Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypadek w Chorwacji - Odszkodowanie

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Paweł75
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.07.2011
Wypadek w Chorwacji - Odszkodowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł75 » 28.07.2011 10:24

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam taki problem, ponieważ kiedyś zajmowałem się ubezpieczeniami kolega poprosił mnie o pomoc. Kolega będąc na urlopie w Chorwacji miał wypadek komunikacyjny (na motorze), motor zniszczony, kolega złamana ręka, noga plus liczne potłuczenia. Wezwana na miejsce Policja stwierdziła ewidentną winę Chorwata.

Kolega po założeniu gipsów, przerwał urlop i wrócił do polski, nadal się leczy.
Na motor nie miał AC, tylko obowiązkowe OC i NW. Z ubezpieczenia NW wystąpił do PZU, najprawdopodobniej lada dzień otrzyma odszkodowanie za zdrowie (grosze).

Natomiast przysługuje mu odszkodowanie również z OC sprawcy za zniszczony motor oraz odszkodowanie osobowe za uszczerbek na zdrowiu.

W większości tego typu sprawach największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce np. PZU, mają umowy z największymi firmami ubezpieczeniowymi z innych krajów. Jeżeli polak ma wypadek np. w Niemczech, a sprawcą jest Niemiec, wtedy likwidację szkody przeprowadza PZU, wypłaca odszkodowanie polakowi, a tzw. Regresem ściąga z firmy ubezpieczeniowej niemieckiej i jest po sprawie.

Problem polega na tym, że Chorwacja nie jest krajem Unii Europejskiej i nasi ubezpieczyciele nie mają obowiązku zawierania takich umów z ubezpieczycielem Chorwackim i nie mają obowiązku likwidować tej szkody.

Kolega napisał chyba już 3 maile (po angielsku) do Chorwackiego ubezpieczyciela i nie ma żadnej odpowiedzi, co zrobić w tej sprawie, do kogo się zwrócić, do kogo napisać ewentualne pismo czy skargę?

Na innym forum wyczytałem, że poszkodowany polak mając zieloną kartę, powinien zgłosić szkodę w Zagrzebiu, ale nie podają adresu.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Paweł - Toruń
Dosiek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 19.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dosiek » 28.07.2011 11:40

Może zgłosić się do Abasady Polskiej w Zagrzebiu?-->http://www.zagrzeb.polemb.net/
Bądź Chorwackiej w Polsce-->http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=1123
pimael
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 25.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pimael » 28.07.2011 13:36

Z tego co się orientuję każdy polski ubezpieczyciel ma obowiązek przyjąć taką szkodę (najlepiej tam gdzie się miało OC) i on wtedy regresuje z firmy zagranicznej. Znalazłem coś w UFG:

http://www.ufg.pl/web/guest/reprezentan ... w-roszczen

Niby dotyczy to krajów Unii Europejskiej ale poniżej też można wybrać Chorwację. Najlepiej zadzwonić do UFG. Napewno udzielą wyczerpującej odpowiedzi.

Pozdrawiam i powodzenia
tommyl
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 20.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) tommyl » 28.07.2011 15:33

Sam sie zainteresowałem tym tematem przed wyjazdem. Czytałem tu na forum kilka historii i żadna nie napawa optymizmem. Z tego co przeczytałem trzeba wszystko załatwić w Chorwacji - bo żadne polskie tow ubezp nie ma podpisanej umowy z ubezpieczycielami w Chorwacji.

Szkodę pokrywa się z własnego AC, prosi się swojego ubezpieczyciela by za 10% odszkodowania załatwił wszystko z ubezpieczycielem w Chorwacji, ale nie udaje sie uzyskać 100% ile pójdzie z AC wiec poleci też po zniżce. a wszystko trwa do 6mc.
Najlepiej więc załatwiać wszystko na miejscu. Jak sie nie ma AC tylko OC to tym bardziej.

http://pbuk.pl/index.php?option=com_con ... &Itemid=28

O straconych wakacjach nie wspomnę. tfu
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 28.07.2011 16:49

pimael napisał(a):http://www.ufg.pl/web/guest/reprezentanci-do-spraw-roszczen


W tym linku jest informacja "co i jak" w sytuacji gdy sami jesteśmy sprawcami szkody (winnymi wypadku, czy kolizji) w państwie członkowskim UE, czyli w tym konkretnym przypadku nie przydatna.

Co do wątku głównego - pierwszy krok to próba likwidacji szkody na terenie Hr u ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Jeżeli meile po angielsku pozostają bez echa, to spróbowałbym jeszcze nawiązać kontakt w języku miejscowym i raczej faksem niż meilem.

Jeżeli i tu byłaby zlewka to albo zlecenie dla adwokata w Hr (ewentualnie dla kancelarii w Polsce mającej taki profil jak likwidacja szkód za granicą - ale tu pewnie będą chcieli nie mniej niż 50% tego co da się wyciągnąć i to nie mniej niż...) i ewentualnie droga sądowa w Hr, albo... trzeba odpuścić.

Pzdr
Piotr73
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr73 » 08.08.2011 13:23

Paweł, po powrocie z CRO mam analogiczny problem jak Twój kolega (z tą różnicą że słowo "motor" zmień na "samochód"). Proszę o kontakt w celu wymiany doświadczeń.

Niestety nie podałeś swojego adresu email przy rejestracji, nie mogę Ci wysłać wiadomości. Znajdź mnie proszę na liście użytkowników, wybierz opcję email i przyślij proszę namiary na kolegę.

Dzięki.
Piotr
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 08.08.2011 13:40

W kraju działa sporo kancelarii prawniczych,którym można taką sprawę zlecić,z reguły umowa jest na tzw procent i nic nie trzeba płacić.To oni mają w tym interes by uzyskać jak najwięcej.Z tytułu OC mamy więcej praw niż nam się wydaje a większość się zadowala jeśli wystarczy na naprawę pojazdu.Prawdziwym zagłębiem jest w tej materii Legnica-mają swoich przedstawicieli w całym kraju,zadzwoń a ktoś się do Ciebie zgłosi :wink:
kancelariaanlex
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kancelariaanlex » 28.09.2011 10:22

Do Poitr 73 i Paweł75.

W przypadku szkód zaistniałych na terytorium Chorwacji trzeba je zgłaszać bezpośrednio do Ubezpieczyciela chorwackiego, bo oni nie są w UE i nie podlegają regulacjom Dyrektyw Komunikacyjnych UE.

Dość dobrze znają język angielski więc takie sprawy można załatwić dość dobrze.

Problem jest jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania za szkody na osobie (obrażenia ciała) bo stosują dziwne przeliczniki.

Jeśli ktoś potrzebowałby pomocy prawnej w obsłudze takiego roszczenia proszę o kontakt z naszą Kancelarii. Zajmujemy się również zdarzeniami na terenie Chorwacji.


Z poważaniem

Kancelaria Prawna AnLex
tel. 721 401 000
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
www.kancelariaanlex.pl - strona w przebudowie
wojtek_h
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 26.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_h » 26.10.2011 11:30

Ja mam podobny problem. TIR na chorwackich numerach (w Chorwacji) uszkodził mi lusterko (w drobny mak). Kierowca udawał, że nic się nie stało i próbował uciec, wezwałem policję, która uznała jego winę i spisała wszystko. Problem w tym, że nie otrzymałem danych ubezpieczyciela, który będzie wypłacał odszkodowanie. Policjant wyjaśnił mi, że mój ubezpieczyciel powinien zgłosić się do policji chorwackiej i oni wszystko potwierdzą i podadzą dane. Mam tylko pisemne potwierdzenie od policji, że wypadek się zdarzył i zostało uszkodzone prawe boczne lusterko.

Zgłosiłem się do PZU, gdzie mam ubezpieczony samochód (tylko OC). Nie bardzo chcieli przyjmować zgłoszenie, ale w końcu ulegli. Przyjechał do mnie rzeczoznawca i zrobił zdjęcia. Po miesiącu otrzymałem z PZU pismo o następującej treści:

"Uprzejmie informujemy, że do Centrum Operacyjnego Likwidacji Szkód PZU S.A wpłynęło zawiadomienie o zgłoszonej przez Pana przedmiotowej szkodzie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu drugiego uczestnika kolizji. Z uwagi jednak na nie wskazanie przez Pana nazwy ubezpieczyciela sprawcy kolizji, kontynuacja procesu likwidacji szkody z tego ubezpieczenia nie jest w chwili obecnej możliwa."

Ma ktoś pomysł co robić dalej? Na szczęście to tylko lusterko, ale zawsze to prawie 1000 zł (elektryczne, podgrzewane itp).

Wojtek H.
Piotr73
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr73 » 26.10.2011 12:06

Wojtek,
wg mojej wiedzy musisz dochodzić swoich praw u chorwackiego ubezpieczyciela sprawcy. Nie masz jego danych - to problem. Moja rada jest taka abyś poprosił polski konsulat o pomoc - telefon na posterunek który zajmował się Twoją sprawą. Mając dane ubezpieczyciela zgłoś szkodę u niego przesyłając wszystkie posiadane dokumenty.


W moim przypadku dwa polskie TU wprowadziły mnie w błąd twierdząc że zajmą się likwidacją szkody a potem odmawiając.
Najpierw ubezpieczyciel OC bezpośrednio po wypadku na infolinii zapewniał że mogę likwidować szkodę w Polsce u polskiego "korespondenta" ubezpieczyciela chorwackiego sprawcy.
Faktycznie po powrocie BRE przyjęło zgłoszenie i następnego dnia odesłało mnie do PZU jako korespondenta ubezpieczyciela chorwackiego sprawcy.
Następnie PZU przyjęło zgłoszenie, wykonało wycenę i ... po miesiącu poinformowało mnie pisemnie że ponieważ ubezpieczyciel chorwackiego sprawcy jest spoza UE, swoich praw powinienem dochodzić u chorwackiego ubezpieczyciela. Wiedzę tę posiadali od samego początku więc mogli od razu odmówić, ale obrazuje to stan świadomości pracowników infolinii i przyjmujących zgłoszenia tych firm.

Tak więc korespondując przez email zgłosiłem szkodę w Chorwacji i po kilku tygodniach załatwiłem sprawę i dostałem odszkodowanie. Wycena naprawy wykonana przez PZU była podstawą do określenia wysokości, jako że nie naprawiałem już auta tylko sprzedałem wrak. W Twoim przypadku pewnie dostarczysz fakturę z naprawy.

Życzę cierpliwości w załatwianiu tych formalności.
Piotr.
Piotr73
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr73 » 26.10.2011 12:12

PS
Ważna uwaga na przyszłość w razie wypadku (odpukać).
W ramach OC w Chorwacji przysługuje nam zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu do Polski. W moim wypadku za holowanie zapłaciłem ponad 8 tys PLN i na podstawie faktury dostałem zwrot kosztów od chorwackiego TU.
wojtek_h
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 26.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_h » 26.10.2011 12:34

Bardzo dziękuję Piotrowi43 za szybką odpowiedź. Wygląda na to, że ten tryb załatwiania spraw to standard w PZU.

W międzyczasie znalazłem ciekawą stronę chorwackiego urzędu ubezpieczeniowego http://www.huo.hr z informacjami w różnych językach, także polskim. Są tam adresy wszystkich (15) towarzystw ubezpieczeniowych działających w Chorwacji, w wypadku wątpliwości można też zwrócić się o pomoc bezpośrednio do urzędu. Wysłałem tam maila z załączoną kopią potwierdzenia szkody od chorwackiej policji. Zobaczymy. Jeśli to nie pomoże, spróbuję napisać do wszystkich towarzystw, albo rzeczywiście spróbuję przez konsulat.

Wojtek H.
wojtek_h
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 26.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_h » 27.10.2011 14:15

Rewelacja! Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od chorwackiego urzędu ubezpieczeniowego - http://www.huo.hr - z dokładnymi danymi pojazdu i informacją o ubezpieczycielu z numerem polisy. Przesłałem im wczoraj zdjęcie ciężarówki, która mnie uszkodziła i okazało się, że źle odczytałem numer (zdjęcie nie było zbyt dobre). Podali mi prawidłowy numer i te wszystkie dane. Na ich stronie można wpisać numer rejestracyjny chorwackiego pojazdu oraz datę wypadku i wyskakują wszystkie dane. Wczoraj tego próbowałem, ale oczywiście podawałem błędny numer.

Jeśli ktoś ma podobny problem, polecam tę stronę!

Teraz spróbuję odezwać się do ubezpieczyciela. Dam znać co z tego wynikło.

Wojtek H.
Piotr73
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr73 » 27.10.2011 15:10

Szkoda że nie znałem tej strony po moim wypadku. Sprawca był w szpitalu, policja nie mogła mi podać danych o ubezpieczycielu, ciągle tam musiałem chodzić i prosić...

Dla następnych potrzebujących - policja ma dość długi czas na przygotowanie protokołu powypadkowego i niekoniecznie trzeba czekać na jego odbiór, ja mimo upływu 10 dni nie doczekałem się. Jednak znajomość danych sprawcy jest bardzo istotna, w szczególności nazwa ubezpieczyciela, aby było wiadomo do kogo później zgłosić roszczenia. Po zgłoszeniu szkody u ubezpieczyciela sprawcy, tenże ubezpieczyciel sam wystąpi do odpowiedniego posterunku policji o protokół.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 27.10.2011 15:13

Najlepiej byłoby, aby ten wątek NIGDY nie powstał...
Przyjmijcie wyrazy współczucia, że trzeba się tak poniżać, aby zwróciły się poniesione straty...
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Wypadek w Chorwacji - Odszkodowanie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone