Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w Mieście Stu Wież

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 17.04.2015 21:27

Praga ładna, ale w majowy weekend, pod względem ilości turystów to jest istna masakra :), (być może w innym terminie wcale nie jest lepiej), na Wyszehradzie było najluźniej.
Zwiedzam z Tobą, bo byłem tylko półtora dnia.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.04.2015 21:59

Buber napisał(a):Hej

Cieszę się, że tu dotarłem, tym bardziej, że wybieram się niedługo ( też za namową niektórych forumowiczów :D ) do Pragi.
Już widzę, że muszę zawadzić o Wyszehrad i parę innych Twoich tipów ...

Cześć Wojtku :)
Na Wyszehradzie podobało nam się chyba najbardziej :) Oczywiście są w Pradze piękniejsze miejsca, ale ze wzgórza wyszehradzkiego emanuje jakiś spokój i szczególna atmosfera ;) Bardzo przyjemnie pospacerowaliśmy sobie bez tłumu turystów.

Buber napisał(a):Pisz pisz i ... proszę skończ relację przed majowym weekendem :wink: .

Obiecuję, że się postaram skończyć, ale że skończę, obiecać nie mogę ;)


_Piotrek_ napisał(a):Praga ładna, ale w majowy weekend, pod względem ilości turystów to jest istna masakra :), (być może w innym terminie wcale nie jest lepiej), na Wyszehradzie było najluźniej.
Zwiedzam z Tobą, bo byłem tylko półtora dnia.

W niedzielę wielkanocną (w sobotę zresztą też) tłumy były straszne. Dlatego Wyszehrad jest niezłą opcją :)
rbogi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 731
Dołączył(a): 25.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rbogi » 17.04.2015 22:26

Ahoj Maslinko.
Czechy to również moje klimaty, więc chętnie się dosiadam :D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 18.04.2015 13:15

Z tymi tłumami to chyba jest tak, ze są głównie w majowe weekendy, święta itp. Byliśmy kiedyś w lipcu- tłumów brak. A na Wyszehradzie to poza nami nie było nikogo :D Pewnie ludzie byli w Cro, stąd te lipcowe pustki.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2015 16:18

rbogi napisał(a):Ahoj Maslinko.
Czechy to również moje klimaty, więc chętnie się dosiadam :D

Ahoj, Rbogi! :D


ruzica napisał(a):Z tymi tłumami to chyba jest tak, ze są głównie w majowe weekendy, święta itp. Byliśmy kiedyś w lipcu- tłumów brak. A na Wyszehradzie to poza nami nie było nikogo :D Pewnie ludzie byli w Cro, stąd te lipcowe pustki.

No tak, w końcu Jadran to czeskie morze ;) Prawie każdy Czech jeździ na wakacje do Cro :D


Postaram się wrzucić dziś wieczorem kolejny odcinek...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.04.2015 21:27

Wstyd się przyznać, ale kiedyś mieszkałem cały miesiąc w Pradze, potem byłem tam wiele razy,
ale nigdy jeszcze nie zwiedziłem Wyszehradu :roll:

Za to poznałem w Pradze
Oborę Gwiazda 8) , po czesku Obora Hvezda 8)
Nie spotkałem tam świnek i krówek ale zamek 8)
Obrazek
Czeska obora w tłumaczeniu na polski to...
Kto wie :?: :roll:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2015 21:42

Lednice napisał(a):Czeska obora w tłumaczeniu na polski to...
Kto wie :?: :roll:

Ja wiem: zwierzyniec, ale też park, rezerwat, coś w rodzaju wildparku :mrgreen:

Już kiedyś hledaliśmy obory - klik ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.04.2015 21:48

Bingo :D Brawo :lol:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 20.04.2015 21:51

_DSC2786.JPG


;) :)

_DSC2787.JPG
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2015 22:15

Do obory (i zamku) Hukvaldy chętnie się kiedyś wybierzemy :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.04.2015 22:56

3 kwietnia (piątek): Josefov

Spacer po Starym Mieście zaczynamy stylowo ;):

043638.jpg


Nie, nie, my tym nie będziemy jechać, ale sobie popatrzymy :mrgreen:

Bryczka mija nas koło Rudolfinum:

044233.jpg


Obiekt ten, inaczej zwany Domem Artystów, mieści sale koncertowe (jest siedzibą Orkiestry Filharmonii Czeskiej) i galerie sztuki. To jeden z najważniejszych neorenesansowych budynków w mieście.

Hradczany - z daleka:

044822.jpg


Jednak my zmierzamy w stronę Josefova - dzielnicy żydowskiej. Po dawnym getcie w Pradze pozostały jedynie synagogi i ratusz...

Jeśli chodzi o Josefov, chyba najbardziej podobała mi się barokowa synagoga Klausa, w której mieści się Muzeum Historii Europejskich Żydów:

045461.jpg


Obok jest też Stary Cmentarz Żydowski, najstarszy zachowany kirkut w Europie. Dokładna liczba grobów jest nieznana, jednak szacuje się ją na około 12 tysięcy. Najstarsza macewa (żydowska stela nagrobna) pochodzi z 1439 roku, natomiast ostatniego pochówku dokonano w roku 1786. Niestety nie wejdziemy ani na cmentarz, ani do żadnej z synagog. Musielibyśmy odstać kilka godzin w kilometrowej kolejce po bilety....

Tutaj, tak jak i w całej dzielnicy żydowskiej, natykamy się na niewyobrażalne wręcz tłumy turystów... Japończycy i Amerykanie to dominujące nacje.

Wszędzie też można zobaczyć segwaye:

046435.jpg


Spotkamy wiele takich segway'owych wycieczek z przewodnikiem :)

Kolejka do kasy przed synagogą Pinkasa:

047024.jpg


Wszędzie zorganizowane wycieczki - morze ludzkich głów:

047446.jpg


Ratusz Żydowski, którego wskazówki poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara 8O:

048025.jpg


Josefov przecina ulica Paryska pełna eleganckich butików i restauracji. To nie miejsce dla nas ;) Idziemy dalej, hledając pewnego pomnika...

Ledwo udało mi się dopchać do Franza Kafki stojącego obok Synagogi Hiszpańskiej:

048730.jpg


Kafka - na szczęście bez tłumów:

049129.jpg


Na koniec kolejna rzeźba Davida Černego - In Utero:

049547.jpg


Teraz się do niej nie dopchamy... Ale jeszcze tu wrócimy. Dzieło to przedstawia prawdopodobnie rodzącą kobietę (chociaż były hipotezy, że to pomnik prostytutki) i kiedyś można było dostać się do "wnętrza" pomnika :? Właz został jednak zamknięty, bo w środku zrobił się śmietnik :roll:

Tym interesującym pomnikiem kończę dzisiejszy odcinek i spacer po Josefovie. W następnej odsłonie m.in. Rynek Starego Miasta :)
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:46 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.04.2015 23:16

Pamiętam czasy, jak Josefov nie był tak oblegany, po starym cmentarzu można było spokojnie spacerować 8)
No, ale z drugiej strony dzielnica nie była tak kolorowa jak teraz :roll:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.04.2015 19:56

Lednice napisał(a):Pamiętam czasy, jak Josefov nie był tak oblegany, po starym cmentarzu można było spokojnie spacerować 8)

Teraz niestety trzeba odstać swoje w kolejce po bilety, które są dość drogie :?
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 26.04.2015 19:31

maslinka napisał(a):
Lednice napisał(a):Pamiętam czasy, jak Josefov nie był tak oblegany, po starym cmentarzu można było spokojnie spacerować 8)

Teraz niestety trzeba odstać swoje w kolejce po bilety, które są dość drogie :?


Mam nadzieję, że już nie czekacie w tej kolejce, bo ciąg dalszy by się przydał :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.04.2015 22:18

Sara76 napisał(a):Mam nadzieję, że już nie czekacie w tej kolejce, bo ciąg dalszy by się przydał :oczko_usmiech:

:oczko_usmiech:

Weekend mieliśmy poza domem, dopiero teraz wróciliśmy...

Postaram się jutro wrzucić ciąg dalszy :)

Pozdrawiam :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wielkanoc w Mieście Stu Wież - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone