Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teksańskie widoczki w Toskanii

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2016 22:58

Lednice napisał(a):Na pewno namówić się na to nie dam

Nikt nikogo do niczego tu namawiać nie zamierza :cool: , jedynie przedstawia swoje stanowisko.
Jak sądzę :wink:

piekara114 napisał(a):zjeżdżamy na parking

Parkingi przy autostradach to jak dla mnie jedno z najgorszych miejsc na nocleg... (można się zrazić :wink: )
Ale czasem nie ma innego wyjścia, albo po prostu tak pasuje z planu podróży :)

piekara114 napisał(a):bo okna są przyciemniane :D

Jeszcze srebrna mata na przednią szybę się sprawdza :cool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15653
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2016 23:36

Długa droga do celu cz.4
11.07.2015, niedziela

O 6 rano kolejnego dnia, dzwoni budzik. Tak, wstajemy na budzik. Spaliśmy w sumie z 6 godz., bo godzinkę to się usypialiśmy nawzajem, jakimiś rozmowami i śmiechami. Jak na nasze potrzeby spania i warunki campingowe jesteśmy wyspani. 10 minut jak uda nam się pozbierać i upuszczamy naszą sypialnię przez bagażnik – obok pan sprząta parking, dziwnie się na nas patrzy. To poranna toaleta, bagaże z powrotem do bagażnika (to jest banalnie proste i szybkie w porównaniu do manewru z wieczora) i o 6:30 jedziemy dalej.
Widoczki zdecydowanie wyraźniejsze niż wczoraj, szkoda, że góry już opuściliśmy.
Po godzinie jazdy, zjeżdżamy (zjazd Wenecja, co nas trochę zaskakuje) i płacimy za przyjemność jazdy cywilizowanymi drogami: 17,70 eur :? a po chwili jesteśmy na kolejnej autostradzie,
Obrazek

którą jedziemy dosłownie 20 min i już skręcamy
Obrazek

I znowu płacimy, tym razem 2,80 eur. Przez most…
Obrazek

…śpiącymi jeszcze uliczkami…
Obrazek

…dojeżdżamy pod sam kościół św. Justyny (Basilica di Santa Giustina)
Obrazek

Parkujemy przy Justynie, bliżej chyba się już nie da. Jest godz. 8 rano.
Obrazek

Parkujemy na niebieskiej linii, więc trzeba będzie zapłacić :?
Idziemy nakarmić pobliski parkomat, 2 eur/h. Okazuje się, że nie mamy drobnych, ale na szczęście wspiera nas syn, który ma kieszonkowe od dziadków i resztę z niedawnej zielonej szkoły w Rimini. Karmimy parkomat 4 euro i wracamy do auta, bo przewodnik, aparat itp. Patrzę na kwitek i widzę, że możemy parkować do godz. 10...... w poniedziałek 8O 8O Dziś jest przecież niedziela :idea: Wracamy pod parkomat, a tam rzeczywiście jest napisane, że w niedzielę nie płaci się na parkowanie. Wycieczki uczą :mrgreen:
Czyli czas parkowania nas nie trzyma….
Syn większą część pobytu w IT wypomina nam ten "darmowy" parking :mrgreen:

Wchodzimy na wielki eliptyczny plac z wyspą, fontanną i kanałem - Prato della Valle, całkowicie pusty o tej porze. Justyna od frontu prezentuje się tak:
Obrazek

Największy z włoskich placów w czasach rzymskich był placem teatralnym, w średniowieczu placem targowym, miejscem turniejów oraz zgromadzeń ludowych.

Przechadzamy się na kanałem otoczonym z obu stron posągami przedstawiającymi postacie ważne dla Padwy tak mówił regulamin przy ich budowie, zabraniający również rafiguracji osób żyjących i świętych:
Obrazek

Przechodzimy jedną ćwiartkę, ale Polaków nie znajdujemy. Idziemy dalej…
Obrazek

…do kolejnego z celów
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15653
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2016 23:38

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):zjeżdżamy na parking

Parkingi przy autostradach to jak dla mnie jedno z najgorszych miejsc na nocleg... (można się zrazić :wink: )
Ale czasem nie ma innego wyjścia, albo po prostu tak pasuje z planu podróży :)

Nawet nie chciało nam się szukać czegoś innego i nawet nie myśleliśmy o innym miejscu. Przy stałym nocowaniu w aucie też byśmy szukali zapewne czegoś innego, ale na jedną noc - może być. Zwłaszcza, że mnie odgłosy samochodów nie ruszają jak śpię :mrgreen:

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):bo okna są przyciemniane :D

Jeszcze srebrna mata na przednią szybę się sprawdza :cool:

Matę też mieliśmy, ale nie trzeba było z niej korzystać, bo bagaże przysłaniały całą przednią szybę :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15653
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2016 23:53

Bazylika św. Antoniego zaprasza do środka. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Święty Antonii był portugalskim misjonarzem, który chciał pożeglować na Bliski Wschód, żeby nawracać pogan. Tymczasem jego statek rozbił się u wybrzeży Italii, gdzie Antonii pozostał. W rekordowym tempie, bo w ciągu 10 miesięcy od śmierci został kanonizowany, a w niespełna rok później rozpoczęto budowę niezwykłej bazyliki, która miała pomieścić jego szczątki. Budowa bazyliki trwała aż 80 lat i jest jednym z największych kościołów na świecie, harmonijnie łączący ze sobą styl romański i bizantyjski. W lewym transepcie znajduje się tzw. Arka św. Antoniego, czyli grób świętego.
W kościele jest zakaz fotografowania, ale kilka zdjęć się udało zrobić:
Grób świętego:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za grobem i za prezbiterium, w miejscu najbardziej oddalonym od wejścia znajduje się Cappella delle Religine. W trzech niszach znajdują się liczne kielichy, wota, a w środkowej niszy znajdują się relikwie świętego czyli język i struny głosowe 8O 8O Tu też nie wolno robić zdjęć, jest tabliczka przypominająca, więc robię tylko jedno z daleka i wchodzę na podest, który otacza nisze.
Obrazek


W kościele znajduje się także kaplica polska, ale jej nie znaleźliśmy, nawet za specjalnie nie szukaliśmy.
Jednym z wyjść opuszczamy bazylikę
Obrazek

…i jesteśmy na jednym z dziedzińców
Obrazek

Obrazek

…a po chwili na kolejnym
Obrazek

Osobiście spotykamy świętego (choć tu przypomina mi wizerunek św. Franciszka)
Obrazek

…oglądamy Bazylikę z góry
Obrazek

…i z powrotem jesteśmy przed głównym wejściem. Na placu znajduje się pomnik Gattamelaty wykonany przez Donatello. Jest to jeden z największych tego typu pomników we Włoszech.
Obrazek




Chłopaki patrzą na mapę i ustalają dalszy kierunek spaceru….
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.01.2016 00:22

kulka53 napisał(a):
Lednice napisał(a):Na pewno namówić się na to nie dam

Nikt nikogo do niczego tu namawiać nie zamierza :cool: , jedynie przedstawia swoje stanowisko.
Jak sądzę :wink:


Oczywiście 8)
Pomysły na wakacje są różne i każdy ma prawo bronić swojej koncepcji oraz krytykować inne pomysły :roll:
Robi się protokół rozbieżności i po sprawie :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.01.2016 00:26

Bardzo ładne 8)
Obrazek

Przejeżdżaliśmy przez Padwę, ale do centrum nie wjechaliśmy
Bazylika spora, ale jakoś mnie nie zachwyca :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.01.2016 09:46

piekara114 napisał(a):Obrazek

Uwielbiam zapach tych drzew :mrgreen:

piekara114 napisał(a):Parkujemy na niebieskiej linii, więc trzeba będzie zapłacić :?
Idziemy nakarmić pobliski parkomat, 2 eur/h. Okazuje się, że nie mamy drobnych, ale na szczęście wspiera nas syn, który ma kieszonkowe od dziadków i resztę z niedawnej zielonej szkoły w Rimini. Karmimy parkomat 4 euro i wracamy do auta, bo przewodnik, aparat itp. Patrzę na kwitek i widzę, że możemy parkować do godz. 10...... w poniedziałek 8O 8O Dziś jest przecież niedziela :idea: Wracamy pod parkomat, a tam rzeczywiście jest napisane, że w niedzielę nie płaci się na parkowanie. Wycieczki uczą :mrgreen:

Parkometr powinnien "wypluć" Wam kasę, skoro było bezpłatnie :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15653
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.01.2016 10:20

Lednice napisał(a):Bardzo ładne 8)
Przejeżdżaliśmy przez Padwę, ale do centrum nie wjechaliśmy
Bazylika spora, ale jakoś mnie nie zachwyca :roll:
Na plac jeszcze wrócimy :D A Bazylika? Mnie też nie zachwyciła jakoś. Ale byliśmy w pobliżu, mieliśmy czas, było za darmo i nie było tłumów, więc głupio byłoby nie wejść do środka...

mysza73 napisał(a):Parkometr powinnien "wypluć" Wam kasę, skoro było bezpłatnie :roll:

Pewnie pomyślał (jak te krakowskie czy w Luxemburgu), że już sobie na następne dni rezerwujemy postój :mrgreen:


Dziś dojedziemy nad morze w Toskanii :mrgreen: Cieszycie się :?:
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 20.01.2016 10:24

piekara114 napisał(a):
Lednice napisał(a):Bardzo ładne 8)
Przejeżdżaliśmy przez Padwę, ale do centrum nie wjechaliśmy
Bazylika spora, ale jakoś mnie nie zachwyca :roll:
Na plac jeszcze wrócimy :D A Bazylika? Mnie też nie zachwyciła jakoś. Ale byliśmy w pobliżu, mieliśmy czas, było za darmo i nie było tłumów, więc głupio byłoby nie wejść do środka...

O Wy ignoranci :roll: :smo: cudna jest :)
Byłam tam w 98roku i do dziś ją dokładnie pamiętam :)

piekara114 napisał(a):Dziś dojedziemy nad morze w Toskanii :mrgreen: Cieszycie się :?:

No w końcu :roll: ileż można jechać ;)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.01.2016 10:37

mysza73 napisał(a):Parkometr powinnien "wypluć" Wam kasę, skoro było bezpłatnie :roll:


Ty chyba nigdy z parkomatu nie korzystałaś.
:mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.01.2016 10:57

FUX napisał(a):
mysza73 napisał(a):Parkometr powinnien "wypluć" Wam kasę, skoro było bezpłatnie :roll:


Ty chyba nigdy z parkomatu nie korzystałaś.
:mrgreen:


Czasem mi się zdarza, choć nie jestem fanką tych pudeł :roll: ,
w Monte Carlo namiętnie wrzucaliśmy, a on "wypluwał" 8O , no i jak się wczytaliśmy, to jeszcze tylko pół godziny było płatne, a potem free :wink:
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2017
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 20.01.2016 11:11

Przyłączam się i ja :D
Będę wspominać toskańskie uroki :D
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 20.01.2016 16:17

piekara114 napisał(a):
Mikeee napisał(a):no w końcu...
W Toskańskim interiorze spędziłem piękne 2 tygodnie. Chętnie spojrzę na tą wspaniałą krainę Twoim okiem
Twoja droga do Toskanii rzeczywiście baardzo zawiła 8)
Cześć, Twojej relacji to chyba nie czytałam :? będzie możliwość?

nie pisałem relacji z Toskanii i chyba nie ma sensu odgrzewać kotleta :wink:
piekara114 napisał(a):A droga może nie zawiła, bo najkrótsza z możliwych, tylko czaso- i postojowochłonna.
Jakbym napisała: Wyruszyliśmy o 10. Po drodze wpadliśmy na godzinkę na spacer do Bratysławy, nóżki wyprostowaliśmy na fajnym parkingu w Worthersee. Nocleg wypadł pod Udine, a potem jeszcze krótki spacer po Padwie i już popołudniu moczyliśmy nogi w morzu Liguryjskim droga nie wyglądałaby na tak długą. :hut: Relację traktuję trochę jak przewodnik - pamiętnik, więc wpisuję szczegóły, które kiedyś ktoś może wykorzysta, a dla mnie będzie to odniesienie do własnych wspomnień, które mogą umknąć w szczegółach.

miałem na myśli raczej Twoją wypowiedź:
piekara114 napisał(a): Krętą drogą do wybrania miejscówki

czyli eliminacje, których dokonałaś, aby w końcu wylądować w Toskanii

pozdrawiam,
Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15653
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.01.2016 19:01

rysiek_r74 napisał(a):Przyłączam się i ja :D
Będę wspominać toskańskie uroki :D
Bea.ta napisał(a):
piekara114 napisał(a):Dziś dojedziemy nad morze w Toskanii :mrgreen: Cieszycie się :?:
No w końcu :roll: ileż można jechać ;)
To siadajcie wygodnie.


mysza73 napisał(a):
FUX napisał(a):
mysza73 napisał(a):Parkometr powinnien "wypluć" Wam kasę, skoro było bezpłatnie :roll:
Ty chyba nigdy z parkomatu nie korzystałaś.
:mrgreen:
Czasem mi się zdarza, choć nie jestem fanką tych pudeł :roll: ,
w Monte Carlo namiętnie wrzucaliśmy, a on "wypluwał" 8O , no i jak się wczytaliśmy, to jeszcze tylko pół godziny było płatne, a potem free :wink:
Parkometru, który wypluwa to jeszcze nie spotkałam. Ja trafiam na takie co wszystko i w każdej ilości żrą :evil:


Mikeee napisał(a):
piekara114 napisał(a):A droga może nie zawiła, bo najkrótsza z możliwych, tylko czaso- i postojowochłonna.
miałem na myśli raczej Twoją wypowiedź:
piekara114 napisał(a): Krętą drogą do wybrania miejscówki

czyli eliminacje, których dokonałaś, aby w końcu wylądować w Toskanii

Wogóle nie skojarzyłam, że to o to może Ci chodzić :-D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.01.2016 19:10

Trza patrzyc na wyświetlacz, do kiedy jest termin parkowania po wrzuceniu kasy.
Sa też takie na telefon.
Np. w Kaliszu ale z tych nie korzystałem.
Znajomy wkładał kartke opłacony za pomoca telefonu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Teksańskie widoczki w Toskanii - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone