Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.04.2017 20:35

wido_szczecin napisał(a):może zapytam inaczej - czy ktokolwiek z Was był w miejscowości Malinska, lub w pobliżu i wypłacał euro z bankomatów. z tego co się zorientowałem, taka forma wypłat gotówkowych będzie dla mnie najbardziej korzystna, jeżeli będę korzystał ze swojego konta prowadzonego w euro. nie ma wtedy żadnych prowizji, czy przewalutowań i odbywa się to na tych samych zasadach jak w krajach, w których walutą jest euro.


Wypłata Euro w polskich bankomatach jest usługą mało dostępną i ograniczającą się do kilku /?/ miast. Nie wiem czy HR jest taka usługa dostępna.
W Chorwacji wypłacasz kuny. Euro możesz wypłacić po drodze w Słowenii, Austrii, Słowacji, Niemczech.
A co do opłacalności płacenia kartami walutowymi są inne wątki.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 24.04.2017 09:20

elka21 napisał(a):
piotrulex napisał(a):
elka21 napisał(a):
romuald22 napisał(a):
wido_szczecin napisał(a):... Czy jest możliwość wypłaty euro w chorwackich bankomatach?

Generalnie każdy kraj wypłaca w bankomacie swoją walutę.
Wyjątków nie znam.

A od kiedy euro jest walutą Chorwcji :?:


Czy ktoś tu pisał, że jest?

Przeczytaj uważnie odpowiedź romualda22 na pytanie wido_szczecin :roll:


Przeczytałem

Dla mnie jest oczywiste, że każdy na tym forum, każdy kto wybiera się do cro wie jaka tam jest waluta, wie, że morze to Adriatyk, ruch jest prawostronny itd.

Jeśli ktoś się pyta czy w cro można z bankomatu wypłacić euro to zakładam że pytający wie, że EURO nie jest walutą Chorwacką

Kolejny odpowiada "każdy kraj wypłaca w bankomacie swoją walutę" co dla mnie jest jednoznaczne z poniższym, moim rozwinięciem a mianowicie:

"Kochany forumowiczu, niestety nie, w bankomatach jest waluta kraju w jakim on się znajduję, wiemy oboje, ze w cro są kuny więc oczywiste jest, że standardowo euro nie wypłacisz. Czy w czymś kochany pytający mogę Ci jeszcze pomóc?" :)

Romuald z pewnością to wie, bądź jak Romuald, też wiedz :)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 24.04.2017 09:57

Myślę, że skoro wido_szczecin zadał takie pytanie to doskonale wie jaka jest waluta w Chorwacji ale z jakiegoś sobie tylko znanego powodu chce wypłacić euro. Czy to mu się opłaci to wyłącznie jego sprawa - nas o to nie pyta i nam nic do tego.
Myślę, że skoro u nas niektóre bankomaty (np. Euronet) wypłacają na życzenie euro, to może w Chorwacji też jest taka możliwość. Uważam, że pytanie pozostaje otwarte :)
wido_szczecin
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 01.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) wido_szczecin » 24.04.2017 12:08

mam rachunek prowadzony w euro, na którym mam wpłacone swoje euro. będąc w krajach gdzie walutą jest euro, dokonując wypłat w bankomatach nie ponoszę żadnych kosztów z tytułu przewalutowań czy innych. tak sobie wymyśliłem (nie wiem czy się nie mylę i czy w krajach gdzie euro nie jest walutą nie następuje jakieś przewalutowanie), że korzystniej w chorwacji będzie mi wypłacić swoje euro ze swojego konta prowadzonego w euro, a następnie wymienić je w banku na kuny, bądź płacić za drobne usługi w euro.
Powtarzam, mogę się mylić. Wiem, że jak w niemczech wypłacam euro z mojego rachunku prowadzonego w euro odbywa to się 1:1
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.04.2017 18:37

wido_szczecin napisał(a):mam rachunek prowadzony w euro ...
Sam sobie odpowiadasz ...
wido_szczecin napisał(a):... będąc w krajach gdzie walutą jest euro, dokonując wypłat w bankomatach nie ponoszę żadnych kosztów z tytułu przewalutowań czy innych...

W Cro walutą euro nie jest.
Skoro chcesz wymieniać euro tam na miejscu na kuny to sobie weź je z PL i tyle albo wypłać po drodze w Austrii bądź Słowenii. Druga opcja to se d...y nie zawracać i wypłacać normalnie kuny z bankomatu z obojętnie jakiego konta które się ma, aby na nim coś było ;)
Napewno mając konto w Pekao SA bez prowizji wypłaca się kuny w Cro z bankomatów Zagrebacka Banka.
wido_szczecin
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 01.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) wido_szczecin » 24.04.2017 19:57

gusia-s napisał(a): to sobie weź je z PL i tyle albo wypłać po drodze w Austrii bądź Słowenii

jakbym chciał mieć przy sobie tyle gotówki, to nie pytałbym się na forum, tylko kupił kuny w kantorze i chodził z tłustym portfelem.
ale nie chcę mieć gotówki na 2 tygodniowy wyjazd w portfelu, nie chcę jej chować po skarpetach. po prostu preferuje plastikowe pieniądze i tyle. z drugiej strony, bardzo nie lubię tracić i przepłacać. niby te przewalutowania i % od transakcji nie są nie wiadomo jak wysokie, ale podejrzewam że podczas dwutygodniowego wyjazdu, może uzbierać się suma około 50 euro, którą wolałbym wydać na obiad z rodziną niż oddawać ją bankom. problem leży w tym, że jak dzwonię na infolinię mojego banku (mbank) to raz dostaję informację, że do konta w euro, doliczana jest prowizja od transakcji 3%, a innym razem że 5,9 %. konto w pln, nie dość że podwójne przewalutowanie, to jeszcze prowizja 6%.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.04.2017 20:02

greenrs napisał(a):Myślę, że skoro wido_szczecin zadał takie pytanie to doskonale wie jaka jest waluta w Chorwacji ale z jakiegoś sobie tylko znanego powodu chce wypłacić euro. Czy to mu się opłaci to wyłącznie jego sprawa - nas o to nie pyta i nam nic do tego.
Myślę, że skoro u nas niektóre bankomaty (np. Euronet) wypłacają na życzenie euro, to może w Chorwacji też jest taka możliwość. Uważam, że pytanie pozostaje otwarte :)

Trzeba tutaj ściągnąć rezydentów - Mirko lub Leona.
Lub zapytać w Konsulacie RP w Chorwacji.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.04.2017 08:51

wido_szczecin napisał(a):
gusia-s napisał(a): to sobie weź je z PL i tyle albo wypłać po drodze w Austrii bądź Słowenii

jakbym chciał mieć przy sobie tyle gotówki, to nie pytałbym się na forum, tylko kupił kuny w kantorze i chodził z tłustym portfelem.
ale nie chcę mieć gotówki na 2 tygodniowy wyjazd w portfelu, nie chcę jej chować po skarpetach. po prostu preferuje plastikowe pieniądze i tyle. z drugiej strony, bardzo nie lubię tracić i przepłacać. niby te przewalutowania i % od transakcji nie są nie wiadomo jak wysokie, ale podejrzewam że podczas dwutygodniowego wyjazdu, może uzbierać się suma około 50 euro, którą wolałbym wydać na obiad z rodziną niż oddawać ją bankom. problem leży w tym, że jak dzwonię na infolinię mojego banku (mbank) to raz dostaję informację, że do konta w euro, doliczana jest prowizja od transakcji 3%, a innym razem że 5,9 %. konto w pln, nie dość że podwójne przewalutowanie, to jeszcze prowizja 6%.

Oryginalna informacja od Mirko z Puli:
http://www.poslovni.hr/hrvatska/zagreb- ... ure-308005
pozdrawiam Mirko

Oryginalna informacja od Leona ze Splitu:
Takich bankomatow jest bardzo malo. Miszle ze tylko w okolicach bankow. Jeden jest kolo Zagrebačka banka ulica Gundulićeva w Splicie.
Pozdrawiam Leon

Czekam jeszcze na odpowiedź z Konsulatu.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.04.2017 09:49

wido_szczecin napisał(a):mam rachunek prowadzony w euro, na którym mam wpłacone swoje euro. będąc w krajach gdzie walutą jest euro, dokonując wypłat w bankomatach nie ponoszę żadnych kosztów z tytułu przewalutowań czy innych. tak sobie wymyśliłem (nie wiem czy się nie mylę i czy w krajach gdzie euro nie jest walutą nie następuje jakieś przewalutowanie), że korzystniej w chorwacji będzie mi wypłacić swoje euro ze swojego konta prowadzonego w euro

Jedziesz na Krk do Malinskiej.
Najbliższy bankomat wypłacający euro masz w Rijece
https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search

https://www.zaba.hr/home/bankomati1
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.04.2017 10:00

Janusz Bajcer napisał(a):Czekam jeszcze na odpowiedź z Konsulatu.

Właśnie przyszła :lol:

Szanowny Panie,

Istnieje jedynie kilka bankomatów banku Zagrebačka banka, np. w Zagrzebiu (Trg bana Josipa Jelačića 10), Splicie (Ivana Gundulića 26a) i Rijeci (Ante Starčevića 10), umożliwiających dokonywanie wypłat w Euro posiadaczami wybranych kart tegoż banku. Za takie transakcje pobierane są opłaty w wysokości 5 HRK, a dzienny limit wypłat wynosi 500 Euro. Usługa dokonywania wpłat w Euro natomiast nie została udostępniona w bankomatach. Jest to możliwe tylko bezpośrednio w okienkach kasowych w bankach.

Z poważaniem,

Violetta Szmyt-Radošević
wido_szczecin
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 01.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) wido_szczecin » 25.04.2017 11:07

Bardzo dziękuję za konkretne i rzeczowe odpowiedzi.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.04.2017 11:49

wido_szczecin napisał(a):Bardzo dziękuję za konkretne i rzeczowe odpowiedzi.


Jeszcze jedna odpowiedź na zapytanie o wypłatę euro w okienku kasowym banku

Szanowny Panie,

jeżeli ma Pan konto dewizowe w danym banku, nie ma najmniejszego problemu. Nie jestem pewna jak wygląda sytuacja w przypadku posiadania konta dewizowego w innym banku.

Tu oferty różnych banków mogą się wielce różnić.

Z poważaniem,

Violetta Szmyt-Radošević


Reszta należy do Ciebie :papa:
akwarysta6
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 14.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) akwarysta6 » 25.04.2017 19:56

Ja mam konto w euro i w Chorwacji z tego konta wypłacam z bankomatu kuny. Wtedy jest tylko 1 raz przewalutowanie z euro na kunę. To najlepiej się opłaca i jest najwygodniejsze. Ostatnio tak samo robiłem w Bośni i Hercegowinie. W sklepach za zakupy płaciłem kartę w euro i przewalutowało na marki.
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 27.04.2017 14:42

akwarysta6 napisał(a):Ja mam konto w euro i w Chorwacji z tego konta wypłacam z bankomatu kuny. Wtedy jest tylko 1 raz przewalutowanie z euro na kunę. To najlepiej się opłaca i jest najwygodniejsze. Ostatnio tak samo robiłem w Bośni i Hercegowinie. W sklepach za zakupy płaciłem kartę w euro i przewalutowało na marki.


To nie jest tak z tym 1 przewalutowaniem z euro na kunę. W przypadku karty Visa to jest przeliczenie z kun na euro po kursie VISA lub banku. W przypadku karty Maesto/Mastercard to jest przeliczenie kun na USD (przeliczenie Mastercard), później z USD na PLN (kurs banku), później z PLN na euro (kurs banku) plus dochodzą za każde przeliczenie prowizje banku.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE!!!:
Najlepiej mieć konto walutowe w USD i do tego konta kartę płatniczą Mastercard Debit USD, wówczas przy wypłacaniu z bankomatu kun lub płatności tą kartą w kunach, kuny są przeliczane bezpośrednio na USD po kursie Mastercard (a nie po kursach banku). Kurs Mastercard jest bardzo zbliżony do kursu średniego NBP. Przy takim koncie w USD i karcie Mastercard USD nie występują dodatkowe przeliczania walut na PLN, czy EUR i z powrotem, ani żadne dodatkowe prowizje, a jest tylko konwersja na USD wg. Mastercard. Takie przeliczenia również obowiązują dla innych walut, poza USD, EUR i GBP, jak np. czeskie korony.
Wkleiłbym link do bezpośredniej strony przelicznika Mastercard, ale tutaj mam tą opcję zablokowaną :(.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 27.04.2017 16:43

1. Podobnie jak kolega akwarysta6 mam konto w EUR, do niego kartę Maestro dla której walutą rozliczeniową jest EUR. Każda transakcja gotówkowa/bezgotówkowa poza strefą EUR przeprowadzona tą kartą podlega tylko jednemu przewalutowaniu z waluty transakcji na EUR w której jest prowadzony rachunek i prowadzona karta

2. Są karty:
- VISA dla których walutą rozliczeniową jest USD
- VISA dla których walutą rozliczeniową jest EUR
- MASTERCARD dla których walutą rozliczeniową jest USD
- MASTERCARD dla których walutą rozliczeniową jest EUR
wszystko zależy od konkretnej umowy o kartę w konkretnym banku

Więc jeśli masz kartę VISA/MC rozliczaną w EUR podpiętą do konta złotówkowego i dokonujesz wypłaty/płatności w Chorwacji to masz przewalutowanie: HRK-EUR-PLN. Jeśli masz kartę rozliczaną w USD podpiętą do konta złotówkowego masz przewalutowanie: HRK-USD-PLN

Kiedyś było tak że VISA tylko w USD a MC tylko w EUR ale to zamierzchła przeszłość

Na temat kursów MC vs NBP się nie wypowiem ale kiedy płaciłem CC VISA kurs przeliczeniowy był zawsze dużo wyższy nie tylko od NBP ale nawet od kursu po jakim kupowałem w kantorze
Ostatnio edytowano 28.04.2017 17:11 przez Mosqito, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone