Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 03.10.2012 21:25

Super trasa, w zeszłym roku motocyklem jechałem kanionem Neretwy (tunele i droga wzdłuż rzeki nie do zapomnienia). I też w Jablanicy odbijałem na Sarajewo. :D :D :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.10.2012 21:42

Kocham takie drogi 8) i piękne z nich widoki
Już chciałbym tam być


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.10.2012 00:10

Motoschiza napisał(a):Super trasa, w zeszłym roku motocyklem jechałem kanionem Neretwy (tunele i droga wzdłuż rzeki nie do zapomnienia). I też w Jablanicy odbijałem na Sarajewo. :D :D :D

Nie wiem, jaki rodzaj szusowania lubisz, dopuszczasz, bierzesz pod uwagę. Czy tylko szosy, czy szuter również.
Tak czy owak polecam z czystym sumieniem drogę, która jest szutrowa na krótkim fragmencie - możesz ją znaleźć po pierwszej opisanej tutaj wycieczce na Troglav.
A jeśli lubisz nawierzchnie w różnym stanie, to właśnie opisywana droga jest godna polecenia.

Jeszcze jedno - w tej części hercegobośniackiej opowieści opisuję głównie wycieczki górskie. Natomiast w nadchodzącej drugiej części będę przemierzał BiH samochodem i znajdą się również wspaniałe trasy dla zmotoryzowanych, wiodące przez góry. :)

piotrf napisał(a):Kocham takie drogi 8) i piękne z nich widoki
Już chciałbym tam być

Piotrze - spokojnie Kangurem przejedziesz. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4910
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.10.2012 00:52

"Pokonuję te szlaki " z Tobą i uświadamiam sobie że, w takich miejscach opuściłyby mnie wszelkie smutki tego świata.....kompletny reset...... 8)

Pozdrowionka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.10.2012 11:13

CROberto napisał(a):"Pokonuję te szlaki " z Tobą i uświadamiam sobie że, w takich miejscach opuściłyby mnie wszelkie smutki tego świata.....kompletny reset...... 8)

Taaak... Można się zupełnie oderwać od trosk tego świata...

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.10.2012 11:38

Franz napisał(a):W którymś miejscu wyraźnie namalowane znaki wprowadzają oczywistą dezinformację - na sąsiednich kamieniach znak skrętu oraz strzałka sugerująca pójście wprost przed siebie.
Obrazek


A nam na Hvarze zdarzyło się wejść w jakieś chaszcze, bo kreska "I","prosto" okazała się być pierwszą stacją drogi krzyżowej a należało tam skręcić w prawo. :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.10.2012 13:35

longtom napisał(a):A nam na Hvarze zdarzyło się wejść w jakieś chaszcze, bo kreska "I","prosto" okazała się być pierwszą stacją drogi krzyżowej a należało tam skręcić w prawo. :D

:lol: Też fajnie.
W moim przypadku mogło to doprowadzić do niechcianej rozrywki. :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2012 17:55

Zostawiam krajobrazy rozpościerające się na północy i po niezbyt długim odcinku leśnym, wciąż jeszcze pod górę, przejeżdżam przez przełęcz, za którą otwierają się widoki w kierunku południowym. Na horyzoncie wspaniała skalna grań z ze szczytami, na które mam chrapkę. Zwłaszcza ostry kieł po lewej stronie przyciąga mój wzrok. Kojarzę go z poprzedniej trasy, kiedy raz po raz wychylał się na chwilę spoza otaczających go chmur. Dam radę tam jutro wejść? No cóż, za kilkanaście godzin się okaże, a na razie zjeżdżam powoli w dół. Po kilku minutach las zostaje z tyłu, a przede mną otwiera się płaskie jak stół dno doliny. Udało się! To już Tisovica.

Wielką trawiastą polanę przecina podwójny ślad drogi - najwyraźniej nie tak znowu rzadko docierają tu zmotoryzowani, w tym zapewne traktory, być może wiozące owce na wypas. Dociera bowiem do moich uszu zbyrkanie dzwonków, kiedy wychodzę z auta i staję w niemym zachwycie nad pięknem Tisovicy wraz z otaczającymi ją górami. Nawet dostrzegam w dali owce, a słysząc odgłosy krótkich zaśpiewów i nawoływań, próbuję odszukać wzrokiem również sylwetki ludzkie. Daremnie jednak - chyba sam koszar ukryty jest za którymś pagórkiem.

P0530972.JPG


P0530973.JPG


P0530974.JPG


P0530976.JPG


P0530977.JPG


P0530980.JPG


P0530981.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.10.2012 18:02

Ustawiam wóz blisko drogi i powoli przygotowując się do nocy, co chwila ogarniam spojrzeniem napawające radością granie wokół mnie. Gdy zapada zmrok, wykorzystując maksymalny czas naświetlania migawki, udaje mi się uchwycić pozorny ruch gwiazd na niebie. To tylko sześćdziesiąt sekund, a jednak widać kierunek obrotu naszej planety. Sącząc kolejne piwka, przedłużam te chwile. Nie wiem, co mnie czeka jutro, ale dziś świat jest piękny.

P0530985.JPG


P0530986.JPG


P0530986a.JPG


P0530987.JPG
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 16.10.2012 19:12

Pięknie na szczytach uchwycone zchodzące słońce :P

no i te nocne......szczególnie pierwsze i czwarte.......

pozdrawiam :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2012 12:32

Miecia napisał(a):Pięknie na szczytach uchwycone zchodzące słońce :P

no i te nocne......szczególnie pierwsze i czwarte.......

Jedne z cudowniejszych chwil...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2012 16:03

Na ogół nie pamiętam swoich snów, kiedy się obudzę.
Nie jestem więc pewien, co mi się śniło tej nocy. Ale może... może śniłem o tym, że trzy lata później będę przemierzał pustkowia Zelengory?..

P1150156.JPG


P1150248.JPG


P1150282.JPG


P1150307.JPG


P1150450.JPG
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 19.10.2012 16:30

Przepiękne widoki :!: :!:

Pozdrawiam Sylwia :D
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 19.10.2012 17:21

Sylwetka napisał(a):Przepiękne widoki :!: :!:




Podpisuję się obiema łapkami :D
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 19.10.2012 18:41

Ale świetna opowieść, oczywiście się zapisuję! :papa:
z pozdrowieniami jerzy26
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone