Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrady i niepełnosprawni

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 14.08.2007 12:12

Janusz Bajcer napisał(a):Koledzy Dragonm i Lubuszanin - zaciekawiony, co znaczą użyte przez Was słowa "tetra" i "tetrus", pogrzebałem w necie i znalazłem stronkę inwalidy też dotkniętego przez los, może ją znacie, ale zamieszczam, bo jest tam wiele informacji Wam pomocnych.
Pozdrawiam Janusz.

http://tetraplegia.ovh.org/index.php?strona=start


Witam
----------
Stronę znam - kiedyś przez przypadek na nią trafiłem... Raczej to blog jendego z "Tetrusów" niż jakaś przydatna strona z informacjami. A zawarte tam rady każdy z nas przewałkował nie raz osobiście i na swój sposób :)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 14.08.2007 20:05

Kilka lat temu jechalismy do CRO starym autem oznakowanym znaczkiem inwalidy ( mąż woził osobę niedowidzącą, mającą uprawnienia do takiego znaczka ).
Bardzo często spotykalismy się z sytuacjami, które nas zawstydzały. :oops:
Wjeżdżamy na parking w Puli, załadowany że hej.
Parkingowy, widząc znaczek pokazuje nam miejsce przeznaczone dla inwalidy. My na migi mówimy , że nie jesteśmy inwalidami, jedziemy dalej.
Inna sytuacja, wyjeżdżamy z parkingu gdzie stalismy na "normalnym" miejscu, chcemy płacić, a parkingowy mówi , że nie trzeba. I znów tłumaczenie, że nie mamy uprawnień. Na twarzy parkingowego zdziwienie, że nie korzystamy z "przywileju".
Tak samo było przy zjeździe z autostrady koło Karlovaca ( wtedy nie było dalszego ciągu).
Na Słowacji spotykały nas podobne sytuacje ( na parkingach).
Jak pisałam to było cztery, pięć lat temu.
Pozdrawiam
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 14.08.2007 21:04

fiolek napisał(a):Kilka lat temu jechalismy do CRO starym autem oznakowanym znaczkiem inwalidy ( mąż woził osobę niedowidzącą, mającą uprawnienia do takiego znaczka ).


Teraz same znaczki nie mają żadnej mocy prawnej- może je sobie kupić każdy na pierwszej lepszej stacji benzynowej. Od kilku lat jest specjalna imienna karta i przypisana do osoby, a nie samochodu: tak wygląda
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 14.08.2007 21:14

Witam Fiolek!
Dzięki za te informacje, które świadczą o tym że jednak honorowane są karty parkingowe wydawane w Polsce. Ta informacja świadczy o tym że można liczyć na pewne udogodnienia dla inwalidów i osób przewożących inwalidów.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale za autostradę też nie chcieli brać pieniędzy.

Pozdrawiam WLODEK40K
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 14.08.2007 21:48

Dragonm napisał(a):
fiolek napisał(a):Kilka lat temu jechalismy do CRO starym autem oznakowanym znaczkiem inwalidy ( mąż woził osobę niedowidzącą, mającą uprawnienia do takiego znaczka ).


Teraz same znaczki nie mają żadnej mocy prawnej- może je sobie kupić każdy na pierwszej lepszej stacji benzynowej. Od kilku lat jest specjalna imienna karta i przypisana do osoby, a nie samochodu: tak wygląda


mielismy tez taka kartę, ale została w domu.
Napisałam tylko, że nikt nie żadał od nas pokazania takiej karty na parkingu. Sam znaczek na aucie wystarczał.

Dzięki za te informacje, które świadczą o tym że jednak honorowane są karty parkingowe wydawane w Polsce. Ta informacja świadczy o tym że można liczyć na pewne udogodnienia dla inwalidów i osób przewożących inwalidów.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale za autostradę też nie chcieli brać pieniędzy.


Jak dojechalismy do bramki, Janusz podał kwitek i odliczoną gotówke. Facet pokazał na znaczek i cos tam powiedział. Może chciał żebysmy pokazali dokumenty uprawniające do ulg?
Mąz machnął ręką, że nie jesteśmy inwalidami i pojechaliśmy dalej.
Jak pisałam to było kilka lat temu, może przepisy sie zmieniły?
Szkoda, że temat nie wyszedł wcześniej. Może Plumek by coś pomogła?

pozdrawiam
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 15.08.2007 10:36

WLODEK40K napisał(a):Witam Fiolek!
Dzięki za te informacje, które świadczą o tym że jednak honorowane są karty parkingowe wydawane w Polsce...


To, ze karty sa honorowane to jest pewne- opis karty ze strony niepelnosprawni.pl"

Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych.

Kwestia tylko jak z tymi oplatami za autostrady? Czy kupowac winiety czy nie?
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 29.08.2007 19:06

Właśnie wróciłem z CRO

Opłaty za autostrady w moim przypadku.

Czechy-jechałem tylko kilkadziesiąt kilometrów dlatego zanim zapłaciłem wjechałem do Słowacji

Słowacja- Przed wjazdem na autostradę spotkałem patrol Policji, a więc wziąłem kartę parkingową i zapytałem się w prost. Policjanci oświadczyli że nie muszę płacić za przejazd choć widziałem że nie byli do końca przekonani.

Austria- przejechałem nie płacąc winiety choć do końca nie jestem przekonany czy dobrze zrobiłem.

Słowenia- na bramce zapłaciłem za przejazd. Powiedziano mi że mogę sobie kartę pokazywać a i tak muszę zapłacić.

Chorwacja- podobnie jak Słowenia na kartę nawet nie chcieli patrzeć. Zapłaciłem za cały przejazd

Droga powrotna

Chorwacja- bez zmian

Węgry-kupiłem winietę za przejazd ponieważ znudziło mi się pokazywanie karty bez sensu, a myślę że i tak by mnie nie zrozumieli.

Słowacja - nie płaciłem

Podsumowując moją drogę dalej uważa, że najbardziej przyjaznym krajem dla inwalidów jest Słowacja

W Chorwacji są wyznaczone miejsca dla inwalidów, ale często zajęte przez pojazdy zaopatrzenia, oraz przez pojazdy nie posiadające uprawnień do postoju. Parkując w strefie płatnej poza wyznaczonym miejscem nikt nie zażądał ode mnie pieniędzy widząc kartę za szybą. Widziałem jak pojazd
zaparkowany na miejscu dla inwalidów nielegalnie był zabierany przez holownik na parking strzeżony

Pozdrawiam
bb84
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bb84 » 10.06.2010 23:22

Witam dopiero teraz wpadłem na ten temat... wczesniej takie zwolnienie z oplat nie przyszło mi do głowy ... o ile jak napisał Wlodek w Chorwacji nie ma szans ( chociaż faktycznie zapis niby jest ... teoretycznie nie jest napisane ze przepis dotyczy tylko obywateli Chorwacji... a kartę inwalidzką "postojową " na parkingach i ulicach uznają wiec dlaczego nie na autostradzie ?? Ciekaw jestem co by bylo gdyby Wlodek wezwal policje jaka była by ich decyzja ) to ciekaw jestem jak to jest z resztą krajów tranzytowych zwłaszcza ze Słowacją , ja nie mogę znalezć żadnego info potwierdzającego to że faktycznie nie trzeba winietki ... a jak w Austrii ?? może ktoś ma takie informacje ?
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 10.06.2010 23:39

Ojacie to faktycznie udało się Tibie odkopać temat. Przeczytałem od dechy do dechy bardzo interesujący choć mnie nie dotyczy. Powodzenia w dalszych informacjach
bb84
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bb84 » 15.06.2010 20:50

Niestety muszę zdementować informację o bezpłatnym przejezdzie przez Słowację... o to co dostałem z konsulatu

"Witam

Z przykrością informuję, że zwolnienie z wykupienia winiety na autostrady w RS dotyczy wyłącznie obywateli słowckich.
Zwolnienie nie dotyczy obcokrajowców.
Z poważaniem
Teresa Kaminska "
stanleypl
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stanleypl » 12.07.2015 23:13

Hej,

czy coś się zmieniło na korzyść (niepłacenia) korzystania z autostrad/zakupu winiet na trasie PL-Czechy-Austria-Słowenia-Chorwacja? czy nadal niepełnosprawny z nowym już wzorem karty parkingowej płaci? :)

pzdr
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 13.07.2015 07:49

Też byłbym zainteresowany odpowiedzią ponieważ kilka lat już jeżdżę a nigdy nie skorzystałem z żadnej ulgi.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.07.2015 08:07

Z napisał(a):Też byłbym zainteresowany odpowiedzią ponieważ kilka lat już jeżdżę a nigdy nie skorzystałem z żadnej ulgi.

Adriatic.hr oferuje zniżki w postaci "Bezpłatne autostrady" :wink: :lol:
Szczegóły na stronie.
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 13.07.2015 10:59

Panie Janusz nigdy w życiu nie będę brał przez agencję :D ,bardziej chodziło mi o uprawnienia inwalidzkie :papa:
majchrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 06.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) majchrzy » 14.06.2016 13:10

Czy może ktoś ma jakieś najnowsze informacje odnośnie tematu.
Czy coś się nie zmieniło od zeszłego roku?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrady i niepełnosprawni - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone