Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Chorwacja dziś.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Cromaniak
Chorwacja dziś.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 26.01.2011 20:36

Wiem, że na forum zabronione są rozmowy o polityce, ale jak sądzę dotyczy to tylko naszej polityki. Mnie interesuje natomiast, jak dziś wygląda sytuacja polityczna i gospodarcza w Chorwacji. Jeżdżąc tam na wakacje rzadko się nad tym zastanawiamy, a dla mnie jest to właśnie interesujące. Byłem w Chorwacji kilka razy ale nigdy z nikim nie udało mi się na ten temat porozmawiać. Po pierwsze bariera językowa, po drugie zbyt dużo drażliwych tematów, no i po trzecie jeździmy tam głównie wypoczywać... W naszych mediach też Chorwacja jest właściwie nieobecna. Może ktoś ma informacje na ten temat lub zapoda właściwego linka? Jaka opcja dziś sprawuje władzę, jaka jest sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Chorwacji, jakie są nastroje społeczne i czy w dalszym ciągu w życiu codziennym Chorwatów obecne są antagonizmy i zaszłości z burzliwej przeszłości tego kraju? To tylko niektóre pytania. Może ktoś rozwinie temat?
Anai
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 26.01.2011 21:57

greenrs napisał(a):Wiem, [...] W naszych mediach też Chorwacja jest właściwie nieobecna. Może ktoś ma informacje na ten temat lub zapoda właściwego linka? [..] To tylko niektóre pytania. Może ktoś rozwinie temat?

http://www.rp.pl/artykul/595405.html

pozdrawiam
jur
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.01.2011 22:25

Proszę, oto jeden z popularniejszych hr portali... w wersji eng.
tportal eng
Zaglądaj, czytaj...
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 08:10

kleeberg
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 15.04.2011 11:19

hepik napisał(a):Dzisiaj wyrok dla generała:

Skazany na 24 lata
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 11:29

Podobno na ulicach Zagrzebia 20 tys Chorwatów ma protestowac przeciwko temu wyrokowi.
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2011 12:10

Inny generał Mladen Markacz skazany na 18 lat więzienia, trzeci Ivan Czermak uniewinniony.
Teraz prosta droga do UE.
yanopodkivano
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 15.04.2011 12:45

Jeśli to była rzeczywiście ostateczna cena za zgodę na akces :?:
novatio
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) novatio » 15.04.2011 13:10

Jacek S napisał(a):Inny generał Mladen Markacz skazany na 18 lat więzienia, trzeci Ivan Czermak uniewinniony.
Teraz prosta droga do UE.

Ciekawe, jaki interes może mieć Chorwacja z akcesji do UE? Chyba taki, żeby im nałożyć kwoty połowowe, kwoty na produkcję cukru, kwoty na pędzenie rakii ;) Albo unormować chorwackie wino. A może im UE wybuduje autostradę z Zagrzebia do Dubrovnika? Będą mogli bez paszportu jeżdzić wreszcie tabunami nad Bałtyk...

Chorwaci - brońcie się przed ta aneksją jak najdłużej, nie sprzedajcie darmo skóry! Dopiero, co odzyskaliście suwerenność a już macie ją utracić? Gwarantuję Wam, że pożałujecie tej decyzji.
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2011 13:20

novatio napisał(a):Ciekawe, jaki interes może mieć Chorwacja z akcesji do UE? ...

No właśnie ciekawe po co oni tak bardzą chcą?
:wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2011 13:26

Novatio, a masz porównanie, jak to się żyje poza wspólnotą? Ja mam... (mam też porównanie, jak wygląda życie pl - hr rodziny w Pl i takowej w RH.. i miażdząca jest przewaga RP choćby w kwestii socjalu)
Sprzedawanie alkoholu własnej produkcji już jest nielegalne (mimo, że do akcesji jeszcze daleko); Włosi i teraz bezkarnie łowią w hr wodach i niszczą sieci chorwackich rybaków..
Wszystko ma swoje wady i zalety.. chodzi tylko o to, jaki wychodzi bilans...
Chorwacji nie stać na to, by pozostać poza Unią (inaczej wygląda hadel wewnątrz unii, inaczej, kiedy unii handluje z krajami spoza wspólnoty.. chyba jasne z korzyścią dla kogo); to kraj, który prawie nic nie wytwarza (inwestycje zagraniczne znikome); rolnictwo w ruinie.. biurokracja i korupcja monstrualnych rozmiarów..
Ale to temat nie o tym...
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 15.04.2011 13:30 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
HAncur
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 15.04.2011 13:28

Może po to, żebyśmy mogli znowu w sklepach naszych kupować ich wiśnie w czekoladzie :wink: , a oni bez problemów jeździć oglądać polskie żubry:lol:
Mają jeszcze 4 czy 5 obszarów niezamkniętych, w tym sądownictwo, więc może zanim się je zamknie (niby my mamy zamykać), to Chorwaci zmienią zdanie.
A tak na poważnie, to cała ta akcesja z powodów, które Kasia podała w poście wyżej. No i Unia to tak naprawdę ogromny rynek zbytu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 13:52

I u nas oszołomy pyszczyły przeciwko UE.
Na szczescie polski naród w referendum zdecydował inaczej.
Teraz chcą "uszcześliwiać na siłe Chorwatów.
mkm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 15.04.2011 14:21

hepik napisał(a):Podobno na ulicach Zagrzebia 20 tys Chorwatów ma protestowac przeciwko temu wyrokowi.

Nie dziwota ... przecież Ante to Hrvatski Heroj :!:
Phantom
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Phantom » 15.04.2011 15:10

Aż wszedłem na stronę, zobaczyć, czy już wiecie.

Usłyszałem chwilę temu o skazaniu go. Niemal się załamałem. Przecież on bronił chorwackiej ziemi. Serbowie nie byli wiele lepsi, zabili z pewnością więcej chorwatów niż Generał serbów.

Heroj, a ne zlocinac!
Bohater narodu Chorwackiego.

Straszna informacja...
Następna strona

Powrót do Kultura Chorwacka

Chorwacja dziś.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019