Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

A może ... weekendowa Pszczyna?

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 16.12.2016 22:36

No to idziemy dalej.

DSCF6105.JPG


Przechodzimy przez pasy i już jesteśmy w parku zamkowym. Szczerze mówiąc o tej porze roku nie za bardzo mi się podoba :p Za to wiosna i latem jest przepięknie! :)

Skręcamy w pierwszą dróżkę w lewo i kierujemy się w stronę grobów Anhaltów.

DSCF6107.JPG


Po prawej w oddali widzimy już Herbaciarnię, ale o niej później :)

IMG_0432.JPG

IMG_0436.JPG

IMG_0433.JPG

IMG_0434.JPG

IMG_0435.JPG

IMG_0437.JPG

IMG_0438.JPG

IMG_0440.JPG


W końcu po lewej stronie mamy cmentarz Anhaltów.

IMG_0442.JPG


Nekropolia powstała około 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta w celu uporządkowania zlokalizowanych zgodnie z romantycznym duchem na terenie parku grobów jego rodziców i rodzeństwa. Pięć jednakowych płyt piaskowcowych ułożono nad wykonanymi z cegły sklepionymi kryptami grobowymi
1. Książę Fryderyk Erdmann (26.10.1731 - 12.12.1797)
2. Księżna Luiza Ferdynanda, hrabianka Stolberg - Wernigerode (30.09.1711 - 03.02.1784)
3. Książę Emanuel Ernest Erdmann (09.01.1768 - 07.06.1808)
4. Księżniczka Christina (08.02.1771 - 01.08.1783)
5. Książę Georg (29.05.1776 - 29.07.1777)

IMG_0447.JPG

IMG_0451.JPG


6. Książę Ludwik Anhalt (16.07.1783 - 05.11.1841), książę pszczyński w latach 1830 - 1841.
Na wysokim postumencie znajduje się ceglana krypta grobowa nakryta płytą z piaskowca i wysokiego cokołu, na którym odlany jest ze staliwa krzyż o liliowych zakończeniach ramion. Jest to utrzymane w romantycznej konwencji wyobrażenie symbolizującego zmartwychwstanie po śmierci węża miedzianego, który ukazał się Mojżeszowi jako prefiguracja męki i zmartwychwstania Chrystusa. Analogiczny nagrobek powstał na cmentarzu św. Jadwigi dla księżnej Marii Doroty.

IMG_0448.JPG

IMG_0449.JPG


7. Piaskowcowy obelisk z napisem wyrytym w ścianie czołowej:
Auferstehen ja, auferstehen wirst du, mein Staub nach Kurzer Ruh (zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz prochu mój, po krótkim odpoczynku) - napis ten początkowo wyryty w kamieniu i wypełniony barwną masą zmielonego piaskowca zastąpiono później nakładanymi literami mosiężnymi.

IMG_0450.JPG


8. Klasycystyczna piaskowcowa ława.
Renowację z przywróceniem pierwotnych napisów wykonano w 2001 roku.

IMG_0443.JPG


Wracamy z powrotem na ścieżkę, i idąc w lewo po paru krokach dochodzimy do piwnicy lodowej.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 18.12.2016 13:13

Lodownia powstała w końcu XIX wieku, na rzucie ośmioboku, jako romantyczny element architektury ogrodowej, utrzymana w stylu neoromańskim. Pierwotnie posiadała na szczycie taras ( 8O ) dla orkiestry pałacowej, na który prowadziły zewnętrzne metalowe, spiralne schody. We wnętrzu przechowywano przez cały rok lód wycinany ze stawów.

IMG_0457.JPG

IMG_0461.JPG


Lodownia znajduje się na pagórku potocznie nazywanym Eiskeller, gdzie można spotkać przede wszystkim dużo młodzieży, szczególnie w okresie letnim :wink: Ale jest to też miejsce z dobrym widokiem na pszczyńską perłę, czyli zamek

IMG_0458.JPG

IMG_0459.JPG


Idziemy dalej uliczką, w stronę zamku. Trochę nam już zimno ale jeszcze chwilę pochodzimy zanim pójdziemy na coś ciepłego :)

IMG_0463.JPG

IMG_0464a.JPG
A tu się troszkę pobawiłam w programie. Efekt podoba mi się bardziej niż oryginał :)

IMG_0474a.JPG


Po drodze mamy wspominany wcześniej budynek Herbaciarni, podejdziemy do niego za chwileczkę.

IMG_0475.JPG

IMG_0479.JPG

IMG_0484.JPG


Mostkami przechodzimy na małą wysepkę, na której znajduje się Herbaciarnia.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.12.2016 13:38

W Pszczynie bywamy dosyć często (w końcu mamy blisko :))

Ostatnio byliśmy w sierpniu i w zagrodzie żubrów trafiliśmy na XX Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego" :)

Obrazek

Obrazek

Jak dla mnie, wszyscy grali dość podobnie ;)

Żubry nadciągają na obiad :):

Obrazek

Poza tym, na rynku trafiliśmy na Festiwal Food Trucków:

Obrazek

W parku też było mnóstwo stoisk z jedzeniem i różnego rodzaju wyrobami, bo dodatkowo odbywały się Dni Pszczyny.

Pałac nieco zasłonięty przez scenę, na której akurat występował Jerzy Kryszak:

Obrazek

I Lodownia w letniej odsłonie:

Obrazek

Dużo się tam dzieje!


Ewula, bardzo ładne zdjęcia. Chętnie jeszcze z Tobą pospaceruję :)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 18.12.2016 13:47

Herbaciarnia. Wybudowany w trzeciej ćwierci XIX wieku pawilon parkowy na rzucie owalu, o cechach klasycystycznych. Powstał na kanwie ponownego zainteresowania kulturą Orientu. Łączy w sobie cechy romantycznej świątyni dumania - "siedziby wyobraźni" z "chinoiserie" czyli pawilonami, gdzie przy wyrafinowanym ceremoniale picia herbaty nawiązywano połączenie z otaczającą przyrodą. Na wyspie wokół pawilonu pozostało kilka piaskowcowych, nakrytych ośmiobocznymi blatami niskich stołów, przy których pijano herbatę, w późniejszym okresie część z nich przekształcono w postumenty dla rzeźb parkowych.

IMG_0488.JPG


Dla porównania znalazłam zdjęcie z 2009 roku.

0 019.jpg


Przyznam szczerze, że obecnym widokiem byłam nieco... zniesmaczona. :roll:

Idziemy dalej alejką, co chwilę zerkając na zamek.

IMG_0491.JPG


Po lewej stronie już nam się ukazują budynki stajni książęcych ale do nich podejdziemy później. Zależy mi jeszcze na odwiedzeniu biura informacji turystycznej, a ta w niedziele po sezonie otwarta jest do 16:00.

IMG_0496.JPG


Dochodzimy do innej alejki, gdzie po prawej stronie mamy pomnik/głaz pamięci Andrzeja Janko - miłośnika parku pszczyńskiego. Przeznaczył on pośmiertnie kilkanaście tysięcy złotych na wzbogacenie różnorodności botanicznej parku.
Dzięki środkom pochodzącym od ofiarodawcy, możliwe było nasadzenie ponad stu krzewów rododendronów. Nasadzenia były prowadzone pod nadzorem dyrektora Miejskiego Zakładu Zieleni Jacka Lebiody. W tym roku (2010) po zakończeniu postępowania spadkowego, planuje się kolejne nasadzenia.

IMG_0497.JPG


A na wprost, na polance przed nami znajduje się Dąb Europejski posadzony przez Prezydenta Lecha Wałęsę z okazji VII Wielkiego Pikniku "Regiony Europy i Świata" 21 czerwca 2009 roku.

IMG_0498.JPG


Lech Wałęsa otrzymał wtedy Orli Laur w kategorii osobowość roku.
Zgodnie z tradycją Wielkiego Pikniku, "osobowość roku" sadzi drzewo w parku pszczyńskim. Lech Wałęsa uszanował ten szlachetny zwyczaj i posadził swój dąb między stuletnimi dębami książęcymi.

IMG_0499.JPG


Skręcamy w prawo i okrężną drogą dochodzimy pod zamek.

IMG_0500.JPG

IMG_0506.JPG


Zamku strzegą dwa lwy, po obu stronach schodów.

IMG_0507.JPG


IMG_0510.JPG

IMG_0508.JPG
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 640
Dołączył(a): 04.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 18.12.2016 13:55

ewula91 napisał(a):
Tuti napisał(a):
A czy idąc obok tego dworca PKP w Zdroju i stawów Maciek i Zabrzeszczak dojdziemy jakąś dróżką (może polną) nad zaporę? Bo wracając się na główną ulicę to jednak kawał drogi trzeba przejść i tak się zastanawiam czy nie ma skrótu.
Dawno, dawno temu :oczko_usmiech: uczestniczyłam w jakimś rajdzie, nawet nie pamiętam czy pieszym czy rowerowym ale chyba właśnie przechodziliśmy (lub przejeżdżaliśmy) obok dworca i potem stawów, tylko nie wiem co było dalej... :mrgreen:


Witam ponownie, tak idąc obok stawów Maciek i Zabrzeszczak dojdzie się do zapory, ale to raczej spacer w ładną pogodę, a tak to chyba lepiej jest objechać główną drogą ul. Szkolna i potem w lewo w ul.Jeziorną dojedzie się do samej zapory.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 18.12.2016 14:01

maslinka napisał(a):Ewula, bardzo ładne zdjęcia. Chętnie jeszcze z Tobą pospaceruję :)


Witaj Maslinko :papa: Dziękuję za miłe słowa.
Tak się po cichutku zastanawiałam czy tu zajrzysz, bo gdzieś kiedyś wyczytałam to co teraz napisałaś, że lubicie tu zaglądać :)

Zdjęcie z żubrami biegnącymi na obiad jest przeprzeprzeprześwietne :!: :!: :!: :mrgreen: Muszę się koniecznie wybrać do tej "odmienionej" zagrody.

Lodownia w letniej odsłonie dużo lepiej się prezentuje, jak zresztą cały park i okolica :) Jednak słoneczko i żywe kolory robią swoje.

Na Dniach Pszczyny też w tym roku byłam ale jedynie na koncertach Grubsona i Iry i to chyba było w sobotę, chociaż... nie pamiętam już. Ty pewnie byłaś w niedzielę? :)

A co do wydarzeń to masz rację, jak się tak zastanawiam przy pisaniu relacji to rzeczywiście w Pszczynie w okresie wiosenno - letnim dużo się dzieje.
Zresztą w innych porach roku też coś się znajdzie. Ja w tym roku przegapiłam, ale na przyszły muszę sobie koniecznie zapamiętać i wybrać się na spacer śladami pszczyńskich żydów, który organizowany jest gdzieś tak końcem października.

Oczywiście masa jest takich ludzi co i tak narzekają. Zresztą jak to ludzie - jedni, że za dużo hałasu, brudu i smrodu (np. przy corocznych zawodach konnych) a jedni, że nie dzieje się nic.

To tak przy okazji jeszcze dodam dla zainteresowanych, że dziś na rynku oprócz jarmarku świątecznego można jeszcze zobaczyć pokaz iluminacji świetlnych na kamieniczkach :) Planujemy się wybrać z mężem, więc może uda mi się zrobić jakieś zdjęcia :)
A więcej info i filmik tutaj
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.12.2016 14:14

ewula91 napisał(a):Na Dniach Pszczyny też w tym roku byłam ale jedynie na koncertach Grubsona i Iry i to chyba było w sobotę, chociaż... nie pamiętam już. Ty pewnie byłaś w niedzielę? :)

Nie, też byliśmy w sobotę :) Ale koło południa i przed 17:00 już się zwijaliśmy.

Dzieje się, dzieje :) Na pewno więcej niż w Gliwicach...
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 18.12.2016 17:32

Tuti napisał(a):Witam ponownie, tak idąc obok stawów Maciek i Zabrzeszczak dojdzie się do zapory, ale to raczej spacer w ładną pogodę, a tak to chyba lepiej jest objechać główną drogą ul. Szkolna i potem w lewo w ul.Jeziorną dojedzie się do samej zapory.


W takim razie zostawiam to na wiosenną wycieczkę rowerową :)

maslinka napisał(a):Nie, też byliśmy w sobotę :) Ale koło południa i przed 17:00 już się zwijaliśmy.

Dzieje się, dzieje :) Na pewno więcej niż w Gliwicach...

A jakoś sobie uznałam, że skoro były te zawody to musiała być niedziela :D
W Gliwicach przyznam byłam tylko raz na politechnice, chyba na jakimś dniu otwartym. Tak to o mieście nie wiem nic :roll: ani nawet za bardzo tamtych okolic nie kojarzę.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 18.12.2016 21:58

Kręcimy się trochę koło zamku, oglądając go z każdej strony. Niektóre wejścia na taras są zamknięte i odgrodzone, ale za to z innej strony bramki mamy pootwierane więc gdybyśmy chcieli to możemy dojść wszędzie. Ale tego nie robimy. Skoro zagrodzili to miało to jakiś cel, nie będziemy się tak wszędzie wciskać. Tym bardziej, że oprócz nas nikogo tutaj nie ma 8O a nie wiadomo jak tam w środku.
Ostatecznie jednak nikt nas nie przegania :)

IMG_0511.JPG

IMG_0512.JPG

IMG_0513.JPG

IMG_0514.JPG

IMG_0515.JPG

IMG_0516.JPG

IMG_0518.JPG

IMG_0519.JPG

IMG_0520.JPG

IMG_20161204_151658.jpg

IMG_0523.JPG

IMG_0524.JPG


Ze schodów zaglądamy jeszcze na park i miejsca, w których byliśmy przed chwilą

IMG_0522.JPG


A po prawej stronie mamy wieżyczki kościoła Wszystkich Świętych i kościoła ewangelickiego, a pomiędzy nimi (ten biały budynek) to część urzędu miasta z urzędem stanu cywilnego.

IMG_0526.JPG


Schodzimy, skręcamy w lewo i wzdłuż murów przechodzimy na drugą stronę zamku, do właściwego wejścia :)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 19.12.2016 23:36

Spoglądamy na zamek z bocznej strony

IMG_0529.JPG

IMG_0532.JPG

IMG_0533.JPG

IMG_0535.JPG

IMG_0537.JPG

IMG_0538.JPG


Znajdujemy informację o tajnym przejściu ale nie bardzo wiem, co ona w tym miejscu robi. No bo chyba ta studnia (obecnie zakryta, ale widać w niej grosiki) nie ma z tym nic wspólnego? :wink:

IMG_0541.JPG

IMG_0539.JPG


IMG_0544.JPG

IMG_0545.JPG

IMG_0547.JPG


No i to by było na tyle. Dalej, pod główne wejście nie przejdziemy, bo kolejna furtka jest już zamknięta. Musimy się wrócić i przejść na około :)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 20.12.2016 00:17

Wracamy i drugą stroną wchodzimy na placyk

IMG_0548.JPG

IMG_0549.JPG


Na wprost przed nami Brama Wybrańców, w której mieści się biuro informacji turystycznej oraz kawiarnia Cafe u Telemanna.

A po lewej stronie mamy obskurny budynek dawnej oficyny dworskiej.

Budynek oficyny dworskiej przy zamku w Pszczynie został wzniesiony w miejscu stajni, które zburzono w 1779 roku. Za czasów książąt Anhaltów mieścił pralnię, mieszkania dla urzędników i zarząd lasów. W okresie panowania Hochbergów, ostatnich panów na Pszczynie, mieszkała w nich służba dworska. Tutaj znajdowały się także pokoje noclegowe dla służących gości zapraszanych na polowania, bale i bankiety. Do rejestru zabytków budynek został wpisany jako "późnorenesansowa oficyna z XIX wieku" 7 lutego 1966 roku


IMG_0553.JPG


No niezły kontrast... :roll:
Już w 2010 roku pisano, jak to pszczyński zabytek się sypie... :roll:

Idziemy dalej, podziwiać zamek od frontu.
Znajdujemy jeszcze tabliczki informujące, że w zamku oprócz muzeum mieści się także oddział archiwum państwowego, oraz o przyznanej w 1995 roku nagrodzie w konkursie Europa Nostra. Została ona przyznana za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku.

Ostatnia przebudowa zamku została dokonana za czasów panowania Hochbergów (1847 - 1944) w latach 1870 - 1876 według projektu francuskiego architekta Aleksandra Destailleura. Pałac otrzymał dwa reprezentacyjne pomieszczenia: westybul z paradną klatką schodową i salę lustrzaną. Od zachodu i północy powstały tarasy.

IMG_0558.JPG

IMG_0559.JPG

IMG_0560.JPG

IMG_0561.JPG

IMG_0562.JPG

IMG_0564.JPG

IMG_0565.JPG

IMG_20161204_152854.jpg

IMG_20161204_152900.jpg


:hearts: :hearts: :hearts:

Odrestaurowany zamek robi wrażenie. Nie mogę się napatrzeć :oczko_usmiech:

Przed głównym wejściem, po prawej stronie rosną róże księżnej Daisy, specjalna odmiana.

IMG_0568.JPG

IMG_0567.JPG




Przydatne informacje:
:arrow: Muzeum Zamkowe oraz Stajnie Książęce są zamknięte do 16 stycznia 2017 roku, z powodu prac porządkowo-konserwatorskich
:arrow: Muzeum oferuje dni darmowego zwiedzania: w sezonie (01.04 - 31.10) jest to poniedziałek, poza sezonem (01.11 - 31.03) - wtorek.
:arrow: a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej http://www.zamek-pszczyna.pl/

Nie wejdziemy dziś do środka, ale na pewno jeszcze tu kiedyś zajrzymy.
Jeśli ktoś z Was ma możliwość to serdecznie polecam odwiedziny np. podczas nocy muzeów, w której co roku pszczyński zamek uczestniczy. Ja się wybrałam raz, ale to lata świetlne temu :P i byłam zadowolona. Chociaż w kolejce do kasy stałyśmy z koleżanką chyba ponad godzinę. Przyszłyśmy zaraz na rozpoczęcie akcji, albo i nawet dużo wcześniej, a kolejka już wychodziła poza Bramę Wybrańców, na rynek. Mimo wszystko warto było poczekać, bo w tym czasie za 1 zł można było sporo zobaczyć, udostępniono kilka dodatkowych pomieszczeń, typu zbrojownia. Do tego po zamku przechadzali się tamtejsi goście, czyli poprzebierani uczniowie i dorośli, którzy odgrywali różne scenki z dawnych lat. To też robiło niezły klimat :wink:


Tymczasem wracamy na rynek, po drodze zahaczając o biuro informacji turystycznej, gdzie odbieramy mapkę i folder informacyjny o najważniejszych punktach w mieście. Na zamek jeszcze dziś spojrzymy w wieczornym wydaniu :)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 22.12.2016 20:04

Wracając spoglądamy w stronę rynku

IMG_0572.JPG

IMG_0573.JPG

IMG_0574.JPG


Przechodzimy przez Bramę Wybrańców, gdzie jak już pisałam oprócz BIT mieści się także Cafe u Telemanna

IMG_0576.JPG


Georg Philipp Telemann był niemieckim barokowym kompozytorem. W 1705 roku został kapelmistrzem hrabiów Promnitz.

Wychodzimy na rynek

IMG_0578.JPG


i akurat trafiamy na drugą część protestu antyaborcyjnego :roll: Wśród takich pięknych obrazów po lodowisku jeżdżą sobie najmłodsze dzieciaczki.

Po naszej lewej stronie stoi kościół ewangelicki oraz ratusz.

IMG_0579.JPG

IMG_0580.JPG

IMG_0583.JPG


Skręcamy w lewo, przed kościołem i kierujemy się znów w stronę parku. Po drodze mijamy drugi kościół - Wszystkich Świętych.

IMG_0582.JPG


Wchodzimy do parku i zaraz po prawej stronie mamy budynki stajni książęcych.
W pierwszej części mieści się obecnie hala MOSiR a kiedyś była to ujeżdżalnia. Następna część, już odnowiona to właściwe stajnie.

IMG_0584.JPG


Część, którą mamy na wprost, to powozownia.

IMG_0585.JPG

IMG_0586.JPG

IMG_0588.JPG

IMG_0590.JPG

IMG_0592.JPG


Właściwe wejście do stajni znajdziemy z drugiej strony budynku.

Dalej znajduje się jeszcze garaż i młyn ale już sobie odpuszczamy. Wracamy przez rynek i kierujemy się powspominać czasy naszych randek w kawiarni/cukierni u Brzęczka.
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 31.01.2017 23:32

Ech... czas kończyć ten spacer... :roll: Już od jakiegoś czasu próbuję tu coś napisać ale ciągle mnie wyrzuca z forum 8O
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 31.01.2017 23:47

Może to wina sprzętu bo u mnie forum działa bardzo dobrze :?:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 01.02.2017 00:38

Chyba faktycznie jest jakiś problem na forum. Dostałem powiadomienia o otrzymanych PW a żadnych wiadomości nie dostałem.
Wysłałem też do Ciebie PW a nie mam jej w wiadomościach wysłanych :?

Może zaczekaj z relacją do jutra albo opisz problem tutaj: sprawy-techniczne-t47607.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
A może ... weekendowa Pszczyna? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone