Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zakupy Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 31.05.2016 17:26

W zeszłym roku wróciłem do Mostaru po 9 latach i wydawał mi się tańszy teraz.
Dobre jedzenie i picie w okolicach Starego Mostu porównywalne do jedzenie na polskiej prowincji.
Fajki w markecie za jakieś 5-6 złotych, piwo, ajvary - tanio.
Nocowałem w hostelu i za 6 osób (4+2) zapłaciliśmy 40E.
Polecam dołożyć atrakcji o Kravice, Pocitelji, Blagaj

Ps. Dużo bardziej mi się podoba w Mostarze niż w Sarajevie,
taniej a równie sympatycznie jest w Viśegradzie (2 atrakcja Unesco w BiH)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2016 18:29

Gentleman_Jack napisał(a):Jaki jest koszt jednodniowej wycieczki do Mostaru?
Chodzi mi o wszelkie opłaty drogowe, parkingowe oraz za zwiedzanie zabytków?
Jak jest z bezpieczeństwem ludzi i samochodu?
Samochód można bezpiecznie zostawić na zwykłym parkingu czy szukać strzeżonego? W mieście uważać na telefon i portfel czy takie incydenty zdarzają się sporadycznie?

Na stronach MSZ brak jest specjalnych ostrzeżeń dla podróżujących po BiH. Oczywiście, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Nie nosić przy sobie bardzo wartościowych przedmiotów, nie pozostawiać ich na widoku w samochodzie. Ja nie podróżuję luksusowym samochodem, poza tym mam AC, więc parkuję tam gdzie jest na to miejsce. Spotkałem się natomiast z ostrzeżeniem, aby lepszych aut nie pozostawiać w zbyt odosobnionych miejscach.
To są jednak zasady, które powinniśmy stosować w wielu krajach.

Jeżeli chodzi o koszty wycieczki do Mostaru i Medziugorie, to w moim przypadku była to outdoor trip, więc koszty sprowadzały się głównie do opłat drogowych
i paliwa, a to jest zależne skąd się wybierasz do Mostaru.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.06.2016 08:38

Gentleman_Jack napisał(a):chciałbym zwiedzić chociaż Mostar więc mam jeszcze kilka pytań do osób które tam były.
Chodzi mi o wszelkie opłaty drogowe, parkingowe oraz za zwiedzanie zabytków?

Proponuję zacząć od tego: Klub
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 01.06.2016 11:25

Torac napisał(a):Polecam dołożyć atrakcji o Kravice, Pocitelji, Blagaj

Jakiej maści są te atrakcje? Może bliższe informacje - tak w skrócie?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.06.2016 11:31

Polecam skorzystać z forumowej wyszukiwarki i od razu trafiamy np. na wątek "Wodospady Kravice" :wink:
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 01.06.2016 11:36

O wodospadach już poczytałem i na pewno tam zajrzę, chodzi mi o Pocitelji, Blagaj? Rozrzut w wyszukiwarce jest ogromny!
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.06.2016 11:54

Alize 1800 napisał(a):O wodospadach już poczytałem i na pewno tam zajrzę, chodzi mi o Pocitelji, Blagaj? Rozrzut w wyszukiwarce jest ogromny!

A gdzież tam. Jeden wpis i mamy np. słynną tekiję na Bałkańskiej pętli użytkownika Krzychooo. :wink:
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 01.06.2016 12:41

Dzięki faktycznie. Ja jakoś nie mogę się znaleźć w tej wyszukiwarce!
Ps. A nic się nie zmieniło od 2012 roku? :?: Wieści aktualne?
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 02.06.2016 00:57

Tak w skrócie i swoimi słowami -
Jedno i drugi na szlaku z Adriatyku do Mostaru

Blagaj - ładny dom (klasztor) Derwiszów w klimacie, gastronomiom, obrządkiem islamskim, w otoczeniu potężnej , pionowej skały i wypływającej z niej, niemałych rozmiarów rzeki Buny. Woda, architektura, szczypta Orientu, przyjemne okoliczności przyrody.

Pocitelji - zabytkowa osada z meczetami, minaretami, murami obronnymi itp. na zboczu góry, w sąsiedztwie rzeki Neretwy. Jakby wsadzić w to duże pieniądze + udana rekonstrukcja, to mogliby mieć rarytas bijący na głowę inne perełki BiH
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 04.04.2018 10:17

Korzystając z tego, że po tygodniu pobytu transferujemy się z Korculi do Primosten, chcę nadłożyć trochę drogi i jadąc z Ploce przez Metkovic zajechać do Bośni, zrobić trochę zakupów spożywki i wskoczyć potem na autostradę jadąc na Trebizat. Nadłożę kilkadziesiąt km, ale mam czas, a zakupy zrobię za śmieszne ceny w porównaniu z chorwackimi, dodatkowo zatankuję tańsze paliwo.

Czy na tej trasie jest jakiś wiekszy market, gdzie warto się zatrzymać?.

I jeszcze jedna rzecz, to będzie ostatni sobota lipca, boję się, że na wjeździe z Bośni do Chorwacji w Bijaca może być korek. Ktoś jechał tamtędy w zbliżonym terminie?
dareks20
Odkrywca
Posty: 103
Dołączył(a): 18.05.2014
Re: zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareks20 » 04.04.2018 11:26

Paliwo nedznej jakości. Mój diesel dostał czkawki do czasu aż nie zamieszkałem go z chorwackim. Później wszystko wróciło do normy. Tankowany na autostradzie w BIH
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
Re: zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 04.04.2018 11:37

dareks20 napisał(a):Paliwo nedznej jakości. Mój diesel dostał czkawki do czasu aż nie zamieszkałem go z chorwackim. Później wszystko wróciło do normy. Tankowany na autostradzie w BIH


Nie wiem jak z dieslem, ale benzynę tankowałem parę razy, czy to w Neum, czy w Mostarze i nie narzekałem.
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009
Re: zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 04.04.2018 11:43

Tutaj nakupiliśmy - Čapljina - ale nie warzywa i owoce - w tym sklepie nie było zbyt świeże...poza tym ok...



Obrazek
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
Re: zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 04.04.2018 11:53

Rero napisał(a):Tutaj nakupiliśmy - Čapljina - ale nie warzywa i owoce - w tym sklepie nie było zbyt świeże...poza tym ok...



Obrazek


Dzięki, masz jakiś namiar na mapce google?
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009
Re: zakupy w Bośni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 04.04.2018 12:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina

cron
Zakupy Bośnia i Hercegowina - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone