Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 28.10.2014 20:21

Mikromir napisał(a):- To jest bardzo zły gatunek pszczół - powiedziała Ania, uświadomiona w tych sprawach przez Kubusia Puchatka. :oczko_usmiech:

Pośpiesznie wycofaliśmy się więc z zagrożonego terenu...


...i to była , bardzo dobra decyzja...dzikie pszczoły są bardzo niebezpieczne :roll:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 28.10.2014 21:40

mervik napisał(a):dzikie pszczoły są bardzo niebezpieczne :roll:

Z całą świadomością tego faktu zwiewaliśmy stamtąd tak szybko, jak tylko pozwalała stroma ścieżka... :-? Nawet mnie nie interesowało, czy to osy, czy dzikie pszczoły - to bzyczenie było po prostu złowróżbne...
Zresztą osy były w ogóle prawdziwym utrapieniem na Hvarze, z jedną nawet moja stopa miała bliskie, bardzo niemiłe spotkanie... :(
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 28.10.2014 22:29

Gdy przeglądałam zdjęcia groty w Sv. Nedjelji w forumowych relacjach, nawet nie przypuszczałam, że jej odwiedzenie może dostarczyć aż tylu zachwytów i wzruszeń. Ze wszystkich miejsc jakie widzieliśmy na Hvarze właśnie to zrobiło na mnie najsilniejsze wrażenie. Grota zdecydowanie warta była mozolnej wędrówki pod górę.

Cóż więc tam było? Szczerze mówiąc bardzo niewiele. Ruiny zabudowań, niewielki dzwon, ciągle funkcjonująca kaplica... Duża grota w głębi z zaledwie fundamentami starych murów - pewnie klasztornych cel... Studnia, z której można było zaczerpnąć wody... Wszystko brzmi zwyczajnie, a jednak porośnięta zielenią całość robiła tak niezwykłe wrażenie, że nie miałam ochoty opuszczać tego miejsca.

Obrazek

Dzieci rzuciły się najpierw do dzwonu, którego dźwięk nagle przerwał tę ciszę i spokój.

Obrazek

Potem zaczerpnęliśmy wody ze studni. Schłodziliśmy się z ulgą...

Obrazek

...i ruszyliśmy pomyszkować trochę w ruinach. Schodki po prawej prowadziły do paru zawalonych pomieszczeń i niewielkiej kapliczki:

Obrazek

Obrazek

Schody po lewej zaprowadziły nas do wysokiej groty, w której niegdyś pewnie mieli swoje cele mnisi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poczuliśmy się trochę jak w jakimś zaginionym mieście Południowej Ameryki - wśród kamiennych ruin zarośniętych pnączami i krzewami...

Obrazek

Obrazek
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 28.10.2014 22:41

8O 8O :o :o
Nie wiem co powiedzieć.....
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 28.10.2014 22:44

Stasiek, to tylko popatrz jeszcze trochę...


Obrazek

Zaglądamy jeszcze do jedynego niezniszczonego budynku - kaplicy:

Obrazek

Można wejść do środka, ale wnętrze, łagodnie mówiąc, mieści się raczej w kategoriach sztuki naiwnej...

Obrazek

Jeszcze spojrzenie na ukrytą gdzieś na boku mogiłę...

Obrazek

Jeszcze kolejne zachwyty widokami spod groty...

Obrazek

Jeszcze burzliwa dyskusja, czy idziemy wyżej na Sv. Nikola... Niestety, to już nie wyszło ze względu na niezbyt dobre samopoczucie syna tego dnia. :(

Zadumani wracamy na dół do wioski.

Obrazek
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 28.10.2014 22:44

Pięknie 8) i pięknie pokazane :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.10.2014 07:52

Ile czasu zajęło Wam dojście do jaskini?
Ile lat ma Ania?
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 29.10.2014 09:04

Och Danusiu ,cudownie pokazałaś i opisałaś to miejsce,jeśli uda mi się być na Hvarze w przyszłym roku ,to na pewno tam się wybiorę.
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2011
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.10.2014 14:31

śliczne widoczki :D
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.10.2014 14:36

Mikromir napisał(a):Gdy przeglądałam zdjęcia groty w Sv. Nedjelji w forumowych relacjach, nawet nie przypuszczałam, że jej odwiedzenie może dostarczyć aż tylu zachwytów i wzruszeń. Ze wszystkich miejsc jakie widzieliśmy na Hvarze właśnie to zrobiło na mnie najsilniejsze wrażenie. Grota zdecydowanie warta była mozolnej wędrówki pod górę.

Jakoś się nie dziwię.... :D
Fajny plac. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.10.2014 16:36

CROberto napisał(a):pięknie pokazane :D

Dzięki :D

Vjetar napisał(a):Ile czasu zajęło Wam dojście do jaskini?
Ile lat ma Ania?

Ania skończyła w lipcu 5 lat. Weszła do góry samodzielnie, choć oczywiście we własnym, dość rekreacyjnym tempie.

Tuż nad zabudowaniami Sv. Nedjelji jest taki znak:

Obrazek

Te 30 minut stamtąd do Špilji jest spokojnie do zrobienia dla dorosłego. Nam droga od kościoła w górnej części wioski do samej jaskini zajęła około 45-50 minut, łącznie z bardzo krótką wizytą w tej drugiej grocie, licznymi postojami, oraz zbieraniem kwiatków i innych badziewi. :wink:

andeo napisał(a):...cudownie pokazałaś i opisałaś to miejsce... na pewno tam się wybiorę.

Dzięki :) Bardzo polecam to miejsce.

rysiek_r74 napisał(a):śliczne widoczki :D

Hvala :) ładnie tam jest po prostu :wink:

anakin napisał(a):Fajny plac. :wink:

Nooo... Zajrzyj tam kiedyś. :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.10.2014 08:00

Mikromir napisał(a):...
Vjetar napisał(a):...


To tak jak moja mała. Czyli spokojnie do zrobienia.
Super. Dzięki.
:)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.10.2014 15:23

Vjetar napisał(a):Czyli spokojnie do zrobienia.

Tak sądzę. Moja córka raczej nie narzekała, może dlatego, że sporo było kwiatków do zbierania po drodze. :wink: Paradoksalnie zazwyczaj więcej marudzą moje nastolatki niż Ania - im starsze, tym bardziej. :lol: Podsumowanie wycieczki przez dwunastolatka: Miejsce było super, ale droga okropna! :mrgreen:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.10.2014 16:06

:lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.11.2014 21:49

Wracam za tunel. :)

Po wizycie w grocie nasze puste żołądki ciągną nas w dół, gdzie nowsza, turystyczna część Sv. Nedjelji daje nadzieję na znalezienie knajpki z obiadem. Mijamy po drodze domy z apartamentami uroczo rozlokowane w piniowym lesie.

Te okolice widzieliśmy wcześniej tylko na zdjęciach Hvaromaniaków: :)

Obrazek

Obrazek

Przy tzw. plaży widać boisko do gry w bule.

Obrazek

Idę brzegiem i tak sobie myślę, gdzie bywalcy tej okolicy plażują z dziećmi? Ciągle widać tylko skały i beton. Na dodatek akurat tego dnia mocno wieje - o brzeg z łomotem rozbijają się kolejne fale... Moje nieźle pływające nastolatki miałyby tu dziś problem z kąpielą w morzu, a cóż dopiero Anula...

Docieramy do restauracji Tamaris. Z górnego tarasu widać skalisto-betonowy brzeg.

Obrazek

Obrazek

Dopiero gdzieś na wschodnim krańcu miejscowości znajdziemy niewielką plażę bardziej odpowiednią dla maluchów.

Obrazek

Cóż, generalnie warunki plażowe w miejscowości na pierwszy rzut oka wydają się dobre raczej dla dorosłych / dobrze pływających. Za to widokowo jest tu rewelacyjnie.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014 - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone