Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w Mieście Stu Wież

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 22.05.2015 21:58

maslinka napisał(a):Ale zaraz pokazuje się nam w całej okazałości:
Obrazek


Znam Was na tyle, że wiem, że go nie puściliście potem...

:wink: :oczko_usmiech:

PS: Co się robi z przysposobionym pawiem ? 8O :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.05.2015 19:04

romuald22 napisał(a):PS: Co się robi z przysposobionym pawiem ? 8O :D

Dba się o niego, żeby już nie wyskoczył ;) :mrgreen:



3 kwietnia (piątek): Praskie to tu, to tam

Ten odcinek to będzie miks - trochę Małej Strany, trochę Starego Miasta, bo po zejściu z Hradczan włóczyliśmy się odrobinę bez celu. Ale w Pradze nie ma czegoś takiego jak stracony czas, a z każdym krokiem odkrywa się coś nowego :)

Przechodzimy przez Čertovkę:

022844.jpg


i w ten sposób już nie jesteśmy na wyspie Kampa, ale znowu na Małej Stranie.

023287.jpg


Podziwiamy fasadę kościoła NMP pod Łańcuchem:

023699.jpg


Został on założony jako kościół Kawalerów Maltańskich wraz z klasztorem w 1158 roku.

Dziedziniec świątyni:

024179.jpg


Kolejny przystanek robimy przy ścianie Johna Lennona. Przy Placu Wielkiego Przeora (Velkopřevorské náměstí) znajduje się mur, który od lat 80-tych jest pokrywany graffiti. Kiedyś były to głównie wizerunki i teksty zastrzelonego członka The Beatles. Dzisiaj pełno tu różnych rysunków, idealistycznych haseł i podpisów turystów. Ściana często zmienia swój wygląd. My zobaczyliśmy ją w takiej postaci:

024943.jpg


Kompozycja zmienia się w każdej sekundzie ;):

025466.jpg


Skrzydlaty Lennon i dziewczyna w lenonkach :mrgreen::

026004.jpg


Idziemy dalej:

026384.jpg


w stronę wzgórza Petřín:

026774.jpg


Okazuje się, że trwa przegląd techniczny kolejki zębatej, którą można wjechać na wzgórze. Ale już jutro ma działać, więc jeszcze tu wrócimy...

Ale skoro już jesteśmy w tej okolicy, nie możemy ominąć Pomnika Ofiar Komunizmu, który znajduje się na ulicy Újezd, właśnie pod wzgórzem Petřín.

Odsłonięto go 22 maja 2002 roku i jest dziełem czeskiego rzeźbiarza Olbrama Zoubka i architektów Jana Karela i Zdenka Holzel.

Pomnik ukazuje siedem figur ludzkich z brązu ustawionych na schodach. Im wyżej stoi postać, tym mniej z niej zostaje, znika... Na szczycie pomnika znajduje się tylko ludzka stopa.

Dzieło to jest jednocześnie symboliczne, ale i bardzo dosłowne w swojej wymowie. Robi ogromne wrażenie.

027867.jpg


Na tablicy pod nim wyryto napis: "Pomnik ofiar komunizmu jest przeznaczony dla wszystkich ofiar, nie tylko tych, którzy zostali uwięzieni lub zamordowani, ale także tych, których życie zostało zrujnowane przez totalitarny despotyzm."

Żeby trochę otrząsnąć się z emocji, jak wzbudził w nas pomnik, zaglądamy do Szwejka:

028569.jpg


Ale pan z akordeonem nas odstrasza ;) Nie żebyśmy mieli coś przeciwko akordeonistom. Ale akurat teraz nie chcemy, żeby ktoś nam grał nad uchem ;)

Docieramy na plac przed Pałacem Sprawiedliwości:

029359.jpg


i tramwajem jedziemy na Stare Miasto.

Musimy sprawdzić, czy wisielec nadal wisi ;) Jest dokładnie tam, gdzie go zostawiliśmy 8):

030083.jpg


Ponownie na Rynku Staromiejskim:

030482.jpg


Nie wiadomo kiedy zrobił się bezchmur :D Słoneczko pięknie oświetla bajkowe wieże kościoła NMP przed Tynem:

031076.jpg


Kto się boi rekina? ;):

031577.jpg


Docieramy do Bramy Prochowej:

031972.jpg


Budowę tej 65 metrowej późnogotyckiej bramy miejskiej rozpoczęto w roku 1475 na zlecenie Władysława II Jagiellończyka. Została wybudowana na fundamentach starszej bramy z XIII wieku, która istniała w tym miejscu.

Za Bramą znajduje się jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków w Pradze - Miejski Dom Reprezentacyjny:

032665.jpg

033024.jpg


Wnętrza budynku obejmują kilka sali, z których największa jest Sala im. Fryderyka Smetany służąca jako sala koncertowa dla 1200 słuchaczy. Na parterze i w suterenie jest kilka restauracji i słynna secesyjna Kavarna Obecni dum (czyli po prostu: Miejski Dom).

Jesteśmy na Placu Republiki i za segwayami zmierzamy w stronę stacji metra:

033731.jpg


Tutaj można kupić plzeńskie suweniry, np. kufelek :D:

034271.jpg


Znikamy pod ziemią, żeby ponownie wynurzyć się... w następnym odcinku :mrgreen:
Ostatnio edytowano 08.01.2021 16:11 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 30.05.2015 20:21

Coś długo trwa to wynurzanie... ale alkohol pewnie zrobił swoje i trzeba wytrzeźwieć :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.05.2015 21:03

Sara76 napisał(a):Coś długo trwa to wynurzanie... ale alkohol pewnie zrobił swoje i trzeba wytrzeźwieć :smo:

Alkoholu to jeszcze żadnego nie było ;)

Nie mam czasu ostatnio i... brakuje motywacji :? Ktoś jeszcze chce to czytać? ;) :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.05.2015 21:20

maslinka napisał(a):Nie mam czasu ostatnio i... brakuje motywacji :? Ktoś jeszcze chce to czytać? ;) :mrgreen:



Nie tylko czytać :D
Aż do setnej wieży i dalej . . .


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.06.2015 20:05

piotrf napisał(a):Nie tylko czytać :D
Aż do setnej wieży i dalej . . .

W takim razie lećmy dalej... :)


3 kwietnia (piątek): Miły koniec intensywnego dnia

Ostatnio skończyłam na tym, że znikamy w podziemiach...

Wynurzamy się na Vaclavaku, czyli na Placu św. Wacława.

044526.jpg

044885.jpg


Za Wikipedią ;):
Plac został wytyczony w 1348 roku z inicjatywy Karola IV. W czasach średniowiecza z racji odbywającego się tu od 1362 roku handlu końmi zwany był Końskim Targiem (od 1877 roku handlowano tu zbożem). Z czasem z targowiska plac stał się areną ważnych wydarzeń politycznych.

Piękny secesyjny budynek Hotelu Europa:

045741.jpg


Na razie tylko z daleka patrzymy na potężny gmach Muzeum Narodowego:

046175.jpg


i skręcamy w ulicę Vodičkovą. Kierujemy się do Pałacu Lucerna, który został zbudowany przez Vácslava Havla, dziadka Václava Havla, byłego prezydenta Republiki Czeskiej. W skład Pałacu wchodzi m.in. kawiarnia, kino i pasaż handlowy z ekskluzywnymi markami światowych projektantów.

My jednak przyszliśmy tu tylko w jednym celu - żeby zobaczyć rzeźbę "Koń" Davida Černego. Dzieło to jest przewrotnym nawiązaniem do zlokalizowanego w pobliżu, w górnej części Placu Wacława, konnego pomnika patrona Czech – św. Wacława.

Rzeźba Černego różni się tym, że koń św. Wacława jest zdechły, zwisa ze sklepienia brzuchem do góry, z pyska wystaje mu język, a święty siedzi okrakiem nie na grzbiecie zwierzęcia (jak w oryginale), a na jego brzuchu ;)

047411.jpg

047770.jpg


Dla porównania - oryginał z Placu Wacława, na który zaraz wrócimy:

048203.jpg


Zmęczona turystka na schodach w Lucernie:

048611.jpg


i na trochę wygodniejszym siedzisku z widokiem na dzieło Černego:

049043.jpg


Muszę przyznać, że rzeźba robi wrażenie :D

Dochodzimy do końca (szczytu) Vaclavaka, który zamyka budynek Muzeum Narodowego, ale już nie robimy zdjęć, bo jest albo zbyt ciemno, albo zbyt jasno ;) To ta pora dnia, kiedy robi się szarówka, a budynki jeszcze nie są oświetlone, więc fotki wychodzą bardzo słabe.
Jutro wrócimy na Plac Wacława i pofocimy :)

Nasz dzień powoli się kończy. Może i dobrze, bo po 12 godzinach zwiedzania jesteśmy baaardzo zmęczeni. Zasłużyliśmy na piwo :D Najlepiej na Pilsnera, w oryginalnym kuflu i w oryginalnej, plzeńskiej knajpce :D

050571.jpg


Na koniec jeszcze kilka nocnych zdjęć - przedsmak długiej nocnej sesji zdjęciowej, którą zrobimy jutro :)

Plac Republiki:

051179.jpg


Dom Miejski:

051558.jpg


i Brama Prochowa:

051942.jpg


Po 22:00 docieramy wreszcie do naszego pensjonatu...

"Jutro" m.in. czeka nas wizyta u zwierzaków :D

:papa:
Ostatnio edytowano 08.01.2021 16:14 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 01.06.2015 21:56

Jak dla mnie rzeźba zdechłego konia jest trochę makabryczna, podobnie jak ten wisielec, którego pokazywałaś wcześniej... no, ale jak to mówi mój mąż: prawdziwa sztuka krytyki się nie boi. Z przyjemnością czekam na zoo :papa: Ps. Czy "jutro" będzie jutro?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.06.2015 19:53

Sara76 napisał(a):Jak dla mnie rzeźba zdechłego konia jest trochę makabryczna, podobnie jak ten wisielec, którego pokazywałaś wcześniej... no, ale jak to mówi mój mąż: prawdziwa sztuka krytyki się nie boi.

Jak coś budzi emocje, to jest dobrze. Chyba o to chodziło :)

Sara76 napisał(a):Czy "jutro" będzie jutro?

"Jutro" być może będzie jutro :P
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 08.06.2015 14:03

maslinka napisał(a):
Sara76 napisał(a):Czy "jutro" będzie jutro?

"Jutro" być może będzie jutro :P


Tydzień=jutro... 8O Obrazek

:wink:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 08.06.2015 14:07

A to wisielec, a to jeździec na brzuchu konia ...
Zabawny naród Ci Czesi :lol: ...
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.06.2015 14:13

maslinka napisał(a):...

Wynurzamy się na Vaclavaku, czyli na Placu św. Wacława.
...


Dawno tam byłem, ale z grubsza bez zmian. :)

pzdr :wink:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 08.06.2015 18:51

GOLDEN napisał(a):
maslinka napisał(a):
Sara76 napisał(a):Czy "jutro" będzie jutro?

"Jutro" być może będzie jutro :P


Tydzień=jutro... 8O Obrazek

:wink:


Może maslinka używa ruskiego kalendarza :twisted: :wink:

A tak na poważnie, to pewnie maslinka wybybyła gdzieś na weekend bożocielny i chyba "wisi" nam już 2 relacje :wink: :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.06.2015 19:24

GOLDEN napisał(a):Tydzień=jutro... 8O

Skoro po chorwacku godina to rok :lol:


Potter napisał(a):A to wisielec, a to jeździec na brzuchu konia ...
Zabawny naród Ci Czesi :lol: ...

Zabrakło czasu, żeby zobaczyć Nogotyłki :mrgreen: A szkoda...


longtom napisał(a):Dawno tam byłem, ale z grubsza bez zmian. :)

W sumie to dobrze. W życiu muszą być jakieś punkty odniesienia ;)


ruzica napisał(a):A tak na poważnie, to pewnie maslinka wybybyła gdzieś na weekend bożocielny i chyba "wisi" nam już 2 relacje :wink: :mrgreen:

Nigdzie nie wybyłam w bożocielny weekend. W piątek w pracy byłam :evil:

Postaram się coś dzisiaj wrzucić...

Fajnie, że się odezwaliście :) Motywacja rośnie ;) :mrgreen:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 08.06.2015 20:43

Lekko spóźniony obejrzałem ostatni odcinek relacji.
Zdjęcia nocne urokliwe :) .
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 08.06.2015 22:04

Też obstawiałam, że miałaś wyjazdowy "bożocielny" weekend... Ja też niestety byłam w piątek w pracy i do tego od rana do wieczora prawie. PS. Oczywiście, że zainteresowanie rozpoczętą przez Ciebie relacją nadal jest, więc pisz, jak Cię natchnie :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wielkanoc w Mieście Stu Wież - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone