Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač? Koniecznie! Nawet jesienią!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 28.11.2017 12:54

No, ja sobię lepiej zwędrowuję Supetar niż wtedy, kiedy sam po nim chodziłem. Przyznam, że mnie stolica Braca kojarzy się głównie ze zdezelowanym parkiem wodnym, zapyziałą przystanią promową i nieciekawym targowiskiem miejskim.
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 28.11.2017 17:16

maslinka napisał(a):Pięknie pokazałeś Supetar, który tak polubiłam. Jesienne (czy późnoletnie) pustki są szczególnie zachęcające :) Nam miasteczko podobało się nawet w lipcu. Urokliwa starówka, kilka wąskich uliczek i klimatycznych knajpek, koncerty klap i nie tylko - to wszystko sprawiło, że spędziliśmy tam piękny i bardzo ciekawy urlop :)

Jest coś uroczego w Supetarze ale nie odnajdzie się tego wpadając do miasta jak po ogień.Tyle, że można takie sformułowanie wypowiedzieć o wielu miejscach. To chyba dlatego staram się więcej szczegółów podać o miejscu gdzie bywaliśmy, może ktoś inny wiedząc o tym bardziej harmonijnie będzie opisane miejsca zwiedzał.
Opiszę do końca spacer z tego dnia ale nie ukrywam, że jeszcze dwa razy tam wróciliśmy zaglądnąć w inne ulice...
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 28.11.2017 17:20

beatabm napisał(a):Pisz pisz pisz. Robisz to w genialny sposób, z żartem, bez "pompy", z solidną porcją wiedzy :wink: Ze straganów poczułam lawendę :hearts:

Dziękuję. Mnie po prostu nie wystarcza zapamiętywanie obrazów, zapachów, zasłyszanych słów, zauważonego dziwnego chodu, czy dziwnych strojów mijanych ludzi (tego akurat też nie fotografuję) - odnajduję w sobie pasję dowiadywania się dużo więcej o tym co zobaczyłem, chociaż wiele razy wtedy pukam się w głowę i opieprzam siebie na zasadzie i jakżeś ty się Bartolini Bartłomieju do wyprawy przygotował!!!???
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 28.11.2017 17:25

Katerina napisał(a):Małżon też się zawahał przed tą budką z masażem...,ale odwiodłam go (choć sama masaż uwielbiam), bo resztkę naszego nadwerężonego budżetu chciał poświęcić :roll: (w przedostatni dzień wakacji )Mieliśmy do wyboru - masaż lub dwie ostatnie kolacyjki na Braču. Wybraliśmy to drugie :)

Bardzo podobała mi się ta "Mądrość" Rendića, jak też reliefy nagrobkowe jego autorstwa na cmentarzu. Subtelne i proste , ale z klasą.

Dziwne uczucie - wciąż mam w żywej pamięci każdy zaułek, który pokazujesz - deptaliśmy Waszym szlakiem - dosłownie, bo przecież parę dni po Was :D


Ha! Budżet powinien być dopięty, inaczej przez niedopięcia się "wysypuje" :oczko_usmiech:
Budżet powinien być mądrze zarządzany, inaczej ma się wrażenie, że się coś roztrwoniło.
No ale nie mieć w budżecie pozycji - "masaż delikatnymi, supertarskimi, dziewczęcymi dłońmi męskiego torsu" to jest Waszmościanko Katarzyno delikatnie rzecz ujmując afront :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 28.11.2017 17:28

Marsallah napisał(a):No, ja sobię lepiej zwędrowuję Supetar niż wtedy, kiedy sam po nim chodziłem. Przyznam, że mnie stolica Braca kojarzy się głównie ze zdezelowanym parkiem wodnym, zapyziałą przystanią promową i nieciekawym targowiskiem miejskim.

Zastanawiałem się kiedyś na różnicami w odbiorze tych samych miejsc, czy przeżyć przez różne osoby z powodów powiedzmy lakonicznych. Zły dzień, złe nastawienie, nieodnalezienie szukanego, pogoda, syndrom dnia wczorajszego itp., itd. Doszedłem do wniosku, że dobrze, że się nam to przytrafia... Dzięki temu możemy czasem chętniej spojrzeć na relację innych. A inni mają szansę poczuć się dobrze :)
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 28.11.2017 23:53

Supetar odwiedzam głównie rankiem. Dojeżdżam do centrum, niemal pustą o tej porze, drogą Vele Luke, kupuję pieczywo, a potem przeciskam się (z rowerem) wąskim przejściem na targ (obok restauracji, w której miejscowa starszyzna czyta poranną prasę popijając kawkę). Kupuję domaće warzywa i owoce i kieruję się w stronę falochronu. Siadam sobie na kamulcach i gapię się w kierunku Splitu. Mam wtedy wrażenie, że czas na chwilę się zatrzymuje.
Jedyną stałą jest zmiana, więc Supetar też się zmienia. Niestety wybudowali w nim wielki Konzum, który taraz góruje nad miastem. W 2011 roku, spacerując po starej części Supetaru, natknąłem się jeszcze na zagrodę, w której mieszkały sobie takie zwierzaczki:
Zagroda.jpg
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 29.11.2017 14:10

Zdzisiu wiedziałam ,że zabłądziłeś . Ale żeby aż na Braču wylądować :?: :mrgreen: :papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 29.11.2017 18:01

travel napisał(a):Zdzisiu wiedziałam ,że zabłądziłeś . Ale żeby aż na Braču wylądować :?: :mrgreen: :papa:

Izo, i to była latoś tego roku najlepsza rzecz, jaka mi się mogła przytrafić - ta wyspa :lol:
su-petar napisał(a):....
Jedyną stałą jest zmiana, więc Supetar też się zmienia. Niestety wybudowali w nim wielki Konzum, który taraz góruje nad miastem.

Wiesz. też wolałbym, żeby w takim miasteczku takie coś było wybudowane w jakimś tajnym, podziemnym miejscu, ale cóż.. Może taka zmiana to zmiana lepsza niż dobra...
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 29.11.2017 19:53

Abakus68 napisał(a):
travel napisał(a):Zdzisiu wiedziałam ,że zabłądziłeś . Ale żeby aż na Braču wylądować :?: :mrgreen: :papa:

Izo, i to była latoś tego roku najlepsza rzecz, jaka mi się mogła przytrafić - ta wyspa :lol:


Mnie ta najlepsza rzecz przytrafi się przyszłym roku :)
Sutivan już zaklepałam ze strachu żeby mi ktoś sprzed nosa nie sprzątnął tak taniej i pięknej miejscówki:
seaview-garden.jpg

:papa: :papa: :papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 29.11.2017 20:11

Sprawdzę się z umiejętności odszukiwania miejsca po jednym zdjęciu... Czy to jest domovinskog rata 37 u Mladena Kuzmanića?
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 29.11.2017 21:04

Abakus68 napisał(a):Sprawdzę się z umiejętności odszukiwania miejsca po jednym zdjęciu... Czy to jest domovinskog rata 37 u Mladena Kuzmanića?


Yes ! Czyżbyś też korzystał z tej miejscówki :?:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 01.12.2017 22:04

Odcinek dziewiąty, część czwarta: 2017-09-09 – Supetar – nostalgicznie...

Szliśmy w kierunku cmentarza. Wzrok znajdował kolejne obrazy, które chciałem uwiecznić aparatem, ale jeden ze zmysłów, o których się w periodykach medycznych niekoniecznie wspomina – oczy duszy – wspominały osoby z bliskiej mi rodziny, które odeszły. Niektóre o wiele za młodo. Odczułem jakiś rodzaj dziwnej pustki. Może dlatego, że cicho było, coraz chłodniej i PUSTO!!!!

supsmu1.jpg

Wyobrażacie sobie, słoneczny dzień, wrzesień, sobota i takie „przepełnienie na plaży”? Taki brak ludzi!!! Ta pustka się zapełni, kolejnego dnia, kolejnego lata… Ale po tych, którzy już nie ma pustka pozostaje. Nie przypomną dzieciństwa, nie opowiedzą o losach rodziny… W chwili, gdy taka myśl przelatuje przez głowę jakże wielką wartość ma zdanie „śpieszmy się kochać tych…”
No więc przyśpieszyliśmy kroku… Przy okazji podpowiem, że za tą plażą, a przed cmentarzem jest duży parking

supsmu2.jpg

Wchodząc na cmentarz natknąłem się na tablicę ufundowaną przez Supertarżan w roku 1952, a upamiętniającą śmierć 4 bohaterów z czasów wojny, których ostatnie słowa przed sądem brzmiały tak, jak napisano na tablicy:

supsmu3.jpg

czyli
"Prije ćemo mi umrijeti, Nego svoje zemlje dat'!"
Znacie? Pierwsza odpowiedź pewnie brzmi nie, ale to są dwa ostanie wersy drugiej zwrotki słynnej partyzanckiej pieśni z czasów wojny. W byłej Jugosławii zwała się ona „Po šumama i gorama” i brzmiała tak

Mnie osobiście zawsze ruszały wojskowe chóry rosyjskie, może dlatego, że pochodzę z województwa zielonogórskiego, a to tam wszak był swego czasu Festiwal Piosenki Radzieckiej… Zatem jeśli ktoś lubi te klimaty polecam wersję rosyjską

Szliśmy na cmentarz oglądnąć słynne mauzoleum, ale też i kilka innych prac Ivana Rendića oraz jego grób. Ale ten cmentarz, jak każda nekropolia to coś więcej…
Tin Ujević, o którym wspomniałem 2 odcinki temu napisał kiedyś pięknie o tym cmentarzu „…muskany wiatrem uwędzonym zapachami rosnących na wyspie ziół i krzewów po raz pierwszy odwiedziłem cmentarz, aby pomyśleć o nicości jednostki i prostym kręgu ludzkiej woli. Tu wyczułem głęboką melancholię Supetaru, a właściwie całej wyspy. Chociaż nie byłem jednak w nastroju do płaczu, ale poczułem się sentymentalny, a nie byłem taki od wielu, wielu lat”
No właśnie. Może dlatego z tego mojego odcinka jedyny raz na urlopie nie będzie wyzierać radość…

Warto czytać tabliczki informacyjne

supsmu4.jpg

To z niej i powyższa sentencja ale również informacja, że przecież Ivan Rendić zmarł dokładnie w dzień święta patrona miasta, a więc w dzień Supetaru, 29 czerwca 1932.
No dobrze, Ivan Ivanem, ale pierwsze co rzuca się w oczy na cmentarzu to:

supsmu5.jpg

Neobiznatyjskie mauzoleum rodziny Petrinović wybudowane w latach 1924-1927 przez Toma Rosandića. Według jednych źródeł, Ivan nigdy nie umiał sobie wybaczyć, że to nie on był wykonawcą tego dzieła, według innych mauzoleum Tom budował pod czujnym okiem Ivana. Skłaniam się ku pierwszej wersji. Nie darmo bowiem źródła podają, że w końcu swojego żywota Ivan Rendić, niedoceniany wówczas przez Chorwatów, umierał w nędzy. Zostawmy te dywagacje by nacieszyć wzrok budowlą wykonaną z białego kamienia wydobywanego na Braču

supsmu6.jpg

wybudowanej na wzór krzyża z pięcioma kopułami. Na szczycie głównej kopuły znajduję się rzeźba przykulonego anioła,

supsmu7.jpg

natomiast na pozostałych, zewnętrznych kopułach zaobserwować można liczne zdobienia w kamieniu.

supsmu8.jpg

supsmu9.jpg

supsmu10.jpg

Dla uzupełnienia dodam, że Tom Rosandić w pośredni sposób wzorował się na wczesnym Ivanie Meštroviću, twórcy mauzoleum rodziny Račić ( w roku 1923), które można podziwiać w Cavtacie. Wspominam o tym, bo Meštrović w 1939 roku napisze o Rendiću: "Czy ktoś może nie docenić wysiłków Ivana Rendić, który położył wielkie zasługi dla stworzenia naszej sztuki rzeźbiarskiej…. To bowiem Rendić zrobił pionierskie dzieło i pobudził pragnienie rzeźby ... "
Być może właśnie dzięki uznaniu późniejszych rzeźbiarzy Rendić dziś znaczy tak wiele w Supetarze. I Supetar ma co pokazać jeśli chodzi o prace Rendića – choćby to:

supsmu11.jpg

Przynudzam? Może trochę, ale i mnie złapał tam pewien sentymentalizm. Przechadzając się pośród kolejnych perełek rzeźbiarskich

supsmu12.jpg

supsmu15.jpg

myślałem o innej wartej odwiedzenia nekropolii - pełnej jeszcze większych i chyba ciekawszych grobowców niż te powyżej czyli o Pere Lachaise.
Mijając

supsmu14.jpg

pomyślałem o cmentarzu Mirogoj w Zagrzebiu, który koniecznie kiedyś odwiedzę. Ale też przypomniał mi się odwiedzony zwykły, bo nasz polski, góralski, i niezwykły, bo pełen grobów słynnych osób cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem – polecam zwiedzenie.
Spojrzałem na to

supsmu13.jpg

i pomyślałem - wielka urna… Prochy… Zmarli… Przodkowie… Rzuciłem okiem na zwykłe groby, na zdjęcia...

supsmu16.jpg

supsmu17.jpg

Zwykli, normalni, dawni ludzie. Lubię stare fotografie, nawet na grobach, ale to zdanie otwiera temat rzekę i niekoniecznie związany jest z Chorwacją więc lepiej pierwszą wizytę na cmentarzu w Supetarze skończmy nad tym grobem

supsmu18.jpg

Że jak? Że szewc bez butów chodzi… Nieistotne. Myślę, że Ivan dobrze widzi tam z góry jakim jest sławnym człowiekiem w Supetarze!

Robiło się chłodno. Wracaliśmy do samochodu i co chwilę otwieraliśmy buzie ze zdumienia. Dziwnie poprzebierani ludzie zaczynali się pojawiać w porcie. Kiedy zobaczyliśmy dobrze ponad siedemdziesięcioletnią kobietę w mini tuż za pośladki i kabaretkach, z jakimś dziwnym nakryciem głowy zacząłem się zastanawiać, czy to ten nastrój, czy zapach lawendy… Dopiero gdy zobaczyliśmy to

supsmu19.jpg

Domyśliliśmy się jak będzie wyglądał Summer Carnival. Czy to jest coś co tygryski lubią najbardziej? Chyba niekoniecznie.
No i mógłbym jeszcze napisać, że wróciliśmy do Spitskiej, a skoro niebo zasnuwało się chmurami

supsmu20.jpg

to już tradycyjnie wieczór spędziliśmy w Vila Marija nad białym winem – tym razem nad Malvaziją. Mógłbym dodać, że było nie tylko chłodno, ale i cicho, i jakoś tak nostalgicznie. Ale żeby skończyć ze smutkami to na koniec dnia z Supetarem coś z YT – o rozwoju tego miasta…

gdzie zobaczycie chwile, gdy nie ma jeszcze wielkiego Konzumu, a Bartek znajdzie plac do gry w bile…
W następnym odcinku będzie słońce i radość i papuga pilnująca Bračkiego Stonehenge - Zgadniecie?
Ostatnio edytowano 02.12.2017 12:52 przez Abakus68, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.12.2017 22:26

Na mnie spacer po supetarskim cmentarzu również wywarł duże wrażenia. Melancholijnie mi się zrobiło...

Mirogoj w Zagrzebiu warto zobaczyć :idea: Nam trafiło się zwiedzanie w deszczu, ale i tak było pięknie. Tutaj kilkanaście zdjęć, jeśli chce Ci się rzucić okiem ;)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 01.12.2017 22:27

Piękny odcinek. Tyle ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z Twojej relacji. Absolutnie nie przynudzasz. Walory edukacyjne podane w tak wysmakowany sposób godne są samych pochwał. Do tego jeszcze potrafisz wzruszyć człowieka.
Następny odcinek będzie z papugą Mateo i sutivańskie mini zoo :?: :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 01.12.2017 22:38

to już tradycyjnie wieczór spędziliśmy w Vila Marija nad białym winem – tym razem nad Malvaziją.

Przy chmurach to chyba jednie słuszna koncepcja, wszak dusze trzeba rozweselić, zwłaszcza po wizycie na cmentarzu :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Brač? Koniecznie! Nawet jesienią! - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone