twierdził, że za domek z ziemią zapłacił tyle, ile w tamtym czasie kosztowało małe mieszkanie w Nowej Hucie. Ciekawe, ile teraz taka przyjemność? :)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.06.2020 11:25

Krzychooo napisał(a):Znalazłem jego chatę na mapach Google'a.

Kiedyś twierdził, że za domek z ziemią zapłacił tyle, ile w tamtym czasie kosztowało małe mieszkanie w Nowej Hucie. Ciekawe, ile teraz taka przyjemność? :)


W takich rejonach jak jego dom (czyli totalne odludzie - jeden dom w wiosce zamieszkały na stałe, kilka sezonowo) to pewnie nie jest drogo - tym bardziej że tam jest sporo domów opuszczonych, których rozbudowa jest niedroga zgodnie z chorwackim prawem podatkowym (nie pamiętam szczegółów niestety).

Co innego domy na wybrzeżu!! :D :D
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 22.06.2020 11:31

grab56 napisał(a):A już kompletnie nie rozumiem Ślązaków jeżdżących w lipcu i sierpniu nad Bałtyk. Droga prawie taka sama, ...

Chyba geografia w szkole nie była Twoją mocną stroną? :roll:

Dla wyjaśnienia... Nad Bałtyk mam jakieś 500-600 km. Na Pag np. ponad 1000, na Riwierę Makarską 1200-1300 km. Jeśli dla Ciebie 2 razy więcej znaczy prawie to samo, to... nie wiem co powiedzieć :roll:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 22.06.2020 11:45

greenrs napisał(a):
grab56 napisał(a):A już kompletnie nie rozumiem Ślązaków jeżdżących w lipcu i sierpniu nad Bałtyk. Droga prawie taka sama, ...

Chyba geografia w szkole nie była Twoją mocną stroną? :roll:

Dla wyjaśnienia... Nad Bałtyk mam jakieś 500-600 km. Na Pag np. ponad 1000, na Riwierę Makarską 1200-1300 km. Jeśli dla Ciebie 2 razy więcej znaczy prawie to samo, to... nie wiem co powiedzieć :roll:


Znajomi z Jastrzębia Zdrój jeżdżąc na Istrie lub nieco niżej mają 850-900km które pokonują w 8-9 godzin

Czasami jeżdżą do Mielna czyli tak jak dla nich ani najdalej, ani najbliżej mając 650km, a czas przejazdu w związku z otwieraniem kolejnych odcinek ekspresówek spadł poniżej 8 godzin.

Można oczywiście spędzić urlop na miejskiej plaży w 3mieście robiąc mniej niż 600km w mniej niż 6 godzin (A1), no może czasem trzeba by doliczyć 2h pod Toruniem po bilet i tyle samo, aby go pod Gdańskiem opłacić

Zawsze mogłeś kilometry policzyć np. do Dubrownika to by wyszło jeszcze dalej :)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 22.06.2020 11:56

Oczywiście można porównywać te odległości biorąc pod uwagę najdalszy możliwy punkt polskiego wybrzeża i najbliższy nam dostęp do Adriatyku i udowadniać, że to prawie to samo. Myślę jednak, że nie o to chodzi. Określiłem te odległości na swoim przykładzie a jestem mieszkańcem samego środka śląskiej aglomeracji i miałem na myśli popularne kierunki (np. Władysławowo, Rewa, Łeba, Ustka)
Nigdy nie udało mi się jeszcze dojechać do Chorwacji (nad Adriatyk) w 8 godzin i myślę, że jadąc przepisowo i zdroworozsądkowo nie jest to raczej możliwe.

Zresztą nie chciałbym tu dzielić włosa na czworo - oparłem się wyłącznie na własnych doświadczeniach z ostatnich kilku lat. Podróż nad Bałtyk to dla mnie wycieczka, podróż do Chorwacji to wyprawa :D Zmęczenia drogą i kosztów też nie da się porównać. Nie znaczy to oczywiście, że Bałtyk jest dla mnie bardziej atrakcyjny bo nie jest i tego nie da się porównać. Odnoszę się tylko i wyłącznie do podróży.
Ostatnio edytowano 22.06.2020 12:10 przez greenrs, łącznie edytowano 1 raz
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.06.2020 12:01

greenrs napisał(a):Oczywiście można porównywać te odległości biorąc pod uwagę najdalszy możliwy punkt polskiego wybrzeża i najbliższy nam dostęp do Adriatyku i udowadniać, że to prawie to samo. Myślę jednak, że nie o to chodzi. Określiłem te odległości na swoim przykładzie a jestem mieszkańcem samego środka śląskiej aglomeracji.
Nigdy nie udało mi się jeszcze dojechać do Chorwacji (nad Adriatyk) w 8 godzin i myślę, że jadąc przepisowo i zdroworozsądkowo nie jest to raczej możliwe.



Zgadzam się, że nie jest to możliwe, ale...

Osobiście wolę jechać 1400 km, z czego 1000 poza Polską niż te 500-600 po Polsce. I nie chodzi tu o jakość dróg, która w Polsce jest coraz lepsza, a o komfort i kulturę jazdy.

Za granicą nie muszę wciąż uważać na piratów gnających 200 km/h błyskających długimi (chyba że się jakiś Pepik trafi), jazda na suwak jest praktykowana od niepamiętnych czasów, a przede wszystkim nie muszę podziwiać par TIR-ów wyprzedzających się przez 10 minut co kilka kilometrów. Dojeżdżam do Cieszyna - i na drogach zaczyna się cywilizacja. Wracam z Chorwacji i na granicy polskiej muszę łykać nerwosol.

Taka tam różnica :mrgreen: :mrgreen:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 22.06.2020 12:06

greenrs napisał(a):Oczywiście można porównywać te odżegłości biorąc pod uwagę najdalszy możliwy punkt polskiego wybrzeża i najbliższy nam dostęp do Adriatyku i udowadniać, że to prawie to samo. Myślę jednak, że nie o to chodzi. Określiłem te odległości na swoim przykładzie a jestem mieszkańcem samego środka śląskiej aglomeracji i miałem na myśli popularne kierunki (np. Władysławowo, Rewa, Łeba, Ustka)
Nigdy nie udało mi się jeszcze dojechać do Chorwacji (nad Adriatyk) w 8 godzin i myślę, że jadąc przepisowo i zdroworozsądkowo nie jest to raczej możliwe.


Dlatego też podaje konkretny przykład, np z Mielnem. Tak patrzę na mapę, mogłem podać popularne Darłowo, które by było bardziej na środku między zachodnią granicą, a Trójmiastem, ale tym by było jeszcze dłużej do jechania ze Ślaska. W lokalizacje, które Ty podajesz w cro z pewnością w 8h nie idzie dojechać przepisowo. Gdybym mieszkał np. w Katowicach to z pewnością nad Bałtykiem byłbym zdecydowanie rzadziej, a za to lepiej bym znał Adriatyk :) Bałtyk uwielbiam, ale standard campingów czy pogodę, a nawet dojazd już mniej. Nan naszym morzem bywamy często na przedłużane weekendy, ale od wielu lat nie na planowany, dłuższy pobyt.

Nad Bałtykiem byliśmy z 2-3 tygodnie temu. Naprawdę przezabawnie wygląda rządek kilkunastu aut wycofujących co chwila z bramki tylko dla posiadaczy aplikacji, bo tradycyjnie znów ktoś wielkiego napisu nie zauważył. I tak co chwila od czasu uruchomienia tego fantastycznego rozwiązania ...
Ostatnio edytowano 22.06.2020 12:09 przez piotrulex, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad? - strona 5...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone