Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerowym krokiem...2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.07.2010 21:41

marsylia napisał(a):dzięki Justyna, jest mi strasznie gooopio, że się tak "zapuściłam" ;), biorę się do roboty :!: Postanowione :idea:


A my - za śledzenie :wink: Twojej relacji :D
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 27.07.2010 00:57

Ciąg dalszy relacji będzie raczej podany w skróconej wersji, trochę czasu już minęło :wink: i żeby nie pisać bzdur, pewnie zasypię Was zdjęciami.

Dzień 4, 03.09.2009

Pominę śniadaniowanie, plażowanie, arbuzowanie :lol: , ale nie pominę, że w godziach popołudniowych pojechaliśmy do Splitu :D - naszego ulubionego, oczywiście :wink: .

Zwiedzanie zaczynamy od Pałacu.

Split zyskał sobie sławę za sprawą rzymskiego cesarza Dioklecjana, który właśnie tu chciał spędzić ostatnie lata życia.
Pałac, jak na dzisiejsze czasy miał imponujące rozmiary 215 na 180 metrów i może dlatego trudno go znaleźć :) . Do pałacu wchodziło się czterema bramami w murach: od strony zachodniej- Brama Żelazna (Porta Ferrea), północnej - Brama Złota (Porta Aurea), wschodniej - Brama Srebrna (Porta Argentea), południowej - Brama Brązowa (Porta Aenea).
Pałac otoczony był murami dochodzącej do 26 metrów wysokości i do 2 m grubości.
Koniecznie trzeba zwiedzic podziemne komnaty, które do połowy znajdują się pod ziemią i stanowiły kiedyś fundamenty kwater cesarza i my właśnie od tego zaczynamy :D
Podziemia są obecnie są wykorzystywane na wystawy, kiermasze i sklepiki z rękodziełem.

Obrazek

Obrazek



Powoli wynurzamy się na powierzchnię ;)

Obrazek

maszerujemy w już znane nam miejsca i chwilę błąkamy się po podwórkach...

Obrazek


spacerowym krokiem i zaglądamy gdzie się da :D

Obrazek



Obrazek


Chcielibyśmy wejść w tym roku na wieżę i namawiamy Borysa (lęk wysokości) - też ma na to ochotę, ale...boi się okropnie :?

Przysiadamy jeszcze na podwórkowym murku

Obrazek


...i decyzja podjęta - wchodzimy :lol:

Na wieżę dzwonnicy można wdrapać się wąskimi kamiennymi schodami. Końcówka wspinaczki jest już zdecydowanie nie dla ludzi cierpiących na lęk wysokości. Było ciężko, ale syn dał radę :!: Naprawdę mieliśmy z tego radochę, a jego emocje trzymały jeszcze długo po zejściu.


A widoki były taaaakie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


"Opstrykaliśmy" Split z każdej strony i pora schodzić, co też nie było łatwe...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ufff udało się :lol:


Wychodzimy na Perystyl, czyli wspaniały dziedziniec otoczony dwoma rzędami kolumn korynckich, gdzie stoją stoliki kawiarniane, panuje gwar i jest pełno turystów.

Obrazek

Idziemy teraz w kierunku Złotej Bramy- wąskimi uliczkami, zaglądamy na małe podwórka, gdzie nad głowami mamy wywieszone pranie...i tak dochodzimy do Bramy, gdzie wejścia strzeże olbrzym z brązu - to Grgur Ninski. Duży palec u lewej stopy ma wytarty - kto pomyśli życzenie i go dotknie - prośba się spełni. My dotykamy...


Obrazek


Obieramy kierunek na promenadę, ale najpierw sklep :wink: .
Po drodze mijamy takie atrakcje.

Obrazek


Jest i Promenada i wolna ławka, właśnie o to nam chodziło :lol: i uwierzcie, że naprwdę dobrze się bawimy, siedząc w naszym ulubionym mieście z zimnym piwkiem i obserwując ludzi :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie musimy się nigdzie spieszyć, rok temu pędząc po mieście, widzieliśmy wszystko co powinniśmy zobaczyć, w tym roku spokojnie, spacerkiem, jest cuudnie :!:

Obrazek


Wypijamy piwko, delektujemy się tym czasem, który jest teraz właśnie dla nas i zbieramy się dalej...


Obrazek

Mijamy takich magików, co zbierają na wyjazd do Nowej Zelandii :lol: - mam nadzieję, że im się udało.

Tym naszym spacerowym krokiem zdążyliśmy jeszcze obejść cały Pałac, od Bramy do Bramy.

Obrazek


Pora wyjść z tej bajki i wrócić do świata rzeczywistego, chociaż czy na pewno :?: To przecież king size :wink:

Obrazek


Idziemy przepiękną promenadę z wieloma restauracjami, modnymi sklepami z widokiem na port. Idąc wzdłuż deptaku dojdziemy na trg Republike, po drodze wstępujemy jeszcze do galerii na wystawę fotografii. Jest to elegancki plac z ciekawą kolumnadą i budowlami oraz pięknym widokiem na Adriatyk. Znajduje się tu tylko kilka kawiarni i hotel. Jednak latem, w ramach dorocznego festiwalu, odbywaja sie tutaj liczne koncerty.

Obrazek


Słońce chyli się ku zachodowi, a my myślimy o powrocie do Primosten...

Obrazek

Obrazek

Jeszcze ostatni rzut oka

na oddalającego się w objęcia Morfeusza Sfinksa

Obrazek

na Perystyl

Obrazek

i na dzisiejsze największe wyzwanie, nie tylko Borysa :wink:

Obrazek


Dobrej nocki :!: :papa:
Ostatnio edytowano 27.07.2010 19:49 przez marsylia, łącznie edytowano 1 raz
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 27.07.2010 07:32

Dzięki Marsylko :) Siedziałam tu o północy :wink: ale poszłam o sekundę za wcześnie spać a Ty tu taaaakie przyjemności wrzuciłaś! Cmok, Cmok :D
Justyna1984
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 28.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Justyna1984 » 27.07.2010 07:34

marsylia napisał(a):dzięki Justyna, jest mi strasznie gooopio, że się tak "zapuściłam" ;), biorę się do roboty :!: Postanowione :idea:


SUPER, cieszę się, że udało się znaleźć chwilę wolnego czasu na dokończenie relacji! :lol:
Pozdrawiam
Justyna1984
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 28.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Justyna1984 » 27.07.2010 07:37

U-la napisał(a):WSZELKI DUCH...!!!!!!! Justynka! Jak dobrze, że czuwasz i wygrzebałaś tę relację!!!
Marsylka - całusy :wink: :D


Moja droga to nie tylko wyjazd do Primosten ale również spora ilość wolnego czasu (w pracy-pssss) skłoniła mnie to zalogowania się na forum oraz do szukania relacji 8) tak jak i ty jestem fanką nie tylko Marsylii ale również CinnamonGirl :D
Wyjazd już w sobote :hut: Po powrocie oczywiście postaram się dołożyć swoją relację :)
Pozdrawiam
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 27.07.2010 08:53

U-la napisał(a):Cmok, Cmok :D

Cmok, cmok, cmok :smo:
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 27.07.2010 08:57

Justyna1984 napisał(a):
SUPER, cieszę się, że udało się znaleźć chwilę wolnego czasu na dokończenie relacji! :lol:
Pozdrawiam

Justyna, nie mów hop, jeszcze nie dokończyłam :lol: :lol: :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 27.07.2010 09:01

Zdjęcia ze Splitu wieczorową porą są super! :)
Jakoś chyba nie doceniłam tego miasta, gdy tam byliśmy. Trzeba to powtórzyć... niestety dopiero za rok :(
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 27.07.2010 09:27

Roksa_ napisał(a):Zdjęcia ze Splitu wieczorową porą są super! :)
Jakoś chyba nie doceniłam tego miasta, gdy tam byliśmy. Trzeba to powtórzyć... niestety dopiero za rok :(

Roksa nie wszystko od razu :D , trzeba sobie dozować, pomalutku, a tak serio, to ja w pierwszym roku Split omijałam szerokim łukiem, w ogóle nie chciałam tam jechać, jakoś mnie odstraszał, a tu proszę :hearts:
Dobrze, że za rok, bo ja nie wiem kiedy :cry:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 27.07.2010 09:53

Ja chyba właśnie też nie do końca doceniłam to miasto. Uświadamiam sobie jak niewiele go widziałam, że zdecydowanie za mało czasu na nie poświęciłam, za mało uwagi. Muszę tam koniecznie wrócić. Myślę, że za rok.
monia85
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 05.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) monia85 » 27.07.2010 15:12

Dopiero przeczytałam całość :oops:

Mam taką samą zieloną bluzkę :wink:


Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.07.2010 15:47

Witaj, Marsylko :)
Split to magiczne miejsce, za każdym razem, gdy tam byłem, działo się coś niezwykłego.
Ale tak niezwykłej rzeczy, jak w Twojej relacji z tego miasta - nie przewidziałem ! To białe urządzenie, którego dotykacie, to wehikuł czasu :!:
Przeniosło Was cały rok do przodu :wink:
Wiemy już, jak będzie w Splicie we wrzesniu 2010 :)
Pozdrawiam i czytam dalej 8)
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 27.07.2010 15:54

monia85 napisał(a):Dopiero przeczytałam całość :oops:

Mam taką samą zieloną bluzkę :wink:



Hmm ...tylko bluzka :?: .... Jak dla mnie to jesteś podobna do Magdy jak rodzona siostra :D (Przynajmniej na tym zdjeciu powyżej )
:lol:
monia85
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 05.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) monia85 » 27.07.2010 16:03

wojan napisał(a):
monia85 napisał(a):Dopiero przeczytałam całość :oops:

Mam taką samą zieloną bluzkę :wink:



Hmm ...tylko bluzka :?: .... Jak dla mnie to jesteś podobna do Magdy jak rodzona siostra :D (Przynajmniej na tym zdjeciu powyżej )
:lol:


No piekielnie podobna :lol:
Justyna1984
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 28.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Justyna1984 » 27.07.2010 18:29

marsylia napisał(a):
Justyna1984 napisał(a):
SUPER, cieszę się, że udało się znaleźć chwilę wolnego czasu na dokończenie relacji! :lol:
Pozdrawiam

Justyna, nie mów hop, jeszcze nie dokończyłam :lol: :lol: :lol:


Tak więc siedzę cicho i śledzę dalej :P
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerowym krokiem...2009 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone