Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.06.2012 12:35

maniust napisał(a):Odgrzałeś kotlet ........
Tylko po co znów w tym gównie mieszać?


Nie wiesz Maniek po co???
Po niektórzy lubią sie babrać w gównie całe życie!
A rzekoma "chęć poznania historii" to tylko pretekst do uprawiania gównianej pseudo-polityki.
Jak powiedział Bocian-gówno nam do tego!
A już na pewno nie mamy prawa kogokolwiek oceniać!

Może powklejamy sobie jakieś zdjęcia np.z Auschwitz.....?
Stosy lalek i włosów....?
A potem porozmawiamy?? :evil:

Jak dla mnie ten temat dawno powinien być na Baryczy!
I to głęboko! :evil:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 02.06.2012 12:36

mojekp napisał(a):Atak na marginesie

Czy to się różni od ataku środkiem? :):)
Pozdrav.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 02.06.2012 13:42

Najłatwiej przyjąć, że to było dawno i szkoda gadać, ale jakoś tak nie mogę. Problem nie w tym, że zabijali tylko jak to robili. To co wyczyniali ustasze, to ślepa furia, szaleństwo i makabryczny do granic zezwierzęcenia sadyzm. Fotografie tych zbrodni pokazują zdjęcia kobiet z odciętymi piersiami, wyłupione oczy (sam Pavelič był ponoć ich kolekcjonerem), odcięte genitalia, dzieci wbijane na pal, setki narzędzi zbrodni: noży, toporów, haków na mięso, itd. Włosi sfotografowali ustasza, który nosił naszyjnik z ludzkich języków i oczu. Żyją jeszcze ludzie którzy się tego dopuszczali. Ilekroć jestem w Chorwacji i rozmawiam z Chorwatami zadaję sobie pytanie czy dziś też byliby do tego zdolni ? Jesteście pewni, że nie?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 02.06.2012 14:23

A Ty jesteś pewien że nie byłbyś zdolny do czgoś takiego? Nie oceniaj by nie zostać ocenionym.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 02.06.2012 14:44

Rysio napisał(a):A Ty jesteś pewien że nie byłbyś zdolny do czgoś takiego? Nie oceniaj by nie zostać ocenionym.

Jestem tego absolutnie pewien i mam nadzieję, że ty też, ale problem nie polega na tym, że ta czy inna osoba jest zdolna do takich okropności. Problemem jest skala tego zjawiska w Chorwacji tamtych czasów. Niemców oskarżamy o ludobójstwo i eksterminację Żydów Cyganów. Tak oni zabijali, ale nie ćwiartowali ludzi żywcem, nie wbijali na pal, nie obcinali genitaliów, nie wyłupiali oczu, a już na pewno tych "trofeów" nie kolekcjonowali. Nie zamierzam tu usprawiedliwiać Niemców żeby wszystko było jasne. Przeraża mnie tylko, że można było jeszcze gorzej.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 02.06.2012 18:55

realista2 napisał(a):
Rysio napisał(a):A Ty jesteś pewien że nie byłbyś zdolny do czgoś takiego? Nie oceniaj by nie zostać ocenionym.

Jestem tego absolutnie pewien i mam nadzieję, że ty też, ale problem nie polega na tym, że ta czy inna osoba jest zdolna do takich okropności. Problemem jest skala tego zjawiska w Chorwacji tamtych czasów. Niemców oskarżamy o ludobójstwo i eksterminację Żydów Cyganów. Tak oni zabijali, ale nie ćwiartowali ludzi żywcem, nie wbijali na pal, nie obcinali genitaliów, nie wyłupiali oczu, a już na pewno tych "trofeów" nie kolekcjonowali. Nie zamierzam tu usprawiedliwiać Niemców żeby wszystko było jasne. Przeraża mnie tylko, że można było jeszcze gorzej.


Wiec jesteś w błędzie. Zbrodnie były po obu stronach i tak właśnie nakręca się ta spirala zbrodni. Gdybyś celowo zrobił krzywdę np. mojemu dziecku, to uwierz, że to co robili ustasze czy czetnicy byłoby zabawą przedszkolaków. Dodaj do tego ideologię i doskolale wykształconą propagandę a znajdziesz odpowiedź dlaczego działo się tak a nie inaczej.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 02.06.2012 19:12

Rysio napisał(a): Gdybyś celowo zrobił krzywdę np. mojemu dziecku, to uwierz, że to co robili ustasze czy czetnicy byłoby zabawą przedszkolaków.


Znaczy jeśli jakaś osoba zrobiłaby krzywdę twojemu dziecku to byś tej osobie odpłacił pięknym za nadobne i to jest w porządku, ale nie sądzę żebyś chciał w akcie zemsty obcinać rączki,wyłupiać oczy i wbijać na pal małoletnie, niewinne dzieci tej osoby, a tym bardziej innych osób których jedyną winą było to , że były tej samej narodowości co zwyrodnialcy. Zaś argument, że Serbowie , Bośniacy i inni byli tacy sami, albo jeszcze gorsi nie ma nic do rzeczy. Im powiedziałbym to samo byliście zwyrodnialcami.
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 02.06.2012 20:21

Bocian napisał(a):
KrystekX napisał(a):Ante Pavlovica

Nie znam gościa? On ma jakieś kwatery?


Hahahaha!! Bocian piwo dla Ciebie!:) Ubawiłeś mnie tym tekstem. Fakt nazwisko trochę przekręciłem :) Tak nocuję u niego ma bardzo tanie kwaterki ... ale gdzie nie zdradzę bo nie chcę żeby było tłoczno:)
Mam jeszcze dobry link do kwatery u Ante Gotoviny...20 eu za nocke za 3-os. apartman :)
link do kwatery
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.06.2012 03:10

realista2 napisał(a):
Rysio napisał(a): Gdybyś celowo zrobił krzywdę np. mojemu dziecku, to uwierz, że to co robili ustasze czy czetnicy byłoby zabawą przedszkolaków.


Znaczy jeśli jakaś osoba zrobiłaby krzywdę twojemu dziecku to byś tej osobie odpłacił pięknym za nadobne i to jest w porządku, ale nie sądzę żebyś chciał w akcie zemsty obcinać rączki,wyłupiać oczy i wbijać na pal małoletnie, niewinne dzieci tej osoby, a tym bardziej innych osób których jedyną winą było to , że były tej samej narodowości co zwyrodnialcy. Zaś argument, że Serbowie , Bośniacy i inni byli tacy sami, albo jeszcze gorsi nie ma nic do rzeczy. Im powiedziałbym to samo byliście zwyrodnialcami.


Prawo Wilka. Nic na to nie poradzisz. Kiedy ta maszyna rusza, musi zabraknąć paliwa żeby się zatrzymała. Przekonały się o tym ONZty, UNPROFORY, NATA I sratatata.
zdolar68
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 08.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) zdolar68 » 17.07.2012 00:08

Aż ciekawe jak wszystkim udało się ominąć nazwę Bleiburg w tej dyskusji?
Pozdrawiam
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 17.07.2012 13:46

zdolar68 napisał(a):Aż ciekawe jak wszystkim udało się ominąć nazwę Bleiburg w tej dyskusji?
Pozdrawiam


Bleiburg, ale i Maribor to już za wyższa szkoła jazdy mało kto, nie interesujący się historią, ma o tym pojęcie...

Przemek
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 17.07.2012 14:43

W Bleiburgu jest zabyto ponad 150 tyszency łudzy ruznich narodowoszćy Horwatuw,Slowencuw,Serbuw i Czarnogorcuw. Masakra je trwala kilka mieszency a sprawcamy som bily Titovi partizani .
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 17.07.2012 16:17

Polecam książkę Sławomira Kopera, zatytułowaną Chorwacja. Przewodnik historyczny - O fascynującej historii, jedzeniu i piciu.

Dobra rzecz, bardzo obiektywna w kwestiach historycznych, pisana przez człowieka, który bardzo dobrze zna ten kraj i kraje ościenne i miał, i ma przyjaciół po wszystkich stronach barykady ostatniej wojny (i wcześniejszych też).

Polecam. Można kupić w wielu miejscach, dosyć tanio. Według mnie lektura obowiązkowa dla kogoś, kto chce coś zrozumieć, a potem wypowiadać się o historii tego pięknego kraju.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 17.07.2012 16:30

realista2 napisał(a):
Rysio napisał(a):A Ty jesteś pewien że nie byłbyś zdolny do czgoś takiego? Nie oceniaj by nie zostać ocenionym.

Jestem tego absolutnie pewien i mam nadzieję, że ty też, ....


Św Piotr też był pewien, ....potem słuchał koguta.

Nikt nie wie jak się zachowa w sytuacji ekstremalnej, pod presją.
Nikt tego nie wie na pewno dopóki nie doświadczy.

Warto zwrócić uwagę choćby na zachowania w tłumie.
Normalni ludzie dostają "małpiego rozumu".
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 17.07.2012 19:53

Adam Sz. napisał(a):Polecam książkę Sławomira Kopera, zatytułowaną Chorwacja. Przewodnik historyczny - O fascynującej historii, jedzeniu i piciu.

Mam to to dzieło i obczytałem,ale wybacz ani to przewodnik historyczny ani o jedzeniu i piciu.Nie wiem o czy ta książka jest.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone