Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdańsk - co zobaczyć - Ustka/Łeba str.4

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Gdańsk - co zobaczyć - Ustka/Łeba str.4

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2011 09:30

Witam wszystkich Cromaniaków oraz miłośników polskiego wybrzeża 8)

W najbliższym czasie szykuje się długi weekend - to już na 9 dni :D i postanowiliśmy z rodzinką udać się nad Bałtyk, bo:
- brakuje nam piasku
- chcemy poczuć zapach Bałtyku - żadne inne morze nie ma dla mnie takiego zapachu (co nie znaczy, że wszędzie ślicznie pachnie)
- poczuć bryzę morską
- i zjeść świeżutką rybkę :)

Jako, że nad Bałtyk mamy lekko licząc 630 km, wybór padł na Kąty Rybackie, bo:
- szybki dojazd z gór, po nie najgorszej drodze - jazda nocą,
- najbliżej,
- ten rejon Bałtyku jest przez nas niespenetrowany,
- chcemy udać się do Gdańska na kilka godzin.

I tu moja prośba do wszystkich forumowiczów.
Ustaliłam krótki plan działania na te 4 dni, który zakłada i plażowanie i spacery wzdłuż morza i zwiedzanie. I właśnie: co warto zobaczyć w tej okolicy? Wolę mieć większy wybór i czegoś nie zboczyć, niż mało informacji i stać przy czymś i nie wiedzieć, że to było godne naszej uwagi.
Sama widziałam Gdańsk, ale było to 20 lat temu i na pewno wiele rzeczy ominęłam i już nie pamietam.
Forum przeczytałam, strony dot. Gdańska też, ale jak to oficjalne strony - zawsze się tam wrzuca wszystko, co warto, byle było tego dużo. Ale co naprawdę warto zobaczyć? a co sobie darować :?: I żeby to nie było męczące (czyli dużo na nogach - bo będzie bunt 8-latka :D

Będzie nas: ja + 3 dorosłe osoby (raczej mniej niż więcej zainteresowane zwiedzaniem :evil: + 8-latek.

Moje plany uwzględniają:
- latania morska w Krynicy - zwiedzamy wszystkie latarnie na naszym wybrzeżu, więc tu nie może nas zabraknąć :lol:
- latarnia morska w Gdańsku - Nowy Port i Port Północny - j.w. - czy można zaparkować auto blisko tych latarń?
- Westerplatte - to dla syna, niech wie, gdzie zaczęła się II WŚ,
- Długi Targ i Fontanna Neptuna,
- Żuraw
- i jak czas pozwoli to ORP Błyskawica w Gdyni (z wierzchu już widzieliśmy 4 lata temu (podobnie jak oceanarium i molo w Sopocie) wracając z Władysławowa, a teraz chcemy więcej :D

Znam i wiem o Oliwie, ale to chyba za daleko i przede wszystkim czasochłonne.
Ale co jeszcze polecacie, aby właśnie z Kąt nie było daleko i żeby było ciekawe?
W weekend byliśmy z Browarze w Żywcu i wszyscy byli zachwyceni - niezbyt długo, a interesująco i nowocześnie opowiedziane o historii.
Czegoś takiego szukamy

Dziękuję wszystkim za pomoc
Ostatnio edytowano 02.08.2014 16:10 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Gdańsk - co zobaczyć

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 13.06.2011 09:35

piekara114 napisał(a):- latarnia morska w Gdańsku - Nowy Port i Port Północny - j.w. - czy można zaparkować auto blisko tych latarń?
-
Znam i wiem o Oliwie, ale to chyba za daleko i przede wszystkim czasochłonne.


Latarnia w Nowym Porcie - jest otwarta dla zwiedzających. Jest parking.
Latarnia w Porcie Północnym - nie wiem czy jest do zwiedzania - zobaczycie po drodze na Westerplatte.

Oliwa to jakieś 10 km od centrum a czasowo 1,5 - 2 godziny (katedra + park) więc może jednak warto?
A przy okazji kuźnia wodna (+1 godzina).

Pzdr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2011 09:51

Dziękuję za wiadomości.
Dobrze, że jest parking :D

A co to ta kuźnia wodna? To w okolicach Oliwy :?:

Odnośnie Westerplatte - wyczytałam, że tam można podjechać autem - czy to prawdziwa informacja czy taka w celu ściągnięcia turysty, a potem radź sobie sam. Nie chcę żebyśmy nastawili sie na auto, a potem szukaj jakiegoś przystanku pks czy autobusu, który właśnie odjechał, a następny za 2 godz :x
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 13.06.2011 09:59

Kuźnia - Muzeum Techniki

To 5 minut od parku.

Na Westerplatte spokojnie dojedziesz autem i zaparkujesz.

Aby uniknąć kręcenia można z Nowego Portu na Westerplatte (albo odwrotnie) promem śmignąć.
Oszczędzasz czas (nie jedziesz przez centrum) no i jest dodatkowa atrakcja.
Po drodze Twierdza Wisłoujście.
Ostatnio edytowano 13.06.2011 10:02 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 13.06.2011 10:02

maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: Gdańsk - co zobaczyć

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 13.06.2011 22:05

piekara114 napisał(a):wybór padł na Kąty Rybackie,

Słuszny wybór :lol:
Sami jesteśmy z Gdańska i dość często robimy sobie w sezonie letnim taki jednodniowy wypad na Kąty Rybackie na plażę.

Polecam plażę .....jadąc na Krynicę Morską - skręt przed taką drawnianą restauracją w lewo na plażę zaraz przy kościele (jest drogowskaz i widać z głównej ulicy).
Można podjechać pod samą plażę lub zostawić samochód na parkingu przy kościele i z buta piechotką jakieś 2 km drogą przez las.

Nie polecam tylko parkowania samochodu przy samej plaży po prawej w lesie , parkingowcy powariowali 20 zeta za cały dzień wołają. 8O

Lepiej zaparkować troszkę wcześniej na parkometrze i przejść się kawałek.

Warto , a nawet trzeba wstąpić do knajpki przy plaży (pierwsza knajpka od plaży po lewej stronie) pyszne rybki i niedrogo. :)
Polecam łososia z pieprzem , jedliśmy w zeszły weekend....pychota !

Jadąc z Kątów w kierunku Gdańska warto chociaż raz przeprawić się promem na Wiśle w Świbnie ..zawsze to dodatkowa atrakcja - koszt 10 zeta od auta.

Ja osobiście zawsze jadę przez Nowy Dwór Gdański na Kąty ....teraz zrobili objazd przez jakieś wioski , ale objazd krótki i droga w miarę dobra i przejezdna.


Co z wiedzić w Gdańsku?

Hmmmmm .....na Długiej fuulll narodu , licz się z tym że ciężko będzie się przecisnąć. 8O

Obok Neptuna i Żurawia , wdepnął bym na waszym miejscu na Wieżę Mariacką ......fantastyczny widok na panoramę Gdańska.

Westerplatte , dobry pomysł ......sam lubię tak przejść się na spacer.

Warto też wpaść do Parku Oliwskiego .....z centrum GD jakieś 15 min kolejką.

Jak coś mi jeszcze wpadnie to dopiszę....

Pozdrawiam :)

Mariusz
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 13.06.2011 22:14

Jacek S napisał(a):Aby uniknąć kręcenia można z Nowego Portu na Westerplatte (albo odwrotnie) promem śmignąć.
Oszczędzasz czas (nie jedziesz przez centrum) no i jest dodatkowa atrakcja.
Po drodze Twierdza Wisłoujście.

Nie raz stoi się w kolejce jak pas startowy :twisted:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.06.2011 08:46

maniust napisał(a):
Jacek S napisał(a):Aby uniknąć kręcenia można z Nowego Portu na Westerplatte (albo odwrotnie) promem śmignąć.
Oszczędzasz czas (nie jedziesz przez centrum) no i jest dodatkowa atrakcja.
Po drodze Twierdza Wisłoujście.

Nie raz stoi się w kolejce jak pas startowy :twisted:


Jak jest więcej chętnych to prom "chodzi" non stop.
Nie jest tak źle.
Ja tylko odradzam przebijanie się przez centrum.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Gdańsk - co zobaczyć

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2011 08:47

maniust napisał(a):Polecam plażę .....jadąc na Krynicę Morską - skręt przed taką drawnianą restauracją w lewo na plażę zaraz przy kościele (jest drogowskaz i widać z głównej ulicy).


Na pewno skorzystam, dzięki :D


maniust napisał(a):Lepiej zaparkować troszkę wcześniej na parkometrze i przejść się kawałek.


W Kętach chcemy spać, jeśli tylko znajdziemy tam kwaterkę, bo wybieramy się w ciemno :D

maniust napisał(a): Warto , a nawet trzeba wstąpić do knajpki przy plaży (pierwsza knajpka od plaży po lewej stronie) pyszne rybki i niedrogo. :)
Polecam łososia z pieprzem , jedliśmy w zeszły weekend....pychota !


A możesz podać nazwę tej knajpki lub jakieś jej zdjęcie? Jak nie zacumujemy w Kątach to obawiam się, że może być problem ze znalezieniem jak się będzie szło od strony morza :(

maniust napisał(a): Jadąc z Kątów w kierunku Gdańska warto chociaż raz przeprawić się promem na Wiśle w Świbnie ..zawsze to dodatkowa atrakcja - koszt 10 zeta od auta.

Patrzyłam na tą możliwość, ale nie wiedziałam jaki koszt, od każdej osoby też się płaci?

Dzięki za wszystkie informacje
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: Gdańsk - co zobaczyć

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.06.2011 15:37

piekara114 napisał(a):A możesz podać nazwę tej knajpki lub jakieś jej zdjęcie? Jak nie zacumujemy w Kątach to obawiam się, że może być problem ze znalezieniem jak się będzie szło od strony morza :(

Zdjęć knajpki nie mam.
Mam zdjęcia z plaży. :)
Nazwy nie pamiętam , knajpka jest dość szczególna , nie trudno nie zauważyć.
Jak się będziecie szli od strony morza to też łatwo trafić.
Na plaży będą widoczne kutry rybackie i wychodzicie tym wyjściem przy kutrach i pierwsza knajpa po prawej zaraz za wydmami.
piekara114 napisał(a): Patrzyłam na tą możliwość, ale nie wiedziałam jaki koszt, od każdej osoby też się płaci?

Płacisz tylko za auto ....10 zł w jedną stronę , bez względu czy jedzie was 2 czy 5 osób.

Chyba że przeprawiacie się na piechotę to wtenczas płaci się jakieś grosze za osobę.

:wink:
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.06.2011 15:41

Jacek S napisał(a):Ja tylko odradzam przebijanie się przez centrum.

No cóż przejazd przez centrum Gdańska to kompletna porażka teraz.
:evil:

piekara114 nawet jak chcecie dojechać do Gdyni to lepiej SK-eMką.
Lepiej zostawić auto gdzieś na strzeżonym w GD i myk kolejką.
Przejazd przez Wrzeszcz, Sopot to jakiś horror......rozkopane , rozpieprzone że masakra......... 8O
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.06.2011 15:51

Znalazłam stronę tej przeprawy: 14 zł za osobówkę

Te remonty mnie zniechęcają do dalszej wycieczki :evil: Skupię się na Gdańsku 8)

A gdzie warto zostawić auto niedaleko centrum, aby udać się do Neptuna? Myślę o późno popołudniowym pobycie, nawet wieczornym.
Adres jakiegoś miejskiego parkingu?
Czy w Gdańsku jest jakaś strefa ograniczonego parkowanie? Parkowanie na karty lub parkometry?

A ile czasu zarezerwować na Westerplatte? 1,5-2 h wystarczy :?: :?:

Może ktoś z mieszkańców Pomorza pokusiłby się o zrelacjonowanie: moje miasto i okolice Myślę że było by wielu czytelników. Zwykle (my z gór i przedgórza) jedziemy nad morze po jód i spacery morskie i świeżą rybkę, a miasta większość osób zalicza, a taki spacer jak weldona po Warszawie i Mazowszu byłby idealny na mile spędzone popołudnia :D

Może ktoś się skusi :?:
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 14.06.2011 15:58

piekara114 napisał(a):Znalazłam stronę tej przeprawy: 14 zł za osobówkę
Widać na sezon pewnie podnieśli ceny....norma
piekara114 napisał(a):A gdzie warto zostawić auto niedaleko centrum, aby udać się do Neptuna? Myślę o późno popołudniowym pobycie, nawet wieczornym. Adres jakiegoś miejskiego parkingu?

Jadąc przez centrum GD widać budynek Lotu .....taki stary odrapaniec przy Katowni.
Wis a wis Lotu po drugiej stronie ulicy masz parking i stąd rzut beretem na starówkę.
piekara114 napisał(a):A ile czasu zarezerwować na Westerplatte? 1,5-2 h wystarczy :?: :?:

Ja tam mogę spacerować cały dzień :lol: lubię Westerplatte......
2 godz. wam styknie.

:wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.06.2011 16:17

A Frombork :!: :?: 8O
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 15.06.2011 20:24

longtom napisał(a):A Frombork :!: :?: 8O

A Malbork ? :!: :? 8O
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Gdańsk - co zobaczyć - Ustka/Łeba str.4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone