Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdańsk i Województwo Pomorskie

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 01.06.2021 21:57

aga_stella napisał(a):
tony montana napisał(a):
Widzę, że i moje Śledziowo się załapało ;)

pozdrowienia!!

Dlaczego Śledziowo? 8O (O Gdynie Ci chodzi?)


Te dwa stwory w herbie Gdyni to śledzie :)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.06.2021 17:26

Slavko1974 napisał(a):
Te dwa stwory w herbie Gdyni to śledzie :)


Dzięki za info. Rybki - śledzie przypominają średnio, przynajmniej moim zdaniem, ale może się nie znam :oczko_usmiech:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 07.06.2021 18:33

aga_stella napisał(a):
Slavko1974 napisał(a):
Te dwa stwory w herbie Gdyni to śledzie :)


Dzięki za info. Rybki - śledzie przypominają średnio, przynajmniej moim zdaniem, ale może się nie znam :oczko_usmiech:


Bo to dorsze są, nie śledzie. :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.11.2021 10:25

Korzystając z JEDYNEGO (sic!) przyzwoitego dnia jeśli chodzi o pogodę w długi listopadowy weekend wybrałem się w piątek na krótką wycieczkę po okolicy. Tak, Ci, którzy liczyli, że w pomorskim będzie ładna pogoda 11-14 listopada - nieco się przeliczyli - współczuję, w Trójmieście faktycznie tłumy)............

Najpierw zaglądam czy coś zmieniło się na molo w Osłoninie (ktoś pisał, że je wydłużono, ale to nieprawda, po prostu ten ktoś musiał tu być sto lat temu, gdy molo jeszcze nie istniało, albo były jego zaczątki :)
Obrazek

Plaża w Osłoninie - kąpałem się tu parę razy, bardzo długo płytko
Obrazek

Pucci Bay
Obrazek

Następnie zajeżdżam na moment do pobliskiego Rzucewa - byłem tu już wiele razy zatem tylko jedna fota pałacyku z XIX stulecia. W miejscu pałacu mieściły się dawniej dwory, z którymi wiąże się historia rodów Wejherów, Radziwiłłów, Przebendowskich i króla Jana III Sobieskiego, który przyjeżdżał do Rzucewa, aby polować. Obecna budowla powstała na zamówienie rodu von Below, niemal 200 lat po śmierci króla Sobieskiego. W 1994 pałac przeszedł gruntowną renowację i od tego czasu funkcjonuje jako hotel.
Obrazek

Jadę kilkadziesiąt kilometrów i jestem w Gminie Gniewino, gdzie rządzą stolemy. To drwale, które miały ludzką postać ale były tak wysokie że sięgały ponad koronę drzew ;)
Obrazek

Po jakimś czasie dojeżdżam do Lęborka, po którym trochę sobie pochodzę. Oto Zamek Krzyżacki.
Obrazek

Niepodobny do Malborka na ten przykład
Obrazek

Obrazek

Spichlerz (XIV wiek)
Obrazek

Dziś kościół Zielonoświątkowy
Obrazek

Lęborskie kamieniczki
Obrazek

A to już gotycki kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła z przełomu XIV i XV wieku
Obrazek

Obiekt jest częścią tzw Pomorskiej Drogi Św Jakuba (do Santiago de Compostela)
Obrazek

Trwa msza (zapewne pogrzebna bo to piątek przed południem) zatem odpuszczam wnętrze obiektu
Obrazek

Obrazek

Niebo nie może się zdecydować. Ale jest i tak lepiej niż w czwartak (11.11) sobotę (13.11) i dziś - szaro buro i ponuro! Wściec się można!
Obrazek

Baszta Bluszczowa stanowiła część miejskich fortyfikacji obronnych z XIV wieku.
Obrazek

Zbudowana w 1363 roku, nazwa związana jest z gęstym bluszczem, którym niegdyś obrastała. W 1855 roku na skutek silnych mrozów bluszcz wymarzł, jednak nazwa pozostała.
Obrazek

Św. Jakub nochmal
Obrazek

A to już zbudowany w stylu neogotyckim w 1866 roku kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 14.11.2021 21:13

W Lęborku kiedyś byliśmy z moją żoną (wtedy jeszcze nieżoną :wink: ).
Zamku wtedy nie można było zwiedzać, bo tam był chyba sąd rejonowy albo prokuratura. Nie wiem, jak jest teraz.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.11.2021 15:55

Nefer napisał(a):W Lęborku kiedyś byliśmy z moją żoną (wtedy jeszcze nieżoną :wink: ).
Zamku wtedy nie można było zwiedzać, bo tam był chyba sąd rejonowy albo prokuratura. Nie wiem, jak jest teraz.


Nadal nie można z tego co widziałem
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.11.2021 16:28

Kontynuuję spacer po Lęborku. Interesującą bryłę ma ratusz miasta Lębork (jakby powiedział Yoda)
Obrazek

11.05 :)
Obrazek

Obrazek

Jego dawne dzieje ukazuje jego prawa dolna część - mieściła się tu Miejska Kasa Oszczędności (w piwnicach ratusza)
Obrazek

W 1946r. lokalne władze postanowiły się do niego dostać, ale nie sposób było odnaleźć klucza do kilkutonowych drzwi. Poproszono o pomoc żołnierzy radzieckich, którzy przez sufit przebili się do wnętrza skrytki. Nie wiadomo, co znaleźli w środku (może Bursztynową Komnatę?). W latach 70 XC wieku otwarto pancerne drzwi, które zostały zablokowane i stoją otworem po dziś dzień.
Obrazek

W okolicach Ratusza takie kamienice
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to juz ulica Staromiejska
Obrazek

Oczywiście z Żabką - gdzie ich nie ma ;)
Obrazek

Obrazek

Opuszczam Lębork (parkowałem na tym darmowym parkingu koło Zamku)
Obrazek

... i jadę do Bytowa
Obrazek

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.11.2021 16:38

tony montana napisał(a):
Nefer napisał(a):W Lęborku kiedyś byliśmy z moją żoną (wtedy jeszcze nieżoną :wink: ).
Zamku wtedy nie można było zwiedzać, bo tam był chyba sąd rejonowy albo prokuratura. Nie wiem, jak jest teraz.


Nadal nie można z tego co widziałem

Ok, dzięki za info.
A Bytów to też ładne miejsce :) .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2021 19:49

Miło jest popatrzeć na dobrej jakości zdjęcia miejsc , które odwiedziliśmy końcem czerwca 8)
Pomiędzy Lębork i Bytów wpletliśmy jeszcze Słupsk , który również bardzo nam się podobał . . .

IMG_7711.jpg


IMG_7816.jpg



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.11.2021 19:57

Do Bytowa zaglądamy dość często (chociaż nie aż tak często jak wtedy, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z Gochami, trwającą już ponad ćwierć wieku), chętnie więc popatrzę co tam "widać" było u Ciebie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.02.2022 14:22

Nefer napisał(a):Ok, dzięki za info.
A Bytów to też ładne miejsce :) .


Tak, na dwie godzinki w przerwie między jeziorami można skoczyć :)

piotrf napisał(a):Miło jest popatrzeć na dobrej jakości zdjęcia miejsc , które odwiedziliśmy końcem czerwca 8)
Pomiędzy Lębork i Bytów wpletliśmy jeszcze Słupsk , który również bardzo nam się podobał . . .

Pozdrawiam
Piotr


W Słupsku byłem tylko raz i to bardzo dawno temu, muszę skoczyć kiedyś :)

dangol napisał(a):Do Bytowa zaglądamy dość często (chociaż nie aż tak często jak wtedy, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z Gochami, trwającą już ponad ćwierć wieku), chętnie więc popatrzę co tam "widać" było u Ciebie.


Zapraszam, Kaszuby (jak zresztą dobrze wiesz) są piękne :)

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.02.2022 15:27

Zamek w Bytowie ma swoją długą historię
Obrazek

Krzyżacy nie mieszkali w nim długo, gdyż już w 1410 roku zamek został zdobyty przez wojska Władysława Jagiełły.
Obrazek

W murach zamku aktualnie mieści się Muzeum Zachodnio – Kaszubskie. Muzeum gromadzi grupy zbiorów o charakterze etnograficznym, eksponaty dotyczące życia zakonników krzyżackich oraz wystawy historyczne i artystyczne sztuki ludowej.
Obrazek

Obrazek

Jak widać, zamek jest bardzo dobrze zachowany
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z zewnątrz
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawał zamku
Obrazek

Kolejna z 3 okrągłych baszt
Obrazek

Obrazek

Widok ze wzgórza na kościół przy Rynku
Obrazek

Ruiny dawnego gotyckiego kościoła Św. Katarzyny
Obrazek

Obrazek

Św. Katarzyna dziś
Obrazek

Obrazek

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.12.2022 10:15

Wracając do tego wątku.
Proponuję mini - wycieczkę po okolicy
Rewa
Obrazek

Tczew
Obrazek

Pelplin
Obrazek

Gniew
Obrazek

Kwidzyn
Obrazek

Sztum
Obrazek

Malbork
Obrazek

Wejherowo
Obrazek

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.12.2022 10:23

Pięknie 8) . Lubię taką gotycką cegiełkę.
Wszędzie byłam, oprócz Wejherowa :smo: .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.12.2022 13:36

W niektórych miejscach byłem, w innych nie (Tczew, Sztum).
Lubię takie gotyckie budowle :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Gdańsk i Województwo Pomorskie - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone