Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w Mieście Stu Wież

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.04.2015 19:37

Kufelki z piwem wyglądają bardzo zachęcająco. :) (Chyba sobie zaraz sobie piwko szczelę :wink: ).
A widoki znad Wełtawy też niczego sobie. :)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 11.04.2015 19:41

maslinka napisał(a):...
Czeka na nas jeszcze dziś wieczorem sporo różnych atrakcji :D

No jeszcze coś powiedz/opisz - to na bank masz bana na forum.
:wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.04.2015 20:44

maslinka napisał(a):



Docieramy do Muzeum Franza Kafki, na dziedzińcu którego stoi słynna rzeźba Davida Černego - Sikający. Instalacja przedstawia dwóch mężczyzn stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech ;)



Znajoma Polka, mieszkająca od wielu lat w Pradze, powiedziała mi, że jeden chłopek to Prażak ( mieszkaniec Pragi ), drugi to Moravak ( mieszkaniec Moraw )
I że Prażak leje na Morawy, a Moravak na Pragę. I że to ma symbolizować spory antagonizm między Pragą a Morawami.
Artysta chciał ten antagonizm wyśmiać 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.04.2015 11:30

Nefer napisał(a):Kufelki z piwem wyglądają bardzo zachęcająco. :)

Jak wyglądały, tak smakowały :D Znaczy się zawartość :mrgreen:


romuald22 napisał(a):
maslinka napisał(a):...
Czeka na nas jeszcze dziś wieczorem sporo różnych atrakcji :D

No jeszcze coś powiedz/opisz - to na bank masz bana na forum.
:wink:

Ja nie wiem, Romek, o czym Ty myślisz... 8O Zamierzam opisać wieczorny spacer po Małej Stranie i pokazać trochę nocnych zdjęć z zabytkami :)


Lednice napisał(a):Znajoma Polka, mieszkająca od wielu lat w Pradze, powiedziała mi, że jeden chłopek to Prażak ( mieszkaniec Pragi ), drugi to Moravak ( mieszkaniec Moraw )
I że Prażak leje na Morawy, a Moravak na Pragę. I że to ma symbolizować spory antagonizm między Pragą a Morawami.
Artysta chciał ten antagonizm wyśmiać 8)

Tak, też o tym czytałam.
Chociaż z interpretacją dzieł Černego nigdy nie wiadomo...Każdy może widzieć co innego, a on sam nigdy niczego nie sugeruje :)
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 12.04.2015 12:13

Melduje się kolejna czechofilka :D
Praga jakoś zawsze omijana (ostatni tranzit w kierunku Polski) i tylko kilka razy liźnięta pobieżnie ;) Mam nadzieję, że niedługo doczeka się szczegółowego zwiedzania :)
Jak narazie zawsze wygrywają Jižni Čechy :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.04.2015 12:27

Basiulinek napisał(a):Melduje się kolejna czechofilka :D
Praga jakoś zawsze omijana (ostatni tranzit w kierunku Polski) i tylko kilka razy liźnięta pobieżnie ;) Mam nadzieję, że niedługo doczeka się szczegółowego zwiedzania :)
Jak narazie zawsze wygrywają Jižni Čechy :mrgreen:

Witaj, Basiu :)
Powiem Ci, że nie dziwię się, że Jižni Čechy wygrywają. Po sierpniowym pobycie w Czeskim Krumlovie jesteśmy absolutnie zakochani w tym mieście :)
Pamiętam, że mi je polecałaś i udało się je w końcu zobaczyć :D Dzięki!

Jak skończę praską relację, to może odgrzebię tamten weekend w Krumlovie i coś skrobnę...


2 kwietnia (czwartek): Kawałeczek Pragi by night

Dzisiejszy wieczór spędzimy wyłącznie na Małej Stranie. Mamy ten komfort, że nie musimy się śpieszyć. Jeszcze odkryjemy inne dzielnice Pragi. Wędrujemy pod górkę, w stronę Hradczan (do których dziś jeszcze nie dotrzemy).

Nieodłączny tramwaj:

034207.jpg


Malostranské náměstí:

034595.jpg

034953.jpg


Zza budynku wystają wieże katedry św. Wita:

035362.jpg


Malostranské náměstí z drugiej strony, z kolumną morową (Kolumną św. Trójcy):

035806.jpg


i barokowym kościołem św. Mikołaja:

036208.jpg


Wspinamy się ulicą Nerudovą. Kiedyś była to część drogi królewskiej wiodąca z Mostu Karola do Zamku Praskiego. Obecnie znajduje się tu mnóstwo knajpek i budynków ambasad.

036743.jpg


Diabeł kusi ;):

037236.jpg


Są tu również piękne rezydencje pałacowe, a każda z nich ma swój oryginalny herb, np. czerwonego baranka:

037708.jpg


Wyżej i wyżej ulicą Nerudovą:

038104.jpg


Wędrując tak, docieramy do karczmy U sedmi Švábů. Wystrój jest "rycerski", a restauracja przypadnie nam do gustu tak bardzo, że trafimy tu jeszcze dwa razy :)

Dziś Wielki Czwartek, w Czechach zwany Zielonym, więc obowiązkowo zielone piwo, Starobrno :D:

039095.jpg


To czeska "nowa świecka tradycja " ;), rodzący się symbol Wielkanocy, która w Czechach ma zdecydowanie świecki wymiar. Spotkaliśmy się z tą "tradycją" już w Jesenikach, ale pierwszy raz spróbowaliśmy zielonego czeskiego piwa właśnie dziś i bardzo nam smakowało :) W Polsce miałam okazję pić zielone Raciborskie, ale Starobrno zdecydowanie lepsze :)

Wnętrze karczmy jest bardzo klimatyczne i, co dzisiaj dosyć istotne, ciepłe :mrgreen:

Wychodzimy zadowoleni i ogrzani, więc możemy jeszcze trochę pofocić, chociaż temperatura jeszcze bardziej spadła :?

Pięknie oświetlony Pałac Schwarzenbergów:

040672.jpg


i Nerudova by night:

041058.jpg


"Bajnajtowej" Pragi nie będzie dzisiaj zbyt wiele. Pojutrze zrobimy dłuższą nocną sesję. Dziś, zmarznięci, zmierzamy w stronę stacji metra, po drodze mijając Rynek Małostrański:

041612.jpg

041971.jpg

042330.jpg

042688.jpg


Stacja Můstek - węzeł przesiadkowy:

043089.jpg


Tu przesiadamy się z linii zielonej na żółtą, którą dojeżdżamy do "domu" :) Do pensjonatu docieramy koło 22:00, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Jutro przed nami ponad 12 godzin zwiedzania 8O :D
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:37 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 13.04.2015 22:37

Już się nie mogę doczekać tych 12-tu godzin zwiedzania (mam nadzieję, że będzie duuużo zdjęć). Uwielbiam wędrówki z Tobą Agnieszko, bo zawsze czymś zaskakujesz i odkrywasz miejsca, które często są pomijane (zwłaszcza na zorganizowanych "odgórnie" wyjazdach). :papa: :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.04.2015 14:42

Sara76 napisał(a):Już się nie mogę doczekać tych 12-tu godzin zwiedzania (mam nadzieję, że będzie duuużo zdjęć). Uwielbiam wędrówki z Tobą Agnieszko, bo zawsze czymś zaskakujesz i odkrywasz miejsca, które często są pomijane (zwłaszcza na zorganizowanych "odgórnie" wyjazdach). :papa: :smo:

Justyna, dzięki za miłe słowa i motywację do pisania :D

Dziś wieczorem prawdopodobnie powstanie następny odcinek.

Pozdrawiam :papa:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 14.04.2015 14:52

Zerkam i ja, Aga! W Pradze byłem w zeszłym roku, ale paskudna pogoda i tłumy (długi weekend majowy) odebrały temu miastu sporo uroku... Dobry pomysł ze świętami, kiedyś wykorzystam :).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.04.2015 20:15

Krzychooo napisał(a):Zerkam i ja, Aga! W Pradze byłem w zeszłym roku, ale paskudna pogoda i tłumy (długi weekend majowy) odebrały temu miastu sporo uroku... Dobry pomysł ze świętami, kiedyś wykorzystam :).

W takim razie musisz powtórzyć :)

A tłumy to tam chyba są zawsze, mniejsze lub większe ;)


Zapraszam na następny odcinek :)


3 kwietnia (piątek): Vyšehrad

Po pysznym śniadaniu opuszczamy pensjonat jeszcze przed godziną 10:00. Mamy ambitne plany łazikowe ;) Zaczniemy od Vyšehradu (wzgórza na prawym brzegu Wełtawy), dokąd pojedziemy najpierw metrem, a później tramwajem.

Trochę historii, za Wikipedią ;):
Według legendy miała tu znajdować się siedziba legendarnego czeskiego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen, według którego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę "próg", po czesku Praha.

Wiadomo, że Wratysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. To z jego fundacji wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się dziś cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech oraz rotundę św. Marcina. Za panowania kolejnych władców wzgórze traciło coraz bardziej na znaczeniu na rzecz Hradczan, ostatnim rezydującym tu władcą był Sobiesław I Przemyślida. Karol IV Luksemburski włączył Wyszehradzki Zamek w mury Pragi, zażyczył sobie również, aby tu się zaczynała Droga Królewska, którą władcy przemierzali w drodze na koronację, która miała mieć miejsce na Hradczanach. Zamek został splądrowany i zburzony podczas powstania husyckiego. Według legendy, gdy protestanci wdarli się do kościoła św. Piotra i Pawła, wyciągnęli z niego kamienny relikwiarz św. Longina i wrzucili go do Wełtawy. Miał wówczas zdarzyć się cud. Trumna miała unosić się na wodzie, podczas gdy relikwie opadły na dno, a następnie miały zacząć się zapadać w głąb, tworząc u stóp wyszehradzkiej skały bezdenną otchłań.

W XVII wieku Habsburgowie na wzgórzu utworzyli garnizon. W 1787 roku zamknięto kaplicę św. Jana Chrzciciela, a jej budynek zaczęto wykorzystywać jako magazyn, zbrojownię czy wreszcie przytułek (w późniejszym czasie kaplica została zasypana ziemią, a odnaleziona w XX wieku pełni funkcję sali wystawowej). W XIX wieku odnowiono oba kościoły, a samo wzgórze zmieniono w miejski park otoczony resztkami austriackich fortyfikacji.


Wspinamy się na wzgórze:

056364.jpg


Za nami coraz piękniejsze widoki:

056764.jpg

057123.jpg


Na Wyszehradzie warto zobaczyć imponującą bazylikę św. Piotra i Pawła:

057560.jpg

057919.jpg


Z tym, że my nie będziemy jej oglądać w środku ;), ale za to z każdej strony 8)

058588.jpg


Obejdziemy wzgórze wzdłuż murów obronnych, które zostały ładnie zrekonstruowane. A na każdym kroku będziemy oczywiście podziwiać widoki :D

Praskie mosty - na makiecie:

059248.jpg


i w rzeczywistości:

059633.jpg


Wszędzie tramwaje, nawet tu się załapał ;):

060154.jpg


Pod nami krótki tunel i malownicze pozostałości murów obronnych.

Słońce nieśmiało przebija się przez chmury, ale jest zimno i wieje.

060660.jpg


Park wygląda jeszcze łyso:

061053.jpg


Zabrakło dwóch tygodni...

Widok na półwysep pełen różnej maści pływadeł i dalej - na Veslařský ostrov:

061529.jpg


Spacerujemy wzdłuż murów obronnych:

061931.jpg

062290.jpg


Docieramy do Bramy Leopolda:

062685.jpg


To główne wejście na Wyszehrad.

Tuż za bramą znajduje się bardzo urokliwa Rotunda św. Marcina:

063153.jpg

063512.jpg


Tył bazyliki św. Piotra i Pawła:

063911.jpg


Otwierają się widoki na inne części Pragi, np. na Žižkov - dzielnicę, która charakteryzuje się bardzo zwartą zabudową składającą się z czynszowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku.

064460.jpg


Dzielnica ta była od zawsze zamieszkiwana przez robotników. Dawniej nazywana "czerwonym Žižkovem" ze względu na dużą liczbę członków partii komunistycznej wśród jej mieszkańców. Znajduje się tu zbudowana w latach 1985-1992 wieża telewizyjna Žižkov.

W roku 2000 na wieży pojawiły się rzeźby raczkujących dzieci (Miminka), których autorem jest nie kto inny jak David Černý ;) Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem ludności i zmieniła się w stałą ekspozycję. Tak stało się zresztą z wieloma rzeźbami tego artysty :)

065653.jpg


Mieliśmy wieżę telewizyjną w planach, ale niestety nie zdążyliśmy...

Jeszcze jeden, tym razem bardziej klasyczny, landszafcik:

066153.jpg


i domykamy kółko, jakie zaczęliśmy przy bazylice.

Krótka zabawa w znalezienie drogi w labiryncie ;):

066738.jpg


i zaraz zmieniamy klimaty na poważniejsze - udajemy się na Cmentarz Wyszehradzki, na którym miejsce ostatniego spoczynku znalazło wiele czeskich znakomitości.

Na bramie mnóstwo zakazów. Pomyśleli chyba o wszystkim:

067325.jpg


Cmentarz, moim zdaniem, przypomina trochę zagrzebski Mirogoj (chociaż jest zdecydowanie mniejszy), zwłaszcza aleja zasłużonych:

067818.jpg

068176.jpg


Cmentarz Wyszehradzki jest tym samym dla Czechów, czym Powązki dla Polaków. Pochowano tu m.in. Antonína Dvořáka (kompozytora), Karela Čapka, Bożenę Nemcovą, Jana Nerudę (pisarzy) czy Mikoláša Aleša (malarza).

Jest to całkiem ładne miejsce, jeśli tak można się wyrazić o jakiejkolwiek nekropolii.

068845.jpg


Nasz pobyt na Wzgórzu Wyszehradzkim dobiega końca. Wsiadamy w tramwaj i jedziemy do centrum Pragi...
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:43 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 15.04.2015 10:03

maslinka napisał(a):Jest to całkiem ładne miejsce, jeśli tak można się wyrazić o jakiejkolwiek nekropolii.

Obrazek

Można ...
Cmentarz trochę podobny do paryskiego Pere Lachaise ... Trochę :papa: .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.04.2015 12:56

maslinka napisał(a):Krótka zabawa w znalezienie drogi w labiryncie ;):

Obrazek


I co, udało się :?: :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.04.2015 14:30

Potter napisał(a):Można ...
Cmentarz trochę podobny do paryskiego Pere Lachaise ... Trochę :papa: .

Tu się nie wypowiem, bo co prawda byłam w Paryżu, ale na Pere Lachaise niestety nie :(


Nefer napisał(a):I co, udało się :?: :)

Jasne, że tak! :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21047
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 15.04.2015 18:57

maslinka napisał(a):Jasne, że tak! :D


..w takim razie moje gratulacje...

A tak już całkiem serio bardzo fajnie pokazujesz Pragę

Pozdrawiam
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.04.2015 07:22

Hej

Cieszę się, że tu dotarłem, tym bardziej, że wybieram się niedługo ( też za namową niektórych forumowiczów :D ) do Pragi.
Już widzę, że muszę zawadzić o Wyszehrad i parę innych Twoich tipów ...
Dzięki za pomysły.
Pisz pisz i ... proszę skończ relację przed majowym weekendem :wink: .
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wielkanoc w Mieście Stu Wież - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone