Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 25.02.2014 21:28

luk006 napisał(a):


Artykuł faktycznie bardzo ciekawy.
Może to dlatego, że już późna pora, a ja od rana na pełnych obrotach, jednak nie rozumiem co autor tego artykułu miał na myśli w piątym akapicie od dołu? Pozwolę sobie zacytować:
Z pomocą firm pijarowskich Chorwacja manipulowała opinią publiczną przede wszystkim w RFN i w USA. Widać to bardzo dobrze na przykładzie Dubrownika, kiedy to chorwackie media przekonały opinię publiczną, że armia jugosłowiańska niszczy to stare miasto. Nie było to zgodne z prawdą, o czym później wszyscy reporterzy mogli się przekonać na własne oczy – tłumaczy.
Czyli ja dobrze rozumiem, że wg autora to była mistyfikacja? 6 grudnia 1991 czyim był zatem dziełem?


Może tu znajdziesz odpowiedź. Chociaż...?
nieznana-strona-wojny-na-balkanach-t44481.html
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 25.02.2014 22:56

luk006 napisał(a):
Artykuł faktycznie bardzo ciekawy.
Może to dlatego, że już późna pora, a ja od rana na pełnych obrotach, jednak nie rozumiem co autor tego artykułu miał na myśli w piątym akapicie od dołu? Pozwolę sobie zacytować:
Z pomocą firm pijarowskich Chorwacja manipulowała opinią publiczną przede wszystkim w RFN i w USA. Widać to bardzo dobrze na przykładzie Dubrownika, kiedy to chorwackie media przekonały opinię publiczną, że armia jugosłowiańska niszczy to stare miasto. Nie było to zgodne z prawdą, o czym później wszyscy reporterzy mogli się przekonać na własne oczy – tłumaczy.
Czyli ja dobrze rozumiem, że wg autora to była mistyfikacja? 6 grudnia 1991 czyim był zatem dziełem?



To akurat zwyczajna serbska propaganda i manipulacja faktami, jedna z wielu. Tak samo jak ta, że Boszniacy sami siebie ostrzelali na Markale.

Obie mają tyle samo wspólnego z prawdą. :? :?
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 03.03.2014 12:19

Dla zainteresowanych polecam nową pozycję książkową http://www.empik.com/w-oblezeniu-demick ... ,ksiazka-p

Oblężone Sarajewo pod ostrzałem snajperów. Generalnie mocna rzecz.
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 03.03.2014 12:28

@Raul73 przez tą twoją relację na swojej nie mogę się skupić :D ale przeczytam od deski do deski :mrgreen:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 03.03.2014 15:52

Melkart napisał(a):Dla zainteresowanych polecam nową pozycję książkową http://www.empik.com/w-oblezeniu-demick ... ,ksiazka-p

Oblężone Sarajewo pod ostrzałem snajperów. Generalnie mocna rzecz.



Dzięki za informację. Zaraz zakupię :D

Tym bardziej, że książka opowiada o mieszkańcach ulicy, przy której mieszkałem w Sarajevie. :roll:
Ostatnio edytowano 03.03.2014 21:04 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 03.03.2014 20:44

sviva napisał(a):@Raul73 przez tą twoją relację na swojej nie mogę się skupić :D ale przeczytam od deski do deski :mrgreen:



Witam i miłej lektury życzę :papa: :papa:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 10.03.2014 22:57

Melkart napisał(a):Dla zainteresowanych polecam nową pozycję książkową http://www.empik.com/w-oblezeniu-demick ... ,ksiazka-p

Oblężone Sarajewo pod ostrzałem snajperów. Generalnie mocna rzecz.



Przeczytane!!

Rzeczywiście mocna rzecz - doskonale opisane codzienne życie sarajevskiej ulicy w ciągu 4 lat oblężenia, sporo wstawek historycznych. Przy okazji autorka skutecznie obala również mit wojny w Bośni jako wojny religijnej czy etnicznej.

Polecam i oczywiście dodaję do bibliografii.
anazaw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 251
Dołączył(a): 07.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) anazaw » 17.03.2014 23:56

Oniemiałam... ( i trochę chyba oślepłam przez te kilka godzin przed ekranem - ale nie da się oderwać ). Kawał fantastycznej roboty. Chapeau bas! Dziękuję :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 18.03.2014 07:35

Witam Anię i dziękuję za miłe słowa. :papa: :papa:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 21.03.2014 07:37

No i nie trzeba było długo czekać, aż media wyśledzą miejsce pobytu Radislava Krsticia:

http://fakty.interia.pl/polska/news-serbski-zbrodniarz-wojenny-trafil-do-wiezienia-w-piotrkowie-,nId,1360870
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.03.2014 07:47

Raul73 napisał(a):No i nie trzeba było długo czekać, aż media wyśledzą miejsce pobytu Radislava Krsticia:

http://fakty.interia.pl/polska/news-serbski-zbrodniarz-wojenny-trafil-do-wiezienia-w-piotrkowie-,nId,1360870


czytając ten, krótki artykuł powstaje pytanie: czy "coś" przydarzy mu się polskim więzieniu :?:

Raul73 napisał(a):
Melkart napisał(a):Dla zainteresowanych polecam nową pozycję książkową http://www.empik.com/w-oblezeniu-demick ... ,ksiazka-p

Oblężone Sarajewo pod ostrzałem snajperów. Generalnie mocna rzecz.


Przeczytane!!

Rzeczywiście mocna rzecz - doskonale opisane codzienne życie sarajevskiej ulicy w ciągu 4 lat oblężenia, sporo wstawek historycznych. Przy okazji autorka skutecznie obala również mit wojny w Bośni jako wojny religijnej czy etnicznej.

Polecam i oczywiście dodaję do bibliografii.

zostałem skutecznie zarażony (zachęcony), zamówione, ale czytanie raczej nastąpi na urlopie...
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.03.2014 08:20

Raul73 napisał(a):
luk006 napisał(a):
Artykuł faktycznie bardzo ciekawy.
Może to dlatego, że już późna pora, a ja od rana na pełnych obrotach, jednak nie rozumiem co autor tego artykułu miał na myśli w piątym akapicie od dołu? Pozwolę sobie zacytować:
Z pomocą firm pijarowskich Chorwacja manipulowała opinią publiczną przede wszystkim w RFN i w USA. Widać to bardzo dobrze na przykładzie Dubrownika, kiedy to chorwackie media przekonały opinię publiczną, że armia jugosłowiańska niszczy to stare miasto. Nie było to zgodne z prawdą, o czym później wszyscy reporterzy mogli się przekonać na własne oczy – tłumaczy.
Czyli ja dobrze rozumiem, że wg autora to była mistyfikacja? 6 grudnia 1991 czyim był zatem dziełem?



To akurat zwyczajna serbska propaganda i manipulacja faktami, jedna z wielu. Tak samo jak ta, że Boszniacy sami siebie ostrzelali na Markale.

Obie mają tyle samo wspólnego z prawdą. :? :?


z Markale akurat jest znacznie więcej wątpliwości - mają je również przedstawiciele ONZ, którzy byli wówczas w mieście. Zbyt dużo tam niewiadomych i niejasności...

Ale już ostrzał Dubrownika przez Chorwatów to wyższa szkoła jazdy :D Zagrzeb pewno też Chorwaci ostrzelali :)
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 24.03.2014 09:59

Ten wątek zrobił na mnie oszałamiające wrażenie!!
Od wczoraj każdą wolną chwilę spędziłam czytając Twoją relację.

Od wielu lat marzyłam o takiej wyprawie ale choroba lokomocyjna moich dzieci sprawiała że jechałam nocą, byle szybciej być nad morzem.
W tym roku wybieram się na Pelješac przez Bośnię. Muszę przemyśleć trasę.

Powoli zaczynam rozumieć dlaczego Mario był nieprzychylnie nastawiony do mojego eks, który w czasie wojny był żołnierzem "sił pokojowych".

Dziękuję Raulowi, Pablo, Lednice, Fatamorganie za niezwykłą lekcję historii!!!
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 09.04.2014 00:43

Wczoraj na TVP2 o 22:50 leciał dokument z cyklu "Świat bez fikcji - Sarajewo, moja miłość" czy może ktoś to nagrywał lub wie gdzie to można olukać - tę historię znam ale chciałbym zobaczyć jak przedstawiają to media
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 09.04.2014 09:55

Lednice napisał(a):Sąd go uniewinnił, a z wyrokami sądu się nie dyskutuje. :roll:

To że w trakcie operacji Oluja doszło do aktów zemsty i zginęło przeszło 100 Serbów- cywilów,
tego nikt nie kwestionuje.

Ale sąd stwierdził, że on za to nie odpowiada. :roll:
To były zbrodnie poszczególnych osób, żaden z dowódców chorwackiej armii ich nie nakazywał. Przeciwnie, Gotovina zakazał zemsty.
Sąd w pierwszej instancji uznał, że go to g... obchodzi, że dowódca odpowiada za morderstwo popełnione przez szeregowca na własną rękę, bo ten szeregowiec podlega dowódcy.

To był strasznie niebezpieczny precedens. Gdyby się tego trzymać, należałoby posadzić do więzienia ABSOLUTNIE wszystkich amerykańskich generałów z Iraku i Afganistanu, bo zawsze jakiś żołnierz jakiegoś cywila zabił. bo zabił.
No i wszystkich generałów na KAŻDEJ wojnie od powstania świata, bo zawsze zdarzały się zbrodnie popełnione przez żołnierzy bez rozkazu.

Co innego ludobójstwo na rozkaz dowódców, czyli np. Srebrenica


Proponuję zapoznać się z wyrokami trybunału w obu instancjach i dopiero potem zabierać głos w dyskusji. Każdy ma prawo do własnej opinii, ale takie pseudo-prawnicze wywody wprowadają ludzi w błąd.
Gotovina był oskarżony o to, że działając wspólnie i w porozumieniu z innymi przywódcami ówczesnej Chorwacji, w sierpniu 95 r. dążył do wypędzenia ludności serbskiej z Krajiny i w tym celu m. in. celowo ostrzeliwano z artylerii niebronione cele cywilne, aby zastraszyć miejscową ludność. Krótko mówiąc ekstensywna przemoc również wobec cywilów miała ich "skłonić" do ucieczki. Za to został skazany w I instancji.
Natomiast sąd apelacyjny uznał, dokonując faktycznie karkołomnej wykładni, że z okoliczności prowadzenia operacji Oluja nie można wywieść zamiaru popełnienia zarzucanych Gotovinie czynów. Np. uznano, iż cel cywilny mógł znajdować się w niedalekiiej odległości od celu wojskowego, pocisk artyleryjski ma określony rozrzut, w związku z czym fakt, że cel cywilny został ostrzelany nie oznacza, iż było to działanie zamierzone, ale przypadkowe. Itd.
Tego typu uniewinniające orzeczenia nie są rzadkością w orzcznictwie ICTY. Podobnie było np. w głośnych procesach Boszniaka Nasera Oricia, czy Albańczyka Ramusha Haradinaja. Zostali uniewinnieni z powodu braku wystarczających dowodów ich winy. Oczywiście jest to zgodne z generalnymi zasadami współczesnego procesu karnego, zogdnie z którymi oskarżenie musi ponad wszelką uzasadnioną wątpliwość udowodnić oskarżonemu popełnienie zarzucanych czynów, a wszelkie wątpliowści rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śladami wojen - od Vukovaru po Srebrenicę - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone