Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdańsk i Województwo Pomorskie

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Gdańsk i Województwo Pomorskie

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.12.2020 17:20

Jako że Covid to zakładam nowy wątek - moje okolice ;)

Gdańsk
Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, a po zwiedzeniu dużej części Europy, nie zawaham się powiedzieć, ze jedno z najciekawszych w Europie.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Kompleks miejskiej elektrowni na Ołowiance wybudowała w latach 1897-98 berlińska firma Siemens & Halske, a dalsza rozbudowa trwała do 1913 roku. Budynek z cegły zachwycał dekoracyjną neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami i dwiema basztami. W ostatnich wojennych miesiącach roku 1945 obiekt doznał poważnych zniszczeń. Uruchomiona ponownie w sierpniu 1945 roku elektrownia funkcjonowała aż do momentu jej zamknięcia w roku 1996, zaś zrealizowana po 1996 roku nowatorska w skali kraju rewitalizacja poprzemysłowego terenu dała nową siedzibę FB.
Obrazek

M/S Sołdek - cumujący przy Ołowiance, niedawno przeszedł lifting i wrócił na swoje miejsce.
"Sołdek" to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski. Projekt wstępny statku opracował zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika. Opracowanie dokumentacji warsztatowej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze.
Obrazek

Brama Straganiarska - najmłodsza gotycka brama wodna, wybudowana w latach 1481–1482, podobnie jak Brama Chlebnicka i Mariacka nawiązuje do gotyckiej architektury flamandzkiej.
Obrazek

Powstała na planie prostokąta, o wymiarach 22,5 × 8,1 m, ustawionego wzdłuż nabrzeża.
Obrazek

W latach 1959-1963 mieszkał w niej aktor Zbigniew Cybulski.
Obrazek

Kamieniczki między Żurawiem a Bramą Straganiarską
Obrazek

Gdański Żuraw jest unikatowym w skali europejskiej przykładem średniowiecznego dźwigu portowego i jedynym zachowanym w Gdańsku przykładem bramy dwuwieżowej. Pierwsza wzmianka o drewnianej konstrukcji pochodzi z 1367 roku. Po pożarze, w 1442 z inicjatywy burmistrza Henryka Vorratha rozpoczęto starania o budowę nowej, murowanej bramy. Spowodowało to zatarg z Krzyżakami, którzy obawiali się potężnej budowli obronnej w pobliżu zamku żądali, by Żuraw pełnił funkcje wyłącznie portowe. W celu przyspieszenia budowy w 1443 roku wprowadzono specjalny podatek, budowę zakończono w 1444.
Obrazek

Ma tu siedzibę Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - nieczynne do odwołania (covidu).
Obrazek

Całość pierzei na południe od Żurawia, w kierunku Bramy Mariackiej wygląda zacnie.
Obrazek

cdn

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.12.2020 17:33

Hej Tony!
Gdańsk bardzo mi się podoba, chociaż dawno nie byłam.

Z przyjemnością będę zaglądać 8) Dowiem się, co warto zobaczyć, a potem przyjadę :mrgreen:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.12.2020 18:58

W Gdańsku byłam tylko dwa razy, w obu przypadkach zbyt krótko, aby poznać uroki miasta.
Z Gochów nie mamy zbyt daleko :) , więc jak już oboje będziemy emerytami :wink: i nad "naszym" jeziorem będziemy spędzać więcej czasu, niż obecnie się udaje, to będzie okazja na wypad do Gdańska i wielu innych miejsc na Pomorzu :D . Fajnie, że pokażesz to i owo na pięknych fotkach.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2020 19:26

Mam nadzieję, że niedługo uda mi się Trójmiasto odwiedzić (ponownie, bo kilka razy byłam), więc pokazuj mniej oczywiste miejsca.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.12.2020 20:59

maslinka napisał(a):Hej Tony!
Gdańsk bardzo mi się podoba, chociaż dawno nie byłam.

Z przyjemnością będę zaglądać 8) Dowiem się, co warto zobaczyć, a potem przyjadę :mrgreen:


Gdańskie Stare Miasto jest wspaniałe i bardzo ładnie odrestaurowane. Warto je zobaczyć przy pięknej pogodzie + po zmroku kawałkami upajając się jego atmosferą.

Ja oprócz okolić Motławy mam wiele ulubionych miejsc w Gdańsku takich jak np Klub Muzyczny B90, który znajduje się w dawnej hali Stoczni Gdańskiej, wspaniałą zabudowę Wrzeszcza oraz Oliwy czy samą Katedrę Oliwską

:papa:

dangol napisał(a):W Gdańsku byłam tylko dwa razy, w obu przypadkach zbyt krótko, aby poznać uroki miasta.
Z Gochów nie mamy zbyt daleko :) , więc jak już oboje będziemy emerytami :wink: i nad "naszym" jeziorem będziemy spędzać więcej czasu, niż obecnie się udaje, to będzie okazja na wypad do Gdańska i wielu innych miejsc na Pomorzu :D . Fajnie, że pokażesz to i owo na pięknych fotkach.


Oprócz tego, co napisałem wyżej to bardzo lubię też Molo w Brzeźnie oraz promenadę ciągnącą się stamtąd aż do Sopotu - cęsto jeździłem tam swego czasu rowerem.

Na samym Pomorzu polecam wiele miejsc:
1. Co oczywiste cały pas nadmorski ale poza sezonem, szczególnie okolice od Białogóry do Łeby
2. Kilka miejsc w Kartuzach
3. Wejherowo - uliczki, rynek oraz Kalwarię
4. Cale Kaszuby właściwie ze wskazaniem na okolice Wdzydz
5. Katedrę w Pelplinie
6. Zamki w Malborku i Gniewie
7. Farę w Pucku, rynek i okolice Molo

i wiele, wiele innych miejsc

:papa:

piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że niedługo uda mi się Trójmiasto odwiedzić (ponownie, bo kilka razy byłam), więc pokazuj mniej oczywiste miejsca.


Te mniej oczywiste już kiedyś częściowo pokazywałem w Montana on Tour (no tak, ale zdjęcia wyleciały w kosmos)

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.12.2020 21:25

Brama Mariacka
Pierwsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1484 roku, brama powstała prawdopodobnie nieco wcześniej. W elewacji wschodniej zobaczyć można dwie wieżyczki, które upodobniają ją nieco do Bramy Chlebnickiej i Straganiarskiej.
Obrazek

Wieżyczki zaopatrzono w otwory strzelnicze.
Obrazek

Od strony ulicy Mariackiej (prowadzącej do Bazyliki Mariackiej) widzimy herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy, to jedno z najstarszych "ujęć" gdańskiego znaku heraldycznego.
Obrazek

W fasadzie umieszczono tablicę nawiązującą do postaci Alexandra von Humboldta, który był honorowym członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, a do historii przeszedł jako twórca nowocześnie pojmowanej geografii. Gościu powiedział, to., co widzicie na tablicy - Zatoka Gdańska rules!
Obrazek

Niebrzydko to wygląda w grudniowym słonku.
Obrazek

A to ulica Mariacka - prowadząca do największego ceglanego kościoła w Oiropie
Obrazek

Z takim cudem przylegającym do Bramy (Mariacka numer 25/26)
Obrazek

Takie kamieniczki pomiędzy Bramą Mariacką (w tle) a Zieloną Bramą. Jesteśmy oczywiście cały czas nad Motławą.
Obrazek

Po lewej to, co już znamy, po prawej nowe budynki na Wyspie Spichrzów
Obrazek

Wyspa Spichrzów jest położona pomiędzy Motławą a jej przekopem – Nową Motławą.
Obrazek

Około 1330 powstały tutaj pierwsze spichlerze Głównego Miasta, folwark miejski, rzeźnia. Wyspa została utworzona w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Przez długi czas w XX i XXI wieku teren był wstydem miasta, dzięki grubym inwestycjom w ostatnich latach - teren stał się jednym w z nowych serc miasta
Obrazek

Widok z Zielonego Mostu na tę malutką część Old Town, który dotychczas przeszliśmy
Obrazek

CDN
:papa:
Ostatnio edytowano 31.12.2020 13:49 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.12.2020 13:16

Zielona Brama to największa brama miejska w Gdańsku. Zbudowano ją w II połowie XVI wieku w miejscu innej bramy. Reprezentuje typowe formy manieryzmu niderlandzkiego ;)
Obecnie jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego i Gdańskiej Galerii Fotografii.
Obrazek

To chyba najokazalsza z gdańskich bram, z trzema przejazdami w tzw. przyziemiu, odwołuje się do symboliki bramy triumfalnej. Widok od strony Długiego Targu.
Obrazek

I od dołu od południa nad Motławą.
Obrazek

Przez Zielony Most przy Zielonej Bramie przechodzimy na ulicę Stągiewną. Ulica leży oczywiście na Wyspie Spichrzów. Na rogu Stągiewnej i Chmielnej mieści się ledżendery White Rabbit.
Obrazek

Przed 1945 Stągiewna prowadziła pomiędzy spichlerzami, dziś zabudowana kamienicami, kilka lat temu przeszła mocny lifting.
Obrazek

Na drugim roku Stągiewnej i Chmielnej taki obiekt, mieści się tu m.in restauracja chińska.
Obrazek

Nowe inwestycje na Wyspie Spichrzów od zachodu.
Obrazek

Ulicy Stągiewnej ciąg dalszy.
Obrazek

Obrazek

I spojrzenie w kierunku Zielonej Bramy.
Obrazek

Zamykająca ulicę Brama Stągiewna zbudowana w latach 1517–1519 to najpóźniejszy przykład gotyckiej bramy miejskiej w Gdańsku.
Obrazek

Ceglane mury baszt były pozbawione jakichkolwiek ozdób, z wyjątkiem umieszczonych we wnęce od strony wschodniej trzech wykutych w kamieniu herbów: Polski, Prus Królewskich i Gdańska.
Obrazek

Wysokość najwyższej partii muru sięga 12 m, średnica około 9 m.
Obrazek

CDN
:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.12.2020 18:50

Pięknie Gdańsk prezentujesz.

Pozdrawiam,
Wojtek
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 31.12.2020 19:51

W Gdańsku ostatni raz byłam w 2010 roku i inaczej go zapamiętałam, niż go widzę na Twoich zdjęciach.
Aż obejrzałam nasze zdjęcia z tamtej wizyty i stwierdzam, że przez te 10 lat Gdańsk mocno wypiekniał.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 31.12.2020 20:17

Ja mam słabość do Gdańska. W ubiegłym roku byłam dwa razy (m.in. w czasie Jarmarku Dominikańskiego). W tym roku pojechaliśmy ponownie w czerwcu, czyli podczas pandemii i było super pod względem zwiedzania wnętrz typu Dwór Artusa czy Stary Żuraw, zero ludzi. Czekam na ciąg dslszy
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 31.12.2020 20:33

Mój ostatni pobyt w Gdańsku to koniec września 2016r. Wybraliśmy się koleżanką Małżonką na "Notre Dame de Paris" do Muzycznego w Gdyni, a kilka dni nocowaliśmy vis a vis Filharmonii Gdańskiej. Wtedy jednak Booking Island nie był zabudowany do tego stopnia.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2021 19:28

Franz napisał(a):Pięknie Gdańsk prezentujesz.

Pozdrawiam,
Wojtek


Miasto z mnóstwem pięknych zabytków i miejsc - to trudno, aby było inaczej :)

megidh napisał(a):W Gdańsku ostatni raz byłam w 2010 roku i inaczej go zapamiętałam, niż go widzę na Twoich zdjęciach.
Aż obejrzałam nasze zdjęcia z tamtej wizyty i stwierdzam, że przez te 10 lat Gdańsk mocno wypiekniał.


10 lat to szmat czasu w przypadku tak mocno rozwijającego się pod kątek rewitalizacji miejsca. Tak, jak napisałem, stojąc np przy Żurawiu po drugiej stronie Motławy - Wyspa Spichrzów (a właściwie jej północna część, bo cała jest dosyć spora) była zagłębiem wstydu, ruiny i chaszcze teraz wygląda to zacnie.
10 lat temu nie było ani mostu na Ołowiankę (podnoszony!) ani tego małego nowego na Wyspę Spichrzów,.

:papa:

Sara76 napisał(a):Ja mam słabość do Gdańska. W ubiegłym roku byłam dwa razy (m.in. w czasie Jarmarku Dominikańskiego). W tym roku pojechaliśmy ponownie w czerwcu, czyli podczas pandemii i było super pod względem zwiedzania wnętrz typu Dwór Artusa czy Stary Żuraw, zero ludzi. Czekam na ciąg dslszy


Hej, teraz jest niestety wszystko praktycznie pozamykane. I ludzi mało - ale niema się czemu dziwić - grudzień + pandemia
:papa:

Bravik napisał(a):Mój ostatni pobyt w Gdańsku to koniec września 2016r. Wybraliśmy się koleżanką Małżonką na "Notre Dame de Paris" do Muzycznego w Gdyni, a kilka dni nocowaliśmy vis a vis Filharmonii Gdańskiej. Wtedy jednak Booking Island nie był zabudowany do tego stopnia.


Teatr Muzyczny w Gdyni to jedna z nielicznych perełek upadającej na naszych oczach Gdyni. Będąc rodowitym gdynianinem z przykrością patrzę na syf, dziurawe ulice, powykręcane chodniki i ogólną degrengoladę miasta. I zadowolonych z siebie włodarzy- mistrzów PR-u.

W porównaniu do inwestycji i rozwoju Gdańska - Gdynia stała się wg mnie pośmiewiskiem
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2021 20:18

Z Bramy Stągiewnej już tylko rzut beretem do ulicy Spichrzowej
Obrazek

Ze względu na wyśmienitą lokalizacją znajduje się tu dość sporo obiektów noclegowych.
Obrazek

Kamieniczki oczywiście muszą mieć odpowiedni kształt i wygląd
Obrazek

Obrazek

A to już ulica Chmielna i dawny Spichlerz Gdański - tu, po lewej mieści się gdański ZUS :) Mają ROZMACH :)
Obrazek

A to przedostatnia kamieniczka na Chmielnej, tuż przy na rogu Chmielnej i Stągiewnej
Obrazek

Długi Targ zasługuje na co najmniej kilka osobnych odcinków ( te kiedyś), teraz tylko małą zajawka. Kamieniczki od południowej strony Długiej, prawa strona patrząc od strony Zielonej Bramy. Manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych i zachowały część pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej
Obrazek

Lewa strona - kamienice od nr 25-19
Obrazek

31-32 do 35-38
Obrazek

Charakterystyka kamienica, w której mieści się Hotel Radisson.
Obrazek

Dalsza część lewej strony Długiego Targu
Obrazek

Kamieniczki z lewej strony za Neptunem
Obrazek

Obrazek

Ten kawałek przeszliśmy od Zielonej Bramy (w tle)
Obrazek

Czyż nie jest tu zacnie?
Obrazek

Ratusz Głównego Miasta. Powstanie pierwszego, murowanego i jednopiętrowego obiektu można datować na I poł. XIV w. Został on rozbudowany przez mistrza murarskiego Heinricha Ungeradina w latach 1379-82.
Obrazek

Ogólny rozwój miasta skutkował kolejnymi przebudowami Ratusza w XV i XVI w.
W 1556 r. w Ratuszu wybuchł groźny pożar. Usuwanie skutków zniszczeń trwało kilka lat i zapoczątkowało przebudowę gmachu w stylu renesansowym. Najpierw w latach 1559-1560 wykonano nowy, wspaniały hełm wieży. Następnie, w 1561, na iglicy umieszczono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem. W tle Bazylika Mariacka.
Obrazek

Widok spod Ratusza w górę - tzn na północ, w kierunku Złotej Bramy
Obrazek

Obrazek

m.in. Dwór Artusa, Nowy Dom Ławy, Złota Kamienica
Obrazek

Kamieniczki nr 2-11-13 - Długi Targ nadal
Obrazek

Opuszczając na długi czas Ulicę Długi Targ, tutaj przechodzącą w ulicę Długą, idziemy ulicą Rzeźnicką do Bazyliki Mariackiej
Obrazek

cdn
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2021 21:36

Mały antrakt od Gdańska.....

Latarnia Morska na Helu
Obrazek

Burzowe chmury nad Rewą
Obrazek

Rewa - Zima 2017
Obrazek

Polskie plaże - Słajszewo w maju
Obrazek

D-Day na Helu - sierpień 2019
Obrazek

Sopot - Grand Hotel
Obrazek

Latarnia Morska Rozewie
Obrazek

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach jest pozostałością klasztornego Zakonu Kartuzów. Kościół klasztorny kartuzów wybudowany został w latach 1383-1405. Oryginalny dach w kształcie trumny i hełm wieży barokowej pochodzi z 1731-1733
Obrazek

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.01.2021 23:43

tony montana napisał(a):Wyspa Spichrzów (a właściwie jej północna część, bo cała jest dosyć spora) była zagłębiem wstydu, ruiny i chaszcze

Trafiłam tam i faktycznie nie było to miłe doznanie.

IMG_5476.jpg

IMG_5511.jpg
Następna strona

Powrót do Polska

cron
Gdańsk i Województwo Pomorskie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone