Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerowym krokiem...2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.11.2009 22:50

Się dosiadam i już :lol: , chociaż moje wspomnienia niefajne z przeszłości (ostre kamienie przy nadmorskiej promenadzie i nocne "szycie" ręki w Szybeniku) :? Jeśli zaś chodzi o klimacik...Primosten - first classe :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.11.2009 23:22

marsylia napisał(a):A jak ze smakiem :?:


Całkiem w porządku :P , aromat rogacza wyraźnie dominuje :D , chociaż smak jest nieco inny niż ten, jaki był w chorwackim orginale. Ale to ze względu na zastosowaną przez nas wersję z dodatkiem migdałów :)
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 22.11.2009 00:06

Dzień drugi 01.09.2009

Kolejny dzień zaczyna się podobnie, po śniadaniu tarasowym - plaża, nury, piwko, arbuz :hearts: - czyli żyć nie umierać :D.
Koło 15.00 zbieramy się z klamotami, bo mamy w planach wyjazd do "naszego ulubionego" Sibenka.
Nie będę Was zanudzała wszystkimi szczegółami, bo jest podobnie jak rok temu i dwa lata temu :lol:

Parkujemy i ruszamy wzdłuż mariny, powoli, spokojnie...napawamy się znajomymi już dobrze widokami.
I tak dochodzimy do...

Obrazek

pięknego miejsca :hearts:


Katedra Św. Jakuba znajduje się na głównym placu miasta, pochodzi z XV w. Oczywiście jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, no i jest przepiękna.

Wchodzimy na chwilę do środka.

Obrazek

A później już tylko schody, schody i zielone okiennice i koty :lol: , idziemy w kierunku Twierdzy Św. Mihovil, która góruje nad miastem.

Obrazek


My z Łukaszem idziemy tylko na cmentarz, który jest oblegany przez koty właśnie. Później schodzimy uliczkami w dół do Katedry, którą obchodzimy, oglądamy, focimy.

Obrazek

Obrazek


Z ciekawostek- kiedy jesteśmy przy zielonych drzwiach...


Obrazek


...otwierają się inne drzwi kawałek dalej, okazuje się, że jest tam chrzcielnica, do której można wejść z Katedry.
W środku jest właśnie polska wycieczka, wykorzystujemy okazję i zaglądamy tam.


Obrazek



Usłyszałam tylko jak przewodniczka mówiła o sprawie podobno oczywistej, że kiedyś dzieci nie ochrzczone nie mogły wchodzić do Kościoła, wnoszono je właśnie bezpośrednio do chrzcielnicy, a wynoszono już głównymi drzwiami Kościoła. No ja tam tego nie wiedziałam :wink: .

Już czuję klimat tych wakacji -będzie spokojnie, bez pośpiechu -przynajmniej pierwszy tydzień.

Obrazek


Obrazek


Szukamy "naszej knajpki" bo wszyscy już zgłodnieli - oczywiście jest pysznie :hearts: .
Później już tylko szwędamy się do późnego wieczora, wąskimi uliczkami, prześlicznymi placami, zresztą wiecie jak to jest.

W Primosten taras, arbuz, napitki :wink: i laku noc.

edit.zdjęcia duże, jednak za duże
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 22.11.2009 10:04

Ten plac zawsze ciepło wspominam.
Sama katedra to cudo architektoniczno - techniczne.
Podobno po wojennych uszkodzeniach, nie udało się "oryginalnie", wg. receptury Dalmatinaca odbudować kopuły i trzeba było betonu użyć.
W 2006 trafiliśmy tam na festyn miejski i udało się zjeść co nieco w Gradskiej Vijesnicy.
A cmentarz pod twierdzą rzeczywiscie jest okupowany przez koty :D .
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 22.11.2009 13:13

marsylia napisał(a):
..Katedra Św. Jakuba ...Wchodzimy na chwilę do środka.


Na mnie Katedra także zrobiła ogromne wrażenie.
Kiedy my ją zwiedzaliśmy "dyżurna" przy wejściu była bezwzględna i nie wpuszczała do środka kobiet w krótkich spodenkach.Trzeba było owinąć się gustownym prześcieradłem :D . Tobie jak widzę udało się wejść :D
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 22.11.2009 13:21

marsylia napisał(a):
...otwierają się inne drzwi kawałek dalej, okazuje się, że jest tam chrzcielnica, do której można wejść z Katedry...

Obrazek


8O - taki jestem zdziwiony.
Kurcze, na chrzcielnicę nie trafiliśmy, ba, nawet nie wiedzieliśmy o jej istnieniu. Na Twoim zdjęciu prezentuje się przepięknie. No ale została już dopisana do listy miejsc "przegapionych". Może w przyszłym roku ... ? :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.11.2009 00:35

Marsylko, dotarłam i ja. Chętnie powłóczę się z Tobą uliczkami Primosten. Sibenik widziany Twoimi oczami również bardzo klimatyczny. Zapisuję się i czekam na ciąg dalszy :D

Pozdrawiam serdecznie :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.11.2009 10:22

W Primosten i na Korczuli jeszcze mnie nie widzieli więc poczytuje.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 23.11.2009 12:10

Spacerowy krok, to jak najbardziej dla mnie ;)
Na pewno będę tutaj zaglądać :)
:papa:
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 23.11.2009 12:46

Slapol dzięki, że się dosiadasz miejsca nie brakuje :wink:
slapol napisał(a):Jeśli zaś chodzi o klimacik...Primosten - first classe :lol:

ooo tak, zgadzam się, klimacik, jak nigdzie indziej :D


Buber napisał(a):A cmentarz pod twierdzą rzeczywiscie jest okupowany przez koty :D .


Zgadza się, na poczatku zaczęłam liczyć, ale się pogubiłam - pełno kotów zalegało na pomnikach, śmialiśmy się, że koty pilnują właścicieli i mają po 120 lat :D . No i można było zaobserwować też że wszystkie koty są równe, ale są też równiejsze i wazniejsze :roll:


SVIBANJ napisał(a): . Tobie jak widzę udało się wejść :D


SVIBANJ, a no udało, chociaż Pani pilnowała i nawet się zapytałam czy muszę się opatulać tym czymś, chociaż niechętnie, ale miałam zakryte ramiona i bylo ok. ufff :wink:
A zejście do chrzcielnicy jest po prawej stronie ołtarza, siedzi tam Pan kasjer zresztą :lol:

Maslinko, JacYamaha , Roksa_, fajnie, że jesteście i zapraszam na dalsze spacerki :wink:

:papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.11.2009 12:58

marsylia napisał(a):No i można było zaobserwować też że wszystkie koty są równe, ale są też równiejsze i wazniejsze :roll:

Dobre...
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 23.11.2009 15:57

:) świetnie się zapowiada:.) Wspomnienia Marsylki to ja zawsze z chęcią czytam i oglądam pozdrav :) :oops: :oops:



Sibenice mos ti bolje



Klapa Maslina - Sibeniku Gradu



ŠIBENIČE PRIJATELJU , ŠIBENIK U SRCU

Pioseneczki o twoim "Ulubionym Sibeniku"

Miłego sluchania Marsylia :) , wspomnienia jeszcze bardziej ;) wrócą ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.11.2009 23:37

Witaj Marsylko
Dosiadam się również :)
Z przyjemnością pospaceruję z Tobą

Pozdrawiam
Piotr
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 24.11.2009 00:06

Wieki mnie całe na forum nie było i tyle mnie omija. Dobrze, że zdążyłam na początek wycieczki bo nadążę za Wami. A tym bardziej ciekawa to dla mnie wyprawa po punkt pierwszy wyjazdu to miejsca zupełnie mi nie znane a punkt drugi znane mi doskonale więc Wasze spojrzenie na "moje" kąty jest tym cenniejsze i ciekawe.
Mam tylko nadzieję, że to co się ostatnio w moim życiu dzieje pozwoli mi przynajmniej nie zostawać w tyle wycieczki :)
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 26.11.2009 13:34

marsylia narobiłaś mi chęci na ten spacer. Przebieram nogami ... i przebieram .. i doczekać sie nie mogę :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerowym krokiem...2009 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone