Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.04.2017 22:05

słoma79 napisał(a):do Słowenii to najbardziej ciągnie mnie Triglav :hearts: :mg:

Triglav widzieliśmy... z daleka :)

Lidia K napisał(a):Chętnie pozwiedzam wczesną wiosną z Wami.

Cieszę się :) Czasami, w słoneczku, zapominaliśmy, że to wiosna (w dodatku wczesna). Czuliśmy się, jakby była pełnia lata 8)

Nefer napisał(a):Co nieco już w Słowenii widziałem (np. Piran, Skocjanske Jame, Lublanę), ale i tak chętnie podążę wirtualnie Waszymi śladami. :)

Pojawią się wszystkie te wymienione miejsca :D

te kiero napisał(a):i te pustki przy Savicy, szok

Rzeczywiście, przy wodospadzie było niewiele osób. Parking był jeszcze bezpłatny.

CinnamonGirl napisał(a):Jestem. Zwykle mijam objazdem i to w nocy ;) ale dwa razy w trasie na Istrie podziwialam Slowenie za dnia i mimo ze z autostrady to momentami zapierala dech w piersiach -szczegolnie odcinki gorskie. Te widoooki.
Przysiadam.

Nam w oczy przede wszystkim rzuciła się niesamowita zieleń :D

CinnamonGirl napisał(a):Maslinka a ten twoj objazd to w ktorym miejscu z autostrady austiackiej zjezdzasz i na jakie przejscie sie sie kierujesz slowensko- chorwackie?

Zjeżdżamy z austriackiej autostrady na Ilz. Potem granica austriacko-słoweńska Bad Radkersburg/Radgona. Ale przejście słoweńsko-chorwackie to samo - Gruškovje/Macelj. Po prostu zamiast Mureck-Lenart-Ptuj jedziemy Bad Radkersburg-Lenart-Ptuj. Mniej jazdy autostradą, za to bliżej; czasowo wychodzi podobnie.

elka21 napisał(a):Szykuje się ciekawa relacja, więc nie może mnie tu nie być :wink: :D :papa:

Mam nadzieję, że nie będziesz rozczarowana ;)

BartKat napisał(a):Jako, że Słowenię znam tylko "tranzytowo" chętnie poczytam / zobaczę relację :)

Zapraszam :)

Sara76 napisał(a):Bardzo mnie ucieszyło, że się odezwałaś Agnieszko, bo liczyłam na wielkanocną relację. Nie wpadłoby mi do głowy, że pojechaliście do Słowenii. Byłam dwa razy w Lublianie, w Portorożu i Piranie - przelotem oraz w Skocjańskich Jamach i w Postojnej.

Byliśmy we wszystkich tych miejscach, poza Postojną, chociaż to w miejscowości Postojna mieszkaliśmy ;) Postanowiliśmy zaprotestować przeciwko chorym cenom biletów :roll: i pojechaliśmy do Skočjanskich. Było niesamowicie...
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 19.04.2017 22:19

W moim odczuciu Skocjańskie Jamy były fajniejsze niż Postojna więc dobrze wybraliście
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 20.04.2017 00:08

Słowenia od dawna jest w moich planach :roll:
to na razie przynajmniej pooglądam fotki :D
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.04.2017 00:17

Jestem jak najbardziej zainteresowany - już mnie dawno kumple namawiali na to, żeby poświęcić na Słowenię więcej czasu - żadne tam "po drodze" ale taka właśnie wycieczka autonomiczna, minimum tygodniowa. Czekam z rosnąca ciekawością na Wasze przygody!
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 20.04.2017 12:09

Sara76 napisał(a):W moim odczuciu Skocjańskie Jamy były fajniejsze niż Postojna więc dobrze wybraliście

Słyszałem już kilkakrotnie taką opinię i dlatego my, nie mając czasu i na Skocjanske, i na Postojną, wybraliśmy właśnie Skocjanske. Nie zawiedliśmy się. Było cudnie nie tylko ze względów przyrodniczych, ale także dlatego, że zwiedzanie było za free :) .

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Co nieco już w Słowenii widziałem (np. Piran, Skocjanske Jame, Lublanę), ale i tak chętnie podążę wirtualnie Waszymi śladami. :)

Pojawią się wszystkie te wymienione miejsca :D

A w salinach w Secovlje byliście :?: Moim zdaniem miejsce warte zobaczenia.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.04.2017 15:20

Niezły trip jak na 5 dni :) Opowiadaj i pokazuj :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2017 15:33

lotnikwsk napisał(a):Słowenia od dawna jest w moich planach :roll:
to na razie przynajmniej pooglądam fotki :D

Dzisiaj postaram się wrzucić odcinek :)

Hercklekot napisał(a):Jestem jak najbardziej zainteresowany - już mnie dawno kumple namawiali na to, żeby poświęcić na Słowenię więcej czasu - żadne tam "po drodze" ale taka właśnie wycieczka autonomiczna, minimum tygodniowa. Czekam z rosnąca ciekawością na Wasze przygody!

My byliśmy 5 dni. Zwiedzaliśmy bardzo intensywnie i mamy jeszcze całą listę na następny raz :D

Nefer napisał(a):Słyszałem już kilkakrotnie taką opinię i dlatego my, nie mając czasu i na Skocjanske, i na Postojną, wybraliśmy właśnie Skocjanske. Nie zawiedliśmy się. Było cudnie nie tylko ze względów przyrodniczych, ale także dlatego, że zwiedzanie było za free :) .

Jak Ci się to udało? 8O
Cena wejścia do Skočjanskich ujdzie (16 euro), a jaskinie są niesamowite! Natomiast w Postojnej trochę poszaleli (24 euro od osoby). Gospodyni nam mówiła, że nowy właściciel kompeksu podniósł ceny o 50% :roll:

Nefer napisał(a):A w salinach w Secovlje byliście :?: Moim zdaniem miejsce warte zobaczenia.

Pewnie warte ;), ale tego dnia byliśmy już w Koprze, Isoli, Piranie i Portorož... Już na nic innego nie starczyło czasu.

gusia-s napisał(a):Niezły trip jak na 5 dni :) Opowiadaj i pokazuj :)

Zaraz zaczynam wybierać zdjęcia :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2017 16:24

No to jedziemy z relacją!

13 kwietnia (czwartek): Škofja Loka - część pierwsza

Wyjeżdżamy skoro świt, czyli o 5:30. Chcemy w pełni wykorzystać dzień, który podobno ma być słoneczny. Niestety, po drodze cały czas leje. Czechy i Austrię mijamy w deszczu :( Ale już na wjeździe do Słowenii pojawia się słońce. Humory się poprawiają :D Zaczynamy nasze krótkie wakacje 8)

Pierwsze wrażenie - wszechobecna zieleń:

505a70c0-1789-4e37-9411-375a92c13d79.jpg

6747449c-bc02-4674-9260-e3471d855deb.jpg


Dlatego musiała się też pojawić w tytule relacji :mrgreen:

O krótkim wyjeździe do Słowenii myśleliśmy od paru lat. Dwa lata temu już prawie rezerwowaliśmy kwatery nad jeziorem Bohinj w sierpniu, ale plany pokrzyżowała pogoda. Teraz nie mogliśmy nastawić się na górski wyjazd, bo na szlakach leżało jeszcze sporo śniegu. Chyba, że miałby to być wypad narciarski z szusowaniem na Voglu ;) Może następnym razem 8)

Przed wyjazdem jeszcze raz truchtem przebiegłam relację Franza i już byłam pewna, że chcę zobaczyć te wszystkie piękne miejsca. Dzięki, Wojtku :) Przy planowaniu podróży wspomagałam się również relacją Melkarta 8)

Franz polecał szczególnie Škofją Lokę i od tej właśnie miejscowości postanowiliśmy rozpocząć naszą Przygodę ze Słowenią.

Dojeżdżamy do miejscowości, której nazwa oznacza Biskupią Łąkę :):

ba605b06-99b2-418a-a046-38a9134cb076.jpg


Nie będę już pisać o historii tego miejsca, bo Wojtek zrobił to świetnie. Odsyłam więc tutaj.

Parkujemy na dużym (płatnym) parkingu w centrum:

658c4f85-4fbb-4c25-840b-954cb4fc6057.jpg


Mijamy Kościół Kapucynów z XVIII wieku:

e35f0651-1f91-4ea4-a085-e27e39e80801.jpg


a później wąską uliczką:

65eaee46-f171-4f43-85de-f41e0f430292.jpg


docieramy do bardzo ważnego mostu na rzece Selška Sora - Mostu Kapucynów:

2f51594a-c874-4051-9381-910434a45747.jpg


Został on zbudowany z polecenia biskupa Leopolda w połowie XIV wieku, który później, jadąc nim konno, spadł do rzeki i utonął. Pod koniec XIX wieku most był poddany renowacji. Wtedy stanął na nim pomnik św. Jana Nepomucena:

36278b24-da49-45d0-81c9-8a12a96aceba.jpg


Jest to jeden z najstarszych tego typu zabytków w środkowej Europie, a jego najbliższe otoczenie jest bardzo malownicze:

5ac50572-6a68-43e8-af43-0579bc3d5913.jpg

98f6bdcd-3528-4a72-8358-605ea9344eb1.jpg

c4b84fb0-b482-4574-acad-20a1e8763463.jpg


To miejsce bardzo przypomina nam Samobor, który odwiedziliśmy przy okazji majowego wypadu do Zagrzebia. Tam również są domy tuż nad rzeką i kilka mostków łączących brzegi.

ce7d0d1c-f434-451e-bfe1-d4ee25fc7a71.jpg

795f3816-692d-4bb8-a387-bbceea2820f0.jpg


Zmęczona po podróży, ale już zachwycona :D:

c009049b-a240-4890-9170-32ec78fdc5d9.jpg


Wchodzimy w głąb Starego Miasta, które opływają dwie rzeki - wspomniana już Selška Sora oraz Poljanska Sora. A tam kolejna perełka - kościół św. Jakuba z XV wieku:

5331ac30-f6ea-4cb9-abfb-f53614d1cde2.jpg


Wewnątrz świątyni duże wrażenie robi sklepienie:

848b19b9-f89e-4d15-ac09-d6290c54ea25.jpg

d9abf62d-fe00-42d0-8d90-77b144125c77.jpg


Poza kościołem na placu (Cankarjev trg) jest lodziarnia, do której pójdziemy na pyszne lody pistacjowe (z tym, że pod koniec wizyty w miasteczku) i kilka ładnych budynków:

e2d8d35f-023b-4ff5-8ae1-f8d62ba15ad0.jpg


W oknie jednego z nich zauważamy pluszaki ;):

f99f8f1c-bf5b-4b60-b541-ab50c889da2f.jpg


Przed nami jeszcze dużo zwiedzania, ale najpierw musimy się posilić. Wybieramy pizzerię z pięknym widokiem na Most Kapucynów. Siedzieliśmy przy tym wolnym stoliku nad wodą :):

1440950f-7e3a-4bdd-bf49-475dd9a82bf8.jpg


Dawno tak mi nie smakował Carlsberg ;), chociaż normalnie nie przepadam za tym akurat piwem :roll:

Próbuję skomponować własną pizzę, z listą składników i przy pomocy ołówka ;):

c625b928-526b-48a6-acff-528e16edbe37.jpg


Ostatecznie decyduję się na gotowy model. A teraz zagadka: Co po angielsku (bo w tym języku dostaliśmy menu) oznacza składnik o pięknej nazwie rocket :?: Podpowiem, że nie chodzi o rakietę, a o coś jadalnego. Na szczęście kelner nam pokazał na pizzy jedzonej przy sąsiednim stoliku i mogliśmy zamówić bez strachu... Spróbujcie zgadnąć bez sprawdzania w googlach ;) :mrgreen:
Ostatnio edytowano 13.04.2020 17:33 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.04.2017 18:13

maslinka napisał(a): Škofja Loka

mieliśmy być również w miasteczku, zachęceni relacją Wojtka, ale w ostatnim momencie zrezygnowaliśmy
maslinka napisał(a):
Ostatecznie decyduję się na gotowy model. A teraz zagadka: Co po angielsku (bo w tym języku dostaliśmy menu) oznacza składnik o pięknej nazwie rocket :?: Podpowiem, że nie chodzi o rakietę, a o coś jadalnego. Na szczęście kelner nam pokazał na pizzy jedzonej przy sąsiednim stoliku i mogliśmy zamówić bez strachu... Spróbujcie zgadnąć bez sprawdzania w googlach ;) :mrgreen:

pewnie jakas ostra papryczka (nie sprawdzałem)
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 20.04.2017 18:36

maslinka napisał(a):A teraz zagadka: Co po angielsku (bo w tym języku dostaliśmy menu) oznacza składnik o pięknej nazwie rocket :?: Podpowiem, że nie chodzi o rakietę, a o coś jadalnego. Na szczęście kelner nam pokazał na pizzy jedzonej przy sąsiednim stoliku i mogliśmy zamówić bez strachu... Spróbujcie zgadnąć bez sprawdzania w googlach ;) :mrgreen:


Żona mówi, że rukola :)
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 20.04.2017 18:41

Nowa relacja maslinki! Nie może mnie tu nie być!! :hearts:
nenyan
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 24.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenyan » 20.04.2017 18:44

absolutnie cudowne to miejsce na tarasie <3 będę śledzić wątek regularnie! sami planujemy spędzić tydzień w Słowenii w drodze do Chorwacji w te wakacje i szukamy inspiracji :)

swoją drogą - dzień dobry wszystkim! :) postanowiłam się wreszcie ujawnić - to mój pierwszy post na CRO.PL, chociaż śledzę Was... od 2002 roku! /czyli od pierwszego planowanego wyjazdu do Chorwacji, który się nie wydarzył, tak jak i 3 kolejne :( ale w tym roku - po 15 latach od pierwszych planów i marzeń - urlop zarezerwowany, rezerwacje na lipiec poczynione, także od kilku dni po pracy nie robię absolutnie nic poza czytaniem Waszych relacji z Hvaru, Peljesac, Słowenii i Czarnogóry ;) żaden przewodnik Pascala, National Geographic czy innego Lonely Planet nie może się z nimi równać :)/
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 20.04.2017 18:48

maslinka napisał(a):Poza kościołem na placu (Cankarjev trg) jest lodziarnia, do której pójdziemy na pyszne lody pistacjowe(...)


Potwierdzam pyszność lodów w tej lodziarni :)

Fajnie, że wybraliście się wreszcie do Grenlandii ;)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.04.2017 18:52

Tygodniowy wypad do Słowenii rozważałam wtedy, kiedy ostatecznie wybraliśmy Iž.
Nie wykluczam, że kiedyś wybierzemy się tam, bo przecież jest to w miarę niedaleko :) .
Na razie podglądam Wasze pomysły 8) na krótki urlop w tym kraju
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 20.04.2017 19:35

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Słyszałem już kilkakrotnie taką opinię i dlatego my, nie mając czasu i na Skocjanske, i na Postojną, wybraliśmy właśnie Skocjanske. Nie zawiedliśmy się. Było cudnie nie tylko ze względów przyrodniczych, ale także dlatego, że zwiedzanie było za free :) .

Jak Ci się to udało? 8O
Cena wejścia do Skočjanskich ujdzie (16 euro), a jaskinie są niesamowite! Natomiast w Postojnej trochę poszaleli (24 euro od osoby). Gospodyni nam mówiła, że nowy właściciel kompleksu podniósł ceny o 50% :roll:

Byliśmy w 2010 roku przed sezonem i wtedy było tak, że przynajmniej w niektóre dni ostatnie dwie godziny przed końcem zwiedzania były bezpłatne. A dwie godziny to moim zdaniem spokojnie wystarczyły do gruntownego obejrzenia Skočjanskich :) .

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):A w salinach w Secovlje byliście :?: Moim zdaniem miejsce warte zobaczenia.

Pewnie warte ;), ale tego dnia byliśmy już w Koprze, Isoli, Piranie i Portorož... Już na nic innego nie starczyło czasu.

Jasne, wiadomo, że wszystkiego i tak się nie obejrzy w ciągu kilku dni :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone