Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.09.2012 12:21

weldon napisał(a):Woda taka "plitvicka" ...

Tylko spokój większy - ani jednej kaskady...

weldon napisał(a):Ładnie tam.

W sam raz na regenrację psychiczną i fizyczną po poprzednim dniu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.09.2012 14:59

Franz napisał(a):Tylko spokój większy - ani jednej kaskady...


... i tłumów. To chyba główna różnica. Jeżeli chodzi o miejsce jako całość.
Pięknie.
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.09.2012 15:49

Interseal napisał(a):
Franz napisał(a):Tylko spokój większy - ani jednej kaskady...


... i tłumów. To chyba główna różnica. Jeżeli chodzi o miejsce jako całość.
Pięknie.

Wiesz, w BiH to chyba generalna zasada. Za wyjątkiem kilku tylko miejsc - wszędzie spokój...

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.09.2012 23:32

Franz napisał(a):Wiesz, w BiH to chyba generalna zasada. Za wyjątkiem kilku tylko miejsc - wszędzie spokój...


Pełna zgoda .
Nawet wiatr Ci lustro na wodzie położył . . . :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.09.2012 11:35

piotrf napisał(a):Nawet wiatr Ci lustro na wodzie położył . . . :wink:

Co przy dużych jeziorach jest rzadkością. Prawie zawsze choćby lekka bryza zmarszczy taflę wody.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.09.2012 22:42

Cisza panuje absolutna - raz tylko zajeżdża na teren ośrodka jakiś samochód, zatrzymuje się koło jednego z budynków, a po chwili rusza wolno w moją stronę. Czyżbym miał gości? Ale jednak nie. Zakręca równie powoli, a kierowca zapewne mi się przygląda, próbując ocenić rodzaj ewentualnego zagrożenia. Chyba ocena wypada pomyślnie dla mnie, gdyż po zatoczeniu krótkiej pętli wóz opuszcza ośrodek i znowu zapanowuje niczym niezmącony spokój.

P0530930.JPG


P0530931.JPG


P0530932.JPG


P0530933.JPG


P0530934.JPG
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 09.09.2012 22:48

piękne miejsce......aż chciałoby się tam teraz być :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.09.2012 22:52

Z jednej strony trochę mi żal straconego dnia, ale muszę jednak przyznać, że potrzebowałem tego odpoczynku. Poza tym nie oszukujmy się - żadnej trasy bym dziś nie zrobił, budząc się o późnej porze daleko od punktu startu kolejnej trasy. No właśnie! Co z tą kolejną trasą? Rozkładam materiały i próbuję ustalić szczegóły. Znajduję się blisko planowanego terenu działania, pozostaje mi jednak olbrzymia niewiadoma. Czy uda mi się podjechać odpowiednio wysoko samochodem, czy też będę musiał znowu łoić z samego dołu? Tego się nie dowiem, dopóki nie spróbuję. Cóż, pora zatem poskładać graty, zostawić kojące duszę jezioro Boracko i zabrać się do roboty.

P0530935.JPG


P0530936.JPG


P0530937.JPG


P0530938.JPG


P0530939.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.09.2012 23:48

Miecia napisał(a):piękne miejsce......aż chciałoby się tam teraz być :)

Coś w tym jest - spędziłem tam w bezczynności cztery godziny. Rzecz niespotykana u mnie...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2012 15:36

Opuszczam gościnny - chociaż być może mimowolnie - teren wyglądającego na nieczynny ośrodka, okrążam jezioro i wracam na szosę. Pnę się na przełęcz z powrotem w kierunku Konjic, a następnie pilnuję podczas zjazdu zauważonego już w drodze do jeziora odbicia. Tym razem mam go po lewej ręce i wkrótce skręcam zgodnie z drogowskazem: Bijela. Narasta we mnie niepokój co do możliwości dalekiego podjazdu. Wiem, że istnieje droga, ale jaki jest jej stan? Czy będę mógł z niej skorzystać? Jeśli tak, to jutrzejsza wycieczka będzie czystą przyjemnością. Jeśli nie - to będę musiał zacząć z niskiego pułapu i mozolnie zdobywać wysokość, zanim dotrę w partie wysokogórskie. Wkrótce się to okaże.

Asfalt się zwęża, domy po obu stronach stoją coraz rzadziej, wkrótce droga robi się szutrowa. Góry wokół mnie wyrastają coraz wyżej, stają się coraz bardziej strome. Prenj. Dałeś mi w kość na poprzedniej wycieczce; tym razem wolałbym coś mniej wyczerpującego - jaki będziesz dla mnie jutro?

Zatrzymuję się, widząc ludzi przy samotnie stojącym tartaku. Wychodzę i zagaduję.
- Tisovica? Tak to cały czas tą drogą w głąb doliny. Autem? Noo…
Oczekuję w napięciu konkluzji.
- Da radę. Powinno dać radę.

P1030940.JPG


P1030941.JPG


P1030942.JPG


P1030943.JPG


P1030944.JPG


P1030946.JPG


P1030947.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2012 15:40

Wolałbym samo "da radę", już bez tego "powinno". Ale cóż - jasne, że spróbuję. Ma to być 22km jazdy. Mam nadzieję na jakiś porządny szuter. Jest tak do momentu, gdy droga skręca ostro w prawo tuż przed zamknięciem doliny. Opuszcza jej dno i zaczyna się wspinać na zbocza opadające z orograficznie lewego ograniczenia, w którego górnych partiach dominują wierzchołki Wielkiej Motyki i Wielkiej Kapy. Gdybym musiał zapychać z dołu na piechotę, to właśnie gdzieś w okolicy tego skrętu musiałbym zostawić auto i ruszyć wprost w górę na Skok. Nie sprawdzam jednak, czy jest zaznaczony szlak - skoro ponoć można dojechać znacznie wyżej, to w tej chwili nie będę się martwił szlakiem z doliny. Obym nie musiał do tego wrócić późnym wieczorem.

Okazuje się, że droga na zboczu jest już w znacznie gorszym stanie, a momentami bardzo kiepska. Jadę powoli, co jakiś czas uważnie obierając sposób przebycia trudniejszego fragmentu. Po raz kolejny doceniam zalety podwyższonego podwozia, a trochę również napędu na cztery koła. Zwykłym wozem nie odważyłbym się tędy próbować. Po długim skosie na stokach ponad Bijelą, długi łagodny zakręt w lewo i teraz nawierzchnia staje się znów lepsza. Trochę straszą osuwiska ze skarpy wprost na drogę, ale na razie są najwyraźniej posprzątane. Oby tak dalej.

P1030948.JPG


P1030950.JPG


P1030951.JPG


P1030952.JPG


P1030954.JPG


P1030958.JPG


P1030959.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.10.2012 20:41

Jadę dalej.

P0530962.JPG


P0530963.JPG


P0530966.JPG


P0530968.JPG


P0530970.JPG
Ostatnio edytowano 03.10.2012 21:09 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 03.10.2012 21:01

o kur zapiał........... 8O , że też tam autkiem dotrzeć można..........
...........pięknie..........


Pozdrawiam i cały czas Ci towarzyszę :D
Aśka.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.10.2012 21:15

Miecia napisał(a):o kur zapiał........... 8O , że też tam autkiem dotrzeć można..........
...........pięknie..........

Zgadzam się z Tobą w pełni.
A będzie jeszcze piękniej. :)

Miecia napisał(a):Pozdrawiam i cały czas Ci towarzyszę :D

Zmieniłem kolejność fotek - dopiero teraz zauważyłem, że je początkowo pomieszałem.

Pozdrawiam,
Wojtek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Bośnia i Hercegowina - slalom między minami

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 03.10.2012 21:20

Franz napisał(a):Zmieniłem kolejność fotek - dopiero teraz zauważyłem, że je początkowo pomieszałem.

Pozdrawiam,
Wojtek


to akurat nie ma wpływu na odbiór tego, co na fotkach :wink: :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone