Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Istria 2022

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10901
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.03.2022 18:13

mchrob napisał(a):
te kiero napisał(a):Dziękuję za pokazanie Dvigradu; podczas pobytu na Istrii odpuściliśmy sobie go, tak jak Zarečki Krov oraz Vodnjan. Zatem trzeba kiedyś tam wrócić :papa:


Po twojej relacji widzę że jesteś niezłym szperaczem ciekawych miejsc na pewno jeszcze kiedyś uda ci się je zobaczyć :D


Przed wyjazdem często studiuje mapę GM i GSV (zamiłowanie z Gegry), ale i tak sporo mi ucieka czasem oczywistych rzeczy.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.03.2022 23:17

Przed powrotem z Pazina zatrzymujemy się nad brzegiem Kanału Limskiego. To miejsce tuż przy jego początku, jest tu mała przystań oraz kilka restauracji oferujących hodowane na miejscu owoce morza. W tym momencie większość jest zamknięta (jedna chyba działa bo stało pod nią kilka samochodów).

f01.JPG

f02.JPG


Pod plażowymi parasolami rozłożyli się ze swoim sprzętem wioślarze.

f03.JPG


W kanale ze względu na osłonięcie od wiatru są chyba dobre warunki do treningu.

f04.JPG


Powoli zmienia się pogoda.

f05.jpg


Niebo zwiastuje że zmiana może być dynamiczna.

f06.jpg


Wsiadamy do auta i kilka kilometrów dalej zatrzymujemy się by wejść na zauważoną wcześniej wieże widokową aby z góry przyjrzeć się kanałowi.

f07.JPG


Przy lepszej pogodzie pewnie fotki też wyszły by lepiej.

f08.JPG


Widać hodowle skorupiaków.

f09.JPG


Za chwilę dojeżdżamy do Vrsaru. Zatrzymujemy się na zakupy bo dzisiaj obiad gotujemy sami.

Po obiedzie idziemy na kolejny spacer po miasteczku tym razem we dwoje, dzisiaj chcemy podejść na kolejny punkt widokowy.


Natura pięknie pomalowała chmurami niebo.

f10.jpg


Wspinamy się na małe wzgórze po drugiej stronie mariny.

f11.jpg


Znajdują się tam pozostałości nieczynnego już kamieniołomu Montraker.
Został zamknięty w połowie zeszłego wieku a kamień w tym miejscu wydobywano już od czasów rzymskich.
Z kamienia Vrsarskiego zbudowano wiele Weneckich budowli m. in. most Ponte della Libertà łączący Wenecję ze stałym lądem.

f12.jpg

f13.jpg


Jest tu dużo miejsca, które bywa wykorzystywane na różne koncerty czy festiwale.

f14.jpg


W najwyższym punkcie kamieniołomu urządzony jest punkt widokowy na który za chwilę wejdziemy.

f15.jpg


Rozciąga się z niego widok na wszystkie strony. Jest pięknie.

f16.jpg


Dodatkowo pogoda sprawia że spektakl na niebie tak nas zachwycił. :hearts: :hearts: :hearts:

f17.jpg


Nie chce mi się ruszać z miejsca, mógłbym tu tak stać, stać i patrzeć w dal.

f18.jpg


Ale trzeba się ruszyć bo powoli zaczyna kropić.

f19.jpg


Schodzimy w dół, na drugą stronę wzgórza w stronę miejskiej plaży.
Przechodzimy obok szkoły podstawowej.

f20.jpg


Jak można się uczyć albo (uczyć kogoś) mając taki widok z okien i tak blisko do plaży? ;)

f21.jpg


Ale tu cicho i spokojnie.

f22.jpg


Podejrzewam że latem nie jest już tak przyjemnie. :roll:

f23.jpg


Zachodzące słońce za chmurami też potrafi zbudować nastrój.

f24.jpg

f25.jpg

f26.jpg


Który udziela się również nam. :D

f27.jpg


Wracamy do apartmana i chłopaków.

f28.jpg


Kolejny raz podziwiając obrazy wymalowane na niebie.

f29.jpg


Wieczorem jeszcze korzystamy z dostępności hotelowego basenu i kończymy ten dzień.
Jutro zupełna zmiana pogody i kolejna wycieczka. Okulary przeciwsłoneczne już przygotowane 8)
Ostatnio edytowano 17.03.2022 21:42 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 16.03.2022 19:11

te kiero napisał(a):
mchrob napisał(a):Po twojej relacji widzę że jesteś niezłym szperaczem ciekawych miejsc na pewno jeszcze kiedyś uda ci się je zobaczyć :D


Przed wyjazdem często studiuje mapę GM i GSV (zamiłowanie z Gegry), ale i tak sporo mi ucieka czasem oczywistych rzeczy.


Ja często mam tak, że pomimo wcześniejszego przygotowania pewne rzeczy zauważam dopiero przy pisaniu relacji i mogę sobie tylko w duchu powiedzieć że mogłem tam pojechać. :evil:
Byliśmy np w Buzet, a o najwęższej ulicy świata dowiedziałem się kilka dni temu. Byliśmy kilka metrów od niej i przegapiłem.
Zawsze sobie wtedy mówię że przynajmniej będzie kiedyś gdzie wracać. :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2022 21:54

mchrob napisał(a):Byliśmy np w Buzet, a o najwęższej ulicy świata dowiedziałem się kilka dni temu. Byliśmy kilka metrów od niej i przegapiłem.
Zawsze sobie wtedy mówię że przynajmniej będzie kiedyś gdzie wracać. :D


Nie wiem o której uliczce w Buzet piszesz , jednak pogrzebałem w pamięci i necie , i wyszła z tego mała lista najwęższych ulic :


1. Reutlingen, w Badenii – Wirtembergii, Spreuerhofstrasse ma w najwęższym punkcie 31 cm, a w najszerszym miejscu 50 cm
2. Ulica Klančić, Vrbnik na wyspie Krk, ma ona tylko ok. 40 cm szerokości
3. Vinárna Čertovka znajdująca się w Pradze , ulica liczy sobie około 50 cm szerokości.
4. Parliament Street w angielskim Exeter w najwęższym miejscu ma 64 cm i 50 m długości.
5. Placencia Willage - Bezlie, Ameryka Środkowa. Główny deptak ma ok. 1,2 km długości i ok. 120 cm szerokości.
Księga Rekordów Guinnessa z roku 2009 określa ją jako najwęższą główną ulicę na świecie.
6. Strada Sforia w miejscowości Braszow w Rumunii ma aż 131 cm szerokości na długości 83 metrów i jest pozostałością po oryginalnej średniowiecznej zabudowie miasta.
7. Ulica Wąska w Zwierzyńcu ma około 150 cm szerokości , również bardzo wiekowa
8. The Shambles, średniowieczna ulica w mieście York , jedna z głównych atrakcji miasta to "prawie" autostrada miejska :)
jej szerokość na górze znacznie różni się od szerokości bruku :wink:

"Złota uliczka", Lubsko , kiedyś stanowiła wąskie przejście między ulicami Krakowskiego Przedmieścia i ulicą Chrobrego.
Jej nazwa istnieje już od średniowiecza i jest najwęższą ulicą w Polsce . ( Nie mierzyłem , ale jest wąsko )

Mam nadzieję , że nie masz mi za złe wstawienie tej listy


Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 16.03.2022 22:16

Dzięki za listę. Ta w Buzet ma 64 cm to pewnie nie jest najwęższa. :lol:

323779.jpg

323780.jpg



https://www.glasistre.hr/istra/turistic ... J6psCzEbFI

Z twojej listy udało mi się zaliczyć tą z Pragi.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.04.2022 10:31

Jakim cudem przegapiłam ostatni odcinek??? :oops: :oops: :oops:
Genialny niebiański spektakl - nie ma co, wszelkiego gatunku chmury i chmureczki zawsze upiększają widok :hearts: .
Kanał z góry też niczego sobie - wygląda na idealny dla kajakarzy :wink:
I widoki z kamieniołomu - poezja, akurat jako antidotum na dzisiejszą szarówkę :hearts:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.04.2022 18:44

Kapitańska Baba napisał(a):Jakim cudem przegapiłam ostatni odcinek??? :oops: :oops: :oops:
Genialny niebiański spektakl - nie ma co, wszelkiego gatunku chmury i chmureczki zawsze upiększają widok :hearts: .
Kanał z góry też niczego sobie - wygląda na idealny dla kajakarzy :wink:
I widoki z kamieniołomu - poezja, akurat jako antidotum na dzisiejszą szarówkę :hearts:


Też trochę zaniedbałem relację, słoneczny marzec mnie rozleniwił. :roll: Ale ostatnie pochmurne dni przypomniały mi że mam pokazać Wam słoneczną Istrię. Obiecuję poprawę.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.04.2022 19:43

Prognozy pogody na ten dzień zapowiadały pełne słońce.
Spojrzenie przez okno utwierdziło mnie że się sprawdzą.

Poranne lusterko. :mrgreen:

g01.jpg


Szybkie śniadanie, potem do auta i jedziemy - kierunek północ.
Pierwszy przystanek wycieczki to Poreč. Parkujemy na wielkim parkingu w centrum miasta. Mimo wczesnej pory prawie pełny. Ciekawę jak tu wygląda w sezonie 8O

Na zdjęciu rondo tuż obok parkingu, lokalsi potrafią je kreatywnie wykorzystać. Zawsze to jakaś oszczędność na opłatach za parkowanie ;)

g02.JPG


Idziemy się przespacerować po mieście
Na centralnym placu miasta (Trg Slobode) stoi niepozorny kościół ale pod pięknym wezwaniem Crkva Gospe od Anđela.

g03.JPG


Cafe Bary jak zwykle pełne ;)

g04.JPG


Fajna wieża obronna, w środku działa podobno bardzo dobra restauracja no i widoki też świetne przy kolacji. Jest taras na szczycie ;)

g05.JPG


Ulica Decumanus czyli rzymska oś miasta wschód-zachód.
W sierpniu pewnie ciężko byłoby tędy przejść ale teraz możemy podziwiać piękno kamienic przy niej.

g06.JPG

g07.JPG


Nie da się ukryć że tu panowali Wenecjanie.

g08.JPG

g09.JPG



Przy Cardo (oś pólnoc-południe) odbijamy w stronę morza.

g10.JPG


Już się za wodą stęskniliśmy ;)

g11.JPG


Teraz trochę CK Austii

g12.JPG


A po drugiej stronie zatoki "hotelowa" wysepka Sveti Nicola. Coś dla zwolenników "all inclusive".

g13.JPG


Jak ktoś cierpi z nadmiaru gotówki to tu można sobie ulżyć :mrgreen:

g14.JPG


Takiej zieleni zimą to im naprawdę zazdroszczę :x

g15.JPG


Obchodzimy miasto nadbrzeżem.

g16.JPG


Tłumów nie ma :lol:

g17.JPG


Znudzone galeby z ochotą pozują do zdjęć.

g18.JPG

g19.JPG


Koniec szwendania trzeba wrócić do miasta.

g20.JPG


Tam czeka na nas największa atrakcja miasta ale to w kolejnym odcinku.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.04.2022 08:49

Kochane galeby :hearts: :hearts: :hearts:
Puste miasto też niczego sobie :wink:
Lubię pustki w Cro ale czasem gdy jest ich za dużo - tęsknię za gwarem turystów i tubylców. Nie dogodzisz :oczko_usmiech:
Za to woda w pełnym słońcu aż kusi żeby do niej wskoczyć :boss:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.04.2022 09:03

W Poreču mieszkaliśmy kiedyś przez tydzień. Miło powspominać :D .
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.04.2022 11:38

Kapitańska Baba napisał(a):Kochane galeby :hearts: :hearts: :hearts:

Specjalnie dla Ciebie :smo:

Kapitańska Baba napisał(a):Puste miasto też niczego sobie :wink:
Lubię pustki w Cro ale czasem gdy jest ich za dużo - tęsknię za gwarem turystów i tubylców. Nie dogodzisz :oczko_usmiech:
Za to woda w pełnym słońcu aż kusi żeby do niej wskoczyć :boss:

Ze względu na szkoły chłopaków to Cro zażywaliśmy niestety tylko w sezonie więc dla nas to cudowna odmiana :oczko_usmiech:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.04.2022 11:40

marze_na napisał(a):W Poreču mieszkaliśmy kiedyś przez tydzień. Miło powspominać :D .

My "liznęliśmy" trochę tylko tego miasta, na pewno warto będzie tu jeszcze wrócić
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.04.2022 12:38

mchrob napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Kochane galeby :hearts: :hearts: :hearts:

Specjalnie dla Ciebie :smo:


Dziękuję :hearts:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.04.2022 18:12

Kapitańska Baba napisał(a):
mchrob napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Kochane galeby :hearts: :hearts: :hearts:

Specjalnie dla Ciebie :smo:


Dziękuję :hearts:


Mam jeszcze w zanadrzu kilka zdjęć, które Ci się powinny spodobać ale to trochę później jak na nie przyjdzie pora.
A teraz prosiłbym o gibnięcie wątku na kolejną stronę bo trochę innych fotek się pojawi.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.04.2022 20:51

Gibamy :lol:

A to miasto wbiło mi się w pamięć , też odwiedzaliśmy go po sezonie i było pięknie :D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Istria 2022 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone