Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
art69
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 25.01.2018
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) art69 » 17.04.2019 07:20

wielbiciel napisał(a):Też jest to opcja z zahaczeniem Czech
U Pani Gosi sporo Cromaniaków sypia w Hercules Panzio w Nagykanizsa my już chyba 4 raz
U mnie start 30.06



Ja w tym roku startuje 21 lipca (Niedziela) rano, wiec zobaczymy jaka trasa.
Wcześniej zawsze okolice 22 czerwca (wtedy święto w Chorwacji i spokój na drogach) :hut:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 17.04.2019 08:16

wielbiciel napisał(a):
Marsallah napisał(a):Powiedz może, jak wygląda ten odcinek przez Czechy. Od 10 lat jeżdżę przez Słowację, ale mapy ostatnio pokazują mi, że w Czechach zaoszczędzę godzinkę. Jak droga Ostrawa-Mikulov?

Przez Czechy fajnie się jedzie po godz. 19 i piąteczek, bo tak przeważnie jadę. W miejscu prac drogowych na południe nie ma korków, za to w przeciwnym kierunku (do Polski) widać, że się miejscami blokuje.
To samo jest na odcinku Brno-Mikulov (ok. godz.20). Tu warto sprawdzać google, bo jak korek jest na moście, to warto na Breclav odskoczyć. Wieczorem, jadąc na południe, jak będziesz ok. 21 w Brnie to też warto pojechać na Breclav, bo na wjeździe do miasta po prawej stronie jest stacja paliw TESCO i najniższe ceny paliw poza naszym krajem.
Jak się wraca w sobotę wieczorem, to i Wiedeń i reszta drogi tj. Mikulov-Ostrawa jest spokojnie. Trochę ciaśniej jest w niedzielę, ale też nie jest to tragedia. Jak wracam (do T.Gór) to w zależności skąd, to jestem między 21-22 lub 24 (Slano), a wyruszam ok. 10 rano, tak więc żadnych utrudnień nie napotykam.


Dzięki za rady.

Ja do Czech zraziłem się wiele lat temu - przeszkadzały mi te ich głośne betonowe autostrady. No i polubiłem trasę przez Słowację, która jednak się przez tę dekadę opatrzyła, a w tym roku już raz ją zaliczyłem, więc styknie.

Będę patrzył na mapy, ale winietu, itp. trzeba kupić wcześniej. Wieczorami w ogóle nie jeżdżę, tylko i wyłącznie w dzień. Na południe będę śmigał pewnie w środku długiego weekendu (wyjazd z Gliwic rano), natomiast wracać planuję we wtorek (wyjazd z Wiednia też rano). Rozumiem z Twojego posta, że będę miał trochę ruchu na drodze, ale chyba jakoś pójdzie (google sugerował mi i tak tę trasę, a nie przez Żylinę).

P.S. Czy w Czechach funkcjonują e-winiety, tak jak na Słowacji czy w Austrii?
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 17.04.2019 09:25

Marsallah napisał(a):
Będę patrzył na mapy, ale winietu, itp. trzeba kupić wcześniej.

P.S. Czy w Czechach funkcjonują e-winiety, tak jak na Słowacji czy w Austrii?


W sumie, to nie trzeba kupować wcześniej i wtedy masz swobodę wyboru trasy do samego dnia wyjazdu. Teoretycznie przez Czechy jest szybciej ale kiedy są zakorkowane, ta różnica topnieje na korzyść Słowacji.

W Czechach jak do tej pory e-winiet nie ma, więc obowiązuje tradycyjna naklejka.
https://pokochajczechy.pl/2018/11/12/wi ... -wypelnic/
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 17.04.2019 12:42

Marsallah napisał(a):Będę patrzył na mapy, ale winietu, itp. trzeba kupić wcześniej. Wieczorami w ogóle nie jeżdżę, tylko i wyłącznie w dzień. Na południe będę śmigał pewnie w środku długiego weekendu (wyjazd z Gliwic rano), natomiast wracać planuję we wtorek (wyjazd z Wiednia też rano). Rozumiem z Twojego posta, że będę miał trochę ruchu na drodze, ale chyba jakoś pójdzie (google sugerował mi i tak tę trasę, a nie przez Żylinę).

P.S. Czy w Czechach funkcjonują e-winiety, tak jak na Słowacji czy w Austrii?

A jedziesz w majowy weekend, to zakup winiety na Cz to albo na byłej stacji Schell w Bohuminie lub u nas z dość dużym narzutem. Jak jedziesz z W-wy to za węzłem Zabrze-Północ masz Orlena i KFC, jest tam budka z wienietami, możliwość płatności kartą. Ponadto na stacjach BP też kupisz, ale jeszcze większy narzut mają. Na A kupisz na granicy, bo w necie braknie ci karencji 18 dni od zakupu. Na znanym portalu też bym już nie ryzykował, ze względu na święta.
art69
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 25.01.2018
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) art69 » 17.04.2019 12:53

W zeszłym roku na BP kosztowała około 100zł. winieta na Czechy.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 17.04.2019 13:01

art69 napisał(a):W zeszłym roku na BP kosztowała około 100zł. winieta na Czechy.

A budce o której mowa miesięczna 95zł.
art69
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 25.01.2018
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) art69 » 17.04.2019 13:17

A budce o której mowa miesięczna 95zł.[/quote]

Słyszałem że można kupić zaraz za granicą na ich stacjach paliw
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.04.2019 13:21

Na EuroOil czasem nie ma winiet albo są tylko miesięczne - z reguły, kiedy w Polszy są długie weekendy i święta :mrgreen:
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 17.04.2019 13:27

art69 napisał(a):Słyszałem że można kupić zaraz za granicą na ich stacjach paliw


Zgadza się, lecz w sezonie lub w weekendy są spore kolejki, i nie zawsze są dostępne.
Tylko raz tak się wyczekałem, dotychczas wolałem przepłacić pierwszą winietę by nie tracić czasu w kolejce na początku podróży.
Na wyjazd w tym roku już dostałem komplet (Cz,A,Slo) winiet zamówionych necie, więc teraz tylko czekać na termin.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 17.04.2019 13:56

Jak już od dawna kupuje wcześniej online i nie muszę w trakcie wyjazdu myśleć o winietach.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 17.04.2019 15:20

A o czym tu myśleć? Zatrzymujesz się, kupujesz, kleisz i w drogę.

Na czeskiej stacji miesięczna winieta wychodzi 74 zł. bez żadnych dodatkowych opłat, prowizji czy kosztów przesyłki.

W mojej kilkunastoletniej karierze najdłuższa kolejka po winiety miała 3 metry, w tym osoby tankujące.
Choć wiem że mogą się zdarzyć, to nigdy w życiu ani mi, ani żadnemu mojemu znajomemu nie zabrakło winiet w punkcie sprzedaży.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 18.04.2019 12:13

Eh, nienawidzę wprost zatrzymywać się w tak banalnym celu jak zakup winiety. Już prędzej przepłacę w PZMot. Albo pojadę przez Słowację. Bardzo szybko się człowiek przyzwyczaja do wygody, jaką są e-winiety 8)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 18.04.2019 21:19

A ja tam lubię stanąć w Czechach na pierwszej stacji. Z jednej strony bo mam sentyment do Czechosłowacji, a przy okazji kupuję dziecku Lentilky. Może on również będzie kojarzył te cukierki z dzieciństwem ;)

Tankuję zaś na polskiej stacji Benzina (czyli Orlen) w Brzecławiu. Dla zainteresowanych podaję adres:
Benzina Lidická 3121, Břeclav, Czechy

Dobre ceny paliwa i bufet. Czynne całą dobę. Cisza i spokój. Można na luzie rozprostować kości i napić się kawy.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 18.04.2019 21:39

Na TESCO taniej i lentylki też są. :papa:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 18.04.2019 21:56

Tak, tylko benzyna z bioetanolem, a Lentilky jakby nieco inne :wink:
Załączniki:
IDShot_540x540.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 224
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone