Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wido_szczecin
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 01.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) wido_szczecin » 27.04.2017 20:54

Mosqito napisał(a):Więc jeśli masz kartę VISA/MC rozliczaną w EUR podpiętą do konta złotówkowego i dokonujesz wypłaty/płatności w Chorwacji to masz przewalutowanie: HRK-EUR-PLN.

Po wielokrotnych rozmowach z infolinią mojego banku, zapewnili mnie że jest tylko pojedyncze przewalutowanie HRK-EUR. Warunek - muszę mieć swoje euro na koncie.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.04.2017 21:05

wido_szczecin napisał(a):...
Po wielokrotnych rozmowach z infolinią mojego banku, zapewnili mnie że jest tylko pojedyncze przewalutowanie HRK-EUR. Warunek - muszę mieć swoje euro na koncie.

Może i prawda, a może nie.

W innych sytuacjach po różnych rozmowach z infolinią mojego banku stwierdzam, że dopiero kiedy mówię że ja również nagrywam tę rozmowę to sytuacja jest napięta.
Nie wierzę w żadne zapewnienia słowne.
Wszystko ma być na piśmie.
Pazurek
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 22.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pazurek » 27.04.2017 21:19

Mosqito napisał(a):Totalne bzdury piszesz kolego/koleżanko i co więcej wprowadzasz ludzi w błąd.

1. Podobnie jak kolega akwarysta6 mam konto w EUR, do niego kartę Maestro dla której walutą rozliczeniową jest EUR.


Karta Maestro to do dupy karta ja miałem swego czasu ale do konta złotówkowego. W 2014 płaciłem nią w drodze do Chorwacji winiety, paliwo, Czechy, Austria ok na bramkach w Lucko wszystko ok przeszło. Następnie na zjeździe w Blato na Cetini nie przechodzi więc żony karta taka sama nie przechodzi dobrze że miałem Euro. Jestem w Splicie w Lidlu karta nie przechodzi za zakupy, żony to samo więc część zakupów musiałem zwrócić za resztę zapłaciłem resztkami Kun, dobrze że miałem Euro w zapasie więc do kantoru. Makarska sklep Lidl zakupy płace tą sama kartą Maestro wszystko ok przechodzi. Teraz mam MasterCard myślę że z nią nie będzie problemu.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 27.04.2017 21:28

wido_szczecin napisał(a):
Mosqito napisał(a):Więc jeśli masz kartę VISA/MC rozliczaną w EUR podpiętą do konta złotówkowego i dokonujesz wypłaty/płatności w Chorwacji to masz przewalutowanie: HRK-EUR-PLN.

Po wielokrotnych rozmowach z infolinią mojego banku, zapewnili mnie że jest tylko pojedyncze przewalutowanie HRK-EUR. Warunek - muszę mieć swoje euro na koncie.

To logiczne. Jak masz taką kartę przy koncie "eurowym" to masz jedno przewalutowanie, jak przy złotówkowym to wtedy dwa. Raczej nie da się mieć euro na rachunku pln :lol:
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 27.04.2017 22:44

Mosqito napisał(a):Totalne bzdury piszesz kolego/koleżanko i co więcej wprowadzasz ludzi w błąd.

1. Podobnie jak kolega akwarysta6 mam konto w EUR, do niego kartę Maestro dla której walutą rozliczeniową jest EUR. Każda transakcja gotówkowa/bezgotówkowa poza strefą EUR przeprowadzona tą kartą podlega tylko jednemu przewalutowaniu z waluty transakcji na EUR w której jest prowadzony rachunek i prowadzona karta
2. Pora wbić sobie do głowy (a tym samym nie robić innym wody z mózgu) że są karty:
- VISA dla których walutą rozliczeniową jest USD
- VISA dla których walutą rozliczeniową jest EUR
- MASTERCARD dla których walutą rozliczeniową jest USD
- MASTERCARD dla których walutą rozliczeniową jest EUR
wszystko zależy od konkretnej umowy o kartę w konkretnym banku

Więc jeśli masz kartę VISA/MC rozliczaną w EUR podpiętą do konta złotówkowego i dokonujesz wypłaty/płatności w Chorwacji to masz przewalutowanie: HRK-EUR-PLN. Jeśli masz kartę rozliczaną w USD podpiętą do konta złotówkowego masz przewalutowanie: HRK-USD-PLN

Kiedyś było tak że VISA tylko w USD a MC tylko w EUR ale to zamierzchła przeszłość

Na temat kursów MC vs NBP się nie wypowiem ale kiedy płaciłem CC VISA kurs przeliczeniowy był zawsze dużo wyższy nie tylko od NBP ale nawet od kursu po jakim kupowałem w kantorze


Wcale nie jest tak jak piszesz. Na dowód tego załączam diagram przeliczania walut dla rachunku w EUR i karty Mastercard EUR (pkt. 2) i dla rachunku w USD i karty Mastercard USD (pkt. 3) prowadzonych przez Alior Bank. Na diagramach zaczynamy przeliczenia walut od pól szarych (USD, PLN, GBP, EUR, INNA) i kierujemy się w kierunku waluty rachunku.

Według diagramu pkt. 2: Rachunek w walucie EUR i karta Mastercard EUR. Jeżeli waluta transakcji jest inna niż EUR, np. kuna wtedy patrz jako INNA i wówczas: kuna (INNA) -> USD (kurs Mastercard) -> PLN (kurs sprzedaży banku) -> EUR (kurs zakupu banku).
Według diagramu pkt. 3: Rachunek w walucie USD i karta Mastercard USD. Jeżeli waluta transakcji inna niż USD, np. kuna wtedy patrz jako INNA i wówczas: kuna (INNA) -> USD (kurs Mastercard) i koniec :).
I co się tu bardziej opłaca i jest mniej przewalutowań obarczonych prowizjami itp.?
Załączniki:
Diagram przeliczen  walut.jpg
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 27.04.2017 23:16

1. Podaj proszę dokładne źródło obu wykresów
2. Czy jesteś w 100% pewien że w pierwszym przypadku zarówno rachunek jest w EUR jak i waluta rozliczeniowa karty to EUR ? Analogicznie w 2. przypadku USD ?
3. Ja mam konto walutowe eur w innym banku i tam są inne zasady rozliczeń (takie jak podałem)
4. Czy sprawdziłes czy do tych rachunków walutowych możesz dobrać kartę visa a jeśli tak to jak jest prowadzone rozliczenie?
5. Jeśli te wykresy są prawdziwe to ładnie Alior kroi swoich klientów szczególnie w pierwszym przypadku
6. Podaj proszę zasady rozliczania transakcji walutą inne dla karty rozliczanej 1. w eur 2. w usd ale obu podpiętych do konta złotówkowego czyli najpopularniejszych kart debetowych. O tym pisałem w poście.
7. Trochę nie rozumiem po co mając (wg twego wykresu) konto walutowe prowadzone w usd miałbym dokonywać z niego transakcji w eur i na odwrót mając konto w eur robić transakcji w dolarach. Nie prościej mieć 2 konta walutowe ?
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 28.04.2017 00:12

Mosqito napisał(a):1. Podaj proszę dokładne źródło obu wykresów
2. Czy jesteś w 100% pewien że w pierwszym przypadku zarówno rachunek jest w EUR jak i waluta rozliczeniowa karty to EUR ? Analogicznie w 2. przypadku USD ?
3. Ja mam konto walutowe eur w innym banku i tam są inne zasady rozliczeń (takie jak podałem)
4. Czy sprawdziłes czy do tych rachunków walutowych możesz dobrać kartę visa a jeśli tak to jak jest prowadzone rozliczenie?
5. Jeśli te wykresy są prawdziwe to ładnie Alior kroi swoich klientów szczególnie w pierwszym przypadku
6. Podaj proszę zasady rozliczania transakcji walutą inne dla karty rozliczanej 1. w eur 2. w usd ale obu podpiętych do konta złotówkowego czyli najpopularniejszych kart debetowych. O tym pisałem w poście.
7. Trochę nie rozumiem po co mając (wg twego wykresu) konto walutowe prowadzone w usd miałbym dokonywać z niego transakcji w eur i na odwrót mając konto w eur robić transakcji w dolarach. Nie prościej mieć 2 konta walutowe ?


ad.1. Jest to "ściąga" pracowników banku. Dostałem ten wydruk bezpośrednio w Aliorze.
ad.2. Tak. Dla 1. przypadku jeżeli transakcja jest w walucie EUR to jest brak przeliczeń (czarny prostokąt "brak") i od razu dochodzisz do waluty rachunku EUR. Analogicznie dla 2. Transakcja USD -> brak = waluta USD.
ad. 3. Możliwe, że w innym banku jest inaczej. Wydaje mi się, że jednak dla Mastercard w EUR czy w USD zawsze przeliczane jest najpierw na USD wg. kursu MC. Nie wiem jak jest ogólnie dla VISY, bo w Aliorze dla kont walutowych (konkretnie kantor walutowy Alior) nie ma VISY.
ad. 4. Patrz ad. 3
ad. 5. Kroi lub nie. Jest jasny przelicznik sprzedaż/zakup (dodam jeszcze, że są tabele kursów inne dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych opisane jako EUR i EUR2, USD i USD2). W innych bankach są za to oprócz przewalutowań prowizje za przewalutowania rzędu nawet 3%.
ad. 6 Nie wiem jak to jest dla kont w PLN, bo to się po prostu nie opłaca i się w to nie zagłębiałem. Kupuję waluty w kantorze walutowym Alior i tam mam konto w EUR i konto w USD i do tego karty MC w tych walutach.
ad. 7. Prościej i ja właśnie tak mam. Ale są ludzie, co kombinują sobie pod górę i próbują płacić USD za EUR i EUR za USD. Muszą być zatem i takie przewalutowania.

Dla mnie ideałem dla transakcji w kunach, koronach, USD i innych walutach jest właśnie MC USD z kontem do niej w USD. Dla transakcji bezpośrednio w EUR mam MC w EUR. Można mieć jeszcze dla transakcji GBP kartę MC GBP. Wówczas odpowiednią kartą dokonuje się transakcji i żadne przewalutowania mnie nie dotyczą (oprócz uczciwego przelicznika Mastercard), więc bank mnie nie kroi. Proste rozwiązanie i tyle. Jeden jest minus: ma dwie karty USD i EUR i do nich dwa konta odpowiednio.
Wrzucam zrzut ekranu strony przelicznika Mastercard. I jak widać na dzień dzisiejszy za 100 HRK wychodzi 14,52 USD * 3,8950 za USD = 56,56 PLN. Czyli 1 kuna wychodzi 0,5656 PLN. Chyba dobry kurs? :)
Załączniki:
Przelicznik Mastercard.jpg
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 28.04.2017 00:37

Kroi i to mocno. Rachunek w eur, waluta rozliczeniowa katy w eur a oni przeliczają transakcję dodatkowo na usd. Przyznam szczerze że pierwszy raz się z tym spotykam i jestem w szoku. Tym bardziej że kartę do rachunku w usd przeliczają normalnie.
ad3. No niestety wydaje Ci się. ING karta Maestro rozliczana w EUR do rachunku walutowego EUR. Tylko jedno przewalutowanie z waluty transakcji na eur.
Teraz dotarłem do info że ing zmieniło walutę rozliczeniową do kart visa debetowych czyli dodawanych do rachunków złotówkowych z eur/usd na pln. Tak więc placąc w cro debetówką ing przewalutowują ci nie jak dotychczas hrk-usd(lub eur)-pln tylko od razu hrk-pln wg kursu visy ale za to dowalili opłatę za przewalutowanie w wysokości 3%kwoty. Co ciekawe walutą rozliczeniową kart kredytowych w ing nadal pozostało eur.
Dla mnie ideałem byłoby założenie konta w banku w chorwacji i przelewanie tam hrk kupionych u nas w kantorze internetowym. Potem jadę na wakacje biorę sobie kartę do tego chorwackiego rachunku i płacę bezgotówkowo lub wypłacam z bankomatu.

Niemniej jednak należą Ci się z mojej strony przeprosiny. Sorry. Nie gniewaj się.
Opisałeś absurdalny system przeliczania w aliorze który niestety wydaje się być zgodny z prawdą. Banda złodziei. Pozdrawiam
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 28.04.2017 00:46

Mosqito napisał(a):Kroi i to mocno. Rachunek w eur, waluta rozliczeniowa katy w eur a oni przeliczają transakcję dodatkowo na usd. Przyznam szczerze że pierwszy raz się z tym spotykam i jestem w szoku. Tym bardziej że kartę do rachunku w usd przeliczają normalnie.
ad3. No niestety wydaje Ci się. ING karta Maestro rozliczana w EUR do rachunku walutowego EUR. Tylko jedno przewalutowanie z waluty transakcji na eur.
Teraz dotarłem do info że ing zmieniło walutę rozliczeniową do kart visa debetowych czyli dodawanych do rachunków złotówkowych z eur/usd na pln. Tak więc placąc w cro debetówką ing przewalutowują ci nie jak dotychczas hrk-usd(lub eur)-pln tylko od razu hrk-pln wg kursu visy ale za to dowalili opłatę za przewalutowanie w wysokości 3%kwoty. Co ciekawe walutą rozliczeniową kart kredytowych w ing nadal pozostało eur.
Dla mnie ideałem byłoby założenie konta w banku w chorwacji i przelewanie tam hrk kupionych u nas w kantorze internetowym. Potem jadę na wakacje biorę sobie kartę do tego chorwackiego rachunku i płacę bezgotówkowo lub wypłacam z bankomatu.

Niemniej jednak należą Ci się z mojej strony przeprosiny. Sorry. Nie gniewaj się.
Opisałeś absurdalny system przeliczania w aliorze który niestety wydaje się być zgodny z prawdą. Banda złodziei. Pozdrawiam


Spoko, wszystko jest ok :)
Dla mnie ten system w Aliorze jest ok. Płacę za kuny dolcami i wychodzi za kunę około 0,56 zł. W Austrii i Słowenii płacę euruskami 1:1, więc też jest ok.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 17.05.2017 20:20

Czytam od jakiegoś czasu ten wątek i postanowiłem dorzucić dwa grosze - może komuś coś rozjaśni. Od bodajże 3 lat bankom narzucona została nowa zasada przeliczania walut, której wcześniej nie było. Stąd też bardzo często, w poszukiwaniu utraconych dochodów, zwłaszcza przed sezonem urlopowym, bez zbędnego rozgłosu zmieniane są w bankach tabele opłat i prowizji. Wg obowiązujących regulacji każdy bank dostaje od VISY czy MAS.. informację, że klient zapłacił "za granicą" równowartość wyrażoną w EUR - jeśli ma kartę rozliczaną w EUR lub w USD. Co to oznacza dla banku? Nie ważne czy zapłacisz w kunach, forintach, koronach czy czym tam chcesz to VISA a nie Twój bank przeliczy to do EURO i bank stracił możliwość przyrobienia na Tobie sporej kasy na przeliczeniu tego na EURO. Skupmy się na przykładzie kolegi powyżej. Ma kartę w EUR, ma na koncie walutę. Jedzie do CRO. Oczywiście w Austrii transakcja 1:1 i jego bank jest wściekły. Wjeżdża do CRO i płaci na stacji benzynowej. Za zapłacone paliwo w kunach VISA podaje jego bankowi, że zatankował za np. 25EUR. Finalnie kurs dla klienta minimalnie droższy - bank wściekły bo znów nie zarobił na przewalutowaniu. Jeśli wypłaci gotówkę z bankomatu w kunach - sytuacja analogiczna jak z tankowaniem i dodatkowo prowizja za wypłatę za granicą. Jeśli znajdzie bankomat w EUR to tylko prowizja za wypłatę. W praktyce, przy małej wypłacie koszt prowizji sprawia, że jest to nieopłacalne.
Wariant drugi. Jedziesz z kartą wydaną do konta w PLN bo nie chcesz zakładać konta walutowego na dwa tygodnie. Analogicznie - nie ważne czy zapłacisz w kunach, forintach, koronach czy czym tam chcesz to VISA a nie Twój bank przeliczy to do EURO. Teraz wiedząc ile EUR zapłaciłeś - Twój bank Ci je sprzeda po swoim kosmicznym kursie. Ale że mało na Tobie przyrobili - doliczą Ci prowizję. I to jest właśnie często pojawiająca się zmiana w tabelach opłat. A prowizje te wynoszą od 2 do 6%!
Dla przykładu: mój niezbyt tani bank ma w zależności od karty 4,99 i 5,99% prowizji. W 2015 roku przejrzałem oferty kilku banków i przed wyjazdem na urlop założyłem wyłącznie na potrzeby urlopu konto złotówkowe w ING. Wtedy jeszcze nie doliczali prowizji od płatności bezgotówkowej kartą za granicą i płacąc wszędzie kartą kursy wyszły mi na poziomie 0,56-0,57zł/kunę. Dziś zmądrzeli (wg nich) i za taką przyjemność życzą sobie dodatkowo chyba 2,99% prowizji.
Z moich własnych doświadczeń i przemyśleń - najtańszy obecnie wariant to mieć konto walutowe w EUR, wpłacić przed wyjazdem odpowiednią kwotę i za granicą bezgotówkowo płacić za co się da - od bramek na autostradzie do sklepów i knajpek. Wybranie gotówki z bankomatu, żeby następnie sprzedać je w banku, po zapłaceniu bankowi prowizji i z uwagi na stracony czas jest mało jeśli w ogóle opłacalne. Oczywiście pewną kwotę waluty trzeba zabrać ze sobą. Wiadomo - płatność za nocleg czy wymiana na jakieś drobne zakupy np. przy plaży, parking itd. Za resztę - plastik. W tym wariancie dzisiejsza konkurencyjność banków ogranicza się na dzień dzisiejszy do opłaty za wydanie karty (za rok z góry albo miesięcznie) i opłaty za prowadzenie konta (lub jej brak).
Każdy kto chociaż raz jechał widział różnicę w kolejkach na bramkach opłacanych kartą i gotówką. I choćby to jest dla mnie wystarczającym argumentem do płacenia kartą :hut:
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 19.05.2017 11:46

Dokładnie tak jest jak to opisał @Tomy Lee.
Kwestia tylko wyboru banku, w którym nie będzie opłat za prowadzenie konta walutowego oraz brak opłat za wydanie i używanie karty walutowej, a są takie banki.
Wtedy urlop za granicą staje się prostszy i tańszy ;)
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 22.05.2017 14:07

szwa napisał(a):Dokładnie tak jest jak to opisał @Tomy Lee.
Kwestia tylko wyboru banku, w którym nie będzie opłat za prowadzenie konta walutowego oraz brak opłat za wydanie i używanie karty walutowej, a są takie banki.

Będziemy wdzięczni za informacje o takich bankach :wink:
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 27.05.2017 12:40

Rachunki walutowe w większości banków prowadzone są za darmo. Co do kart to ze znanych mi przypadków np. mBank pobiera opłatę za rok z góry 30zł a ING miesięcznie 1,50zł. Nie dość, że w skali roku to prawie połowa tego co zabiera mBank to jeszcze możesz ją sobie zamówić 7-10 dni przed wyjazdem a zaraz po powrocie zwrócić. Jak się uda zapłacisz tylko 1,50zł a jak nie to aż 3,00zł. Konto jest darmowe więc zamykać nie musisz i będzie na następny rok :mrgreen: . Przy wyborze banku trzeba także uwzględnić formę, w jakiej masz zamiar zasilić rachunek. Jeśli korzystasz z internetowych kantorów (jakiś dom waluty, cinkciarz czy inne walutomaty ale to osobny rozdział) to pieniądze pojawią się bezgotówkowo i nie ma to znaczenia. Jeśli jednak przyniesiesz gotówkę to warto wcześniej zapytać o możliwości i koszty takiej operacji. We wspomnianym ING masz jeden raz w miesiącu możliwość wpłaty i wypłaty w kasie. W innych - bywa różnie. Niewątpliwie ciekawą opcją są montowane w kraju bankomaty wypłacające Euro. I tu z pewnością ING znów zyskuje nad konkurencją. I żeby była jasność - ani ja ani nikt z mojej rodziny tam nie pracuje :D . Skupiłem się na tych dwóch ponieważ u mnie na prowincji spośród kilkunastu banków te akurat wydają mi się z różnych względów najciekawsze. Do żadnego PKO ani PEKAO nie pójdę bo nie jestem masochistą żeby stać w kolejce godzinę. W pseudobankach franczyzowych nastawiają się głównie na wciskanie kredytów a reszta to zbędny dodatek.
marx2
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 24.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marx2 » 04.06.2017 12:10

Yanush napisał(a):
szwa napisał(a):Dokładnie tak jest jak to opisał @Tomy Lee.
Kwestia tylko wyboru banku, w którym nie będzie opłat za prowadzenie konta walutowego oraz brak opłat za wydanie i używanie karty walutowej, a są takie banki.

Będziemy wdzięczni za informacje o takich bankach :wink:


W zeszłym roku bezkonkurencyjny był SmartBank => NestBank.
Konto walutowe za darmo, karta do konta za darmo. Po włączeniu płatnej (1,50zł/miesiąc?) usługi strawne kursy, np dziś za euro:
4.1493 4.2163
dla porównania cinkciarz.pl:
4,1678 4,2011
Wystarczy przelać złotówki z dowolnego banku.
Karta którą się otrzymuje to Visa V-Pay. Działa wszędzie - przed chwilą np zamawiałem winiety z tolltickets i płaciłem tą kartą (w zeszłym roku nie chciała działać).
Prowizji przy wypłacie z bankomatu za granicą wciąż brak.
Niestety widzę, że w tym roku doszło 3% prowizji za przewalutowanie - jestem ciekaw, czy płacąc kartą z HRK dochodzi przewalutowanie HRK + prowizja, czy też przewalutowanie robi VISA i prowizji nie ma.

Mam też inne pytanie - przy wypłacie z bankomatu część z nich pyta, czy użyć kursu "naszego" czy "ich" - domyślam się, że jest to właśnie wybór organizacji przewalutowywującej. Aby uniknąć w/w 3% prowizji przewalutowanie należałoby zlecić VISA, tylko kto to jest "my" a kto "oni"?
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 27.06.2017 14:22

Panowie,
wybaczcie mi mój laicyzm, ale pogubiłem się w gąszczu powyższych informacji a mam pytanie bo ING ostatnio wprowadziło możliwość połączenia konta walutowego z kartą debetową rachunku ROR.
Poniżej wklejam wiadomość od nich jaką dostałem:
(...)
Zasada jest niezwykle prosta. Wystarczy, że podłączysz swoje konto walutowe do karty Visa zbliżeniowa. Dzięki temu możesz wykonywać transakcje bezgotówkowe oraz wypłacać gotówkę bezpośrednio z kont w EUR, GBP lub USD.

Jakie płyną z tego korzyści

W przypadku wypłat gotówki z bankomatu unikasz przewalutowania.
W przypadku transakcji bezgotówkowych (płatności w punktach handlowo-usługowych oraz w internecie) unikasz przewalutowania oraz związanej z nim prowizji.
(...)
Mam VISĘ i co teraz będę miał jak zrobię to wg instrukcji banku? Kasa będzie schodzić z konta w EUR bez podwójnego przewalutowania tylko od razu EUR->HRK? ING nie podał w wiadomości czy od tych transakcji jest pobierana prowizja.
Czyli teoretycznie się to bardziej opłaca ?

p.s. ostatnio zrobili taką też promocję:
" Teraz możesz wypłacać gotówkę z bankomatów za granicą bez prowizji - przez 30 dni za jedyne 15 zł. Usługę możesz wykupić dla każdej swojej karty Visa zbliżeniowa. Pakiet jest korzystny, jeśli planujesz wypłacić za granicą powyżej 500 zł.

Promocja trwa od 5.06 do 30.09.2017. "
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone