Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w Mieście Stu Wież

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 08.04.2015 19:08

Jakieś pustki mieliście na Moście Karola :) (przynajmniej pierwszego dnia) .
Byłem kiedyś w Pradze w czasie weekendu majowego i to była tragedia - ludek na ludku ludka pogania...
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 08.04.2015 19:23

maslinka napisał(a):Obrazek

Tak oglądam i oglądam i stwierdzam, że kończę przygodę z alkoholem.
:wink: :)
maslinka napisał(a):...uważamy się za czechofilów

Aga.Gdzie i jak to się leczy?
:oczko_usmiech: :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.04.2015 19:51

Nefer napisał(a):Jakieś pustki mieliście na Moście Karola :) (przynajmniej pierwszego dnia) .
Byłem kiedyś w Pradze w czasie weekendu majowego i to była tragedia - ludek na ludku ludka pogania...

No tak - tylko tego pierwszego dnia :D
Było wtedy najzimniej, a uczucie chłodu potęgował wiatr. Jakieś +2 stopnie, ale temperatura odczuwalna chyba z -5 :roll:, więc spacerujących mniej niż w kolejne dni. Poza tym po był Wielki Czwartek, w Wielką Sobotę i w Święta było najwięcej ludków.


romuald22 napisał(a):
maslinka napisał(a):...uważamy się za czechofilów

Aga.Gdzie i jak to się leczy?
:oczko_usmiech: :papa:

Czeskim piwem :D Najlepiej w Pradze :lol:
Ostatnio edytowano 08.04.2015 19:52 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 08.04.2015 19:51

Hejka :D

Też sobie tu podglądam :wink:

Mówisz tłumy na Moście Karola, w 2009 roku trafiliśmy akurat na remont, na pewnym odcinku, most był w połowie wyłączony z "ruchu", niestety wpakowaliśmy się w ten "potok" ludzi, przejście na drugą stronę zajęło nam (nie przesadzam) ze 40 minut, ścisk okrutny, do tego gorąco (sierpień)

Fotka cyknięta mniej więcej w połowie tego remontowanego odcinka, z obydwu stron pchali się ludzie zakorkowało się strasznie, do tego "przystanki, przepychanki", żeby "pogłaskać" płaskorzeźbę na szczęście, przy figurze Św Nepomucena :roll: masakra

DSC00363.jpg


Pozdravki :papa:
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 08.04.2015 21:19

Witam.
Fajny pomysł z tą Pragą na święta. Miło się czyta i ogląda.
Pragę zobaczyć planujemy już od długiego czasu i jakoś plany te jeszcze się nie zrealizowały.
Pozdrawiam.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 08.04.2015 21:40

maslinka napisał(a):Piwa nie zabraknie ;)


Skoro tak mówisz, to przysiądę...
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.04.2015 22:46

cytuję "Wiem, wiem :D Śledziłam na bieżąco (i komentowałam :)) Widziałam u Ciebie kilka szczególików, których nie udało nam się zobaczyć. Miejsca niby te same, ale różne ujęcia. I to jest właśnie najpiękniejsze - każdy widzi inaczej, i oczami, i obiektywem ;) :)

Pozdrawiam :papa: "


Zgadza się to jest właśnie naj, że każdy inaczej widzi. :wink:
Pozdrawiam :papa:
anonimowaania
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 05.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) anonimowaania » 10.04.2015 11:14

Przyznam sie, ze czytalam prawie wszystkie Twoje relacje.
Bardzo szczegółowe i dające obraz miejsc.
Z chęcią poczytam też tą o Pradze. Byłam, zwiedziłam, ale na szybko i z przyjemnością pooglądam znane miejsca i poczytam o historii. Pozdrawiam serdecznie i podziwiam Twoje zamiłowanie do turystyki!:-)
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 10.04.2015 12:44

W Pradze nigdy nie byłam :oops: ...
Podejrzewam, że po zakończeniu Twojej Maslinko relacji będę rozdarta: jechać - bo wszystkie ciekawe miejsca mam wyszczególnione i plan zwiedzania gotowy :lol: , czy nie jechać - no bo wszystko co ciekawe zobaczę tu u Ciebie :lol: ...
-Katka-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 26.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Katka- » 10.04.2015 15:03

Lubię bardzo Pragę .
Byłam kilkakrotnie, zwiedziłam i pyszne piwo U Szwejka piłam :)
Pooglądam, ciekawe czy w "muzeum" z czerwonym fotelem przy wejściu byliście :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.04.2015 15:14

Potter napisał(a):W Pradze nigdy nie byłam :oops: ...

Jest w zasięgu auta :wink: , to kiedy jedziemy :?: :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.04.2015 16:44

Sylwetka... napisał(a):Mówisz tłumy na Moście Karola, w 2009 roku trafiliśmy akurat na remont, na pewnym odcinku, most był w połowie wyłączony z "ruchu", niestety wpakowaliśmy się w ten "potok" ludzi, przejście na drugą stronę zajęło nam (nie przesadzam) ze 40 minut, ścisk okrutny, do tego gorąco (sierpień)

8O
To jest straszne! Chyba bym nie weszła... :?


mirasowski napisał(a):Pragę zobaczyć planujemy już od długiego czasu i jakoś plany te jeszcze się nie zrealizowały.
Pozdrawiam.

W takim razie życzę realizacji planów :)


SgwdYrEira napisał(a):
maslinka napisał(a):Piwa nie zabraknie ;)


Skoro tak mówisz, to przysiądę...

Witaj, Piracie :D


anonimowaania napisał(a):Przyznam sie, ze czytalam prawie wszystkie Twoje relacje.
Bardzo szczegółowe i dające obraz miejsc.
Z chęcią poczytam też tą o Pradze. Byłam, zwiedziłam, ale na szybko i z przyjemnością pooglądam znane miejsca i poczytam o historii. Pozdrawiam serdecznie i podziwiam Twoje zamiłowanie do turystyki!:-)

Dzięki za miłe słowa :) Jestem taki świr, że trudno mi wysiedzieć w domu ;) :D


Potter napisał(a):W Pradze nigdy nie byłam :oops: ...
Podejrzewam, że po zakończeniu Twojej Maslinko relacji będę rozdarta: jechać - bo wszystkie ciekawe miejsca mam wyszczególnione i plan zwiedzania gotowy :lol: , czy nie jechać - no bo wszystko co ciekawe zobaczę tu u Ciebie :lol: ...

Czyli co: pisać mało, a zdjęć w ogóle nie wrzucać :?: ;) :mrgreen:


-Katka- napisał(a):Lubię bardzo Pragę .
Byłam kilkakrotnie, zwiedziłam i pyszne piwo U Szwejka piłam :)
Pooglądam, ciekawe czy w "muzeum" z czerwonym fotelem przy wejściu byliście :wink:

Zdaje się, że dużo wołali za wstęp, więc tylko zerknęliśmy ;)
ryszard22
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2425
Dołączył(a): 06.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 10.04.2015 17:24

Witaj,

Czy swoją kłódkę też zawiesiliście... :)



DSC03539.JPG




Dobry pomysł na spędzenie świąt... :papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 10.04.2015 20:48

mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):W Pradze nigdy nie byłam :oops: ...

Jest w zasięgu auta :wink: , to kiedy jedziemy :?: :smo:


Czekam na propozycje :mrgreen: ...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.04.2015 19:05

ryszard22 napisał(a):Czy swoją kłódkę też zawiesiliście... :)

Witaj, Rysiu :)

Nie, nie bawimy się w takie rzeczy. "Tradycja" zaczęła się dość niewinnie i mogła być nawet sympatyczna, ale teraz wszechobecne kłódki na różnych mostach są dużym problemem. Przede wszystkim bardzo te mosty obciążają...

Zapraszam na kolejny odcinek :)


2 kwietnia (czwartek): Pierwsza rzeźba Černego, zasłużona nagroda i wieczorna sesja nad Wełtawą

Schodzimy z Mostu Karola prosto w aromatyczne opary wydobywające się ze stoiska z trdelníkiem:

058965.jpg


Oryginalny trdelník pochodzi ze Słowacji. W Czechach (również w Pradze) częściej spotkamy go pod nazwą "trdlo". Jest to nawijane na kij słodkie ciasto, które opieka się (grilluje) i posypuje cukrem, orzechami, cynamonem... Niezłe, jedliśmy ten przysmak w sierpniu, podczas wizyty w Českim Krumlovie. Tym razem jeszcze nie jesteśmy głodni, więc odpuszczamy. (Jakoś tak się będzie składało, że wcale go tutaj nie zjemy...)

Spacerujemy uliczkami Małej Strany:

059805.jpg

060164.jpg


Wielkanocny akcent ;):

060664.jpg


Docieramy do Muzeum Franza Kafki, na dziedzińcu którego stoi słynna rzeźba Davida Černego - Sikający. Instalacja przedstawia dwóch mężczyzn stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech ;)

061395.jpg


Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień wody może być kierowany przez osoby oglądające za pomocą smsów. Podobno, nie próbowaliśmy ;)

062004.jpg


Niektórzy turyści chcą podejrzeć coś więcej ;):

062528.jpg


Autor pomnika zamierzał w niecodzienny sposób uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej. Według Černego oddawanie moczu jest czynnością przyjemną, a podobnie było także z wejściem Czech do Unii Europejskiej - była to czynność miła i przyjemna dla narodu :lol: Według Mariusza Szczygła (z niego to dopiero prawdziwy czechofil! :mrgreen:) powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. I za ten właśnie dystans lubimy Czechów :D

Černy to kontrowersyjny artysta i jeszcze podczas tego pobytu "spotkamy" go kilka razy :) Oficjalna stronka rzeźbiarza. Radzę szybko "wejść" lub wyłączyć dźwięk ;)

Odhaczamy jeden z tutejszych "must see" (Chciałam zobaczyć wszystkie praskie rzeźby Černego, co się niestety nie udało :() i pięknymi wybrukowanymi uliczkami zmierzamy w stronę nagrody :D

064698.jpg

065057.jpg

065415.jpg

065774.jpg


Nagroda czeka niedaleko Bramy Małostrańskiej w lokalu o nazwie... "Lokal" :lol:

066344.jpg


Plzeň dvakrát! :mrgreen::

066855.jpg


To prawdziwa pijalnia piwa! Taka, jaka powinna być w Czechach, chociaż znaleźliśmy ją w samym centrum turystycznej Pragi. Wystrój, delikatnie mówiąc, oszczędny ;) Długie ławy pod ścianami i kelner z koszulą upaćkaną długopisem, który wyciąga z kieszonki po to, żeby zaznaczyć kreseczki (1 piwo = 1 kreska) na kartce :D Uwielbiam ten klimat!

Piwo leje się tu na kilka sposobów: hladinka, cochtan, mliko i snyt. Można o nich poczytać np. tutaj :D Najpopularniejsza jest hladinka i to właśnie się dostaje, kiedy się nie wybierze innego sposobu :)

Nie samym piwem się żyje :D Po miłych doznaniach smakowych idziemy się przespacerować.

068610.jpg


Kawałek za Muzeum Kafki schodzimy nad Wełtawę i podziwiamy cudne widoki w promieniach zachodzącego słońca:

069082.jpg

069440.jpg


Trochę Was pokatuję fotkami, bo bardzo nam się tam podobało :D

069988.jpg

070347.jpg

070706.jpg

071065.jpg


Łabędzie też lubią tu być, bo spragnieni pięknych widoków turyści chętnie dzielą się z nimi swoimi rohlikami czy trdelnikami ;):

071671.jpg


Powoli opuszczamy to malownicze miejsce. Czeka na nas jeszcze dziś wieczorem sporo różnych atrakcji :D
Ostatnio edytowano 08.01.2021 15:33 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wielkanoc w Mieście Stu Wież - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone