Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 17.07.2012 20:53

AndrzejJ. napisał(a):Mam to to dzieło i obczytałem,ale wybacz ani to przewodnik historyczny ani o jedzeniu i piciu.Nie wiem o czy ta książka jest.


Może o jedzeniu i piciu, czy też o geografii nie jest to dzieło zbyt wybitne i obiektywne (autorowi np. strasznie nie podobało się Blato na Korculi - może nie jest najpiękniejsze, ale bez przesadyzmu), ale co do historii, to bym się nie zgodził ...

Oczywiście można dokładniej, z powołaniem się na źródła, albo też bardziej z zaangażowaniem i z opowiedzeniem się po którejś stronie. Ale czy to ma sens? Historię tyle razy pisano wciąż na nowo i każdy chciał być w niej zwycięskim i kryształowo czystym. Przy okazji dosyć sprytnie usuwając z niej pamięć o tym, co nie pasowało do tego obrazu.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 17.07.2012 21:24

Adam Sz. napisał(a):
AndrzejJ. napisał(a):Mam to to dzieło i obczytałem,ale wybacz ani to przewodnik historyczny ani o jedzeniu i piciu.Nie wiem o czy ta książka jest.


Może o jedzeniu i piciu, czy też o geografii nie jest to dzieło zbyt wybitne i obiektywne (autorowi np. strasznie nie podobało się Blato na Korculi - może nie jest najpiękniejsze, ale bez przesadyzmu), ale co do historii, to bym się nie zgodził ...

Oczywiście można dokładniej, z powołaniem się na źródła, albo też bardziej z zaangażowaniem i z opowiedzeniem się po którejś stronie. Ale czy to ma sens? Historię tyle razy pisano wciąż na nowo i każdy chciał być w niej zwycięskim i kryształowo czystym. Przy okazji dosyć sprytnie usuwając z niej pamięć o tym, co nie pasowało do tego obrazu.

Masz rację .Jak z kimś piję i jem to przy pisaniu historii nie powołuję się na żrodła. :wink:
zmasz
Croentuzjasta
Posty: 263
Dołączył(a): 05.07.2007
Przykre, ale warto przeczytać

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmasz » 29.08.2012 16:14

Krwawe zawody w "chorwackim Auschwitz"
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/histori ... omosc.html
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 29.08.2012 16:48

Okrutniejsi niż naziści. Temat już się nieco postarzał, ale przy okazjii tego tekstu z Onetu jeszcze raz zadałem sobie pytanie. czy to jest prawdziwe oblicze dobrodusznych , uczynnych Chorwatów?
w dodatku to : cyt "Krwawe dzieło ustaszów było tym wstrząsające, że miał w nim znaczny udział katolicki kler. Włoski obserwator w NDH już w 1941 r. odnotowywał: "trudno wyobrazić sobie karną wyprawę ustaszów bez księdza".

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/histori ... omosc.html
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 29.08.2012 16:58

Ja na szczęście nie miałem żadnych przykrych przygód w Chorwacji, ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród. Dzisiaj akurat pojawił się artykuł o chorwackim Auschwitz. To jego fragment o zawodach obozowych strażników: "Zwycięzca otrzymał złoty zegarek, prosiaka i butelkę wina. W kilkanaście godzin zdołał w obozie w Jasenovacu zaszlachtować ponad tysiąc ludzi. To, jak chorwaccy ustasze obchodzili się ze swoimi ofiarami, przerażało nawet Niemców."
Cały artykuł jest tutaj: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/histori ... omosc.html
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 29.08.2012 17:09

huling napisał(a):Ja na szczęście nie miałem żadnych przykrych przygód w Chorwacji, ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród. Dzisiaj akurat pojawił się artykuł o chorwackim Auschwitz. To jego fragment o zawodach obozowych strażników: "Zwycięzca otrzymał złoty zegarek, prosiaka i butelkę wina. W kilkanaście godzin zdołał w obozie w Jasenovacu zaszlachtować ponad tysiąc ludzi. To, jak chorwaccy ustasze obchodzili się ze swoimi ofiarami, przerażało nawet Niemców."
Cały artykuł jest tutaj: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/histori ... omosc.html



Jasenovac - Chorwacki Obóz Koncentracyjny. Komendantem był Miroslav Filipović-Majstorović, były franciszkanin, powszechnie zwany szatanem[, który mordował ludzi gołymi rękami. Dla oszczędzania kul podrzynano więźniom gardła – w zawodach urządzonych w obozie 28 sierpnia 1942 zwyciężył Petar Brzica, członek organizacji Križari (Krzyżowcy), który w jeden dzień, specjalnym nożem nazywanym srbosjek poderżnął gardła 1360 ludziom. Križari (pol. Krzyżowcy) – chorwacki antykomunistyczny ruch oporu w Jugosławii w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, nazywani też potocznie Škripari (od ukrywania się w jaskiniach – škripine). Krzyżowcy byli ruchem religijnym. Najwięcej wsparcia organizacja ta otrzymywała ze strony Kościoła katolickiego[1].

Ustasze czyli faszyści chorwaccy -http://ryuuk.salon24.pl/438017,chorwacja-ustaszow-terror-panstwa-bozego
Ostatnio edytowano 29.08.2012 17:14 przez darek1, łącznie edytowano 1 raz
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.08.2012 17:11

huling napisał(a):ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród.


Rozumiem,że od 1942 nic się nie zmieniło?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.08.2012 17:16

Informuję, że przeniosłem kilka postów z innych tematów we właściwe miejsce :idea:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 29.08.2012 17:24

anakin napisał(a):
huling napisał(a):ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród.


Rozumiem,że od 1942 nic się nie zmieniło?

Odpowiedz sobie sam - Srebrenica http://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Srebrenicy

Wystarczy iskra,paru polityków, księży i zacznie się nowy konflikt na Bałkanach. Dużo tam nie brakuje. Zbyt duża mieszanka narodowościowa i etniczna, Bośniacy, Chorwaci, Serbowie, Albańczycy,Macedończycy, Katolicy,Prawosławni, Islamiści.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 29.08.2012 17:29

realista2 napisał(a):Okrutniejsi niż naziści. Temat już się nieco postarzał, ale przy okazjii tego tekstu z Onetu jeszcze raz zadałem sobie pytanie. czy to jest prawdziwe oblicze dobrodusznych , uczynnych Chorwatów?
w dodatku to : cyt "Krwawe dzieło ustaszów było tym wstrząsające, że miał w nim znaczny udział katolicki kler. Włoski obserwator w NDH już w 1941 r. odnotowywał: "trudno wyobrazić sobie karną wyprawę ustaszów bez księdza".http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/krwawe-zawody-w-chorwackim-auschwitz,2,5230727,kiosk-wiadomosc.html


Uchodżcy z Wołynia, przedwojennej Małopolski czyli Ukrainy Zachodniej powiedzieliby "Trudno wyobrazić sobie karną wyprawę ukraińców (nacjonalistów z UPA i bezwolnych analfabetów chłopów czyli pospólstwa wiejskiego) bez księdza greko-katolickiego.
huling
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 01.08.2011
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) huling » 29.08.2012 17:32

anakin napisał(a):
huling napisał(a):ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród.


Rozumiem,że od 1942 nic się nie zmieniło?


Przez 50 lat byli spokojni. Jak nie pamiętasz wojny domowej w Jugosławi w latach 90-tych, to sobie o niej poczytaj, albo obejżyj film "Kraina miodu i krwi".
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.08.2012 17:37

anakin napisał(a):
huling napisał(a):ale Chorwaci to wcale nie jest taki spokojny naród.


Rozumiem,że od 1942 nic się nie zmieniło?


No nie określisz chyba ich temperamentu jako flegmatyczny... :wink:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 29.08.2012 17:40

Tak de facto gdyby Stalin nie ustalił z aliantami granicy na wschodzie to mielibyśmy drugą Srebrenicę. Zarżnelibyśmy się z ukraińcami na amen zgodnie z wytycznymi kościoła katolickiego, greko-katolickiego czy prawosławnego. Mamy w Polsce spokój bo stanowimy jednolity naród. Jedyne co Stalin zrobił rzeczywiście dobrego dla Polski. Aby utrzymać narody w ryzach trzeba bybyło zrezygnować z demokracji tylko na przywódców wyznaczać ludzi pokroju Josipa Broz Tito lub Stalina. Pozdrawiam
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Miejscowi i agresja

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.08.2012 17:50

huling napisał(a):Przez 50 lat byli spokojni. Jak nie pamiętasz wojny domowej w Jugosławi w latach 90-tych, to sobie o niej poczytaj, albo obejżyj film "Kraina miodu i krwi".


Ja rozumiem o czym mówisz, jednak Twój post był w innym temacie niż ten w którym jest obecnie.
Dlatego zapytałem.
Teraz Janusz go przeniósł tutaj i moje pytanie straciło całkowicie sens.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 29.08.2012 17:57

a mnie zastanawia ile jeszcze po latach zostało w nich tego nieludzkiego okrucieństwa ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone