Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka w cieplejsze likijskie klimaty.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.03.2018 13:58

krakusowa napisał(a):Jakoś mnie Turcja nie kręci :? popatrzę więc u Ciebie :roll:
Może zacznie mnie kręcić :wink: :oczko_usmiech: tylko ten samolot :evil:


No co mam napisać, samoloty latają z Krakowa, po 2 godz. na lotnisku i 2,5 godz w samolocie zmieniacie zimny, smogowy Wawel na wiosnę i czyste powietrze. :roll: Warto Aniu uwierz warto.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.03.2018 14:01

Janusz Bajcer napisał(a):
krakusowa napisał(a): tylko ten samolot :evil:

Trzeba raz wsiąść ... i potem poleci. :oczko_usmiech:


renatalato napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
krakusowa napisał(a): tylko ten samolot :evil:

Trzeba raz wsiąść ... i potem poleci. :oczko_usmiech:


Racja, trzeba raz się odważyć :) , latanie nie boli
:wink:


Czytasz Aniu, wszyscy Wam kibicujemy naprawdę warto :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.03.2018 14:07

Moja Ania jak raz wsiadła w samolot, to za każdym dalszym wyjazdem na wakacje samochodem strasznie marudzi na taką jazdę. :oczko_usmiech:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 19.03.2018 14:18

A ja tam bardzo lubię jeździć samochodem :D
Może jak będę starsza i znudzi mi się auto, to może wsiądę do samolotu :lol:
A latać już latałam, więc wiem o co chodzi :wink:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.03.2018 14:41

Teraz napiszę jak to było z tym św. Mikołajem
Gość urodził się w mieście Patara ok. 280r. O jego młodości niewiele wiadomo oprócz tego że w czasach prześladowań chrześcijaństwa za panowania cesarza Dioklecjana (284-305) był kilka krotnie więziony.

DSC_0130.JPG


Mikołaj będąc biskupem Myry brał udział w pierwszym kongresie ekumenicznym zorganizowanym w Nicei w 325 r.
Podobno uderzył pięścią w szczękę (dał w m...dę dziś by napisano ) tam Ariusza, który zaprzeczał boskiej naturze Chrystusa. Krewki biskup zmarł w 342 r.

DSC_0131.JPG


Na kilka lat przed śmiercią odbył podróz nad Morze Czarne, gdzie nawracał licznych pogan.

DSC_0132.JPG


Tak naprawdę nie wiadomo kiedy pojawiły się legendy o cudach przypisywanych Mikołajowi, ale przypuszcza się, że był on filantropem na niespotykaną w tamtych czasach skalę.

DSC_0133.JPG


Jedna z legend opowiada o rzeźniku czy tez właścicielu gospody, który w czasie klęski głodu zabił trzech chłopców. Poćwiartował ich ciała, przyprawił i uzyskane w ten sposób mięso wystawić na sprzedaż. Mikołaj dowiedziawszy się o tym wskrzesił chłopców a nieuczciwego handlowca, wydał władzom w wyniku czego skazano okrutnego mordercę na śmierć.

DSC_0135.JPG


Opowiada się również o zubożałym mieszczaninie, który nie mając posagu dla swoich trzech córek postanowił z nich zrobić ladacznice, aby w ten sposób uzyskać konieczną sumę. Dziewczęta uchroniły cnotę dzięki Mikołajowi, który przez okno lub komin wrzucił do ich domu trzy mieszki ze złotem.
I tak każdego 6 i 24 grudnia na Zachodzie :D przez komin wkrada się św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Krótko mówiąc tak zrodziła się legenda tylko jak do tego dopasować renifery, Laponię 8O 8O 8O no jak. :?:

cdn
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.03.2018 14:52

"Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry."

źródło: wikipedia

PS - byłem u biskupa Miry. :lol:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.03.2018 14:59

Janusz Bajcer napisał(a):Moja Ania jak raz wsiadła w samolot, to za każdym dalszym wyjazdem na wakacje samochodem strasznie marudzi na taką jazdę. :oczko_usmiech:


Bo w sumie trudno porównać czas jaki spędzamy w samolocie do tego spędzonego w aucie. :D
Gdy mówimy o trasie na jedną-dwie doby w drodze ok. jakoś to człowiek ustawi tyle że to trzeba pomnożyć przez 2 i już nie koniecznie chcemy tracić 4 dni z tygodniowego urlopu na siedzenie w samochodzie - nawet jeśli po drodze będziemy zwiedzać. :cry:
Krótki urlop - wypad to tylko w możliwie szybkim transportem (do 600km autem a po wyżej to już raczej samolot ) :hut:

krakusowa napisał(a):A ja tam bardzo lubię jeździć samochodem :D
Może jak będę starsza i znudzi mi się auto, to może wsiądę do samolotu :lol:
A latać już latałam, więc wiem o co chodzi :wink:


Aniu jak bym mogła mieć jednorazowo 3 tygodnie urlopu to też skusiła bym się na Bałkany, Turcję przez Bułgarię a nawet i Gruzja promem przez Morze Czarne była by w zasięgu. :D
Tyle, że nawet tydzień z wyłączonym telefonem to szok dla kontrahentów. :evil: :evil: :evil:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 19.03.2018 19:58

Janusz Bajcer napisał(a):Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry."

źródło: wikipedia


Jakim sposobem św. Mikołaj zyskał taką popularność w Europie i za oceanem ? :lol:
Jego kult rozpoczął się wraz z tym jak Włosi z Bari, czy to kradnąc, czy to ratując szczątki przed hordami niewiernych Arabów nacierających na zachodnią część Azji Mniejszej. Wywieźli je z Miry do swojego rodzinnego miasta. Nadmorskie Bari stało się w Średniowieczu punktem przesiadkowym pielgrzymów z całej Europy zbliżających do Rzymu lub Ziemi Świętej. :D :P

DSC_0136.JPG


Ostatnie freski na pożegnanie z Bazyliką Św. Mikołaja

DSC_0137.JPG
DSC_0138.JPG


Wracając do kultu w raz z pielgrzymami rozpowszechniały się legendy o cudach i dobroczynności Mikołaja (ciekawe czy pocieranie stopy Biskupa z Myry pomaga w statystycznym przyroście naturalnym ? )

DSC_0141.JPG


Obecny zwyczaj obdarowywania się prezentami pod choinką rozpowszechnił się w połowie XIX w, a narodził się wśród niemieckich ewangelików. Tam w wigilię śmierci św. Mikołaja dorośli przebierali się w biskupi strój i rozdawali grzecznym dzieciom podarki.

DSC_0144.JPG

Wychodząc nie można pominąć takich cudów. :P
DSC_0148.JPG


Później obyczaje obdarowywania dzieci zostały przeniesione na 24 grudnia pomimo to i tak z 5 na 6 grudnia coś tam w skarpetach się znajdzie.

Dopiero w ubiegłym stuleciu narodził się zwyczaj ubierania św. Mikołaja w komiczną czapkę z pomponem zamiast mitry. Dodano mu długą siwą brodę oraz sanie z kilkoma reniferami pomimo że w gorącej Licji śniegu nie uwidzisz. :mrgreen:
Tajemnicą jest owiana wiedza, kiedy to przeniesiono siedzibę św. Mikołaja z Myry do zimnej Laponii. :D

DSC_0150.JPG


i może już starczy tego wszystkiego o tym św. Mikołaju wszak wszyscy wiemy jak to jest ....... :P z tym Mikołajem i prezentami :mrgreen:

cdn
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.03.2018 23:01

21monika napisał(a):i może już starczy tego wszystkiego o tym św. Mikołaju wszak wszyscy wiemy jak to jest ....... :P z tym Mikołajem i prezentami :mrgreen:

Wiadomo - nie ma listu, nie ma prezentów. :idea:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 19.03.2018 23:46

Lampy są cudne, podobne widziałam w Sarajewie :lol:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 20.03.2018 08:30

renatalato napisał(a):Lampy są cudne, podobne widziałam w Sarajewie :lol:

My się nawet zastanawialiśmy czy taką sobie kupić :roll: ......ale nie kupiliśmy :oczko_usmiech:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 20.03.2018 10:49

Jedna taka zdobi mi komodę w salonie. Właśnie z Mostaru pochodzi. Bardzo nastrojowe światełko :wink:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 20.03.2018 12:28

Janusz Bajcer napisał(a):
21monika napisał(a):i może już starczy tego wszystkiego o tym św. Mikołaju wszak wszyscy wiemy jak to jest ....... :P z tym Mikołajem i prezentami :mrgreen:

Wiadomo - nie ma listu, nie ma prezentów. :idea:


Każdy by tylko prezenty chciał a nie ma komu listów pisać :D
I już chyba tak zostanie :cry:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 20.03.2018 12:31

krakusowa napisał(a):
renatalato napisał(a):Lampy są cudne, podobne widziałam w Sarajewie :lol:

My się nawet zastanawialiśmy czy taką sobie kupić :roll: ......ale nie kupiliśmy :oczko_usmiech:


A no właśnie miałam sobie takową sprezentować i pomyślałam - to pierwszy punkt zwiedzania kupimy później, :evil: a później już tak cudnych nie spotkaliśmy :cry:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 20.03.2018 12:34

Beata W. napisał(a):Jedna taka zdobi mi komodę w salonie. Właśnie z Mostaru pochodzi. Bardzo nastrojowe światełko :wink:


:cry: smuteczek :cry: tak myślałam że światełko będzie śliczne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka w cieplejsze likijskie klimaty. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone