Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2011: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009
2011: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 27.09.2011 19:25

Zamiast wstępu

"...
- To gdzie tym razem ?, może do Czarnogóry ? - nieśmiało padł tekst w pewien nudny dzień
- a może dłuższa objazdówka ?
- dłuższa, ... to znaczy ?
- no może trochę Bośni, trochę gór Czarnogóry, trochę wybrzeża Adriatyku i trochę zielonego półwyspu ?
- zrobimy nawrotkę i wrócimy do kraju.
...
...
- no może - błysnęło w oku zaciekawienie ..., może
...
...
..."
Ostatnio edytowano 28.12.2011 13:04 przez Crayfish, łącznie edytowano 45 razy
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: 2011: BiH, CG, CRO - wspomnień kilka ::Zamiast wstępu::

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2011 19:27

Crayfish napisał(a):... - no może trochę Bośni, trochę gór Czarnogóry, trochę wybrzeża Adriatyku i trochę zielonego półwyspu ?


Jednym słowem Śródziemnomorska ;)

Jadę :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.09.2011 19:48

Zaczęło się.....

I super :!: :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2011 20:15

Moi rodzice wrócili niedawno z takiej trasy - kawałek BiH (z Sarajewem, Mostarem, Jajcami), kawałek Czarnogóry (z Durmitorem i Kotorem), Peljesac i Korcula.

Kiedyś skopiuję tę trasę. A teraz jestem ciekawa szczegółów Twojej :D Czekam na relację.

Pozdrav :papa:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009
2011: BiH, CG, CRO - wspomnień kilka ::Sarajevo::

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 27.09.2011 21:09

Witam Was wszystkich, witam ...
Miło mi, że zajrzeliście, tym bardziej, że od was wszystkich (i od jeszcze kilku osób)
czerpałem wiedzę na temat wyjazdu, za co bardzo dziękuję.

Maslinko - pewne punkty są zgodne ;-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Sarajevo

To miasto plątało się gdzieś w głowie od dawna.
Stare miasto w kotlinie pomiędzy górami Alp Dynarskich.
Trasa do Sarajeva przygotowana była na "jeden raz" z Polski.
Poszło gładko, bez przeszkód, nawet specjalnego wielkiego zmęczenia nie przyniosła.
Ponieważ jednak dzień we wrześniu jest już wyraźnie krótszy i ok. 19.30
zachodziło słońce zarezerwowałem niewielki hotelik tuż przy starówce (2-3 min. spacerkiem)
ze smacznym śniadankiem na dwie nocki - tak, aby nieco jeszcze powłóczyć się nazajutrz po mieście.

Wizytówka Sarajeva to oczywiście studzienka Sebilj na ryneczku Baščaršija
w starej części miasta, która w godzinach późniejszych wygląda mniej więcej jak poniżej.
(To chyba najbardziej obfotografowana studnia w BiH).

Obrazek

Nazajutrz przejdziemy się niespiesznie po tym starym, doświadczonym przez los mieście.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.09.2011 21:30

Jestem i ja :D
Muszę być czujna, bo może mój Peljesac będzie :wink:, a i inne miejsca też z chęcią zobaczę.

Pozdrawiam :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.09.2011 21:36

Było Sarajewo na trasie i mojego , tegorocznego spaceru 8)
Zawsze jednak warto poczytać opinie innych o tym miejscu , popatrzeć innymi oczami , zobaczyć więcej :D


Pozdrawiam
Piotr
Dromader
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 27.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dromader » 27.09.2011 22:01

Gdzie jak gdzie, ale tutaj być muszę :wink:
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 27.09.2011 22:37

no więc tak; chata - kompletny syf, przeprowadzka - zadzwoniłam, tu i ówdzie, dobrzy ludzie przeprowadzą, praca - a p&%#@***olę, dziecko - nie, nie dziecko zadbane...

co robi hałsfrał - czyta kolejną relację
:twisted:

Crayfish - choćby cała rodzina (z wyjątkiem dziecka) miała zarosnąć brudem i zginąć z głodu - będę czytać :wink: :twisted: 8) :lol:
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 27.09.2011 22:40

I ja tu zaglądam - pozdrawiam.
mwxx
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 13.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mwxx » 28.09.2011 15:24

witam !!
j ja chętnie poczytam, bo trasa zbliżona do mojej, a Sarajevo pewnie urzekło mnie najbardziej 8O
więc czekam na ciąg dalszy :arrow: pozdrawiam
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.09.2011 19:45

Bardzo miło powitać kolejnych czytelników, tym bardziej, że nicki znajome :-). Zapraszam.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarajevo cd.

Nazwa miasta pochodzi od pałacu (saraj), który w XV w. wraz z łaźnią i meczetem zafundował temu miejscu generał otomański Isa-Beg Isaković, władający tą prowincją. Od tego czasu zaczął się rozwój miasta.

Miasto miesza przeróżne kultury, żyją tu obok siebie od stuleci katolicy, muzułmanie, prawosławni i żydzi.

W mieście, często czułem niezły bałagan. Wszystkiego tu pełno: trąbiących samochodów, aut zaparkowanych gdzie popadnie, nagle wyrastających domów. Miejscowi jeżdżą dość odważnie i pewnie, każde niezdecydowanie poprzedzającego ich użytkownika drogi potrafią nieźle zrugać klaksonem.

Przez miasto przepływa rzeka Miljacka. Po prawej stronie brzegu (wg zdjęcia) biegnie główna ulica w mieście, zwana niechlubnie "Aleją snajperów":
Obrazek

Najładniejszym miejscem w mieście jest oczywiście starówka Sarajeva. Stare miasto ogranicza od wschodu budynek Ratusza (po II wojnie św. Biblioteka Narodowa) - obecnie niestety w remoncie:
Obrazek

Spacerując po niej niespiesznie natkniemy się na wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Wszystkie są opatrzone tabliczkami
informacyjnymi.

Zabytkowy meczet Gazi Husrev-Bega z XVI w. ze studnią šedrvan:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok meczetu znajduje się mauzoleum z sarkofagiem Gazi Husrev-Bega (foto przez szybkę):
Obrazek

Przechodząc dalej natkniemy się na Starą Synagogę (sięgająca XVI w.) - działająca i mieszcząca muzeum:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny - największa cerkiew Sarajewa:
Obrazek

Obrazek

Rzymskokatolicka Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie:
Obrazek

Obrazek

Cerkiew Św. Archaniołów Michała i Gabriela z XV w. (niestety tylko zaplecze):
Obrazek

Obrazek

Jak widać każdy coś dla siebie znajdzie.

cdn ...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.09.2011 19:57

Crayfish napisał(a):Jak widać każdy coś dla siebie znajdzie.

A coś dla tych, co już są świętymi? ;)

Fajna ta ekumeniczność miasta, tylko szkoda, że się Aleją Snajperów skończyła :/
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.09.2011 20:10

weldon napisał(a):... Fajna ta ekumeniczność miasta, tylko szkoda, że się Aleją Snajperów skończyła :/


Ja i tak ich podziwiam że ze sobą mogą wytrzymać.
Na pewno aż łapki świerzbią niektórych, żeby resztę pogonić z miasta.

Po wyjściu ze starówki nie widać już tak różnorodności kulturowej i religijnej.
Życie raczej wygląda jak w innych europejskich miastach.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.09.2011 21:39

Sarajevo cd.

Najważniejszym zabytkiem po przeciwnej stronie rzeki Miljacki jest natomiast Meczet Królewski - Careva džamija, najstarszy w Sarajevie. Wzniesiony na rozkaz sułtana Sulejmana Wspaniałego w XVI w. na miejscu starszego, z XV w. W jego pobliżu znajdował się, wcześniej wspomniany, nie zachowany do dzisiaj pałac-saraj pierwszego tureckiego namiestnika, karawanseraj i hamam-łaźnia. Na zapleczu meczetu znajduje się bardzo stary cmentarz muzułmański. Nieco zarośnięty i zapomniany.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedaleko stąd do miejsca, gdzie Gavrilo Princip - serbski (znowu ta Serbia w Bośni) nacjonalista oddał strzały do arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda i jego małżonki, dając tym samym pretekst do wypowiedzenia przez Austro-Węgry wojny Serbii, co skończyło się I wojną światową. Zamach miał miejsce w pobliżu Mostu Łacińskiego, gdzie dziś jest muzeum. (W komunistycznej Jugosławii był bohaterem narodowym - jego imieniem nazywano ulice, szkoły)
Obrazek

Z karawanseraju (motelu dla karawan) zostały natomiast resztki, które można zobaczyć przechadzając się starówką:
Obrazek

Można zajrzeć również do Muzeum Narodowego Bośni i Hercegowiny, ale wg mnie kolekcja nie jest powalająca. Przed i w muzeum znajduje się kilka pomników Bogomiłów:
Obrazek

Godne uwagi wydają się nowoczesne budynki parlamentarno-rządowe, zniszczone podczas oblężenia Sarajeva. Odbudowane, ze stali i szkła:
Obrazek

Obrazek

... i to na tyle zabytków
... cdn .
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
2011: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone