Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 10.08.2022 19:22

Akurat w tym wypadku raczej stan autostrady nie miał znaczenia (chyba).

A jeśli chodzi o jakość chorwackich autostrad - moim zdaniem pierwsza liga Europy. Lepsze od austriackich czy włoskich na przykład. Oczywiście najlepsza jest tam A1 ze względu na wiek, chociaż jest niebezpieczna z powodu terenów, przez jakie przebiega) stąd 130 km/h to na tej autostradzie rzadkość). Bardzo dobrej jakości są też A3 do granicy serbskiej, A7 czy Istarski Ypsilon.

No niestety niechlubnym wyjątkiem jest tutaj A4, która jest starsza i mocno wyeksploatowana - dlatego też stale ją remontują. No i do tego te nieszczęsne słabo wyprofilowane zakręty koło Toplic.

Na temat A2 się nie wypowiem, bo przez Macelj nie jeżdżę.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 10.08.2022 19:30

@Kiepura, nie ma 'siły' na sen i tyle. Mozesz byc zawodowym kierowcą, bo to oznacza, ze wykonujesz zawod, robic niewiadomo jakie badania, ale nikt nie bada podatnosci organizmu na sen, spalanie cukrów, itd... Nie wyliczysz tego, a smiem nawet twierdzic, ze nie nauczysz organizmu pewnych rzeczy nawet przez dziesiatki lat.
W Australii oddaje sie prawo jazdy w wieku 70 lat bodajże. Czy oni wiedza lepiej? Nie wiem...
SoftRM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 239
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SoftRM » 10.08.2022 19:41

marekkowalak napisał(a):Akurat w tym wypadku raczej stan autostrady nie miał znaczenia (chyba).


Tu był gdzieś podnoszony temat w kwestii autostrad chorwackich iż były słabe barierki , zwrócono uwagę że w tamtym miejscu jest zakręt a do tego przepust - powinny być barierki które nie pozwoliły by się przebić i wpaść do przepustu - no ale autobus to spora masa .
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 10.08.2022 20:24

marekkowalak napisał(a):
A jeśli chodzi o jakość chorwackich autostrad - moim zdaniem pierwsza liga Europy. Lepsze od austriackich czy włoskich na przykład. Oczywiście najlepsza jest tam A1 ze względu na wiek, chociaż jest niebezpieczna z powodu terenów, przez jakie przebiega) stąd 130 km/h to na tej autostradzie rzadkość). Bardzo dobrej jakości są też A3 do granicy serbskiej, A7 czy Istarski Ypsilon.

No niestety niechlubnym wyjątkiem jest tutaj A4, która jest starsza i mocno wyeksploatowana - dlatego też stale ją remontują. No i do tego te nieszczęsne słabo wyprofilowane zakręty koło Toplic.



To są dobre czy nie ? :D

Ja to pisałem nawet w zeszłym roku, że za przejazd A4 (granica - Zagrzeb) powinni dopłacać. Po pierwszych kilometrach zwolniłem poniżej 100km/h bo inaczej wyleciałbym na "hopkach" do rowu. Nie inaczej w drodze powrotnej (na jednym z odcinków miedzy Zadarem a Karlovacem). Asfalt może i dobry ale zakręty tak wyprofilowane, że można zaliczyć luźny przelot. A samochód mam bardzo stabilny.
Ale chodziło z grubsza o to:

SoftRM napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Akurat w tym wypadku raczej stan autostrady nie miał znaczenia (chyba).


Tu był gdzieś podnoszony temat w kwestii autostrad chorwackich iż były słabe barierki , zwrócono uwagę że w tamtym miejscu jest zakręt a do tego przepust - powinny być barierki które nie pozwoliły by się przebić i wpaść do przepustu - no ale autobus to spora masa .


Chodziło mi o takie porównanie zabezpieczeń miejsc potencjalnie niebezpiecznych (np. słupy między jezdniami):

Zagrzeb, stare zdjęcie ale takie obrazki widywałem

Kraków

Dla jasności to tylko przykład i nie świadczy o wyższości polskich autostrad. Nieco dalej na obwodnicy Krakowa jest podobnie "świetnie" zabezpieczony wiadukt jak w Chorwacji.

Oczywiście to nie jest wskazanie przyczyny wypadku, ale być może skutki przy odpowiednich zabezpieczeniach byłyby inne.

robertms napisał(a):@Kiepura, nie ma 'siły' na sen i tyle. Mozesz byc zawodowym kierowcą, bo to oznacza, ze wykonujesz zawod, robic niewiadomo jakie badania, ale nikt nie bada podatnosci organizmu na sen, spalanie cukrów, itd... Nie wyliczysz tego, a smiem nawet twierdzic, ze nie nauczysz organizmu pewnych rzeczy nawet przez dziesiatki lat.
W Australii oddaje sie prawo jazdy w wieku 70 lat bodajże. Czy oni wiedza lepiej? Nie wiem...


Zgadzam się. Natomiast jestem przeciwny tego typu administracyjnemu zabieraniu praw jazdy.
Zasnąć na autostradzie można w każdym wieku.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 10.08.2022 20:56

Osobiście tego odcinek do bramek w Zagrzebiu nie lubię a kumpel wręcz nienawidzi, dziwi się, że ja tam jadę 120-140...i coś w tym jest, te zakręty nie do końca sa chyba wyprofilowane a do tego jakość nawierzchni jest też nie do końca "idealna"...
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 27.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 10.08.2022 21:01

SoftRM napisał(a):... Tu był gdzieś podnoszony temat w kwestii autostrad chorwackich iż były słabe barierki , zwrócono uwagę że w tamtym miejscu jest zakręt a do tego przepust - powinny być barierki które nie pozwoliły by się przebić i wpaść do przepustu - no ale autobus to spora masa .

Tam jest prosty odcinek, a nie zakręt, przepust był zabezpieczony barierkami, które zaczynały się odpowiednio wcześniej.
Autobus zaczął zjeżdżać przed barierkami. Autostrada A4 faktycznie jest miejscami w nienajlepszym stanie ale tu akurat nie to było powodem wypadku.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 11.08.2022 06:00

markid napisał(a):Autostrada A4 faktycznie jest miejscami w nienajlepszym stanie ale tu akurat nie to było powodem wypadku.


Uff... Śledczym będzie teraz łatwiej badać to zdarzenie.
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 11.08.2022 06:27

Moim zdaniem ten cały wyjazd był po jak najmniejszych kosztach i wina jest po stronie organizatora
- U Brata Józefa Biuro Podróży Jarosław Miłkowski
- brak wpisu centralnej ewidencji organizatorów turystyki
- kierowca emeryt 72 lata

- takiego biura nie ma
- kto działa bez takiego wpisu podlega karze
- czy biuro miało zabezpieczenie finansowe i gwarancję ubezpieczeniową
- czy kierowaca miał ważne badania


A tak na marginesie każdy z nas jeździ w takie trasy po 1500km i nawet jak nie kierujesz to jesteś zmęczony i taka jest prawda
więc kto rozsądny posadzi za kierownicą człowieka w wieku 72 lat

Myślę że nawet jakby ta autostrada była jak stół płaska i prosta to prędzej czy później do tego by doszło
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 11.08.2022 08:51

Ja osobiście w taką trasę wolałbym jechać z doświadczonym 72 latkiem niż 20 letnim młokosem który prawo jazdy odebrał wczoraj.

Poza tym, wystarczył jeden tragiczny wypadek, żeby odkryć na naszym forum rzeszę specjalistów od: czasu pracy kierowcy, stanu technicznego pojazdu, organizmu ludzkiego, budownictwa w sektorze autostrad i zabezpieczeń, wieku emerytalnego czy organizacji imprez turystycznych. Niektórzy również śmiało mogliby wyjaśniać przyczyny katastrof na podstawie tego co zobaczą w tv, więc niejako mogą zastąpić prokuratora i śmiało wydać oświadczenie w jego imieniu o przyczynach wypadku.

Ja znowu czytałem że był wystrzał, ale poczekam aż SPECJALIŚCI ustalą co tak na prawdę było czynnikiem decydującym zanim wydam jakikolwiek osąd. Prawda jest taka że każda podróż samochodem jest...ryzykiem utraty życia czy zdrowia. Co z tego że ty pojedziesz 50 na 50tce, skoro pojedzie z naprzeciwka tir który będzie miał wsytrzał...nic z Ciebie nie zostanie. Nigdy nie wiadomo czy wychodząc z domu nie zamykasz drzwi po raz ostatni w życiu...

Ps. Co do lekarzy medycyny pracy, to w moim wypadku zawsze czeka mnie szereg badań, wywiadów i konsultacji u specjalistów i jeżeli u niektórych jest inaczej to nic tylko współczuć. A może warto zmienić takiego lekarza? Ja bym się średnio komfortowo czuł gdyby zdolność do pracy wystawiał mi lekarz na podstawie informacji jak się dzisiaj czuje :lol: zwłaszcza tak odpowiedzialnej jak kiero zawodowy. Tak swoją drogą ten 72 latek musiał być dobrej kondycji witalnej skoro psychotesty ot tak zdał. Widywałem 20 latków, którzy załamywali ręce na tych testach :wink:

Mieli strasznego pecha, że akurat trafili w przepust, inaczej skończyłoby się na siniakach i strachu. Wyraz współczucia dla rodzin ofiar.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15650
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.08.2022 09:08

Czasami nie można zmienić lekarza medycyny pracy, bo pracodawca uznaje tylko zaświadczenia od wskazanej placówki. Lub w Twojej okolicy jest jeden taki lekarz, a nie widzę chętnych, którzy by jeździli po 50/100 km do innego i jeszcze za to zapłacili z własnej kieszeni (bo pracodawca pokrywa koszt, ale tylko we wskazanej placówce).
MarianiEwa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 08.09.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarianiEwa » 11.08.2022 09:09

stachan napisał(a):
markid napisał(a):Autostrada A4 faktycznie jest miejscami w nienajlepszym stanie ale tu akurat nie to było powodem wypadku.


Uff... Śledczym będzie teraz łatwiej badać to zdarzenie.

Jak często jechałeś ta A4?
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 11.08.2022 09:24

[quote="ApropoDefacto"]Ja osobiście w taką trasę wolałbym jechać z doświadczonym 72 latkiem niż 20 letnim młokosem który prawo jazdy odebrał wczoraj.

Myślę że to nie jest doświadczenie tylko rutyna
Nikt tutaj nie jest expertem ale na pierwszy rzut oka fakty mówią tutaj za siebie że ten wyjazd w ogóle nie powinien dojść do skutku
O lewych badaniach to już temat rzeka która w tym kraju jest jak przegląd techniczny w samochodzie który ma 20lat :(
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 11.08.2022 09:34

czesiu1976 napisał(a):
ApropoDefacto napisał(a):Ja osobiście w taką trasę wolałbym jechać z doświadczonym 72 latkiem niż 20 letnim młokosem który prawo jazdy odebrał wczoraj.

Myślę że to nie jest doświadczenie tylko rutyna
Nikt tutaj nie jest expertem ale na pierwszy rzut oka fakty mówią tutaj za siebie że ten wyjazd w ogóle nie powinien dojść do skutku
O lewych badaniach to już temat rzeka która w tym kraju jest jak przegląd techniczny w samochodzie który ma 20lat :(


Odkąd odbiera się uprawnienia diagnoście to problem "podbicia dowodu za flaszkę" się już powoli kończy. Ale co się dziwić skoro bus ze złamaną ramą...wczoraj podobno przeszedł przegląd techniczny :lol: Inspektorów Transportu Drogowego jest jednak ciągle za mało żeby wyplewić na dobre te praktyki.
Co do wieku pojazdu to również nie uważam żeby miał jakiekolwiek znaczenie w kontekście jego stanu technicznego. Jak się dba tak się ma. Co jednak nie jest zdolne do jazdy po drogach winno parkować na szrocie i jak wyżej wspomniałem jest już w tym aspekcie poprawa.

Ps. to widocznie ja mam szczęście i lekarz medycyny pracy wykonuje należycie swoje obowiązki.
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 11.08.2022 09:46

Na szczęście też mam taką pracę że mój pracodawca robi nam szczegółowe badania i to nie na dwa lata tylko co rok + psychotesty bo co jakiś czas mam wyjazdy służbowe
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.08.2022 09:53

piekara114 napisał(a):Czasami nie można zmienić lekarza medycyny pracy, bo pracodawca uznaje tylko zaświadczenia od wskazanej placówki.

To nie tak, że pracodawca coś uznaje albo nie, on jest zobligowany konkretnymi przepisami.
Pracodawca musi zawrzeć umowę na wykonywanie badań profilaktycznych pracowników, a zaświadczenie o zdolności do pracy jest nieważne, jeśli zostało wystawione przez lekarza, z którym pracodawca nie ma podpisanej umowy.
Oczywiście odpowiedzialny pracodawca wybierze takiego lekarza, który nie daje zaświadczeń na ładne oczy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone