Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdańsk i Województwo Pomorskie

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.01.2021 21:24

kaczy 66 napisał(a):.
Również witam ziomka :)
Waszyngtona to nie Skwer, trwa tam budowa / rozbiórka kina, mają coś stawiać ( a przy okazji jest tam parking, drogi, obecnie mały przez budowę ale jest.


Nie chodziło mi o terenpo Gemini, który jest częścią Waterfrontu. Chodzi mi o samą ulicę Waszyngtona.
Od Sztabu WP do Hryniewieckiego to jeszcze jak Cie mogę ;) Ale od tego momentu tego nie można już nazwać ulicą. A to teren przy samym morzu praktycznie.

kaczy 66 napisał(a):Tunel i most w planach, ma być robiony w najbliższym czasie, chyba już są ogłoszone przetargi..


Ma być wiadukt - za 2,5 roku ale w ciągu ulicy Puckiej - czyli przy tych przejazdach bliżej serpentyn - on nie jest aż tak potrzebny. Ten tunel o którym mówisz to w planach dalej, mówią o przetargu ale tylko mówią, a od przetargu do realizacji to nie wiem, czy dożyjemy....

kaczy 66 napisał(a):Nie atakuję ani nie nie bronię, zdaję sobie sprawę że nasze rejony (północne) Gdyni zostały zaniedbane/zapomniane ale wydaje mi się że mówić o całym mieście w ten sposób nie można.


Ale powiedz tak szczerze, w którym miejscu mówię "w ten sposób" o mieście :)
Przecież dyskusja jest o tym, jak w PORÓWNANIU do Gdanska i jego okazałych inwestycji wyglądają tematy inwestycyjne w Gdyni. a tutaj jest bieda.

Przecież nigdzie nie napisałem że całe miasto jest do d.... bo to byłaby nieprawda.

Ale - mieszkasz na Obłużu - zobacz - w czerwcu 2019 roku zawalił się ten mostek na dole koło promu, nie powinno nam być wstyd, że po półtora roku nawet przetargu na naprawę nie ogłoszono? Pokazujemy takie coś Szwedom, ja tam byłem rowerem promem w Karlskronie i takie coś by tam nie przeszło ;)

kaczy 66 napisał(a):Jednak myślę że Gdynia zmierza bardziej w stronę biznesu ( budowa portu zewnętrznego, ) i ten chce przyciągnąć a nie w stronę turystyki, bo tu z Sopotem czy Gdańskiem raczej nie wygra.


Tu masz rację, ale samym Portem Gdynia nie wygra. Port należy do Państwa, oczywiście kasa dla Gdyni też z tego jest, ale turystyka biznesowa i rodzinna moim zdaniem nie powinna tu umrzeć. Jak czytałeś Kiepurę czy Piekarę - oni przyjeżdżają do Trójmiasta (i okolic) - nie do Gdyni, czy do Sopotu tylko - chcą zobaczyć więcej.


:boss: :papa:
kaczy 66
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 17.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaczy 66 » 05.01.2021 21:35

tony montana napisał(a):
kaczy 66 napisał(a):.
Również witam ziomka :)
Waszyngtona to nie Skwer, trwa tam budowa / rozbiórka kina, mają coś stawiać ( a przy okazji jest tam parking, drogi, obecnie mały przez budowę ale jest.


Nie chodziło mi o terenpo Gemini, który jest częścią Waterfrontu. Chodzi mi o samą ulicę Waszyngtona.
Od Sztabu WP do Hryniewieckiego to jeszcze jak Cie mogę ;) Ale od tego momentu tego nie można już nazwać ulicą. A to teren przy samym morzu praktycznie.

kaczy 66 napisał(a):Tunel i most w planach, ma być robiony w najbliższym czasie, chyba już są ogłoszone przetargi..


Ma być wiadukt - za 2,5 roku ale w ciągu ulicy Puckiej - czyli przy tych przejazdach bliżej serpentyn - on nie jest aż tak potrzebny. Ten tunel o którym mówisz to w planach dalej, mówią o przetargu ale tylko mówią, a od przetargu do realizacji to nie wiem, czy dożyjemy....
Podobno tunel będzie prędzej niż most ale .....zobaczymy....

kaczy 66 napisał(a):Nie atakuję ani nie nie bronię, zdaję sobie sprawę że nasze rejony (północne) Gdyni zostały zaniedbane/zapomniane ale wydaje mi się że mówić o całym mieście w ten sposób nie można.


Ale powiedz tak szczerze, w którym miejscu mówię "w ten sposób" o mieście :)
Przecież dyskusja jest o tym, jak w PORÓWNANIU do Gdanska i jego okazałych inwestycji wyglądają tematy inwestycyjne w Gdyni. a tutaj jest bieda.

Przecież nigdzie nie napisałem że całe miasto jest do d.... bo to byłaby nieprawda.

Ale - mieszkasz na Obłużu - zobacz - w czerwcu 2019 roku zawalił się ten mostek na dole koło promu, nie powinno nam być wstyd, że po półtora roku nawet przetargu na naprawę nie ogłoszono? Pokazujemy takie coś Szwedom, ja tam byłem rowerem promem w Karlskronie i takie coś by tam nie przeszło ;)
Powołano komisję ...):):):)

kaczy 66 napisał(a):Jednak myślę że Gdynia zmierza bardziej w stronę biznesu ( budowa portu zewnętrznego, ) i ten chce przyciągnąć a nie w stronę turystyki, bo tu z Sopotem czy Gdańskiem raczej nie wygra.


Tu masz rację, ale samym Portem Gdynia nie wygra. Port należy do Państwa, oczywiście kasa dla Gdyni też z tego jest, ale turystyka biznesowa i rodzinna moim zdaniem nie powinna tu umrzeć. Jak czytałeś Kiepurę czy Piekarę - oni przyjeżdżają do Trójmiasta (i okolic) - nie do Gdyni, czy do Sopotu tylko - chcą zobaczyć więcej.
Masz rację..




:boss: :papa:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 05.01.2021 22:13

tony montana napisał(a):
Kiepura napisał(a):
Co do parkingu to choroba wszystkich samorządów, albo wielu w każdym razie. U nas zcihapenk wyłączyli dwa pasy na podstawowym moście w mieście i przeznaczyli dla rowerzystów. Przy czym na moście jest bardzo szeroki chodnik w obie strony.
Obłęd.


Ale może robią za to jakieś P&R....?



Głównie robią PR a nie P&R. Pogłębione dyskusje, szumne programy, wielkie plany. A na razie jest ich pięć. Teraz coś tam budują na południu.
Biorąc stan przed pandemią. W Krakowie mieszka 1,2 mln ludzi, którzy mają jakie 0,7 miliona samochodów. Do tego codziennie przez miasto przejeżdża około 0,25 miliona samochodów, z tego bezpośrednio do miasta wjeżdża 160 tysięcy.
Do tego mamy pięć parkingów. :lool:
I co ciekawe, jeżdżę często obok jednego z nich, nie jest on specjalnie zatłoczony. Bo komunikacja miejska, mimo, że całkiem niezła, wciąż w większości przypadków nie stanowi konkurencji dla samochodu.

Kisiel mówił, że komunizm dzielnie walczy z problemami, które sam stwarza. Dokładnie tak jest teraz.
W latach młodości przechodząc wieczorem przez Stare Miasto podnosiłem głowę patrząc z ciekawości w okna czy się światło pali. Bo tu mieszkał kolega, a tam znajomy a tam wreszcie ktoś znany. Teraz nie patrzę bo wszędzie ciemno. Uspokajanie ruchu, czyszczenie ulic, europeizacja itd. Rozwiązywano problemy za pomocą zakazów, bo tak najłatwiej. Nie tylko Stare Miasto ale cała I Dzielnica jest wyludniona. Bo wygodniej jest żyć na przedmieściach, czy też wręcz poza Krakowem. Ale pracuje się w Krakowie. Czyli dojeżdża. Czyli większy ruch. No to powiększamy strefę płatnego parkowania, robimy kolejne zakazy ruchu. I kolejne dzielnice się wyludniają. I coraz więcej ludzi dojeżdża. i tak w kółko.

Dlatego nie oceniam, że

piekara114 napisał(a):Kraków "rozwija" się koszmarnie


Wręcz przeciwnie. Im więcej zabudowy w centrum tym... mniej samochodów na ulicach. W Krakowie brakuje około 100 tysięcy mieszkań. Gdzieś je trzeba budować.
Paryż - 105 km2 powierzchni - 2,2 miliona mieszkańców.
Kraków - 327 km2 powierzchni - 1,2 miliona mieszkańców.
Miasto ma być miastem.
Trochę, wywołany do tablicy, się rozpisałem o Krakowie, ale to ogólne problemy dotyczące wszystkich miast.

tony montana napisał(a):Promenadka Orłowska, w tle Klif i to straszne sanatorium!
Obrazek


Jak piknie :D Niestety nie dotarłem.
Pomijając sanatorium. :roll: Jest jakaś szansa na remont obiektu ? Podobny opuszczony obiekt wypoczynkowy widziałem w Ruciane-Nida. Zresztą daleko nie szukać w Krakowie stoją dwa puste hotele. Jeden nawet uznali za zabytek :lool:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.01.2021 12:21

Z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałem ( i obejrzałem zdjęcia ) Twoją relację z Gdańska , kiedyś mimo sporej odległości ( 650 km ) dosyć często przez nas odwiedzanego i lubianego . Poruszane w dyskusji problemy dotyczą nie tylko Trójmiasta , ale w większym lub mniejszym stopniu wszystkch miast , niezależnie od wielkości . Problemy z parkowaniem i opłaty , a raczej ich ciągły wzrost są zmorą i zmuszają do parkowania np. w Babich Dołach czy Stogach :wink: , oraz korzystania z komunkacji miejskiej albo roweru , co nie jest złe :idea: gdy ma się odpowiednio dużo czasu . . . wiem , że nie dla każdego jest to rozwiązanie , bo z rowerami zwiedza się inaczej . Dla nas , z południa , na dwu , trzydniowy weekend Trójmiasto przegrywa niestety ze względu na spory dystans :roll:
Każdy powinien i napewno znajdzie najlepszą dla niego metodę , bo warto zobaczyć własnymi oczami jak wykorzystano unijne dotacje i co pokazujesz na zdjęciach .
Od pewnego czasu tak się jednak składa , że różne czynniki przeszkadzają w kolejnych wizytach , np. w ubiegłym , 2020 roku - załamanie pogody ( w Malborku 11 stopni Celsjusza i deszcz , więc uciekliśmy do Augustowa , gdzie tego samego dnia o 21-szej mieliśmy piękną pogodę i siedemnaście stopni więcej :wink: ) , chociaż w dalszym ciągu bardzo lubimy Trójmiasto i w planach wyjazdowych po północnej części Polski zawsze jest ujmowane . Może w tym roku się uda :?: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.01.2021 21:14

tony montana napisał(a):Ale może robią za to jakieś P&R....?


Kiepura napisał(a):Głównie robią PR a nie P&R. Pogłębione dyskusje, szumne programy, wielkie plany. A na razie jest ich pięć. Teraz coś tam budują na południu.
Biorąc stan przed pandemią. W Krakowie mieszka 1,2 mln ludzi, którzy mają jakie 0,7 miliona samochodów. Do tego codziennie przez miasto przejeżdża około 0,25 miliona samochodów, z tego bezpośrednio do miasta wjeżdża 160 tysięcy.
Do tego mamy pięć parkingów. :lool:


Trafna diagnoza - projekty, lansowanie się w mediach ciągle tych samych twarzy.
U nas ostatnio panuje moda na "parki kieszonkowe" i "woonerfy"
Ruch planują uspokajać "łunerfem" nawet na Pustkach Cisowskich, na ulicy na której auto przejeżdża raz na 5 minut.

Kiepura napisał(a):Kisiel mówił, że komunizm dzielnie walczy z problemami, które sam stwarza. Dokładnie tak jest teraz.
W latach młodości przechodząc wieczorem przez Stare Miasto podnosiłem głowę patrząc z ciekawości w okna czy się światło pali. Bo tu mieszkał kolega, a tam znajomy a tam wreszcie ktoś znany. Teraz nie patrzę bo wszędzie ciemno. Uspokajanie ruchu, czyszczenie ulic, europeizacja itd. Rozwiązywano problemy za pomocą zakazów, bo tak najłatwiej.


Po raz kolejny przyznaję pełną słuszność. Centra wymierają z powodu ich "uspokojenia", horrendalnych cen mieszkań i ich czynszów.
Niestety przy okazji wymierania centrów dostaną w dupę także wszelkie usługi: restauracje, fryzjerzy etc
Jeśli ktos ma bowiem przyjechać do restauracji z rodziną i a) nie znaleźć miejsca do zaparkowania b)jeśli już znajdzie miejsce ma dodatkowo płacić za 3-4 h stania (także w soboty i niedzielę) - 20-25 PLN - bo po restauracji spacerek i tak powiedzmy kilka razy w miesiącu, to myślę, że prędzej pojedzie na takie Kaszuby, tam "zrobi" spacer i zje w knajpce przy drodze i to sporo taniej bez kosztownego parkowania

Kiepura napisał(a):Paryż - 105 km2 powierzchni - 2,2 miliona mieszkańców.
Kraków - 327 km2 powierzchni - 1,2 miliona mieszkańców.
Miasto ma być miastem.
Trochę, wywołany do tablicy, się rozpisałem o Krakowie, ale to ogólne problemy dotyczące wszystkich miast.


Ale czekaj - przecież aglomeracja paryska ma ponad 12000 km 2. Ty mówisz tlyko o powierzchni od powiedzmy Łuku Tryumfalnego do Pere Lachaise (tu już nawet Lasek Buloński nie łapie się do tych 105 km2)

Kiepura napisał(a):Jak piknie :D Niestety nie dotarłem.
Pomijając sanatorium. :roll: Jest jakaś szansa na remont obiektu ? Podobny opuszczony obiekt wypoczynkowy widziałem w Ruciane-Nida. Zresztą daleko nie szukać w Krakowie stoją dwa puste hotele. Jeden nawet uznali za zabytek :lool:


Od wielu lat nic w temacie się nie dzieje. W przypadku zaś Maxima ciągle ogłaszane są przetargi na zbycie nieruchomości, ale chyba nikt nie jest zainteresowany, bo to droga działlka


piotrf napisał(a):Z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałem ( i obejrzałem zdjęcia ) Twoją relację z Gdańska , kiedyś mimo sporej odległości ( 650 km ) dosyć często przez nas odwiedzanego i lubianego . Poruszane w dyskusji problemy dotyczą nie tylko Trójmiasta , ale w większym lub mniejszym stopniu wszystkch miast , niezależnie od wielkości . Problemy z parkowaniem i opłaty , a raczej ich ciągły wzrost są zmorą i zmuszają do parkowania np. w Babich Dołach czy Stogach :wink: , oraz korzystania z komunkacji miejskiej albo roweru , co nie jest złe :idea: gdy ma się odpowiednio dużo czasu . . . wiem , że nie dla każdego jest to rozwiązanie , bo z rowerami zwiedza się inaczej . Dla nas , z południa , na dwu , trzydniowy weekend Trójmiasto przegrywa niestety ze względu na spory dystans :roll:
Każdy powinien i napewno znajdzie najlepszą dla niego metodę , bo warto zobaczyć własnymi oczami jak wykorzystano unijne dotacje i co pokazujesz na zdjęciach .
Od pewnego czasu tak się jednak składa , że różne czynniki przeszkadzają w kolejnych wizytach , np. w ubiegłym , 2020 roku - załamanie pogody ( w Malborku 11 stopni Celsjusza i deszcz , więc uciekliśmy do Augustowa , gdzie tego samego dnia o 21-szej mieliśmy piękną pogodę i siedemnaście stopni więcej :wink: ) , chociaż w dalszym ciągu bardzo lubimy Trójmiasto i w planach wyjazdowych po północnej części Polski zawsze jest ujmowane . Może w tym roku się uda :?: :papa:


Pozdrawiam
Piotr


Hej Piotrze
Ja swego czasu dość często jeździłem rowerem, natomiast infra rowerowa (mimo pewnej poprawy w tym zakresie) w Gdyni - szczególnie jej północnych dzielnicach pozostawia wiele do życzenia.
Krótko mówiąc, chcąc dojechać do centrum ode mnie - brak ścieżki rowerowej od ronda przy granicy z Kosakowem (ulica Płk Dąbka) aż na sam dół do ulicy Unruga (ok 4 km), potem jest ścieżka z wybudowaną kiedyś ogromnym kosztem wielu milionów estakadą rowerową (przy głośnym sprzeciwie tej inwestycji przez brać rowerową - władze nic sobie z tego nie robiły) do Ulicy Wiśniewskiego, a potem trzeba jechać chodnikiem aż do wiaduktu przy Stoczni.
Niedawno zwężono ulicę Wiśniewskiego, blisko Dworca malując farbą tzw ścieżkę rowerową - jednak jazda w tym miejscu ze względu na pędzące auta jest bardzo niebezpieczna.

Był u nas "rower metropolitalny Mevo", ale upadł ponad rok temu i chcą go reaktywować, nie wiadomo ile to jeszcze potrwa.

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.01.2021 21:34

Motława z Mostu Krowiego - tu kończy się ulica Ogarna
Obrazek

Kilka obrazków terenów, które są chyba najpopularniejsze wśród turystów, spacerując po Wyspie Spichrzów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowy most łączący Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów (Ina Google Maps go jeszcze nie ma) bo to nowy temat - most otwarto 1.08.2020 r. Koszt budowy wyniósł ok. 10 mln złotych.
Obrazek

Obrazek

Zoom na Bramę Żuraw
Obrazek

Zdjęcie z mostu
Obrazek

Przechodzę na Długie Pobrzeże
Obrazek

Obrazek

A to już Brama Św. Ducha. Powstała na przełomie XIV i XV wieku, należy do starszych bram wodnych Gdańska. Podobna do Bramy Krowiej: niewielki, piętrowy budynek usytuowany dłuższym bokiem równolegle do rzeki, o wymiarach 26 × 7,5 m, nakryty stromym, kalenicowym dachem. Pełniła funkcje militarne i gospodarcze, na piętrze znajdowały się pomieszczenia magazynowe.
Obrazek

A to znowu Brama Żuraw ale od strony ulicy Szerokiej.
Obrazek

Kamienice na ulicy Szerokiej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.01.2021 22:19

Na zdjęciu z nowym mostem: barka akurat przepływa?
Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.01.2021 22:24

piekara114 napisał(a):Na zdjęciu z nowym mostem: barka akurat przepływa?


Nie, ten most ma taki fundament :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2021 10:13

Rzeka jest tak rozdzielona??? Bo mi chodzi o tą "poprzeczkę" prostopadłą do mostu...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.01.2021 10:24

piekara114 napisał(a):Rzeka jest tak rozdzielona??? Bo mi chodzi o tą "poprzeczkę" prostopadłą do mostu...

KLIK
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2021 12:00

No jak to kładka obrotowa to teraz jasne :D . Choć wynurzającego się okrętu podwodnego to mi to nie przypomina :?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2021 12:11

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Rzeka jest tak rozdzielona??? Bo mi chodzi o tą "poprzeczkę" prostopadłą do mostu...

KLIK


Marzenka żyjesz?

piekara114 napisał(a):No jak to kładka obrotowa to teraz jasne :D . Choć wynurzającego się okrętu podwodnego to mi to nie przypomina :?


Oczywiście, to lekkie nadużycie, ale dobrze brzmi :)
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 07.01.2021 12:21

Tak to działa
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2021 20:57

Zaraz pokażę legendarny Kościół pod wezwaniem Św. Jana, stąd transmitowane były/są "covidowe msze" - zarządza tym obiektem Nadbałtyckie Centrum Kultury
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/obejrzyj-msze-sw-na-gdansk-pl-niedziela-22-marca-godz-12-00-transmisja,a,167122

Jest to mój top topów jeśli chodzi o gdańskie obiekty sakralne. Kościół Św. Jana został zbudowany w II poł. XIV w.
Pierwotnie znajdowała się tu mała kaplica, później wzniesiono większy, bazylikowy kościół, będący filialnym staromiejskiego kościoła Św. Katarzyny.
Obrazek

Kościół św. Jana, pochodzący z XIV w., jest jednym z ostatnich zabytków Gdańska, który nie został odbudowany po II wojnie światowej. Na skutek błędnych decyzji dotyczących wykorzystania tego miejsca, obiekt przez kilkadziesiąt lat niszczał. W 1991 roku Skarb Państwa przekazał kościół Archidiecezji Gdańskiej Kościoła Rzymskokatolickiego, a od 1995 roku, na mocy Umowy Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku pełni funkcję gospodarza obiektu oraz zarządza jego odbudową, w celu stworzenia w tym miejscu profesjonalnego centrum kultury.
Obrazek

Co niedzielę o godzinie 12.00 odbywają się tu msze, gromadzące ludzi kultury i sztuki.
24 czerwca 2011 roku odbyło się pierwsze wydarzenia z cyklu Otwarcie Centrum św. Jana, podczas którego wystąpiła Basia Trzetrzelewska. Centrum św. Jana zachwyca akustyką oraz wieloma możliwościami aranżacji różnych wydarzeń.
Ostatnio koncertował tu w listopadzie 2020 r. (transmisja online) Leszek Możdżer.

Obrazek

Jak wspominałem, kościół niedawno wyremontowano i jest teraz przepiękny.
Obrazek

Obrazek

U Zbiegu ul Świętojańskiej i Pańskiej stoi pokazywany już budynek Bazyliki Św. Mikołaja.
Obrazek

Obrazek

A to już Hale Targowe w Gdańsku z końca XIX wieku - młodzieniaszek przy innych obiektach na tym terenie, choćby sąsiedniej Baszty Jacek czy Mikołaja.
Obrazek

O, Jacek
Obrazek

CDN
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.01.2021 12:52

Kilka powtarzających się klimatów. Róg Piwnej.
Obrazek

Znów kamienice na ul. Tkackiej
Obrazek

Obrazek

A teraz będzie cała seria z ul. Długiej
Obrazek

Obrazek

Skarbówka w zacnym obiekcie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piękna jest ta nasza LongStreet
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy już blisko Ratusza oraz Neptuna
Obrazek

Obrazek

Long Street fifty two
Obrazek

Obrazek

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46, historyczna siedziba samorządu miejskiego
Obrazek

Obrazek

Pierwotnie jednopiętrowy budynek wzniesiony w I poł. XIV wieku, rozbudowany przez mistrza murarskiego Heinricha Ungeradina w latach 1379–1382. Kolejne prace z okresu 1454–1457 związane były z przybyciem do Gdańska króla Polski Kazimierza Jagiellończyka na początku wojny trzynastoletniej, który potwierdził 25 V 1457 dotychczasowe przywileje Gdańska. Pod koniec XV wieku podwyższono wieżę, zwieńczając ją spadzistym hełmem pokrytym miedzianą blachą, dobudowano III kondygnację i umieszczono w jej narożach wieloboczne wieżyczki; ściana wschodnia otrzymała bogaty wystrój architektoniczny.
Obrazek

Zniszczony w nocnym nalocie bombowym w marcu 1945, odbudowany w latach 1946–1950 jako pierwsza historyczna świecka budowla w Gdańsku. W roku 1950 na hełmie wieży ustawiono ponownie figurę króla Zygmunta II Augusta
Obrazek

8O 8O
Obrazek

CDN
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Gdańsk i Województwo Pomorskie - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone