Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podgory ciąg dalszy - 2016 s. 16

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 28.10.2016 13:54

CROnikiCROpka napisał(a):
figusek napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a):
figusek napisał(a):Mostar to póki co mój numer 1 wśród miast, które widzieliśmy. Jest fantastyczny, widać zderzenie dwóch kultur, do tego historia, która jest wciąż żywa i widać ją na każdym kroku. To miejsce trzeba dodać do listy "Must see" :)


Jest na tej liście od dawna. Tylko się jakoś nie składa. W tym roku Hvar i Vis, więc też nie po drodze. Musi na nas Mostar poczekać :)

A masz już jakieś plany na przyszły rok? :)


Eh, ależ mi poplątanie wyszło z pomieszaniem :roll:

Poprawiam się: w przyszłym roku Hvar i Vis (tj. 2017)

I na 2018 też plany już są :wink:

U nas Hvar też jest w planach, ale ciągle je modyfikujemy :D

ajdadi napisał(a):Fajnie było znów być w Mostarze...a parę dobrych lat minęło .Pozdrawiam

Patrząc na moje zdjęcia, wiele się zmieniło w przeciągu tych lat? :)
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 29.10.2016 15:43

Uf, w końcu po tygodniu udało mi się "odzyskać" możliwość pisania postów (nie wiem co było powodem, ale jak tylko klikałam "wyślij" to mi przerywało połączenie :/).

Próbowałam już chyba z 10 razy napisać, że to miejsce z parasolkami jest też w Splicie, :D co już wiesz z mojej relacji - my trafiliśmy tam całkiem przypadkowo.
No i druga rzecz, którą tak usiłowałam tu zamieścić :D - Mostar :hearts: jest przepiękny! :hearts: Aż żal, że nie byliśmy w tym roku ale perspektywa kolejnej wycieczki w deszczu nas zniechęciła. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła tam pojechać :)

Czekam na ciąg dalszy! :D
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 02.11.2016 10:30

Na zakończenie wycieczki do BiH mamy jeszcze wodospady Kravica :)

Ważna uwaga: kiedy już dojeżdżamy do wodospadów mamy dwa parkingi: jeden mały po prawej , drugi wielki po lewej stronie - stoi tam dużo autobusów. Czytałam, żeby pojechać na ten duży, gdyż jest bezpłatny. Stanęliśmy, na parkingu dużo polskich blach.

Kasa biletowa to drewniana budka, widać ją z daleka :) w środku opłaty pobiera niezbyt sympatyczny pan. Grupa rodaków przed nami zapłaciła za bilety i kiedy pobierający opłaty spytał o parking, wskazali na ten duży, oczywiście nie wziął pieniędzy. Kiedy przyszła nasza kolej, pokazaliśmy na ten sam duży parking, a pan zawołał od nas za to 5e. Eee zgłupiałam totalnie, po pięciominutowej sprzeczce (głównie mówiłam ja, bo on po angielsku średnio) stanęło na tym:

On - Parking???!!!
Ja - No parking!!!!!!

W ten sposób udało się uniknąć perfidnego zdzierania z turystów. Grupa przed nami nie płaciła, a my mieliśmy naliczoną opłatę, ktoś to rozumie :roll: ?

Samo wejście na wodospady nie kosztowało dużo, koszt za osobę to 2e. Trochę należy podreptać na dół, można zjechać kolejką, ale podobno widoki są gorsze :)

P7280818.JPG


Ostatni etap przeprawy to przejście po śliskich kładkach; biorąc pod uwagę tłumy, na które natrafiliśmy - było nieciekawie. Tam też mieliśmy okazję poznać znany na całym świecie szacunek do kobiet w kulturze muzułmańskiej - pan przepuścił mnie, tym samym jego żona(?) ześlizgnęła się po kładkach w dół. A. starał się jakoś ją złapać, ale niestety nie zdążył. Później w pokoju zastanawialiśmy się, że może to i dobrze, bo gdyby złapał tą panią, mogłaby mieć przekichane.... :oops:

Przebieramy się w przebieralni (za to wielki plus) i idziemy do wody. Niestety ludzi było bardzo dużo, więc kiedy ja się kąpałam, A. pilnował plecaka. I na zmianę. Woda była zimna, ale to jej atut, ponieważ znowu słońce dawało czadu.

P7280791.JPG

P7280793.JPG


W wodzie pływa dużo (dużych) ryb i jakieś węże, ale my nie wypływamy daleko :lol:

P7280792.JPG


Wodospady znajdują się w parku. Wokół jest sporo restauracji, są też wypożyczalnie kajaków :)

P7280795.JPG

P7280815.JPG

P7280817.JPG


Podsumowując: Kravica to miejsce warte zobaczenia, szczególnie dla rodzin z dziećmi :) fajnie wykąpać się w wodospadach i poczuć zimną bryzę na twarzy :) wejściówki nie są drogie, więc warto to miejsce odwiedzić :)

Odnośnie całego wyjazdu do BiH: Mostar to najpiękniejsze miasto, które widziałam. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, historia cały czas jest żywa, jej ślady widać gołym okiem. W pewnym momencie doceniasz to, co masz, a w szczególności poczucie bezpieczeństwa. Kiedy wejdziecie do centrum miasta, zobaczycie odnowione budynki i kolorowe straganiki, jednak jeśli odbijecie w boczną uliczkę, nie jest już tak ładnie (w kategoriach estetyki). Tam uderza w Was coś innego, coś czego nie można określić. Po prostu stajesz i myślisz. Widzisz blok, w którym żyją ludzie, rolety w oknach, klimatyzator, a tuż obok dziura po pocisku, której nie zakleili. To trzeba zobaczyć.



W Podgorze oglądamy oczywiście zachód słońca, podziwiamy Hvar i Brač :)
P7290821.JPG
Ostatnio edytowano 03.11.2016 09:29 przez figusek, łącznie edytowano 1 raz
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 02.11.2016 10:57

Wodospady ciekawe, ale ostatnim zdjęciem rozwaliłaś system :wink:
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 02.11.2016 14:21

ewula91 napisał(a):Uf, w końcu po tygodniu udało mi się "odzyskać" możliwość pisania postów (nie wiem co było powodem, ale jak tylko klikałam "wyślij" to mi przerywało połączenie :/).

Próbowałam już chyba z 10 razy napisać, że to miejsce z parasolkami jest też w Splicie, :D co już wiesz z mojej relacji - my trafiliśmy tam całkiem przypadkowo.
No i druga rzecz, którą tak usiłowałam tu zamieścić :D - Mostar :hearts: jest przepiękny! :hearts: Aż żal, że nie byliśmy w tym roku ale perspektywa kolejnej wycieczki w deszczu nas zniechęciła. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła tam pojechać :)

Czekam na ciąg dalszy! :D

Na pewno zdążycie go odwiedzić, musicie :D to must see :D

CROnikiCROpka napisał(a):Wodospady ciekawe, ale ostatnim zdjęciem rozwaliłaś system :wink:

Wyszło przez przypadek, bawiłam się ustawieniami w aparacie :oops:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 02.11.2016 20:16

figusek napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a):Wodospady ciekawe, ale ostatnim zdjęciem rozwaliłaś system :wink:

Wyszło przez przypadek, bawiłam się ustawieniami w aparacie :oops:


Oby więcej takich przypadków :oczko_usmiech:
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 02.11.2016 21:29

My przy okazji zwiedzania Mostaru i wodospadów Kravica skorzystaliśmy z tego ,że było tam taniej niż w Chorwacji i zrobiliśmy pokaźne zakupy spożywcze i zatankowaliśmy samochód do pełna.Dwukrotnie przekraczałem granicę i za każdym razem żądali zielonej karty więc jak ktoś planuje taki wypad niech będzie na to przygotowany.
Swibon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 07.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Swibon » 02.11.2016 22:26

BiH rzeczywiście warta odwiedzenia. My zaliczyliśmy najpierw wodospady a później pojechaliśmy do Mostaru.
Na wodospadach byliśmy przed 9:00 i ... pusto :D . Byliśmy tylko my i młoda para, która miała sesję zdjęciową. Ok. 10:00 już zaczęło się robić tłoczno. Wstęp płaciliśmy po 2 euro/os (za córkę 11 letnią nie policzyli) a za parking (ten duży) płaciliśmy 1 euro. Z tego wychodzi, że liczą jak chcą.
Potem Mostar w "żarze i tłoku" na ale cóż - było warto. :P
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 03.11.2016 09:28

CROnikiCROpka napisał(a):
figusek napisał(a):
CROnikiCROpka napisał(a):Wodospady ciekawe, ale ostatnim zdjęciem rozwaliłaś system :wink:

Wyszło przez przypadek, bawiłam się ustawieniami w aparacie :oops:


Oby więcej takich przypadków :oczko_usmiech:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kibic hr napisał(a):My przy okazji zwiedzania Mostaru i wodospadów Kravica skorzystaliśmy z tego ,że było tam taniej niż w Chorwacji i zrobiliśmy pokaźne zakupy spożywcze i zatankowaliśmy samochód do pełna.Dwukrotnie przekraczałem granicę i za każdym razem żądali zielonej karty więc jak ktoś planuje taki wypad niech będzie na to przygotowany.

Tak, zielona karta to podstawa :)

Swibon napisał(a):BiH rzeczywiście warta odwiedzenia. My zaliczyliśmy najpierw wodospady a później pojechaliśmy do Mostaru.
Na wodospadach byliśmy przed 9:00 i ... pusto :D . Byliśmy tylko my i młoda para, która miała sesję zdjęciową. Ok. 10:00 już zaczęło się robić tłoczno. Wstęp płaciliśmy po 2 euro/os (za córkę 11 letnią nie policzyli) a za parking (ten duży) płaciliśmy 1 euro. Z tego wychodzi, że liczą jak chcą.
Potem Mostar w "żarze i tłoku" na ale cóż - było warto. :P

My na wodospadach pojawiliśmy się około 13 i było tłoczno :( ale za to Mostar był puściutki :hut: miałam nadzieję, że sprecyzujesz i mi pomożesz z ceną tej wejściówki :) i się nie zawiodłam ! :D
Swibon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 07.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Swibon » 03.11.2016 11:09

figusek napisał(a):My na wodospadach pojawiliśmy się około 13 i było tłoczno :( ale za to Mostar był puściutki :hut: miałam nadzieję, że sprecyzujesz i mi pomożesz z ceną tej wejściówki :) i się nie zawiodłam ! :D



Musimy sobie pomagać :P Pamiętałem właśnie jak opowiadaliście nam o tej "scenie" przy wejściu na wodospady i dlatego zwróciłem uwagę jak nam policzą.
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 05.11.2016 16:18

To nasze ostatnie plażowanie w Podgorze :( w tym roku często chodziliśmy na plażę w Čaklje, ponieważ było mniej ludzi :) Wielki minus tej plaży to ulica przechodząca tuż za wąską plażą, za naszymi głowami, często jeździły auta, które musiały się jakoś dobić do Čaklje. Kolejny minus to betony, które oddzielają plażę od ulicy.
Chyba nie ma co narzekać - był spokój :)

Plaże ciągną się naprawdę długo, czasami wybieraliśmy kawałek, na którym plażowaliśmy tylko my :) ogólnie im bliżej centrum, tym więcej ludzi :)

P7300823.JPG

P7300824.JPG


Materac spisał się świetnie przy falach :) jedni na dzikusa je łapali :lol: :lol: :lol:
P7300825.JPG


Natomiast inni leżeli i zasypiali :hut:
P7300835.JPG

P7300834.JPG


Wieczorem decydujemy się zdobyć starą Podgorę :) jest gorąco, długo idziemy pod górkę, ostatecznie skręcamy w ślepą uliczkę :twisted: tam też były apartamenty do wynajęcia :lol:
Widoki są wspaniałe :)
P7300838.JPG


Długo krążymy, jednak aby dostać się do starej części miasteczka należy iść wysoko do góry. Poddajemy się, bo jest za gorąco. Wracamy do centrum.
P7300845.JPG


Mamy plan iść zobaczyć Brelę w Podgorze, miejsce, do którego w tamtym roku doszliśmy, ale nie zeszliśmy ze względu na parę golasów oddających się przyjemnościom :mrgreen:
P7300848.JPG
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 05.11.2016 22:11

figusek napisał(a):Mamy plan iść zobaczyć Brelę w Podgorze, miejsce, do którego w tamtym roku doszliśmy, ale nie zeszliśmy ze względu na parę golasów oddających się przyjemnościom :mrgreen:

Brelę w Podgorze? 8O Jestem ciekawa co to za miejsce :mrgreen:
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 06.11.2016 03:22

Odnośnie cen przy wodospadach Kravitza to my mieliśmy jeszcze inne doświadczenie. Najpierw pojechaliśmy do Međugorie, gdzie pozbywszy się gotówki do tego stopnia, że za część zakupów syn zapłacił złotówkami i resztę też uzyskał w naszej walucie-potem, już wyraźnie po południu-dotarliśmy do wodospadów. Mijając drewnianą budkę spytaliśmy o opłatę. Usłyszeliśmy chyba o kwocie 7 euro za nas i syn taniej lub bezpłatnie, ale na moje duże oczy okazało się, że to 5 euro za sztukę. Spytałem, czy można płacić Kunami-oczywiście można. Sięgnąłem po portfel, który okazał się być pusty. Spytałem, czy można zapłacić kartą-strażnik (czy jak go tam zwać) tylko machnął ręką :mrgreen:
Syn uznał, że to był o "zejdźcie mi z oczy biedaki!".
Idąc na dół mijaliśmy stragan z kolorowymi trunkami, na którym był nasza flaga, ale sprzedawca raczej nie był Polakiem.
Woda faktycznie-chłodna (20°C), węża też widziałem :D
Widzieliśmy tam też typową muzułmańską rodzinę: siedzieli przy stole obok-pan coś popijał a siedząca naprzeciwko pani trzymała dziecko i jednocześnie coś robiła na telefonie (jakieś S6 czy coś w ten deseń). W pewnym momencie dziecko zaczęło kręcić się i telefon wypadł pani z ręki. Upadł przy stopie pana. I co? Jemu nawet powieka nie drgnęła a ona-wciąż trzymając dziecko-zanurkowała pod stołem i po chwili znowu miała telefon w dłoni.
Natomiast gdy wracaliśmy, wspomniany wcześniej sprzedawca spytał nas skąd pochodzimy, a gdy dowiedział się skąd usłyszeliśmy coś w stylu "oddam flaszkę za polskie dwie dychy!" 8O :D
Jak już wcześniej pisałem-byliśmy bez grosza, ale takie podejście do klienta do tej pory poprawia nam humor :mrgreen:
Swibon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 07.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Swibon » 06.11.2016 08:33

figusek napisał(a):
Wieczorem decydujemy się zdobyć starą Podgorę :) jest gorąco, długo idziemy pod górkę, ostatecznie skręcamy w ślepą uliczkę :twisted: tam też były apartamenty do wynajęcia :lol:
Widoki są wspaniałe :)


Podziwiam Was za wytrwałość. Dla nas było za wysoko więc postanowiliśmy podjechać autem :oczko_usmiech:
Jak widać są również amatorzy takich apartamentów - daleko do plaży ale za to jakie widoki za oknem 8O
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 06.11.2016 13:30

Swibon napisał(a):
Podziwiam Was za wytrwałość. Dla nas było za wysoko więc postanowiliśmy podjechać autem :oczko_usmiech:
Jak widać są również amatorzy takich apartamentów - daleko do plaży ale za to jakie widoki za oknem 8O

Kawałek od centrum a jakie inne otoczenie :) My też spacerowaliśmy po Górnej Podgorze ale przy brzydkiej pogodzie, niestety :/
Jest tam kilka dość nowoczesnych i bardziej luksusowych apartamentów, nawet z basenami :) a przy nich same niemieckie rejestracje :P
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Podgory ciąg dalszy - 2016 s. 16 - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone