Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rakija i inne domace trunki?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.12.2018 08:45

Bidon napisał(a):
To ja myślałem, kupując alkohol w plastikach na lotniskach, że porządną whisky biorę, a to się okazuje że zwykłe pomyje brałem. Co prawda mi smakowało, ale co za znaczenie ma moje zdanie przy takich wielkich co nawet o Polakach i Chorwatach małą literą piszą.


Od czapy piszesz. Na lotniskach w plastikach sprzedaje się max. półlitrówki, fabrycznie rozlewane przez producentów. Niczym się jakościowo nie różnią od tego co w szklanych butelkach, a plastik po prostu jest wygodniejszy i lżejszy, co przy przenoszeniu w bagażu podręcznym się liczy.

Natomiast na targach czy przydrożnych straganach w dużej części sprzedaje się niewiadomego pochodzenia trunki, rozlewane do plastików, częstokroć "z odzysku".

Jeśli już, to w miarę "bezpieczne są straganowe plastiki z nalepkami producenta - winiarnia, destylarnia czy tłocznia, natomiast chałupnicze nieoznakowane "pety" i inne flaszki. to już własne ryzyko kupującego.

Były i są w Chorwacji i Grecji nierzadkie przypadki kupowania wina czy oliwy w hurtowniach, a potem sprzedawania rozlanych do butelek, jako hipersuper produktu z własnej winnicy.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.12.2018 10:09

arturescu napisał(a):
Bidon napisał(a):
To ja myślałem, kupując alkohol w plastikach na lotniskach, że porządną whisky biorę, a to się okazuje że zwykłe pomyje brałem. Co prawda mi smakowało, ale co za znaczenie ma moje zdanie przy takich wielkich co nawet o Polakach i Chorwatach małą literą piszą.


Od czapy piszesz.

Może pisz nie obrażając piszącego. :!: :!: :!:
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.12.2018 10:45

Janusz Bajcer napisał(a):
arturescu napisał(a):
Bidon napisał(a):
To ja myślałem, kupując alkohol w plastikach na lotniskach, że porządną whisky biorę, a to się okazuje że zwykłe pomyje brałem. Co prawda mi smakowało, ale co za znaczenie ma moje zdanie przy takich wielkich co nawet o Polakach i Chorwatach małą literą piszą.


Od czapy piszesz.

Może pisz nie obrażając piszącego. :!: :!: :!:


https://sjp.pwn.pl/slowniki/od%20czapy.html

Synonimy
od czapy (niepasujący) pot.
niedobrany
od czapy (powiedzieć coś) pot.
bezsensownie

Dodatkowo, w słownikach PL-EN tłumaczone jest jako "'Without foundation; ridiculous"

Tak więc w kontekście plastików na lotniskach, sformułowanie użyte poprawnie. Być może w niektórych społecznościach albo regionach funkcjonuje jako zwrot obraźliwy, ja się z tym nie spotkałem.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.12.2018 11:35

arturescu napisał(a):Być może w niektórych społecznościach albo regionach funkcjonuje jako zwrot obraźliwy, ja się z tym nie spotkałem.

Na granicach innych niż Ty uznajesz za hordy, lemingozę.
"Od czapy" może oznaczać "z pustej głowy".

Radzę ograniczyć tego typu wpisy i potraktuj to jako upomnienie. :!:
noname2327
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 31.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) noname2327 » 31.01.2019 08:36

Cześć,

Mam do was pytanie czy w okolicach Breli można kupić domowe wino od gospodarza lub rakije? Prosiłbym o namiary ;-)

Pozdrawiam
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 10.03.2019 18:12

noname2327 napisał(a):Cześć,

Mam do was pytanie czy w okolicach Breli można kupić domowe wino od gospodarza lub rakije? Prosiłbym o namiary ;-)

Pozdrawiam


Też chętnie bym się dowiedział. Co prawda jedziemy do Tucepi ale wszystkie te miejscowości są koło siebie. Mamy w Tucepi sąsiada przez płot, u którego rakija i wino płyną praktycznie z każdego kraju a sera więcej niż terakoty ale nie podchodzą nam jego wyroby bo czuć w nich już masową produkcję.
Nigdy nie zapomnę babcinki w Pagu, która chochelką nalewała nam wino - miód malina, chyba najpyszniejsze jakie piliśmy w Chorwacji.
Karpatka1
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 13.03.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karpatka1 » 07.04.2019 20:46

To ja poproszę o podzielenie się wiedzą tajemną, dotyczącą zakupów trunków w Primostenie. Wino już chyba ogarnęłam, ale gdzie nabyć coś mocniejszego? :wink:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 09.04.2019 15:59

Karpatka1 napisał(a):To ja poproszę o podzielenie się wiedzą tajemną, dotyczącą zakupów trunków w Primostenie. Wino już chyba ogarnęłam, ale gdzie nabyć coś mocniejszego? :wink:

Wiedza w tym temacie nie jest "tajemna".
Nie znam Primoštenu, ale tam gdzie kupowałem sprzedawcy zmieniali się czasami rok do roku.
Jak nie widzisz specjalnych ogłoszeń/reklam to idziesz na jakiś stragan i pytasz. Coś Ci doradzą.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 05:12

Ichnia Rakija to nic specjalnego - Bimber i tyle. Lepiej już Wyborową albo Sobieskiego zabrać ze sobą.
Rafi70
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 591
Dołączył(a): 20.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 14.04.2019 07:38

Wyborowa i Sobieski to śpiew przeszłości , obecnie za najlepszą polską wódkę uchodzi Bocian . Jedyna wódka produkowana w polskich zakładach z naturalnych składników. Wielokrotnie konsumowana , nigdy nie powodowała wykrzywienia "gęby"......hmm....nie wiem , czy to dobrze ,czy źle ? :wink: :D
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 11:28

Rafi70 napisał(a):Wyborowa i Sobieski to śpiew przeszłości , obecnie za najlepszą polską wódkę uchodzi Bocian . Jedyna wódka produkowana w polskich zakładach z naturalnych składników. Wielokrotnie konsumowana , nigdy nie powodowała wykrzywienia "gęby"......hmm....nie wiem , czy to dobrze ,czy źle ? :wink: :D


Widzę, że kolega to taki wódczany koneser :D
Rafi70
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 591
Dołączył(a): 20.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 14.04.2019 12:47

Ural napisał(a):
Widzę, że kolega to taki wódczany koneser :D

eeee tam od razu koneser , stosuję jako lekarstwo na wszelkie bóle i dolegliwości ,szczególnie gdy trzeba znieczulić ...się ,a i w informatyce się przydaje ...do resetowania komputera :D :D :wink:
Ps. prawdą jednak jest ,że jedyny polski Polmos to Bielsko-Biała
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 14.04.2019 13:01

Co do Polmosu to nie mam zdania.
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 14.04.2019 15:53

Ural napisał(a):Ichnia Rakija to nic specjalnego - Bimber i tyle. Lepiej już Wyborową albo Sobieskiego zabrać ze sobą.


U nas bimber u nich rakija. Cały szkopuł w tym z czego i jak się ten produkt wytwarza.
Bimbru nikt nie robi u nas a winogron za to w Chorwacji głównie z tych owoców.
A rakije smakowe (te dobrze zrobione) to już poezja sama w sobie.
Visniovica, travarica, smokvica. morelica czy też rzadka nespola, długo by wymieniać te moje ulubione.
Co roku przywożę coraz wiecej i zawsze za mało :D

Pozdrowienia.;)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 15.04.2019 16:21

Rafi70 napisał(a):...
Ps. prawdą jednak jest ,że jedyny polski Polmos to Bielsko-Biała

Prawdą jest też, że produkują wódkę Parkową, którą można zakupić w Biedronce. Kiedyś skosztowałem - nie polecam.

Gonzales napisał(a):U nas bimber u nich rakija. Cały szkopuł w tym z czego i jak się ten produkt wytwarza.
Bimbru nikt nie robi u nas a winogron za to w Chorwacji głównie z tych owoców.

Polemizowałbym.
Z tego co wiem to klasyczna rakija w większości wytwarzana jest ze śliwek. Nie mam na myśli lozy, ale ta zawsze była w Chorwacji rzadziej spotykana i droższa.
I znam też osoby, które w Polsce robią bimber z uprawianych przez siebie winogron.
(Literówkę "a" potraktowałem jako "z".)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Rakija i inne domace trunki? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone