Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Rakija i inne domace trunki?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arturescu
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.12.2018 09:45

Bidon napisał(a):
To ja myślałem, kupując alkohol w plastikach na lotniskach, że porządną whisky biorę, a to się okazuje że zwykłe pomyje brałem. Co prawda mi smakowało, ale co za znaczenie ma moje zdanie przy takich wielkich co nawet o Polakach i Chorwatach małą literą piszą.

Od czapy piszesz. Na lotniskach w plastikach sprzedaje się max. półlitrówki, fabrycznie rozlewane przez producentów. Niczym się jakościowo nie różnią od tego co w szklanych butelkach, a plastik po prostu jest wygodniejszy i lżejszy, co przy przenoszeniu w bagażu podręcznym się liczy.

Natomiast na targach czy przydrożnych straganach w dużej części sprzedaje się niewiadomego pochodzenia trunki, rozlewane do plastików, częstokroć "z odzysku".

Jeśli już, to w miarę "bezpieczne są straganowe plastiki z nalepkami producenta - winiarnia, destylarnia czy tłocznia, natomiast chałupnicze nieoznakowane "pety" i inne flaszki. to już własne ryzyko kupującego.

Były i są w Chorwacji i Grecji nierzadkie przypadki kupowania wina czy oliwy w hurtowniach, a potem sprzedawania rozlanych do butelek, jako hipersuper produktu z własnej winnicy.
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.12.2018 11:09

arturescu napisał(a):
Bidon napisał(a):
To ja myślałem, kupując alkohol w plastikach na lotniskach, że porządną whisky biorę, a to się okazuje że zwykłe pomyje brałem. Co prawda mi smakowało, ale co za znaczenie ma moje zdanie przy takich wielkich co nawet o Polakach i Chorwatach małą literą piszą.

Od czapy piszesz.

Może pisz nie obrażając piszącego. :!: :!: :!:
arturescu
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.12.2018 11:45

Janusz Bajcer napisał(a):
arturescu napisał(a):
Bidon napisał(a):

Od czapy piszesz.

Może pisz nie obrażając piszącego. :!: :!: :!:

https://sjp.pwn.pl/slowniki/od%20czapy.html

Synonimy
od czapy (niepasujący) pot.
niedobrany
od czapy (powiedzieć coś) pot.
bezsensownie

Dodatkowo, w słownikach PL-EN tłumaczone jest jako "'Without foundation; ridiculous"

Tak więc w kontekście plastików na lotniskach, sformułowanie użyte poprawnie. Być może w niektórych społecznościach albo regionach funkcjonuje jako zwrot obraźliwy, ja się z tym nie spotkałem.
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.12.2018 12:35

arturescu napisał(a):Być może w niektórych społecznościach albo regionach funkcjonuje jako zwrot obraźliwy, ja się z tym nie spotkałem.

Na granicach innych niż Ty uznajesz za hordy, lemingozę.
"Od czapy" może oznaczać "z pustej głowy".

Radzę ograniczyć tego typu wpisy i potraktuj to jako upomnienie. :!:
noname2327
Autostopowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) noname2327 » 31.01.2019 09:36

Cześć,

Mam do was pytanie czy w okolicach Breli można kupić domowe wino od gospodarza lub rakije? Prosiłbym o namiary ;-)

Pozdrawiam
sviva
KONTO ZAWIESZONE

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 10.03.2019 19:12

noname2327 napisał(a):Cześć,

Mam do was pytanie czy w okolicach Breli można kupić domowe wino od gospodarza lub rakije? Prosiłbym o namiary ;-)

Pozdrawiam

Też chętnie bym się dowiedział. Co prawda jedziemy do Tucepi ale wszystkie te miejscowości są koło siebie. Mamy w Tucepi sąsiada przez płot, u którego rakija i wino płyną praktycznie z każdego kraju a sera więcej niż terakoty ale nie podchodzą nam jego wyroby bo czuć w nich już masową produkcję.
Nigdy nie zapomnę babcinki w Pagu, która chochelką nalewała nam wino - miód malina, chyba najpyszniejsze jakie piliśmy w Chorwacji.
Karpatka1
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karpatka1 » 07.04.2019 21:46

To ja poproszę o podzielenie się wiedzą tajemną, dotyczącą zakupów trunków w Primostenie. Wino już chyba ogarnęłam, ale gdzie nabyć coś mocniejszego? :wink:
romuald22
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 09.04.2019 16:59

Karpatka1 napisał(a):To ja poproszę o podzielenie się wiedzą tajemną, dotyczącą zakupów trunków w Primostenie. Wino już chyba ogarnęłam, ale gdzie nabyć coś mocniejszego? :wink:

Wiedza w tym temacie nie jest "tajemna".
Nie znam Primoštenu, ale tam gdzie kupowałem sprzedawcy zmieniali się czasami rok do roku.
Jak nie widzisz specjalnych ogłoszeń/reklam to idziesz na jakiś stragan i pytasz. Coś Ci doradzą.
Ural
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 06:12

Ichnia Rakija to nic specjalnego - Bimber i tyle. Lepiej już Wyborową albo Sobieskiego zabrać ze sobą.
Rafi70
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 14.04.2019 08:38

Wyborowa i Sobieski to śpiew przeszłości , obecnie za najlepszą polską wódkę uchodzi Bocian . Jedyna wódka produkowana w polskich zakładach z naturalnych składników. Wielokrotnie konsumowana , nigdy nie powodowała wykrzywienia "gęby"......hmm....nie wiem , czy to dobrze ,czy źle ? :wink: :D
Ural
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 12:28

Rafi70 napisał(a):Wyborowa i Sobieski to śpiew przeszłości , obecnie za najlepszą polską wódkę uchodzi Bocian . Jedyna wódka produkowana w polskich zakładach z naturalnych składników. Wielokrotnie konsumowana , nigdy nie powodowała wykrzywienia "gęby"......hmm....nie wiem , czy to dobrze ,czy źle ? :wink: :D

Widzę, że kolega to taki wódczany koneser :D
Rafi70
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 14.04.2019 13:47

Ural napisał(a):
Widzę, że kolega to taki wódczany koneser :D

eeee tam od razu koneser , stosuję jako lekarstwo na wszelkie bóle i dolegliwości ,szczególnie gdy trzeba znieczulić ...się ,a i w informatyce się przydaje ...do resetowania komputera :D :D :wink:
Ps. prawdą jednak jest ,że jedyny polski Polmos to Bielsko-Biała
Ural
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 14:01

Co do Polmosu to nie mam zdania.
Gonzales
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 14.04.2019 16:53

Ural napisał(a):Ichnia Rakija to nic specjalnego - Bimber i tyle. Lepiej już Wyborową albo Sobieskiego zabrać ze sobą.

U nas bimber u nich rakija. Cały szkopuł w tym z czego i jak się ten produkt wytwarza.
Bimbru nikt nie robi u nas a winogron za to w Chorwacji głównie z tych owoców.
A rakije smakowe (te dobrze zrobione) to już poezja sama w sobie.
Visniovica, travarica, smokvica. morelica czy też rzadka nespola, długo by wymieniać te moje ulubione.
Co roku przywożę coraz wiecej i zawsze za mało :D

Pozdrowienia.;)
romuald22
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 15.04.2019 17:21

Rafi70 napisał(a):...
Ps. prawdą jednak jest ,że jedyny polski Polmos to Bielsko-Biała

Prawdą jest też, że produkują wódkę Parkową, którą można zakupić w Biedronce. Kiedyś skosztowałem - nie polecam.

Gonzales napisał(a):U nas bimber u nich rakija. Cały szkopuł w tym z czego i jak się ten produkt wytwarza.
Bimbru nikt nie robi u nas a winogron za to w Chorwacji głównie z tych owoców.

Polemizowałbym.
Z tego co wiem to klasyczna rakija w większości wytwarzana jest ze śliwek. Nie mam na myśli lozy, ale ta zawsze była w Chorwacji rzadziej spotykana i droższa.
I znam też osoby, które w Polsce robią bimber z uprawianych przez siebie winogron.
(Literówkę "a" potraktowałem jako "z".)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne.

Rakija i inne domace trunki? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019