Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

RODOS 2015

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 10.12.2015 15:12

Super relacja, wyspa bardzo ciekawa. A myślałem, że na tak "małym" obszarze nie ma co zwiedzać :mrgreen:

Znam Grecję z Peloponezu, okolic i innych ciekawych miejsc. Tam też DROGI AUTORZE Cię zapraszam z walizką "błon" :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.12.2015 16:02

tony montana napisał(a):Extra są te widoki z klasztoru na Tsampikę.... i w stronę Lindos, zresztą na północ w kierunku Kolymbii tez w sumie oblecą
:oczko_usmiech:

W mojej opinii najpiękniejsze widoki na Rodos - Tsampika z lotu ptaka :D .


golibroda napisał(a):Super relacja, wyspa bardzo ciekawa. A myślałem, że na tak "małym" obszarze nie ma co zwiedzać :mrgreen:

Wyspa rzeczywiście służy głównie do plażingu, ale jak widać jest trochę ciekawych miejsc krajobrazowych i historycznych.


golibroda napisał(a):Znam Grecję z Peloponezu, okolic i innych ciekawych miejsc. Tam też DROGI AUTORZE Cię zapraszam z walizką "błon" :papa:

A dzięki, dzięki.
Ochota jest ... ale z czasem i kasą słabiej :D.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.12.2015 10:19

...
Obrazek


Dziś proponuję krótką, widokową trasę, blisko mojego miejsca hotelowego.
Sam zrobiłem ją dwoma etapami, w różne dni, różnymi środkami lokomocji, ale spokojnie można ją przebyć w jedno przedpołudnie.


Obrazek
zdjęcie z netu


Koskinou to taka duża wieś leżąca z 5 km na południe od Rodos, pomiędzy główną dwupasmówką do miasta, a naszą drogą wzdłuż wybrzeża.
Miejscowość ładnie położona na wzgórzu, myślę, że pełni funkcji sypialni dla miasta.
Podobno są tam takie klimaty jak powyżej.
Podobno ... bo gdy tam pojechałem, nie mogłem ich znaleźć.
Dookoła była typowa grecka, nieuporządkowana, pudełkowata zabudowa.
Pewnie trzeba zagłębić się w uliczki, gdzie są prawdziwe skarby.
Może jeszcze kiedyś uda mi się tam powęszyć.
Na razie znalazłem tylko taki wiatraczek, opuszczony i zaniedbany, ale mający swój urok.


Obrazek

Obrazek


Kolejny przystanek to miejsce przy drodze, gdzie roztacza się wspaniały widok na południe, na Faliraki.
Tutaj widać północną część tej miejscowości z długą plażą i wypasionymi 5-gwiazdkowymi hoteliskami i parkiem wodnym (podobno niezłym, ale nie byliśmy).
Nieco dalej jest komercyjne centrum (w paskudnym guście), a najbardziej na południe ...ale o tym później.
Ale na razie widoczki :D .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.12.2015 18:46

...
Obrazek


Pewnego ranka wymyśliłem sobie, że pojadę do Faliraki celem obejrzenia kompleksu klasztornego Profitis Ammos.
Myślałem, że to blisko centrum i może jeszcze gdzieś wyskoczę i coś więcej zobaczę.
Cóż ... idzie się kawałek.
U samego celu pomyliłem drogę i poszedłem do góry ... szedłem i szedłem (miałem już kilka razy zrezygnować i wrócić :wink: ) ... po to, żeby odkryć kolejne wspaniałe miejsce widokowe.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kościółek też ma imię jakiegoś Profita :wink: ... nie pamiętam już którego - pewnie znowu Eliasza.
Wnętrze 3 metry kwadrotowe ... za to widoczki ... zwłaszcza na południe.
Najpiękniejsze stąd są słynne zatoki - bliższa Anthon'ego Quinna i tuż za nią Ladiko.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widoczki na Faliraki też piękne ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.12.2015 01:53

...
Obrazek


Profitis Amos u podnóża wzgórza, wygląda mniej więcej tak.
Białe tarasy, na końcu ślepej uliczki.
Cisza i spokój, przerywane krzykiem półdzikich pawi.
Kościółek główny jak zwykle 2 x 3 ....
Miejsce ładne, ale bez jakiegoś zadziwienia.
Ciekawe po co te rozległe tarasy ... pewnie na odpust, który tu przypada w połowie czerwca.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaliczam jeszcze port w Faliraki ... i muszę wracać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 13.12.2015 13:20

Buber napisał(a):...



Obrazek



... to zdjęcie ze słoneczkiem za grecką flagą mnie powaliło - super efekcik ... :) ...
Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 13.12.2015 17:50

Buber napisał(a):U samego celu pomyliłem drogę i poszedłem do góry ... szedłem i szedłem (miałem już kilka razy zrezygnować i wrócić :wink: ) ... po to, żeby odkryć kolejne wspaniałe miejsce widokowe.

Jak to czasem warto się pomylić na urlopie, nie w pracy.

Buber napisał(a):Najpiękniejsze stąd są słynne zatoki - bliższa Anthon'ego Quinna i tuż za nią Ladiko.

Pełna zgoda ale trzeba będzie się tam wybrać przed takim zagęszczeniem.
Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.12.2015 23:01

kmichal napisał(a):....

... to zdjęcie ze słoneczkiem za grecką flagą mnie powaliło - super efekcik ... :) ...
Pozdrawiam.


Dzięki ... ja do końca nie jestem zadowolony.
Wcześnie rano - fotka pod wschodzące słońce.
Muszę to zdjęcie jeszcze obrobić - górę ściemnić , dół rozjasnić.
retro520
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) retro520 » 13.12.2015 23:25

Rodos mnie urzekła! byłem dwa razy i trzeci raz też planujemy za rok, dwa...
Załączniki:
DSCN4053.JPG
DSCN3919.JPG
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.12.2015 23:29

Lidia K napisał(a):Jak to czasem warto się pomylić na urlopie, nie w pracy.

:D Warto ...ale tylko na urlopie.


Lidia K napisał(a):[quote="Buber" ]Najpiękniejsze stąd są słynne zatoki - bliższa Anthon'ego Quinna i tuż za nią Ladiko.[/quote]
Pełna zgoda ale trzeba będzie się tam wybrać przed takim zagęszczeniem.
[/quote][/quote][/quote][/quote]

Do 10 - tej rano jest luz ...
Potem autobus z Rodos przyjeżdża.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.12.2015 23:30

retro520 napisał(a):Rodos mnie urzekła! byłem dwa razy i trzeci raz też planujemy za rok, dwa...


Andrzej - Ty to weteran jesteś.
Napisz skąd fotka nr 2.
retro520
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) retro520 » 15.12.2015 21:38

Kalithea, spokojny zakątek, można sobie z fają popływać.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.12.2015 23:59

...

Obrazek


Dzisiaj kończę z Rodos - co było do zwiedzenia, zostało zwiedzone :wink: .
Na szczęście Dodekanez na Rodosie się nie kończy.
Wymyśliłem sobie, że podczas pobytu na Rodos, odwiedzę jeszcze jakąś pobliską wyspę - w grę wchodziła Chalki (proxima), Nissyros (wulkany) i Symi (...kolorowa :wink: ).
Oczywiście wybrałem Symi :mrgreen: .


Obrazek


Symi niewątpliwie jest najbardziej popularna z okolicznych wysepek.
Z portu w Rodos płynie tam kilka statków - Panagia Skadieni, Symi i Nikolaos X.
To te duże krypy, na fotce powyżej ... płyną powoli - na samo Symi około półtorej godziny.
Zwykle jest to typowa, całodniowa wycieczka - najpierw klasztor Panormitis na południowym brzegu wyspy, a potem miasto Symi i z powrotem ok. 18 - tej.
Kosztuje taka impreza około 25 E (dla grup, większych rodzin są zniżki - np. 7 dziecko gratis :wink: ), można ją zakupić w budkach w porcie Mandraki.

Nie za bardzo interesował mnie cały dzień na wyspie. Stwierdziłem że tak z 4-5 godzin mi wystarczy.
I na szczęście jest alternatywa do powyższych układów.
2 x w tygodniu (w piątek i jeszcze kiedyś) wypływa rano (c.a. 8.30.) z Kolony (Emborikos) szybki katamaran, robiący za pośpieszny autobus po prawie całym Dodekanezie.
Około 14-15 -tej jego bliźniak, robiący turę w odwrotnym kierunku, zatrzymuje się na Symi i płynie do Rodos.
Cena w obie strony - 22-25 E.

Żegnamy Rodos ...
Piękne widoczki na średniowieczne umocnienia portowe, pałac Wielkich Mistrzów ... i Nowe Rodos, z żółtym budynkiem akwarium na cyplu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 16.12.2015 00:20 przez Buber, łącznie edytowano 2 razy
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 16.12.2015 00:06

... Rodos z morza też zacnie się prezentuje, ale tym razem czekam na Symi ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.12.2015 00:17

Rodos mi się spodobał 8)
Mocna 4 :wink:
Został dopisany do listy miejsc w kolejce do odwiedzenia, głównie dzięki tej fajnej relacji :!: 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
RODOS 2015 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone