Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rab 2015 - trzeci raz w Chorwacji

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marko66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 30.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marko66 » 14.03.2017 12:03

Rab - chętnie zobaczę - bo może kiedyś ...
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 14.03.2017 13:27

Byliśmy 3 razy :D Raz w miejscowości Palit (2012r.),raz w Banjol (2013r.) i w zeszłym roku w Lopar. Doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Nie tyle ze względu na piasek na plaży, ale łagodne zejście do morza.
Pozdrawiam i czekam na dalszą fotorelację. Będzie można powspominać, oglądając znajome miejsca.
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 15.03.2017 00:09

Witam resztę towarzystwa :)
Kolejny dzień jest już taki jak na Chorwację przystało, słonko i ciepły wiaterek, chociaż pewne widoki jednak dodatkowo podnoszą jeszcze ciśnienie :lol:
23.JPG


Lądujemy na Rajskiej plaży.
1.JPG

DSC_0008-1.JPG

DSC_0004-1.JPG

DSC_0001-1.JPG


Na której za długo wyleżeć nie mogę, więc pora na spacerek, najpierw uderzam w kierunku południowy-zachód z zamiarem wejścia na ograniczające plażę z prawej strony wzgórze. Spacer plażą trwa dość długo, naprawdę spora piaskownica. Plaża kończy się polem kempingowym i mini parkiem wodnym.
To koniec plaży.
2.JPG

Pod skałą ktoś zrobił sobie fajną miejscówkę.
3.JPG

Potem już tylko klif pasma górskiego Kamenjak, które ciągnie się z północy na południe, po stronie północnej pasma nie ma dostępu do morza.
4.JPG

Cofam się troszkę i wybieram żleb z w miarę stabilnym podłożem, którym napieram do góry jak teren i chaszcze puszczają. Kilkadziesiąt minut wspinaczki i wychodzę na ścieżkę, którą wytyczony jest szlak rowerowy (na Rabie jest mnóstwo szlaków rowerowych, chociaż niektóre to nawet ciężko przejść). Widok jest całkiem rozległy.
5.JPG

6.JPG

8.JPG

Ląd jest bardzo blisko, góry Velebit to jedyne co na lądzie widać, widać troszkę Otok Sveti Grgur i Goli Otok na którym do niedawna było więzienie, teraz można popłynąć łódką na zwiedzanie tej wyspy. Ścieżka pnie się jeszcze trochę pod górę.
7.JPG

Ale nie ciekawi mnie co jest dalej, ruszam w drugą stronę, w dół. Ścieżka dochodzi do kempingu, przez który można z powrotem wejść na plażę.
9.JPG

W dalszej części spacerek na drugą stronę Rajskiej plaży, aż do pierwszej dzikiej plaży Loparu - Stolac.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.03.2017 00:29

Fajne te czerwcowe puste plaże na Rabie :lol:
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 15.03.2017 01:04

Spędziliśmy w Rab na Rab trzy dni w maju ubiegłego roku.
To były mocno deszczowe trzy dni :|
Nie wiem, czy wyspa mi się podobała. Na Twoich zdjęciach wygląda lepiej niż w moich wspomnieniach.
Może jeszcze kiedyś damy jej szansę, a puki co, chętnie pooglądam u Ciebie :D :papa:
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 15.03.2017 14:21

Janusz Bajcer napisał(a):Fajne te czerwcowe puste plaże na Rabie :lol:

Przy tej fotce tak wyszło, że mało kogo widać, normalnie były tłumy.
Magdalena S. napisał(a):Nie wiem, czy wyspa mi się podobała. Na Twoich zdjęciach wygląda lepiej niż w moich wspomnieniach.

Wyspa do dużych nie należy, tylko jedno miasto do zwiedzenia i to małe, na Rabie trzeba nastawić się na plażing. Wyspa ma zupełnie inny charakter niż wyspy dalmackie, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Ciekawy świata na pewno znajdzie na niej coś dla siebie.
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 16.03.2017 20:07

Ja na Rabie byłam już dwa razy, ale jakby jedną nogą tylko, bo jedynie w mieście Rab 8)
Rozważamy bliższe poznanie tej wyspy, będę więc śledziła z ciekawością Twoją relację :papa:
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 17.03.2017 21:14

AniaJ. napisał(a):Rozważamy bliższe poznanie tej wyspy, będę więc śledziła z ciekawością Twoją relację :papa:

Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu uda mi się tą wyspę pokazać i zachęcić do bliższego poznania :)
Ostatnio edytowano 17.03.2017 22:17 przez Damian78, łącznie edytowano 1 raz
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 17.03.2017 22:16

Po chwili wytchnienia na kocyku ruszam na drugą stronę plaży.
1.JPG

Do przejścia znów kilkadziesiąt metrów piaskownicy. Po wyjściu z plaży jest niewielka przystań, skąd odpływają statki z różnych agencji turystycznych na zwiedzanie okolic Rabu, potem nie idę drogą a w miarę możliwości wzdłuż brzegu.
2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

Po pokonaniu kilku skał i sporej ilości chaszczy wchodzę na kolejną plażę o nazwie Livačina.
7.JPG

8.JPG

Plaża jest o wiele mniejsza niż Rajska. Z plaży można wejść na bardzo fajny półwysep, który dość daleko wychodzi w morze, będę na nim jeszcze kilka razy przy okazji realizacji różnych fotopomysłów.
9.JPG

10.JPG

Ruszam dalej wzdłuż wybrzeża w kierunku plaży Stolac, wybrzeże jest głównie klifowe, czasami trzeba wspinać się po klifie jak w górach, teren jest bardzo kruchy i wszystko wyjeżdża spod nóg, towarzyszy mi jednak orła cień :D
11.JPG

Po drodze jest jeszcze zatoka Kastelina.
12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

Po kilkudziesięciu minutach walki z rabską naturą wchodzę na plaże Stolac.
21.JPG

22.JPG

Jest to typowa plaża FKK, jakich chyba większość na półwyspie, także zażywam kąpieli w stroju Adama :D
23.JPG

Plaża bardzo mi się spodobała, jest niewielka i bardzo blisko są skały niewiele wystające z wody oraz mała wysepka w zatoczce, co daje nadzieję na bujne życie podwodne i ciekawe snurkowanie .
24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

Z plaży wychodzę ścieżką, którą dociera się na nią z parkingu w lesie powyżej i po kilkudziesięciu metrach odbijam w lewo w las by dostać się na górujące nad zatoczką wzniesienie.
28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

Ze wzniesienia jest fajny widok na północną część wybrzeża Loparu, ktoś nawet ławeczkę postawił by podziwiać krajobraz. Przechodzę przez las, dość gęsty miejscami, potem jeszcze dość rozległe łąki i ląduje w okolicy półwyspu o którym wspominałem a potem powrót na plażę bazową.
33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

W dalszej części plaża Cyganka o świcie.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12164
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 17.03.2017 22:27

Piękna ta wyspa. Ale strasznie na niej wieje, cały czas tak było?
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 17.03.2017 22:39

Damian78 napisał(a): Ciekawy świata na pewno znajdzie na niej coś dla siebie.

To prawda. Byleby tylko nie padało.
Deszcz potrafi wiele zepsuć.
Zjeździliśmy całą wysepkę, ale oglądaliśmy ją w głównej mierze przez ścianę wody.

Twoje zdjęcia rewelacyjne.
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 18.03.2017 13:34

po dłuższej nieobecności na forum, zasiadam do czytania twojej relacji
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 18.03.2017 16:57

beatabm napisał(a):Piękna ta wyspa. Ale strasznie na niej wieje, cały czas tak było?

Gdzieś czytałem, że góry Velebit chronią wyspę od północnych wiatrów, ale wietrzne dni się zdarzały.
Magdalena S. napisał(a):Zjeździliśmy całą wysepkę, ale oglądaliśmy ją w głównej mierze przez ścianę wody.
Twoje zdjęcia rewelacyjne.

Ściana deszczu nie wskazana przy zwiedzaniu.
Dzięki :)
Kacper111 napisał(a):zasiadam do czytania twojej relacji

Za dużo nie napisałem to nadrobisz :D
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 21.03.2017 21:04

Ja również z chęcią pooglądam i poczytam. Bardzo ładne zdjęcia :)
Damian78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 26.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Damian78 » 22.03.2017 23:07

agata26061 napisał(a):Ja również z chęcią pooglądam i poczytam. Bardzo ładne zdjęcia :)

Dzięki :)
Lecimy dalej.
Czasami tak mam na urlopie, że lubię wstać przed wschodem słońca i pojechać w jakieś upatrzone miejsce, żeby je poznać od "podszewki". Wczesna pora sprawia, że brak głównego czynnika jakim jest człowiek a raczej wielu "człowieków", nie przeszkadza w trochę innym odbiorze pewnych miejsc, nie mówiąc już o tym, że wyglądają one zupełnie inaczej niż w środku dnia.
Pierwsza taka akcja skierowała mnie na plażę Ciganka a potem spacerkiem wzdłuż brzegu na plażę Sturić. Co ciekawe, zauważyłem to tam pierwszy raz, że na plażach nie ma wody a przez noc odkrywa się piaszczyste dno zatoki, piaszczyste to może za dużo powiedziane, jest to po prostu błotko. Jeżeli ktoś nie był na Rabie to niech nie liczy na to, że tamtejszy piach jest taki fajny jak na plażach bałtyckich, nie jest to piasek kwarcowy a raczej bardzo drobny materiał skalny wypłukany przez wody opadowe do morza, bardzo długo schnie po nasiąknięciu wodą a mokry nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Samochód zostawiam w chaszczach, w które trzeba wjechać drogą szutrową, po czym przejść kilkadziesiąt metrów ścieżką przez krzaki, plaża Ciganka to najłatwiej dostępna dzika plaża Loparu.
1.JPG

2.JPG

4..JPG

4.JPG

5.JPG

Przechodząc z plaży lewym brzegiem w kierunku dość mocno wysuniętego półwyspu, który za dnia jest wyspą, mija się ciekawie wyglądający klif, widać jak morze rzeźbi zatoki Loparu.
Potem przechodząc na plażę Sturić mijamy plażę dla psów.
6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

29.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

Zdjęcia mogą nie być chronologicznie, ale pokazują jak wygląda droga między plażami, za kolejnym półwyspem widać już plażę Sturić, plaża składa się z dwóch zatoczek.
15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

Wychodzę na wysoki południowy brzeg zatoki, robię parę fotek i wracam na dno a właściwie do północnego brzegu, ponieważ tutaj też znajdują się ciekawe formacje skalne.
22.JPG

23.JPG

24.JPG

Gdy słońce zaczyna się rozkręcać, ruszam w drogę powrotną.
25..JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

Jako, że godzina młoda, bo jest parę minut po szóstej postanawiam nawiedzić jeszcze Rab, za dnia jest tam tyle ludzi, że ciężko zrobić zdjęcie bez czyjegoś wizerunku w kadrze, także licząc na ciszę i spokój obieram ten kierunek, ale to w następnym odcinku :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rab 2015 - trzeci raz w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone