Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teksańskie widoczki w Toskanii

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 29.05.2016 17:52

W końcu i ja do Teksasu :wink: dotarłam(lepiej późno niż wcale). Piękne mieliście wakacje, tylko szkoda, że tak krótkie :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15710
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.05.2016 18:35

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):10 eur/1 h

8O :roll:

Pomyłka, widać, żę czytasz uważnie.... poprawione: 10 eur/10 h, godzinowo może i tanio, ale wrzucać tyle....bolało....

ruzica napisał(a):W końcu i ja do Teksasu :wink: dotarłam(lepiej późno niż wcale). Piękne mieliście wakacje, tylko szkoda, że tak krótkie :roll:
Czyli przeczytałaś wszystkie strony :?: Miło mi...
7 dni nad morzem, to dość krótko jak dla nas (ale i tak spoko, bo niektórzy na tylko tyle co rok są w stanie wyjechać), a całość naszych wakacji trwała 13 dni :mrgreen:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.05.2016 21:01

... ale mi "odleciałaś" ... :roll: ... ładna ta Twoja Siena ... :) ...
Pozdrawiam.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 29.05.2016 23:08

piekara114 napisał(a): Czyli przeczytałaś wszystkie strony :?: Miło mi...


W dwóch ratach, ale tak :D końcówkę będę już miała na bieżąco...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15710
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.05.2016 20:45

kmichal napisał(a):... ale mi "odleciałaś" ... :roll: ... ładna ta Twoja Siena ... :) ...
Siena ładna, ale duomo to odlot….

ruzica napisał(a):
piekara114 napisał(a): Czyli przeczytałaś wszystkie strony :?: Miło mi...
W dwóch ratach, ale tak :D końcówkę będę już miała na bieżąco...
Jeszcze troszkę będzie….



20.07.2015, poniedziałek – ku północy

Opuszczamy Siene i podążamy ku północy. Mijamy Florencję, opuszczamy Toskanię :( przejeżdżamy przez region Reggio-Emilia i jesteśmy w Lombardii. Kierujemy się ku Lago di Garda.
Droga nudna. Słońce przez szyb wręcz praży, a nie grzeje. Za przyjemność jazdy autostradę płacimy 20,10 euro.

W hotelu meldujemy się o coś koło 17, ale dokładnie nie zapisałam. W pokoju klima aż miło chłodzi, okna szczelne, więc ruchu ulicznego nie słychać. Na jedną noc jest ok. Na miejscówkę obraliśmy miasto Brescia. Nie żeby specjalnie nam na tym mieście zależało, ale miało być:
- na południowym brzegu Lago, w kierunku zachodnim
- dobrze położony od Sieny, ale i w kierunku północnym także
- szybko dostać się nad samo Lago.
I tak trafiliśmy na Brescia, która spełniała nasze oczekiwania. Jak się okazuje Brescia to drugie co do wielkości miasto Lombardii i czwarte w północnych Włoszech. Od wieków kwitnąca gospodarka Bresciii bazuje na produkcji broni, przemyśle ciężkim i wydobyciu metali.Więcej informacji o mieście tutaj lub tutaj.
Obrazek

No to hotel. Ceny za jedną noc oscylują w okolicach 100 eur, wolnych miejsc też jakoś specjalnie nie ma… Ale znajdujemy 2 hotele w cenie ok.60 eur. Wybraliśmy Motor hotel. Płatność na miejscu 63,5 eur/noc/3 osobowy pokój . Hotel może jakiś super nie jest, na jedną noc ok. Plusem hotelu jest prywatny parking podziemny (a nie na ulicy). Ten drugi tej opcji nie miał, mimo, że wyglądał po zdjęciach na lepszy.

Ale przecież nie będziemy spędzać całego wieczoru w hotelu. W Brescia co nieco jest do zobaczenia….

Podjeżdżamy w kierunku centrum autem, jest tak gorąco, że nie chce mam się te 2-3 km podchodzić. Parkujemy w uliczce domków jednorodzinnych i pałacyków, oczywiście za free. I idziemy. W Brescia znajdują się zabytki z okresu rzymskiego. Wchodzimy na część starego miasta i błądzimy w uliczkach. Szukamy i szukamy, plan swoje, strzałki swoje, a miasto swoje. Ale nie poddajemy się i trafiamy do poszukiwanego miejsca: W mieście przetrwał rzymski teatr, pozostałości forum oraz świeckiej bazyliki. Jednak, co najciekawsze, można tam oglądać całkiem dobrze zachowane ruiny Kapitolu z I wieku n.e. oraz jeszcze starszą świątynię późnorepublikańską, znajdującą się poniżej portyku tej pierwszej. Znalezione podczas wykopalisk posąg Jowisza, głowa Minerwy oraz cała seria brązów, wśród których Skrzydlata Wiktoria – symbol rzymskości Brescii, jak również przepiękne freski w stylu pompejańskim, zdobiące dawniej wnętrza świątyni późnorepublikańskiej, wyeksponowano w miejscowym muzeum Santa Giulia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kapitol
Obrazek

Obrazek

Teren Forum Romanum wpisany jest na listę UNESCO
Nie spędzamy tu dużo czasu, teren jest ogrodzony, a godziny zwiedzania dawno minęły… Powyżej na wzgórzu znajduje się Castello, ale w tej duchocie nawet przez myśli nie przychodzi mi chodzenie po czymś, co nie jest płaskim terenem…
[i[] Cztery główne place Bresci stanowią jej ścisłe centrum[/i].
To udajemy się na Piazza della Loggia (renesansowy niewielki plac),
Obrazek

Przy którym znajduje się Palazzo della Loggia (obecny ratusz).
Obrazek

Obrazek

Po wschodniej stronie placu stoi wieża z dużym zegarem astronomicznym Torre dell’Orologio (z XVI wieku wzorowana na tej znajdującej się w Wenecji) na szczycie której znajduje są dwa miedzi ludziki, które wybijają godziny.
Obrazek

Z placem tym związana jest smutna historia. To tutaj w 1974 r. zamachowcy organizacji Czerwonych Brygad podłożyli bomb. W wyniku zamachu śmierć poniosło kilka osób.
W poszukiwaniu lodziarni opuszczamy plac i mamy przed sobą Nową i Starą Katedrę. Zdecydowanie wzrok przyciąga ta stara Concattedrale Invernale di Santa Maria Assunta czyli XI-wieczny romański kościół La Rotonda, która zbudowana została na jeszcze starszych fundamentach.

Obrazek

Lubię takie surowe budowle jak ta Rotundy. Podobno w środku też warta zobaczenia...
Wieża Ludu (Tòr del Pégol, z dzwonem informującym ludność o zagrożeniu), Palazzo Broletto (XII i XIII wieczny ratusz, z balkonu urzędnicy przekazywali mieszkańcom ważne wiadomości) oraz Duomo Nuovo
Obrazek

Obrazek

Kontynuujemy spacer miejskimi uliczkami, gdzie życie toczy się w swoim codziennym rytmem, przez placyki i skwerki i tak trafiamy do niepozornej lodziarni. Lody były super, ale co ważne były zimne, ale nie ciężkie…
Opuszczamy centrum (i kolejne zabytki, jak się okazało Brescia ma ich trochę), do samochodu i do hotelu.
A rano mamy z okna taki widok...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8683
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.05.2016 22:42

piekara114 napisał(a): zabytki, jak się okazało Brescia ma ich trochę

Ciekawie. To chyba pierwsze moje spotkanie z tą miejscowością.
Relacje kształcą 8) :wink:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.05.2016 22:47

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a): zabytki, jak się okazało Brescia ma ich trochę

Ciekawie. To chyba pierwsze moje spotkanie z tą miejscowością.
Relacje kształcą 8) :wink:


No właśnie :!: Mój papierowy przewodnik twierdził, że w ogóle nie warto tam zaglądać 8O A na zdjęciach widać, że to całkiem przyjemne miasto :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.05.2016 08:50

ruzica napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a): zabytki, jak się okazało Brescia ma ich trochę

Ciekawie. To chyba pierwsze moje spotkanie z tą miejscowością.
Relacje kształcą 8) :wink:


No właśnie :!: Mój papierowy przewodnik twierdził, że w ogóle nie warto tam zaglądać 8O A na zdjęciach widać, że to całkiem przyjemne miasto :)


No ale dziewczyny, zastanówmy się ... które włoskie miasto nie ma zabytków :roll: ,
zawsze jakiś ładna chiesa, palazzo albo kupka "kamieni" się znajdzie :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15710
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 09:46

ruzica napisał(a):
marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a): zabytki, jak się okazało Brescia ma ich trochę

Ciekawie. To chyba pierwsze moje spotkanie z tą miejscowością.
Relacje kształcą 8) :wink:


No właśnie :!: Mój papierowy przewodnik twierdził, że w ogóle nie warto tam zaglądać 8O A na zdjęciach widać, że to całkiem przyjemne miasto :)
Zwłaszcza jak opis zaczyna się o mieście broni :mrgreen: :mrgreen: Opis Brescii był tylko w jednym z 3 przewodników (w domu sprawdzę, w którym), a poświęcono mu nawet 4 strony 8O 8O Jak chcesz więcej o Bresli to wskocz na podane linki. Sporo informacji o mieście znalazłam na blogach Polek mieszkających we Włoszech. Polecam zaglądanie na blogi...

mysza73 napisał(a):No ale dziewczyny, zastanówmy się ... które włoskie miasto nie ma zabytków :roll: ,
zawsze jakiś ładna chiesa, palazzo albo kupka "kamieni" się znajdzie :oczko_usmiech:
Co fakt to fakt. Ciekaw czy tam na południu też w każdej wiosce będą kamienie...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8683
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.05.2016 09:52

piekara114 napisał(a):Polecam zaglądanie na blogi...

Zdecydowanie :!:
Kampanię przejechaliśmy baz żadnego papierowego przewodnika bazując na informacjach znalezionych na blogach i forach.
Do Sycylii przymierzam się w identyczny sposób.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13071
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.05.2016 09:53

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):No ale dziewczyny, zastanówmy się ... które włoskie miasto nie ma zabytków :roll: ,
zawsze jakiś ładna chiesa, palazzo albo kupka "kamieni" się znajdzie :oczko_usmiech:
Co fakt to fakt. Ciekaw czy tam na południu też w każdej wiosce będą kamienie...


Też jestem ciekawa TEGO południa ... :wink: ,

moja Zuźka ostanio mówi mi, cobym pokazała jej gdzie my właściwie jedziemy ... pokazuję jej lazury w relacji Tonego, a ona kręci nosem ... że piach ... że trzeba daleko w morze iść żeby popływać ... 8O ,
zakończyła swe jęczenie stwierdzeniem, że "w Chorwacji i tak jest najfajniej" :roll: 8O :wink:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 31.05.2016 09:56

Brescia zupełnie mi nieznana, za to Siena to moje ulubione miejsce w Toskanii :wink:

pozdrawiam,
Michał
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 31.05.2016 09:57

Mam 2 przewodniki, jeden beznadziejny(ten w ogóle nic nie wspominał), oraz drugi odrobinę mniej beznadziejny :wink: , który mówi tak: Brescia- drugie co do wielkości miasto w Lombardii zasługuje jedynie na krótką wzmiankę. Jest to bowiem pozbawiona wyrazu mieszanina przemysłu, nowoczesnych ulic i monotonnego budownictwa.

Na blogi zaglądam, ale tak jak napisała Mysza, tam w każdej mieścinie jest coś ciekawego, więc jakbyśmy mieli zaglądać wszędzie, to i 3 miesiące by nie starczyły, a mieliśmy ledwie tydzień z kawałkiem.

W każdym razie dzięki za odczarowanie tej nieszczęsnej Brescii :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15710
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 11:01

ruzica napisał(a):Brescia- drugie co do wielkości miasto w Lombardii zasługuje jedynie na krótką wzmiankę. Jest to bowiem pozbawiona wyrazu mieszanina przemysłu, nowoczesnych ulic i monotonnego budownictwa.
Myślę, że ten przewodnik co najwyżej na rozpałkę w piecu się nadaje. My nie chodziliśmy ani do muzeów, ani do kościołów (bo późno było), a podobno warto. Popatrzcie chociaż na to: zdjęcia z netu

Santa Maria in Solario
SantaMariaSolario.jpg

SantaMariaSolario 2.jpg


San Salvatore
SAN_salvatore.jpg


i freski
coromonache.jpg
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21067
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.05.2016 17:06

Fajna ta Brescia...wiadomo to nie Siena...ale mi się podoba i bym się tam nie nudził
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Teksańskie widoczki w Toskanii - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone