Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.08.2011 21:43

Jeszcze tylko pożegnalny wieczór w tawernie...

1-P9211183.JPG


2-P9211198.JPG


3-PICT789.jpg


... oraz absolutnie :roll: ostatnia (i bardzo ciepła :) ) noc na naszym tarasiku.

4-P9211216.JPG
Ostatnio edytowano 31.01.2020 14:58 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2011 18:42

Ostatni ranek... Bardzo :roll: krótki, gdyż już o siódmej musimy się stawić pod recepcją, skąd z przysłanym przez biuro taksówkarzem docieramy do Soudy, aby tam wpakować się do autokaru.

1-P9221232.JPG


2-P9221236.JPG


Kreta płacze :wink: żegnając się z nami...

3-P9221244.JPG


Ale niezbyt długo :wink: , przecież już wkrótce nasze miejsce zajmą inni, równie zafascynowani tym, co zobaczą 8)

4-P9221261.JPG


A my już wkrótce uniesiemy się w przestworza... Tym razem planowo :wink:

5-P9221266.JPG


Na Heraklion zabrakło czasu... Zadowalamy się tym, jak nas żegna stolica wyspy i cała Kreta.

6-P9221268.JPG
Ostatnio edytowano 31.01.2020 15:47 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2011 18:51

W samolocie zaczęłam znów :roll: marzyć o Cykladach, które stąd wydawały się tak bliskie :D !
Zanim jednak sen stanie się jawą za lat kilka (o ile nie dłużej?) muszę zadowolić się patrzeniem na to, co najbardziej greckie, oczyma innych. Kiedyś wyspami kusił KOL, a wkrótce po zakończeniu kreteńskich wakacji - Jędrkowe fotki z cykladzkiego rejsu, na który nie udało :( mi się wybrać...

A już znacznie później (czyli prawie "teraz" - bo dopiero kilka dni temu przeczytałam) mogłam się rozkoszować wspomnieniami mahadarbi . Może i ja kiedyś będę miała co wspominać?
A teraz, jeszcze kilka zdjęć ze stalowego ptaka i to będzie koniec mojej relacji...

1-P9221270.JPG


Na pierwszym planie Folegandros, z tyłu Sikinos, a pomiędzy nimi kilka małych wysepek, największa z nich to Kardiotissa:

2-P9221277.JPG


Folegandros w całej okazałości:

3-P9221278.JPG


No i jak tu nie marzyć o Cykladach?
Ostatnio edytowano 31.01.2020 15:55 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2011 18:54

Rejon Zatoki Petalijskiej należącej do południowej części wyspy Evia (znanej teŻ pod nazwą Eubea), położonej tuż przy kontynentalnej Grecji Środkowej. Wysepka w dolnej części obrazka to Megalonisos Petalion (Petalioi).

1-P9221283.JPG


Południowo-zachodnie wybrzeże Eubei :arrow: w głębi zatoczki porcik w Nimporio.

2-P9221285.JPG


Eubea raz jeszcze, w szerszym ujęciu, obejmującym również ten fragment, jaki pokazałam wyżej. Rozczapierzona większa wysepka w dolnej części fotki to Styria, tuż przy niej małe wysepki Petousi oraz Agios Andreas.

3-P9221286.JPG


Eubejskie wybrzeże (najbardziej "zabudowana" część to miejscowość Nea Stira)...

4-P9221287.JPG


Ciut na północ: w dolnej części fotki upstrzona drogami wysepka Kavalliani (można ją sobie kupić :wink: za 46 tys. euro), w zatoczce (w górnej części fotki) rozlokowała się Panagia.

5-P9221288.JPG


Tutaj, oprócz Panagii, w tej samej zatoce widać również Agios Dimitros. Mała zatoczka przysłonięta nieco przez wysepkę (tę pod chmurką) kryje Mpoufalo.

6-P9221289.JPG
Ostatnio edytowano 31.01.2020 16:09 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2011 19:00

1-P9221297.JPG


2-P9221298.JPG


Większość widoczków na zdjęciach wciąż czeka na konfrontację z googlami :wink: . Jak znajdę czas i będę :roll: miała farta, to może się uda.

Zatoka Salonicka :arrow: dzięki lotnisku, łatwizna :) przy rozpoznawaniu, znalezienie Kalamarii i Salonik to pryszcz.

3-P9221300.JPG


4-P9221301.JPG


5-P9221302.JPG


6-P9221303.JPG


Dalej były problemy z identyfikacją (a w zasadzie to rozpoznania nie było wcale :lol: ), gdyż wraz z Salonikami, opuszczamy wybrzeże...

7-P9221304.JPG


No bo :roll: jak się połapać w czymś takim? Chyba że góry albo rzeka będą jakąś wskazówką? Dla mnie nie były :( ...

8-P9221306.JPG


9-P9221308.JPG


10-P9221310.JPG


11-P9221312.JPG


Niestety, w naszym samolocie :? nie było ekraników pokazujących, gdzie jesteśmy. Poddałam się i schowałam aparacik .

Dziękuję wszystkim, którzy wraz ze mną zwiedzali Kretę :arrow: zarówno pozostałej trójce uczestników tego wypadu, jak i Wam, którzy towarzyszyliście mi wirtualnie.
:papa: :papa: :papa:
Ostatnio edytowano 31.01.2020 16:22 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 25.08.2011 19:01

Dygresyjka jedna. Zamawiajcie sobie na lotnisku przy bukowaniu, miejsca z przodu samolotu. Jest zdecydowanie ciszej.
Dla osób słusznego wzrostu, poproście o miejsca przy przejściu; łatwiej zlokalizować nogi... :wink:
Mi specjalnie za widokami za bulajem nie zależy; cenię sobie wygodę. Nawet przy 2-4h lotach.
Fajne fotki.



































I relacja.
Ja tych zdolności nie mam.... :oops:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2011 19:33

FUX napisał(a): Ja tych zdolności nie mam.... :oops:


Oj tam, oj tam! Zacząłeś całkiem nieźle :) , tyle że nie pociągnąłeś tematu… Ale możesz to nadrobić :wink: :D .
Z tą relacją też łatwo nie było, wiele odcinków :roll: w pocie czoła się narodziło!

Co do wyboru miejsca w samolocie... Jak się wykupuje last minutowe wczasy, to nie ma się na to wpływu. No, chyba że się ustawi na czele kolejki :lol: do odprawy, wtedy i owszem :wink: . Tyle, że takich spryciarzy więcej, więc nam :roll: ostały się siedziska przy skrzydle...
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.08.2011 21:18

Bardzo fajne zdjęcia z samolotu. Nawet te googlowe mogą się schować :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.08.2011 06:52

46 tys. euro to nawet nie tak dużo a na starość jak znalazł (dla jasności - myślę o sobie) :wink:

Pzdr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2011 07:17

dangol napisał(a):Ciut na północ: w dolnej części fotki upstrzona drogami wysepka Kavalliani (można ją sobie kupić icon_wink.gif za 46 tys. euro), w zatoczce (w górnej części fotki) rozlokowała się Panagia.

Sądząc po tym, jak jest rozjeżdżona, to pewnie sprzedają tak tanio ze względu na turystów na quadach ;)


Fajny jest ten pas startowy, prowadzący do/od morza.
Wygląda jak wbity w brzeg lotniskowiec :D


Podpiszę się pod tym, co FUX napisał - i nie mam na myśli tych dygresji o prostowaniu nóg w samolocie :D


Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 26.08.2011 10:03

I ja dziękuję :D :D :D bo o Krecie też myślimy (właśnie w podobny do Waszego sposób), żeby te wszystkie ich kulinarne przysmaki spałaszować :lol:


pozdrawiam
:D

p.s. No to kiedy Rumunia? Za chwilę ?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 10:59

dangol napisał(a):Już podczas ostatniego cro-rejsu było pewne, że :idea: czas na przerwę z Jadranem, ...

Równo rok zwiedzaliśmy z Tobą tą Kretę. :!: :D
Ja nawet Zorbę w tym czasie przeczytałem!
Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna relacja będzie równie ciekawa :!:
pzdr :wink:
Ostatnio edytowano 26.08.2011 11:51 przez longtom, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 11:12

Kreta oddaliła się na jeden z bardzo dalekich planów, więc tym bardziej warto ją było pozwiedzać z Tobą. Relacja okraszona mnóstwem ciekawych i ładnych zdjęć była częstym gościem w moim domu. Podziwialiśmy podobnie jak w poprzednich relacjach, że chce Ci się buszować po internecie aby znaleźć więcej zdjęć czy informacji. Brak własnego auta w drugiej części pobytu spowodował, że narracja stała się bardzo relaksująca i można było poczuć przyjemność długiego, błogiego "nicnierobienia" czyli ładowania akumulatorów na cały rok.



Rumunia jest NA PEWNO bardzo ciekawa. Ja nie mam wątpliwości co to jakości doznań estetycznych, historycznych i bogactwa przyrodniczego w Rumunii.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 11:49

dangol napisał(a):jak się połapać w czymś takim?

Obstawiałbym, że na pierwszym zdjęciu jest jezioro Dojran na granicy Macedonii i Grecji, na kolejnym widać macedońskie jezioro zaporowe Turija (w prawym górnym rogu), potem miejscowość Radovisz i mniejszą, w prawym dolnym rogu, Oraovica. Widoczna rzeka to Stara Strumica. Góry w tej okolicy to Plackovica i Ograżden.

Fajne te zdjęcia z samolotu... nie leciałem więc nie bardzo mam pojęcie jak to wygląda :roll:

Dzięki za kreteńską relację :idea:

Teraz kolej na Rumunię... już czekam na opisy :D

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.08.2011 19:47

Jacek S napisał(a): 46 tys. euro to nawet nie tak dużo a na starość jak znalazł (dla jasności - myślę o sobie)


Nie mam wątpliwości, że o sobie :wink:

weldon napisał(a): pewnie sprzedają tak tanio ze względu na turystów na quadach


Całkiem możliwe :lol: Sieć dróg widoczna na tym maleństwie jest :roll: zadziwiająca. Ja na starość :wink: poszukam sobie :idea: innej wyspy.

lontom napisał(a):
Ja nawet Zorbę w tym czasie przeczytałem!


No i bardzo dobrze 8)

Roxi napisał(a):
Bardzo fajne zdjęcia z samolotu. Nawet te googlowe mogą się schować


Się starałam :wink: . Inna sprawa, że gdyby nie odpowiednie warunki pogodowe, to nic by z tego nie wyszło.
Lot na Kretę do była moja druga w życiu podróż samolotem, kilka lat temu było Maroko, ale w obie strony po ciemku...
Na locie kreteńskim, robienie fotek było moją metodą :) na przezwyciężenie lęku przed lataniem. Mam go :? nadal, ale podróż udało się przetrwać bez sensacji :D .
A co do googli, to akurat Grecja jest w nich bardzo fajnie :) ujęta, ale i tak :idea: najlepszy jest Paweł!!!

kulka53 napisał(a):
Obstawiałbym, że na pierwszym zdjęciu jest (...)na kolejnym widać (...)Widoczna rzeka to (...) Góry w tej okolicy to (...)


Już dawno zauważyłam, że jesteś świetny w rozpoznawaniu terenu 8) , ale żeby :roll: aż TAK? Muszę w wolnych chwilach jednak zaglądnąć jeszcze raz do googli, tym razem korzystając z Twoich podpowiedzi :D .

Tymona napisał(a): No to kiedy Rumunia? Za chwilę ?


Ale za dość długą chwilę... Jeśli nie wydarzy się żaden kataklizm, na 99,99(9) procent ruszamy za dwa tygodnie , dopiero...

Lidia K napisał(a): Rumunia jest NA PEWNO bardzo ciekawa. Ja nie mam wątpliwości co to jakości doznań estetycznych, historycznych i bogactwa przyrodniczego w Rumunii.


Też nie mam wątpliwości :) i dlatego wybrałam ten kierunek na tegoroczną przygodę.

kulka53 napisał(a): Teraz kolej na Rumunię... już czekam na opisy


A już się nie mogę doczekać, kiedy wreszcie wyruszymy :D . Co prawda, Grzegorz ma wątpliwości :wink: , czy wogóle powinnam tam jechać, skoro w necie już prawie wszystko sobie obejrzałam :lol:

Ach, jak Wam zazdroszczę, że do greckiego wyjazdu została Wam tylko połowa tego czasu, co nam. Wy już liczycie dni, my jeszcze tygodnie :wink: .
Pierwszy opis (no i fotka) może pojawić się już teraz :wink: , z etapu "przystosowawczego" do rumuńskich noclegów. Co prawda mały namiocik zabierzemy ze sobą, ale pewnie i tak :idea: niejedna noc będzie w samochodzie. W ramach ćwiczeń kręgosłupa :wink: w lipcu, przed kaszubskim stacjonarnym tygodniem, wybraliśmy się tam dwukrotnie nad "nasze" jezioro, tylko na weekend. Spaliśmy wówczas w aucie, namiot celowo zostawiając w domu. Po złożeniu tylnych siedzeń, mamy w bagażniku wielkie płaskie łoże 8) , całkiem znośnie się tam śpi :) . Uprzednie samochodowe noclegi, już sporo lat temu, mieliśmy podobne do Waszych, pochylając przednie siedzenia ile się tylko dało, a pod nóżki dla wyrównania torba z ciuchami. Też mile to wspominam, kłopoty z kręgosłupem pojawiły się z zupełnie innych przyczyn.

Pozdrawiam serdecznie :papa:
Ostatnio edytowano 31.01.2020 16:25 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone