Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacja

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 01.05.2013 19:47

Witam,
Niektóre rzeczy są już gdzieś omówione ale nadal potrzebuję pomocy. Do wyjazdu bardzo dużo czasu ale ja lubię przygotowania i to porządne.

Jedziemy pierwszy raz, 1 samochodem, 4 osoby (3 kierowców - plan, jazda bez noclegu, z jakąś drzemką w aucie) wyjazd z Warszawy, w ciemno, tak mniej więcej przełom sierpnia/początek września (wyjazd w sierpniu), mamy 2 tygodnie wolnego. Jeżeli się uda to wyjazd 15.08, jak nie to opcja w każdą kolejną sobotę. Licząc 2 dni na dojazd/powrót na miejscu zostaje nam 10-12 dni w zależności od daty wyjazdu/finansów i innych nieprzewidzianych sytuacji. Myślimy, żeby jechać przez Czechy, Austrię, Słowenię - autostrady/winiety na 4 osoby nie powinny tak boleć.
Plan na miejscu - baza wypadowa w 2 miejscach - gdzieś na Istrii i gdzieś w Dalmacji.

Pytania:
1. Czy damy w tym okresie zrobić taki plan? I jeszcze gdzieś wcisnąć plażowanie (chociaż po pół dnia)?
Porec+Groznjan
Rovinj+Pula
Plitwice Park
Zadar
Wodospady Krka+Szybenik
Trogir+Split
Dubrownik+Lokrum lub Dubrownik+Kupari
"+" oznacza w 1 dzień

2. Czy coś radzicie rozbić lub połączyć? Coś odpuścić?

3. Gdzie najlepiej wcisnąć Plitwice?

4. Gdzie przy takim planie najlepiej zrobić bazy wypadowe? Czy jest sens w okolicy Breli dla Dalmacji (koleżanka zachwycona tą okolicą)?

Na początek to chyba tyle. Będę bardzo wdzięczna za porady.
Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 01.05.2013 20:18

Cała Istria jedna baza wystarczy. Po drodze macie koniecznie do zobaczenia Postojna Jamę.
My jechaliśmy kiedyś w prehistorii z Puli. W jeden dzień się ogarnie.
Reszta Istrii na liźnięcie, więc całego tygodnia nie potrzebujecie.
Rovinji, Pula, Porec, limski Zalev, Opatija i lećcie dalej Jadranka wzdłuż morza do Plitvic.
Dojazd od baaardzo wczesnego ranka, średnia Jadranką max. 40km/h, Plitvice około pół dnia, nocleg może być w Rastoke, ze 2-4h z biesiadą w młynie :twisted: .
Dalej na południe od wczesnego świtu.
Krka po Plitvicach? :roll:
Niby można, ale.... :smo:
Na następny raz.
Zadar, Trogir, Sibenik padnie Wam dzień i będziecie otumanieni natłokiem przepięknych miejsc i klymatów. :wink:
W Breli nie byłem; nie znam.
Dubrovnik, Mostar, tam kilka dni i klimat Was zauroczy...
Macie jeszcze urlop?

:mrgreen:

P.S. Pisał weteran wyjazdów do Cro. 12 razy. :wink:
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 02.05.2013 10:28

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
"średnia Jadranką max. 40km/h" - zależy jak liczyć ale według google maps z Porec do Plitwic jest 250km. Czy faktycznie cała droga to 40km/h? 6h jazdy?
Czyli najlepiej Istria, potem od rana na Plitiwce, szybkie szukanie noclegu i zwiedzanie jezior od południa, nocleg na miejscu i od rana na Makarską?
Faktycznie da się zrobić Zadar, Trogir, Sibenik w 1 dzień? Czy lepiej Zadar + Sibenik w 1 dzień a drugi Trogir + Split? Czy może któreś z miast zrobić osobno?
Czy może Pan polecić jakąś miejscowość na nocleg na Istrii?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 02.05.2013 10:48

kaej napisał(a):Bardzo dziękuję za podpowiedź.
"średnia Jadranką max. 40km/h" - zależy jak liczyć ale według google maps z Porec do Plitwic jest 250km. Czy faktycznie cała droga to 40km/h? 6h jazdy?

Może tak być...


Czyli najlepiej Istria, potem od rana na Plitiwce, szybkie szukanie noclegu i zwiedzanie jezior od południa, nocleg na miejscu i od rana na Makarską?

Nocleg zróbcie w Rastoke/okolicy. Kwater jest mnóstwo. Koniecznie park i kolacja w młynie. Od rana Plitvice.


Faktycznie da się zrobić Zadar, Trogir, Sibenik w 1 dzień? Czy lepiej Zadar + Sibenik w 1 dzień a drugi Trogir + Split? Czy może któreś z miast zrobić osobno?

To podarujcie sobie Zadar. Z Biogradu, Pakostane pływają stateczki na cały dzień na NP Kornati. Naprawdę warto. Sibenik z pół dnia oraz Trogir. Split przed sama jazda na Makarską, która na mnie wrażenia nie robi...
Potraktowałbym ją w kategoriach socjologicznych...
Przed Dubrovnikiem obowiązkowo Trsteno...

Obrazek


Czy może Pan polecić jakąś miejscowość na nocleg na Istrii?

Się per Ty mówi... :wink: :)
http://www.booking.com


kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 02.05.2013 11:17

FUX napisał(a):
kaej napisał(a):Czyli najlepiej Istria, potem od rana na Plitiwce, szybkie szukanie noclegu i zwiedzanie jezior od południa, nocleg na miejscu i od rana na Makarską?

Nocleg zróbcie w Rastoke/okolicy. Kwater jest mnóstwo. Koniecznie park i kolacja w młynie. Od rana Plitvice.


Split przed sama jazda na Makarską, która na mnie wrażenia nie robi...
Potraktowałbym ją w kategoriach socjologicznych...
Przed Dubrovnikiem obowiązkowo Trsteno...



Plitwice - 2 noclegi?
Riwiera Makarska jako baza wypadowa
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 02.05.2013 14:23

A gdzie pisałem o dwóch noclegach w Plitvicach?

Nocleg w Rastoke. Do Plitvic jest ze 30km

Makarska to Łeba, Międzyzdroje, etc.

Co kto lubi. :wink:

Makarska baza wypadowa?
Chyba do Mostaru.
Do Dubrovnika, Sibenika za daleko.
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 02.05.2013 16:06

To coś pomieszałam. Rastoke dla mnie to już jak Plitvice. Czyli sugerujesz że po zwiedzaniu parku od razu jechać dalej? A nie za późno już będzie na szukanie nowej kwatery? Wszyscy na forum szukają wczesnym popołudniem.
Co do klimatów to wolę mniejsze miejscowości zaledwie z kilkoma knajpkami.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 02.05.2013 16:12

Skoro jedziecie w zasadzie poza sezonem, to i tak będzie w czym wybierać...

Skoro po drodze ma być Sibenik, to raptem ze 3 h jazdy.
Szukaj np. w Pakostane, przy okazji Kornati na Bosko lub Dance, Sibenik, Zadar lub nie, Trogir na kolejny dzień.
Kombinujcie.

My jedziemy w tym roku do Toskanii po raz kolejny i nadal musimy dokonywać wyborów, gdzie być, a gdzie nie... :wink:
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 02.05.2013 16:31

Dzięki za podpowiedź. I tak wszystko wyjdzie w praniu. Ale przynajmniej kierunek obrany
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 03.05.2013 11:08

Fux, a jeszcze jedno pytanie o drogę na Plitvice (dla bywalca może śmieszne ale kto pyta nie błądzi).
Na google maps pokazuje mi 3 trasy z Porec (Porec to umowny start) ale 2 mnie interesują:
- niby E65, 258km, 3h 13 min (bardziej w głąb lądu) z grubsza Porec, Rijeka, Delnice, Vrbosko, Josipdol, Piaski, Plitwice
- niby E751 i E65, 251km, 3h 40 min (ta wersja jest właśnie bardziej nadmorska) Porec, Rijeka, Senj, Brinje, Plitwice

Rozumiem, że Jadranka to ta druga wersja i że długi czas przejazdu to dla tego, że dużo zakrętów itd. A ta pierwsza to autostrada? Czyli teoretycznie dało by radę szybciej się tam dostać?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 03.05.2013 11:23

To jest trasa Jadranką (8-ką) wzdłuz morza.

http://goo.gl/maps/bxVaM
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 03.05.2013 11:46

Czyli u mnie nr 2, dzięki
wlodek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 298
Dołączył(a): 03.04.2005
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodek » 07.05.2013 15:37

Na Plitwice to tak z 6 do 7 godz. zwiedzania bo inaczej to język na wierzchu i strumienie potu.
Dlatego trzeba policzyć dojazd. Ja z Krk jechałem autostradą do Plitwic w środku tygodnia ruch był maleńki to trochę przygrzałem i byłem dosyć szybko do zjazdu z autostrady. Natomiast ostatnie kilometry droga szeroka ledwie na dwa samochody jechałem we mgle przy widoczności może do 10 m "makabra" . Widok Plitwic wszystko zrekompensował :)
kaej
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.02.2013
Re: Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaej » 07.05.2013 19:47

A ile czasu zajęła Tobie trasa z Krk do Plitwic?

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Chorwacja pierwszy raz - prośba o pomoc, Istria, Dalmacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone