Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.04.2010 10:03

szablasty napisał(a):... wywiązała się dyskusja która do niczego dobrego nie doprowadzi. Na mnie ten artykuł zrobił wrażenie bo nie znałem (nie znam) historii Chorwacji


Pewnie masz rację, że dyskusji tej nie ma już po co kontynuować, ale tylko dlatego, że doprowadziła ona dość szybko do czegoś dobrego - jesteś bogatszy (może nie tylko Ty?) o pewne wiadomości na temat Chorwacji, których do tej pory nie miałeś.

Pozdrawiam. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.11.2010 07:44

Obrazek

Przybyłem tu, by jeszcze raz przeprosić i wyrazić żal, tak by Serbowie i Chorwaci oraz nasze kraje mogły otworzyć nowy rozdział wspólnej historii.
Zamknijmy w księdze przeszłości to, co wydarzyło się między nami w XX w. Zajmijmy się przyszłością -

mówił Tadić drżącym głosem w Ovearze pod Vukovarem.

- Wierzymy, że możemy się pojednać, a nasze kraje mogą żyć w pokoju i przyjaźni -

dodawał stojący obok prezydent Chorwacji Ivo Josipović.


http://wyborcza.pl/1,75248,8614561,Serbia_jedna_sie_z_Chorwacja.html#ixzz14NpatGzT
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 05.11.2010 09:42

Ważne jest, że współczesna Chorwacja odżegnuje się od niechlubnych rozdziałów swojej historii. Na pewno gdzieś tam są jacyś niepoważni nacjonaliści (podobnie jak w Niemczech czy na Ukrainie), ale generalnie obecni Chorwaci raczej niewiele wspólnego mają z okresem sympatyzowania z hitlerowskim socjalizmem.
A z drugiej strony ich "sympatyzowanie" z hitlerowcami w czasie II WŚ ma swoje uzasadnienie (choć nie usprawiedliwienie).
Warto się zapoznać z tą historią.. chociażby z tego powodu, że jest ciekawa i że przez lata przestępczych rządów komunistycznych była zakłamywana.

O wiele większe kuriozum stanowią kraje, które nie mogą i nie chcą się odżegnać od swojej zbrodniczej przeszłości komunistycznej i np. na prezydenta i premiera wybierają osobę pełniącą za czasów terroru komunistycznego ważne funkcje w służbach specjalnych, czyli aparacie wykonawczo-represyjnym! Kraje które bezkarnie okupują inne kraje i prowadzą czystki etniczne lub bezprawnie od lat zajmują obce terytoria!
To jest godne uwagi!
A jeszcze gorsze jest to, że z takim krajem próbuje się prowadzić interesy i uzależnia się od nich gospodarkę (czyli swoje "być lub nie być") na długie lata!!!

Amen.
:sm:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.11.2010 11:02

janniko napisał(a):O wiele większe kuriozum stanowią kraje, które nie mogą i nie chcą się odżegnać od swojej zbrodniczej przeszłości komunistycznej i np. na prezydenta i premiera wybierają osobę pełniącą za czasów terroru komunistycznego ważne funkcje w służbach specjalnych, czyli aparacie wykonawczo-represyjnym! Kraje które bezkarnie okupują inne kraje i prowadzą czystki etniczne lub bezprawnie od lat zajmują obce terytoria!

A nam gówno do tego...
Amen.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 05.11.2010 13:57

Bocian napisał(a): ... A nam gówno do tego...
Amen.

Oczywiście.
Jest takie fajne ukraińskie powiedzonko:
"moja chata skraju, ja nyczo ne znaju"...

to wiele tłumaczy...
:cry:
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 06.11.2010 16:42

janniko napisał(a):
Bocian napisał(a): ... A nam gówno do tego...
Amen.

Oczywi¶cie.
Jest takie fajne ukraiñskie powiedzonko:
"moja chata skraju, ja nyczo ne znaju"...

to wiele t³umaczy...
:cry:


Ha ha ha ha... :roll: :lol: 8O

Kakva farsa od politizacije, koliko licemjerja i dvolicnosti, kakvo sljepilo, i zatvaranje ociju pred cinjenicama, koje (nekome) ne idu u prilog!

Kao prvo - zadnja vijest na ovoj temi je bila o gradu Vukovaru, totalnom razaranju i masovnim ratnim zlocinima, u velikosrpskoj agresiji na tom podrucju.

Kao drugo - povijest svijeta ne zapocinje 1939. ili 1941., nego bi (po nekakvoj elementarnoj logici) povijest trebala postojati i ranije. Ocito je da je mnogima to nemoguca misija shvatiti, u duhu najbolje propagande Josepha Geobbelsa.

Sto se Ustasa tice - vec sam pisao o tome, problem je sto mnogi ljudi imaju selektivnu "pamet", i zele pricati samo o onome sto im se svidja...

Autorska prava ili patent na Ustaski pokret ima velikosrpska politika s pocetka 20. stoljeca, koja je svojim terorom i zlocinima ucinila apsolutno sve, da taj pokret uopce nastane. Dovoljno je prestati glumiti noja, treba izvuci glavu iz pijeska, i priznati tako ocigledne stvari...

Nazalost - tesko mi je to ovdje napisati - ali slicna situacija bila je i u odnosima izmedju Poljaka i Ukrajinaca. Ja ranije nisam toliko dobro poznavao taj dio povijesti, ali Poljaci u proslosti takodjer nisu bili bas sasvim nevini. Cak sto vise, takva politika u puno stvari podsjeca na politiku nekoh drugih drzava, gdje je aspiracija za sirenjam takodjer bila vaznija od svega. Iz tog razloga mogu se shvatiti mnoge danasnje stvari, pa i podrska poljske desnice Srbima, i njihovim aspiracijama prema Kosovu.

Stoga je krajnje licemjerno gledati i pisati samo o posljedicama, a presutjeti sve one grozne i masovne ratne zlocine, koji su se dogodili ranije. Jedno zlo i nepravda uzrokuje drugo zlo, vazno je ne glumiti retardiranog slijepca, koji ima selektivne oci.

Prvo pocisti ispred svojega praga, i suoci se sa svojom vlastitom prosloscu, pa se tek iza toga bavi sa drugima. U protivnom ispadas teski licemjer....

Obrazek

Obrazek

Obrazek
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007
Dodam Katolicki faszyzm po Chorwacku.

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 07.11.2010 18:10

Aby nie zakładać nowego tematu, zresztą może ktoś już gdzieś to załączył, ale jeśli nie to do poczytania: http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/r ... avelic.php
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 07.11.2010 20:25

Sve ovo dogadjalo se prije 1929. godine.







------------------------------

Nacertanije - plan o stvaranju velike srbije postoji jos od 1844. godine.



janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 09.11.2010 16:52

Bocian napisał(a): ... A nam gówno do tego...
Amen.


Warto by to "gówno nam do tego" przemyśleć.. obejrzawszy np reklamowany poniżej film

The Soviet Story (fragment)

Nie chcę usprawiedliwiać zbrodni, których dopuszczali się Serbowie (zresztą do dziś wielcy przyjaciele Rosji), ale zwróćcie uwagę na fragment z powyższego filmiku, w którym Natalia Liebiediewa mówi o rozmiarach sowieckich zbrodni.. przypomina, iż w latach 1937-41 (przez 4 lata) władza sowiecka wymordowała 11 mln ludzi.. swoich ludzi..

Film ten nakręcony został prze BBC i dziwnym trafem jego emisja została w wielu krajach Europy zakazana..
ciekawe dlaczego.. ?
:evil: :sm:
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 02.06.2012 00:01

Tak naprawde mało jest całkowicie "czystych" narodów...każdy by nie miał jakiejś plamy - tak jak Chorwacja -Jasenovac i Ante Pavlovica , Ukraińska UPA Niemcy - SS, narody które podległy hitlerowskiej napadzi całkowicie jak Czesi czy Madziary. Warto wrócić do tego co Milosevic zrobił z CHorwacją,Bośnią i resztą w latach 1990 wysyłając swoje wojsko:) Pozdrawiam :)
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 02.06.2012 00:21

Odgrzałeś kotlet ........
Tylko po co znów w tym gównie mieszać?
Bocian napisał(a):A nam gówno do tego...

Amen
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 02.06.2012 00:42

Przeczytałem i się dowiedziałem bo raczej wcześniej się tym nie interesowałem tak jak 75% użytkowników forum:) warto zgłębić historię czasami
mojekp
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 13.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mojekp » 02.06.2012 06:46

No, artykuł jest tendencyjny (wielość wartościujących określeń, brak odniesień np. do czetników, brak info o Stepinacu i pomocy Żydom itd) nie pozwala spojrzeć całościowo na problem.
Atak na marginesie to Jan Paweł II wspominał też o niechlubnej roli duchownych w czasie II WŚ na terenie byłej Jugosławii (chodzi nie tylko o katolickich duchownych) no ale co z tego wynika ....

Dla mnie ważnym jest by nie zapomnieć o tych zbrodniach - pamięć dla zamordowanych i przesłanie każde "extremum" czerwone, brunatne czy czarne jest niebezpieczne i należy go minimalizować.
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 02.06.2012 11:25

Dokładnie zgadzam się z Tobą trzeba pamiętać o historii i działać tak aby więcej to się nie powtórzyło.
Obejrzałem dużo tendencyjnych filmików i przeczytałem wiele artykułów
Serbowie piętnują Chorwatów a Chorwaci Serbów i ciężko aby to się zmieniło.
Wątpię w szczerą przyjaźń między tymi narodami..zbyt wiele krwi się przelało - nie da się tak po prostu powiedzieć 'sorry przepraszamy".
Poruszyłem ten temat jednego wieczoru popijając orahovice z właścicielem kwatery 60-70 letnim panem powiedział że dopiero przyszłe pokolenia mogą zacząć budować nową historię - z szacunkiem do siebie a wydarzenia typu Jasenovac, działalność Ustaszów, Czetników, obrona Vukovaru, masakra w Srebrenicy ... pozostaną tylko niechlubną kartą w historii tych narodów.
Pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 02.06.2012 12:35

KrystekX napisał(a):Ante Pavlovica

Nie znam gościa? On ma jakieś kwatery?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone