Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bieszczadzkie wędrówki

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.12.2020 23:21

piekara114 napisał(a):A gdzie koszulkę nabyłeś?


Poszło na priva :) .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.12.2020 21:28

23.08.2020 niedziela

Na niedzielę przewidywano załamanie pogody. Niestety prognozy sprawdzają się. Od rana przechodzą burze i pada. Po sobotniej świetnej aurze pozostały tylko wspomnienia :( .
Przeglądając sieć trafiam na Leśny Zwierzyniec w Lisznej. Koło południa przestaje padać choć nadal jest szaro buro. Wskakujemy w samochód i jedziemy do Lisznej. Gdy przyjeżdżamy na miejsce zaczyna mżyć. Decydujemy się jednak wejść. Zwierzyniec zajmuje mały teren. Można go obejść w 15 minut.
W kasie prócz biletu można kupić karmę dla zwierząt, których jak się okazuje jest sporo. Część upchnięta na małych wybiegach czy klatkach. Z tego powodu mam nieco mieszane uczucia.
Można tam zobaczyć m. in. daniele, lisy, dziki, surykatki (bardzo mały wybieg, w zasadzie klatka), całą gamę różnych kur (niektóre widziałem po raz pierwszy), kaczek, w ogóle ptaków, różne gryzonie. Niestety zaczyna padać i to z coraz większą siłą. Kończymy oglądanie pod parasolami. A że teren nie jest wybrukowany to na ścieżkach mamy bieszczadzkie błoto :wink: .

P8235583.jpg

P8235587.jpg

P8235599.jpg

P8235589.jpg

P8235592.jpg

P8235597.jpg


CDN
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.12.2020 15:47

Fajnie jest znaleźć jakąś alternatywę na nie-górską aurę...

Dawigs napisał(a): Część upchnięta na małych wybiegach czy klatkach. CDN


Pod tym względem zwierzyna ma Jeleniej Farmie w Michniowcu ma znacznie lepiej .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 12.12.2020 22:06

dangol napisał(a):Fajnie jest znaleźć jakąś alternatywę na nie-górską aurę...

Dawigs napisał(a): Część upchnięta na małych wybiegach czy klatkach. CDN


Pod tym względem zwierzyna ma Jeleniej Farmie w Michniowcu ma znacznie lepiej .


Myślę, że przy następnej okazji zawitamy na Farmie Jeleni :D .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 12.12.2020 23:04

W drodze powrotnej chcemy zjeść obiad w Siekierezadzie. Niestety jest sporo ludzi i rezygnujemy. Kolejny na liście Paweł Nie Całkiem Święty. Tam ludzie stoją w kolejce pod parasolami na zewnątrz. Odpuszczamy i tradycyjnie lądujemy na posiłku w Bazie Ludzi z Mgły. :lol:
Ale nic straconego jeśli chodzi o zdjęcia z Siekierezady. Byliśmy w tym kultowym lokalu w lutym :lol: . Ludzi było niewielu. Akurat był kręcony teledysk. Kręcili krótkie sekwencje i w tym czasie wstrzymywali ruch.

W głębi sali pod ścianą są artyści i ekipa. Łącznie 4 osoby :lol: . Akurat nie mają w tej chwili nagrania i oświetlenie jest wyłączone :D .
P2152371.jpg

P2152373.jpg

P2152374.jpg

P2152375.jpg


Są tam też takie sprzęty 8O .
P2152376.jpg

P2152377.jpg


Syn jak i my zadowoleni po obiedzie. Gdy wychodzimy ekipa tym razem kręci na schodach wejściowych :lol: .
P2152378.jpg


CDN
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 15.12.2020 00:17

Byliśmy w Lisznej, wpadliśmy do Siekierezady w Cisnej a pomiędzy tymi miejscowościami leży Majdan z stacją kolejową, która jest siedzibą Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Na przejażdżkach tą wąskotorówką byliśmy dwa razy. W 2017 pokonaliśmy trasę do Balnicy a roku później do Przysłupa. Którą polecić, hmm obie są równie …. nie ciekawe. Może ta do Przysłupa jest odrobinę ciekawsza ale tylko odrobinę. Na obu trasach nie ma po drodze jakiś spektakularnych widoków. Kolejka jest tu atrakcją samą w sobie. Jednak dzieciaki a i nie ukrywajmy dorośli też będą w większości zadowoleni :wink: . My w każdym bądź razie nie żałujemy :lol: .
Na wejściu na teren stacji kolejowej trzeba wykupić tzw. peronówkę na każdą osobę. Nie zwalnia od tego ani opłata za parking ani wcześniej zakupione bilety on-line. Warto wcześniej zaopatrzyć się w bilety on-line bowiem zainteresowanie przejazdami jest duże. Często gdy liczba chętnych jest duża uruchamiane są ponad planowe przejazdy ale trzeba się liczyć z tym, że poczeka się godzinę, może półtorej. W lipcu i sierpniu organizowane są przejazdy parowozem, na które bilety sprzedawane są tylko on-line.
Na stacji jest zorganizowany kolejowy skansen i małe muzeum. Na bocznicach stoi sporo różnego rodzaju sprzętów, które domagają się remontu.
Na początek parę zdjęć ze stacji z lat 2017 i 2018.

Parowozy lubimy najbardziej :lol:
IMG_6652.jpg

IMG_2426.jpg

IMG_2330.jpg

IMG_2341.jpg

IMG_2342.jpg

IMG_2348.jpg

IMG_2404.jpg

IMG_2420.jpg

IMG_2430.jpg

IMG_2439.jpg


CDN
Załączniki:
IMG_2344.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.12.2020 09:51

Kolejką (nie pamiętam na jakiej trasie) jechałam ok. 2005 r. No cóż.... mnie nie zachwyciła.... podobnie nużył mi się przejazd wąskotorówką w Trzebiatowie ok. 1986/8 r.....
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.12.2020 10:02

Wiadomo, nie każdemu to się podoba :) .
My bardzo lubimy kolejki wąskotorowe.
A syn to prawdziwy miłośnik kolei (i w ogóle transportu zbiorowego). W Bieszczadach dzieci moje już jechały parę razy, my z żoną nigdy.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.12.2020 00:27

piekara114 napisał(a):Kolejką (nie pamiętam na jakiej trasie) jechałam ok. 2005 r. No cóż.... mnie nie zachwyciła.... podobnie nużył mi się przejazd wąskotorówką w Trzebiatowie ok. 1986/8 r.....

Nefer napisał(a):Wiadomo, nie każdemu to się podoba :) .
My bardzo lubimy kolejki wąskotorowe.
A syn to prawdziwy miłośnik kolei (i w ogóle transportu zbiorowego). W Bieszczadach dzieci moje już jechały parę razy, my z żoną nigdy.

Dokładnie. Nie każdemu się spodoba. A od 2005 r. pewnie niewiele się zmieniło :wink: .
Nasz syn też jest miłośnikiem kolei :D . W sumie to każda z wąskotorówek ma inną historię, swoje rozwiązania.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.12.2020 00:31

2017.08.03
Zapraszam na wycieczkę do Balnicy.
Początkowo linia kolejki prowadzi wzdłuż szosy na Komańczę. By potem ją przeciąć i odbić w lewo w kierunku granicy ze Słowacją. Odtąd trasa wiedzie głównie przez leśne tereny.
IMG_2369.jpg


Kolejka mozlonie wspina się pod górę.
IMG_2371.jpg


Balnica.
Mamy tu dłuższą przerwę. Można ją wykorzystać na nabycie w stojących tu budkach miejscowych specjałów. Różnego rodzaju dżemów, miodów, nalewek. Można zjeść różne ciasta własnej roboty czy naleśniki m. in z jagodami. Spragnieni też coś dla siebie znajdą.
IMG_2388.jpg


W międzyczasie obsługa kolejki przestawia lokomotywę na drugą stronę składu.
IMG_2375.jpg

IMG_2379.jpg


Tuż przy stacji kolejowej przebiega granica ze Słowacją. Ciekawostka jest taka, że po wytyczeniu granicy polsko-czechosłowackiej w 1918 r. prawie kilometrowy odcinek torów pomiędzy Balnicą a Solinką znalazł się po stronie Czechosłowacji. Każdy pociąg eskortowała straż graniczna. Dopiero korekta granicy z 1 listopada 1938 r. rozwiązała sprawę.
IMG_2380.jpg


Prowadzi tędy wzdłuż granicy czerwony szlak, który na długim odcinku dubluje się z niebieskim. Idąc na wschód dojdzie się nimi aż do trójstyku granic, na którym będę jak się okaże trzy lata później.
Na słowacką stronę biegnie żółty szlak do miejscowości Osadne.
IMG_2383.jpg

IMG_2385.jpg


Czas na drogę powrotną. Siadamy w ostatnim wagonie dzięki czemu mamy okazję z bliska obserwować jak przy zjeździe z góry pracownik obsługi ręcznie hamuje wagonem pomagając lokomotywie.
Mało takich widoków na tej trasie.
IMG_2389.jpg

IMG_2397.jpg


CDN
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.12.2020 10:32

Dawigs napisał(a):W międzyczasie obsługa kolejki przestawia lokomotywę na drugą stronę składu.

Fachowo w żargonie kolejarskim, jak mnie nauczył syn, nazwa takiego manewru to oblot :wink: . Tak gwoli ciekawostki :) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.12.2020 12:39

Na jakieś 80% tą trasą jechałam, bo pamiętam te zakręty, gdzie cały pociąg widać i jakiś dziwny postój na jedzenie (tylko wydaje mi się, że tam stacja była, a u Ciebie jej nie widać)....
:papa:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 16.12.2020 23:18

Nefer napisał(a):
Dawigs napisał(a):W międzyczasie obsługa kolejki przestawia lokomotywę na drugą stronę składu.

Fachowo w żargonie kolejarskim, jak mnie nauczył syn, nazwa takiego manewru to oblot :wink: . Tak gwoli ciekawostki :) .

To pracownik, który to wykonuje to chyba oblotnik :wink:

piekara114 napisał(a):Na jakieś 80% tą trasą jechałam, bo pamiętam te zakręty, gdzie cały pociąg widać i jakiś dziwny postój na jedzenie (tylko wydaje mi się, że tam stacja była, a u Ciebie jej nie widać)....
:papa:

Gdzieś w głębi chyba był jakiś budynek. Może jednak była to trasa do Przysłupa? O niej już w następnym odcinku.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1365
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.12.2020 00:30

24.08.2018
Rok później wybieramy się w przeciwnym kierunku przez jak się okazuje bardziej cywilizowane tereny. Po drodze są trzy przystanki w Cisnej, Dołżycy i Krzywem. Ten ostatni na żądanie. Ten przejazd jest nieco ciekawszy. Do Dołżycy jedzie się wzdłuż rzeki Solinki. Są mniejsze i większe mostki nad tą wijącą się rzeką. Potem podobnie jak Wielka Pętka Bieszczadzka linia kolejki skręca mocno w prawo w kierunku Przysłupa. Jest wiele odcinków, prowadzących wzdłuż drogi więc można pomachać do przejeżdżających samochodów :D .
IMG_6601.jpg


Mijane tereny są zamieszkane.
IMG_6607.jpg

IMG_6608.jpg


Trochę więcej widać na tej trasie.
IMG_6611.jpg

IMG_6614.jpg


Docieramy na miejsce. Stacja w Przysłupiu jest w miejscowości. Można więc korzystać ze zdobyczy cywilizacji. Są dwie restauracje. Jedna przy torach a druga nieco dalej przy stawie. Są też fast foody czy lody.
IMG_6618.jpg

IMG_6626.jpg


W międzyczasie pracownicy kolejki robią oblot (dzięki Nefer) i wracamy do Majdanu.
IMG_6631.jpg

IMG_6637.jpg

IMG_6644.jpg

IMG_6648.jpg


CDN
Ostatnio edytowano 17.12.2020 22:27 przez Dawigs, łącznie edytowano 1 raz
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.12.2020 08:16

Dawigs napisał(a):
Nefer napisał(a):
Dawigs napisał(a):W międzyczasie obsługa kolejki przestawia lokomotywę na drugą stronę składu.

Fachowo w żargonie kolejarskim, jak mnie nauczył syn, nazwa takiego manewru to oblot :wink: . Tak gwoli ciekawostki :) .

To pracownik, który to wykonuje to chyba oblotnik :wink:
Takiego słowa nie znam, ale może być :wink:.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bieszczadzkie wędrówki - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone