Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w Mieście Stu Wież

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.04.2015 19:30

2 kwietnia (czwartek): Dojazd i pierwsze praskie wrażenia

Wyruszamy w czwartek rano. Przed nami planowane około 4,5 godziny jazdy, z których zrobiło się 5,5 8O Oczywiście przez "wspaniałą pogodę" :evil: Autostrada za Brnem wygląda tak:

017917.jpg

018383.jpg


Do tego "przyjemna" temperatura :(:

019010.jpg


Wjeżdżamy do Pragi i wcale nie jest lepiej :roll::

019657.jpg


Po co my tu przyjechaliśmy :?: Dlaczego nie pojechaliśmy na narty :?: :roll:

Na szczęście, nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, śnieg przestaje sypać. Pojawia się nawet błękit ;):

020805.jpg


Dojeżdżamy do pensjonatu, w którym spędzimy najbliższe 4 noce (bo w ciągu dnia nas tam raczej nie będzie ;)), a mieści się on w spokojnej willowej dzielnicy pomiędzy Pragą 5 a Pragą 13. Do stacji metra mamy 10 minut spacerkiem, więc przyzwoicie :)

Witamy się z gospodarzami, wrzucamy bagaże do pokoju i zaraz jesteśmy w metrze, gotowi, żeby podbić czeską stolicę :mrgreen:

Zaczniemy skromnie, bo od Placu Karola na Nowym Mieście. Tam wysiadamy z metra.

022090.jpg


Mijamy jezuicki kościół św. Ignacego:

022601.jpg


i docieramy pod Ratusz Nowomiejski - miejsce pierwszej defenestracji praskiej, podczas której z okien tegoż budynku zostało wyrzuconych siedmiu katolickich rajców.

023238.jpg

023704.jpg


Zanim ruszymy w dalszą drogę, musimy się trochę posilić. Teraz nie będziemy szczególnie wybredni, bo jesteśmy głodni i nie mamy ochoty długo hledat ;) (żeby nie powiedzieć: szukać) lokalu. Pizzeria Donna przy Karlovym náměstí będzie w sam raz :)

024646.jpg


Pizza jest bardzo smaczna, szkoda tylko, że nie mają mojego ulubionego Pilsnerka, ale jeszcze dzisiaj się go napiję :D Praga to raj dla piwoszy :oczko_usmiech:

Pierwsze zdjęcie z piwem :mrgreen::

025668.jpg


Nie wiem, dlaczego jestem taka zdziwiona ;)

Najedzeni i zadowoleni ruszamy dalej - w stronę budynku zwanego Tańczącym Domem:

026384.jpg


I tutaj po raz pierwszy przypominamy sobie, co nam się nie podobało w Pradze 4 lata temu... Chodzi o niesamowity ruch samochodowy w centrum miasta.

027006.jpg


W tym miejscu jeszcze mogę to zrozumieć, ale puszczenie ruchu przez Stare Miasto i urządzenie parkingów na głównych placach, np. na Malostranskim náměstí, uważam za nieporozumienie :roll: Najgorsze jednak były pozamykane chodniki (chodník uzavřen!) bez alternatywnej drogi. Martw się, turysto, co zrobić, gdy nagle kończy ci się bezpieczna droga i musisz wejść pomiędzy pędzące samochody :evil: Hitem były też przejścia dla pieszych z zielonym światłem z odliczaniem - do 3 sekund 8O

Jak widzicie, ta relacja nie będzie wyłącznie hymnem pochwalnym na cześć Pragi i jej zabytków ;) Oczywiście Praga jest piękna i tutaj nie będę szczególnie oryginalna ;), ale rozwiązania komunikacyjne w centrum to jakieś nieporozumienie. Piesi turyści traktowani są jak zło konieczne, a samochody mogą wjechać niemal wszędzie. Niedługo wymyślą, żeby puścić ruch Mostem Karola ;) Efekt jest taki, że piesi pędzą przez pasy na złamanie karku, a kierowcy stoją w korkach, bo ruch samochodowy jest bardzo duży. W metrze natomiast (poza strategicznymi, przesiadkowymi stacjami) całkiem luźno. Ktoś chyba źle pokombinował...

No ale dosyć już tego narzekania :) Docieramy nad Wełtawę i oglądamy "pokręcony" budynek, czyli Tańczący Dom zwany "Ginger i Fred" na cześć znanej pary tancerzy- Freda Astaira i Ginger Rogers:

029614.jpg

030080.jpg


Jesteśmy na skwerze z pomnikiem Aloisa Jiráska - czeskiego pisarza i dramaturga:

030634.jpg


Zmierzamy w jedynie słusznym kierunku....

031149.jpg

031615.jpg

032081.jpg


Z tym, że w tym odcinku tam jeszcze nie dojdziemy ;) :D
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:22 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 07.04.2015 19:54

Jest Praga, pojawiło się piwo - znaczy jest wszystko dobrze :) . Będę zaglądał :) .
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 07.04.2015 20:27

Miałam cichą nadzieję, że po Świętach pojawi się Twoja nowa relacja Agnieszko i bingo! Co do Pragi to też mi się bardzo podoba, ale jak byłam za pierwszym razem to padało a za drugim razem strasznie wiało, więc marzy mi się trzeci raz, ale w słońcu... :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.04.2015 21:09

Czarodziejska różdżka przeniosła opady śniegu do Krynicy :roll: ( to tak w formie uzupełnienia :lol: )
Spacer po Pradze - bardzo chętnie 8)


Pozdrawiam
Piotr
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 07.04.2015 21:10

:D Uwielbiam Pragę, nawet w pigułce, każda z praskich dzielnic jest niepowtarzalna. Kiedy tylko mogę bardzo chętnie do niej wracam :D
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 07.04.2015 21:42

Witam :D
to ja też sobie przypomnę Pragę 8)
pozdrawiam Krzysiek :papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 07.04.2015 23:35

Oj ja też zaznałam tej pogody w czwartek ... Straszno nieco było :o .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.04.2015 23:37

Nefer napisał(a):Jest Praga, pojawiło się piwo - znaczy jest wszystko dobrze :) . Będę zaglądał :) .

Piwa nie zabraknie ;)


Sara76 napisał(a):Miałam cichą nadzieję, że po Świętach pojawi się Twoja nowa relacja Agnieszko i bingo! Co do Pragi to też mi się bardzo podoba, ale jak byłam za pierwszym razem to padało a za drugim razem strasznie wiało, więc marzy mi się trzeci raz, ale w słońcu... :papa:

My chyba mamy szczęście, bo nie spadła na nas z nieba ani kropla :D


piotrf napisał(a):Czarodziejska różdżka przeniosła opady śniegu do Krynicy :roll: ( to tak w formie uzupełnienia :lol: )

Oj, przykro mi... Chyba, że zamierzałeś pojeździć na nartach :)


majeczka napisał(a)::D Uwielbiam Pragę, nawet w pigułce, każda z praskich dzielnic jest niepowtarzalna. Kiedy tylko mogę bardzo chętnie do niej wracam :D

Ta pigułka będzie całkiem duża :D
Do tego stopnia, że w poniedziałek rozważaliśmy jeszcze spędzenie kilku godzin w Pradze, ale ostatecznie stwierdziliśmy, że wszystko, co chcieliśmy, zobaczyliśmy i wybraliśmy coś innego :)


lotnikwsk napisał(a):Witam :D
to ja też sobie przypomnę Pragę 8)
pozdrawiam Krzysiek :papa:

Witaj! Fajnie :)


Potter napisał(a):Oj ja też zaznałam tej pogody w czwartek ... Straszno nieco było :o .

Oj, straszno...
Potter, a Ty, przyznaj się :D, na nartki wybyłaś :?: :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 08.04.2015 07:26

Witam
Z chęcią sobie przypomnę Pragę
Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.04.2015 08:14

maslinka napisał(a):

Na szczęście, nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, śnieg przestaje sypać. Pojawia się nawet błękit ;):

Obrazek



Toż to prawie bezchmur się zrobił 8O ,
pożyczasz czasem tej różdżki? :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.04.2015 14:37

ajdadi napisał(a):Witam
Z chęcią sobie przypomnę Pragę
Pozdrawiam

Witaj! Zapraszam :)


mysza73 napisał(a):Toż to prawie bezchmur się zrobił 8O ,
pożyczasz czasem tej różdżki? :smo:

Tobie mogę pożyczyć :D
Ale pod warunkiem, że mi nie będzie potrzebna :P :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.04.2015 15:28

2 kwietnia (czwartek): Dłuuugi spacer do Mostu i Mostem

Zmierzamy w stronę, w którą idzie większość turystów... Po drodze mijamy budynek Teatru Narodowego, który jest bardzo ładny, ale niestety obecnie obstawiony rusztowaniami:

062374.jpg


Trudno, kiedyś trzeba te remonty przeprowadzać.

Pomnik Franciszka I, czyli Krannerova kašna, też zdecydowanie wymaga odnowienia:

062984.jpg


Za nami rząd pięknych kamienic:

063489.jpg

063955.jpg


Przed nami natomiast Most Legii:

064461.jpg


Symbol tego wyjazdu - czapka i okulary słoneczne ;):

065097.jpg


Okulary lądowały to na nosie, to na głowie, bo słońca (choć czasami tego nie widać na zdjęciach ;)) było sporo. Natomiast czapka (przez większość wyjazdu) musiała być w użyciu :( Przez głowę ponoć traci się 50% ciepła, a może i więcej ;), więc wędrując uliczkami Pragi przez cały dzień, nieźle byśmy się wychłodzili.

Most Karola coraz bliżej... Ile tam ludzi! 8O:

066384.jpg

066850.jpg


Jakby ktoś nie wierzył - wiosna :D:

067479.jpg


Już prawie jesteśmy...

067974.jpg


Jeszcze klasyczny praski landszafcik:

068483.jpg


I bliżej:

068966.jpg


Zielone drzewo :mrgreen: Znaczy - wiosna :D:

069723.jpg


Uwierzcie mi, było słonecznie ;) Tylko nad Hradczanami, jak na złość, zebrały się chmury :evil:
Z drugiej strony niebo wyglądało tak :D:

070690.jpg


Tylko, że to nie była ta strona, która nas najbardziej interesowała ;)

W tym miejscu trzeba być przed południem, żeby mieć słońce za plecami. Jeszcze tu wrócimy, na sesję poprawkową ;) :)

Na Most Karola możemy się dostać albo przechodząc bardzo ruchliwą ulicą, albo przez pasaż handlowy. Wybieramy tę drugą opcję. Ale lodowy bar w obecnych warunkach atmosferycznych jakoś nas nie pociąga ;):

072015.jpg


Temperatura, jaka panuje w środku lokalu, to -5 stopni :? Niby niewiele mniej niż na zewnątrz ;), ale w tym wypadku "prawie" zdecydowanie robi różnicę 8)

Mijamy Klementinum - barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego, drugi co do wielkości (po Zamku Praskim) budynek w czeskiej stolicy i kościół św. Salwatora:

073162.jpg


No i wreszcie możemy wejść na TEN most...

073677.jpg


Widoczki w lewo:

074166.jpg


Ludzi zatrzęsienie! :roll: No ale w końcu Praga to Praga :mrgreen:

Muzycy, portreciści i innej maści artyści ;)

075112.jpg


I przelewający się tłum turystów...

Wielkanoc jest tutaj drugim po Bożym Narodzeniu najbardziej popularnym terminem, jeśli chodzi o ruch turystyczny. To niestety będzie widać, z tym, że raczej od jutra :? Dzisiaj są jeszcze luzy ;):

076055.jpg


A tu już w ogóle - normalnie da się przejść :lol::

076692.jpg


Największy tłum gromadzi się zwykle przy pomniku św. Jana Nepomucena. Stoję grzecznie w kolejce ;) Ostatnio pomacałam i się spełniło - wróciłam do Pragi :mrgreen: Teraz też nie zmarnuję szansy :D:

077712.jpg


A tego to nie wiem, po co, czy "na co" (na szczęście, na miłość, na pieniądze...) się maca :?::

078410.jpg


Ale nie był szczególnie popularny ;)

I jakimś cudem docieramy do Bramy Malostrańskiej, czyli do końca Mostu Karola:

079116.jpg


Ufff, przeszliśmy jakoś, przeżyliśmy ;) Należy nam się nagroda :mrgreen:

Ale o tym w następnym odcinku :D
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:27 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 08.04.2015 16:40

Ahoj :D
Praga.....to u nas prawie jak w domu.... :wink:
Oczywiście zaglądam. 8)
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.04.2015 17:00

Praga więc siadam. 8)
Miesiąc temu byliśmy i pogoda nas nie rozpieszczała. A tłumy :oczko_usmiech: chyba są tam już o każdej porze roku :mrgreen: My jeszcze wybraliśmy się na jeden dzień do Pilzna :P

brama browaru (597x800).jpg


I oczywiście Browar z muzeum był nasz :lol:

Obiad (800x599).jpg


Pozdrawiam i oczywiście śledzę :papa: :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.04.2015 18:25

GOLDEN napisał(a):Ahoj :D
Praga.....to u nas prawie jak w domu.... :wink:
Oczywiście zaglądam. 8)

Ahoj! :D
No tak, my nie mamy do Pragi bardzo daleko, ale Wy - rzut beretem :D


21monika napisał(a):Praga więc siadam. 8)
Miesiąc temu byliśmy i pogoda nas nie rozpieszczała. A tłumy :oczko_usmiech: chyba są tam już o każdej porze roku :mrgreen: My jeszcze wybraliśmy się na jeden dzień do Pilzna :P

Wiem, wiem :D Śledziłam na bieżąco (i komentowałam :)) Widziałam u Ciebie kilka szczególików, których nie udało nam się zobaczyć. Miejsca niby te same, ale różne ujęcia. I to jest właśnie najpiękniejsze - każdy widzi inaczej, i oczami, i obiektywem ;) :)

Pozdrawiam :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wielkanoc w Mieście Stu Wież - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone